… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
stávka

stávka učitelů arabské autonomie v Judeji a Samaří; foto: Maan

stávka učitelů arabské autonomie v Judeji a Samaří; foto: Maan

Na autonomních arabských územích v Judeji a Samaří včera ráno skončila skoro měsíc trvající stávka učitelů řady veřejných škol. Stávky se zúčastnilo nejméně 35 tisíc učitelů, takže bez výuky zůstalo více než milion žáků.

K ukončení prostestu přispěl apel předsedy „Státu Palestina“, jak si autonomie říká, Mahmúda Abbáse. Ten v televizi slíbil, že se zasadí o zlepšení podmínek učitelů a ti souhlasili s obnovením výuky přesto, že jejich požadavkům zatím nebylo vyhověno.

Pokračovat ve čtení “Skončila stávka palestinských učitelů” »

Avigdor Lieberman

Avigdor Lieberman

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman včera ostře odsoudil neomezenou stávku zaměstnanců svého ministerstva, které obvinil, že v rámci svého boje za lepší finanční podmínky používají „násilí“ a „brutalitu.“

Podle ministra existuje „prostor ke zlepšení“ platových podmínek diplomatů druhé kategorie, nicméně některé požadavky odborářů byli „absurdní.“ Varoval také před postihy za překročení přípustného rozsahu stávky.

„Je právem zaměstnanců stávkovat a požadovat zlepšení jejich finanční situace nebo jejich pracovních podmínek. Ale nejsem ochoten akceptovat násilí. Dnes poškozujeme ubožáky, kteří (v zahraničí) ztratili pas a nemohou se vrátit (do Izraele); dnes poškozujeme děti a rodiče, kteří podstoupili proces náhradního mateřství a nemohou se dostat do Izraele; nevracíme (do vlasti) těla lidí, kteří zemřeli v zahraničí a konzuláty se tím odmítají zabývat…; poškozujeme staré lidi, jejichž pečovatelé odcestovali do zahraničí a potřebují se vrátit a my jim to nedovolujeme,“ prohlásil Lieberman na tiskové konferenci v Knesetu.

Pokračovat ve čtení “Ministr zahraničí ostře odsoudil stávkující zaměstnance izraelské diplomacie” »

stávka zaměstnanců ministerstva zahraničních věcí IzraeleAbsurditou je málo co předčí situaci, v níž se ode dneška ocitá Izrael. Země pověstná svou vysoce aktivní diplomacií a silným zapojením do mezinárodních vztahů se ode dneška musí bez své zahraniční služby obejít. Zaměstnanci ministerstva poprvé v historii Státu Izrael na protest proti údajným „neférovým pracovním podmínkám“ zahájili „úplnou“ časově neomezenou stávku, v jejímž rámci došlo k uzavření všech 103 velvyslanectví a konzulátů po celém světě i ministerstva v Jeruzalémě.

Pokračovat ve čtení “Škůdci ve vlastních řadách: Izraelské ministerstvo zahraničí zahájilo úplnou stávku” »

papež František ve Svaté zemi 2014, logo a motto

papež František ve Svaté zemi 2014, logo a motto

Jeruzalém. Přípravy na květnovou návštěvu papeže Františka ve Svaté zemi pokračují. Ohlášeno bylo už také její heslo a logo. Heslem jsou Kristova slova ve večeřadle: „Aby byli jedno“ (Jan 17,11.22). Objevují se v latině a řečtině také na logu, které představuje loďku s plachtou, v níž jsou v bratrském objetí apoštolové Petr a Ondřej.

Pokračovat ve čtení “Přípravy na květnovou návštěvu papeže Františka ve Svaté zemi pokračují” »

stávka zaměstnanců ministerstva zahraničních věcí IzraeleHasbara (הסברה), doslova „vysvětlování“, volněji přeloženo „veřejná diplomacie“, je dlouhodobé úsilí Izraele objasňovat obyvatelům jiných zemí, co, jak a proč Izrael činí. Pozitivně ovlivňovat mínění o Izraeli. A opakem hasbary je současná činnost Ministerstva pro poškozování Izraele v zahraničí. Ještě jste o něm neslyšeli? Je to novinka!

V Ministerstvo pro poškozování Izraele v zahraničí se kvůli stávce svých zaměstnanců změnilo dosavadní izraelské Ministerstvo zahraničních věcí. Zaměstnanci izraelské diplomacie stávkují za „zlepšení svých pracovních podmínek“ a v rámci stávky škodí dobrému jménu Izraele, co jim síly stačí.

Pokračovat ve čtení “Hasbara a Ministerstvo pro poškozování Izraele v zahraničí” »

papež František

papež František

Papež František byl donucen zrušit svoji návštěvu Izraele, která byla dlouhodobě naplánovaná na 24. až 26. května 2014. Důvodem je stávka zaměstnanců izraelského ministerstva zahraničí, kvůli níž došlo k přerušení příprav této návštěvy na vysoké úrovni, tvrdí včerejší článek Times of Israel.

Zrušení návštěvy způsobí „rozsáhlou, měřitelnou hospodářskou škodu a povede ke ztrátě příjmů z turismu, který by návštěvu doprovázel“, cituje web vyjádření zdroje z ministerstva zahraničí.

Pokračovat ve čtení “Papež František donucen zrušit návštěvu Izraele” »

znak Izraelestávka zaměstnanců ministerstva zahraničních věcí IzraeleIzraelské ministerstvo zahraničí se včera poprvé oficiálně vyjádřilo k již několik týdnů trvající krizi na Ukrajině. Světové mocnosti jsou ve sporu ohledně situace na Ukrajině a ruské okupace Krymu, panují obavy z eskalace konfliktu a izraelské nevládní i vládní služby se na místě snaží zajistit bezpečnost místní židovské komunity. Zaměstnanci izraelského ministerstva zahraničí nicméně předevčírem oznámili, že vstupují do stávky.

„Izrael s velkým znepokojením sleduje události na Ukrajině, dychtí po míru pro všechny její občany a doufá, že situace nebude eskalovat ke ztrátám lidských životů. Izrael doufá, že krize na Ukrajině bude vyřešena diplomatickými prostředky a bude vyřešena pokojně,“ uvádí se ve stručném prohlášení, které se nijak blíže nevyjadřuje k situace na Krymu, okupovaném již několik dní ruskými silami.

Pokračovat ve čtení “Izrael se poprvé oficiálně vyjádřil ke krizi na Ukrajině, izraelské ministerstvo zahraničí ale současně stávkuje…” »

Benjamin NetanjahuPředseda vlády Benjamin Netanjahu uvítal ukončení stávky izraelských leteckých společností, k němuž došlo v pondělí večer, a řekl, že projekt „Otevřené nebe“ je pouze jednou z reforem, které chce uvést do života. Podle Netanjauha byla tato stávka zbytečná a přinesla jen škodu cestujícím.

Rozhodnutí o zahájení projektu komentoval slovy: „Jsem přesvědčen, že soutěž je klíč k ekonomickému úspěchu a snížení cen. Proto jsem rád, že naše rozhodnutí ‚otevřít nebe‘ bylo uskutečněno.“ Připomněl, že reforma v oblasti mobilních telefonů, která vedla k dramatickému snížení cen, bude fungovat podobně v případě cen letenek. Jakmile zmizí monopoly, zvýší se konkurence, a to povede ke snížení cen letenek.

Pokračovat ve čtení “Dohoda o ukončení stávky leteckých společností” »

800px-El_Al_Boeing_767-200ER_4X-EAF_AMS_2005-10-30Izraelské letecké společnosti vyhlásily na neděli 21.4.2013 stávku na protest proti plánovanému připojení i k evropskému systému „otevřené nebe“ . Podle názoru izraelských odborníků a také odborů nelze situaci izraelských aerolinii srovnat se situací evropských leteckých společností, jejichž výdaje na bezpečnost jsou mnohem nižší. Zástupci leteckých společností, žádají, aby se zítřejší rozhodování o změnách které navrhuje ministr dopravy Israel Katz, odložilo. Předseda odborových svazů apeluje na vládu, aby důkladně prostudovala plán a tepre potom přijala kompetentní rozhodnutí, které by neohrozilo samotnou existenci izraelských leteckých společností, jejichž strategická důležitost je neodiskutovatelná. Plánovaná stávka začne v pět hodin ráno a informace o změnách v letovém řádu jsou na webových stránkách leteckých společností. Vláda odhlasovala projekt „Otevřené nebe“ a jako odpověď vyhlásily odbory v leteckých společnostech pokračování stávky. Redakce bude přůběžně informovat.

izraelská zdravotní sestra

izraelská zdravotní sestra u pracovního soudu

Izraelské zdravotní sestry a bratři dnes ráno zahájili časově neomezenou stávku. Stalo se tak poté, kdy se nepodařilo uzavřít dohodu ani po sedm hodin trvajícím jednání zástupců ministerstva financí a Svazu bratří a sester Izraele (הסתדרות האחים והאחיות בישראל), které se konalo na poslední chvíli ještě včera odpoledne a večer.

Sestry a bratři protestují proti nezájmu jednat o zvýšení jejich mezd a zařazení jejich profese mezi „národně prioritní“ zaměstnání, čímž by se zvýšila její atraktivita pro nové zájemkyně a zájemce.

Pokračovat ve čtení “Izraelské zdravotní sestry stávkují” »

stávka skončila, autobusy už zase jezdí normálně

stávka skončila, autobusy už zase jezdí normálně

Odborová federace Histadrut dnes krátce před 9 hodinou ranní oznámila, že dosáhla s vládou dohody o ukončení stávky zaměstnanců veřejných služeb, která trvala už pátý den.

Odboráři uvedli, že se jim podařilo s ministerstvem financí dohodnout o zlepšení podmínek stovek tisíc smluvních zaměstnanců.

Podle ministerstva financí dohoda „významně zlepší mzdy a podmínky bezpečnostních hlídačů a čističů“, kteří byli najati prostřednictvím pracovních agentur a proto nejsou členy odborů.

Pokračovat ve čtení “Stávka skončila, život v Izraeli se vrací k normálu” »

stávka

stávka (ilustrační foto)

Odborová federace Histadrut dnes ráno v 6 hodin místního času zahájila v Izraeli generální stávku zaměstnanců veřejných služeb. Jedná se o reakci na neúspěch jednání s ministerstvem financí o podmínkách zaměstnávání smluvních zaměstnanců.

Stávkují všechny veřejné služby, včetně škol, bank a odvozu odpadů. Z Ben Gurionova mezinárodního letiště se od 6 do 12 hodin nelétá. Během stávky nejezdí vlaky, ale autobusy jsou v normálním provozu.

Pokračovat ve čtení “Izrael zasáhla generální stávka” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv