… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
svatba

edelsteinPředseda Knesetu Juli Edelstein a jeho snoubenka Irina Něvzlin, jejichž vztah začal asi před rokem se před dvěma měsíci zasnoubili a nyní oznámili též datum svatby, která se bude konat v pondělí večer, 20 června. Podle předběžných informací bude přítomno svatebnímu obřadu a poté slavnostní hostině asi tisíc pozvaných hostů, včetně prezidenta Rubi Rivlina, předsedy vlády Benjamina Netanijáhua, ministrů a všech 120 poslanců Knesetu. Z bezpečnostních důvodů dosud nebylo zveřejněno přesné místo, kde budou svatba a svatební veselí probíhat. Je však známo, že to bude kdesi uprostřed Izraele, což mohou být oblasti například Tel Avivu, Herzlie nebo Gush Danu.

Pokračovat ve čtení “Juli (Joel) Edelstein a jeho snoubenka oznámili datum svatby” »

f3umiu9z__w400h224q70

Ve čtvrtek večer se konala v největším kongresovém centru Jeruzaléma – Binjanej ha Uma, odložená svatba dcery oběti teroristického útoku při němž byli zavražděni otec a syn, rabín Jakob Litman a jeho nejstarší syn Netanel. Svatba se měla konat o týden dříve v úterý 17. listopadu, ale protože bylo třeba dodržet sedmidenní smutek po zavražděném otci a bratru nevěsty, byla svatba odložena na čtvrtek 26.11.2015. Rodiny rozhodly  že svatba se stane jednoznačnou odpovědí všem teroristům o tom, že život je silnější. Na svatbu byl pozván celý Izrael, každý kdo chtěl podpořit rodinu, matku nevěsty její sourozence byl pozván a přišel. Mezi přítomnými byli stovky obyčejných lidí ale také významní rabíni, politici a manželka předsedy vlády Sára Netanjahu.

Pokračovat ve čtení “Svatba dcery oběti teroristického útoku – demonstrace lásky k životu + fotoesej” »

if4jobf7__w470h289q95

Rabanit Grossman a Bar Rafaeli

tp_img_pre_namethumbM_480

Rabín Jicchak David Grossman

Izraelská media přinášejí bezpočet informací o dnešní (24.9.2015) svatbě modelky a herečky Bar Rafaeli s vyvoleným jejího srdce Adi Ezrou, jak se pěkně píše. Podívejme se ale na svatbu z poněkud jiného pohledu, než je ten mainstreamový. Ještě před židovským novým rokem (13.9.) navštívila Bar Rafaeli a její snoubenec Adi Ezra město Migdal Haemek, jehož vrchním rabínem  je rabín Jicchak David Grossman,  mimořádná osobnost mezi izraelskými rabíny, původně jeruzalémský chasid se vydal na sever Izraele do zapomenutého městečka, kde nic pořádně nefungovalo, charizmatický rabín, ale také praktický člověk pozvedl město na jedno z  center moderní technologie v Izraeli, vybudoval systém škol a město se rozvíjí a přicházejí do něj investoři. Za jeho činnost mu byla udělena izraelská státní cena. Vybudoval totiž vzdělávaci systém Migdal or (מגדל אור) . Snad volbou rabína, který bude Bar Rafaeli dnes oddávat v luxusním hotelu Carmel Forest Spa Resort, chce i Bar Rafaeli něco naznačit o svém vztahu k náboženství. Rabín Grossman se pro portál Kikar hashabat vyjádřil v tom smyslu, že Bar Rafaeli chce během svého velkého dne být blíže Bohu. Svatba se uskuteční v luxusním hotelu, nedaleko Haify, který je ale zařízen jako exkluzivní lázeňský dům. Byl vybudován z rehabilitační léčebny pro přeživší Šoa, která během let zůstala prázdná. V tisku proběhly zprávy o tom, že nikdo nezvaný se svatby nesmí zúčastnit  a Bar Rafaeli dokonce požadovala, aby nad místem byl uzavřen letový prostor. Rabínu Grossmanovi se také nabídli stovky dobrovolníků, mezi jiným nepozvané celebrity, že se pro tento významný večer stanou jeho řidičem. Také o šatech se nemluví ale pouze spekuluje, právo na fotografie ze svatby má nejmenovaný zahraniční magazín. Na fotografii ze soukromého archivu manželky rabína Grossmana je Bar Rafaeli vyfotografována na pozadí svatebních šatů,  vypadá na ní jako jakákoli izraelská slečna, která si s rabínovou ženou jde vybrat šaty, aby byly dostatečně cudné. Ale jako vždy u celebrit, člověk nikdy neví, čím překvapí. Hlavní je, aby svatba proběhla ke spokojenosti novomanželů a na jejich společné cestě  je provázelo štěstí.

Mansur MahmudVzpomínáte si, že jsme 17. srpna informovali v článku „Romeo a Julie po izraelsku“ o médii ostře sledované svatbě muslima s židovkou? Tato událost má své pokračování, které však manželským štěstím nenazveš. Koncem minulého týdne byl novomanžel Mahmud Mansur (27) z Jaffa zadržen policií pro podezření z držení kokainu. Při zadržení se Mahmud Mansur vzpouzel, za což nyní čelí i obviněním z napadení policisty a maření úředního výkonu. Mansur je totiž v Jaffu známý tím, že obchoduje s narkotiky. V minulosti byl již za obchodování s nimi odsouzen na 40 měsíců podmíněně. Zadržený jel ještě s jedním mladíkem na skutru po Jaffu, když jim policejní hlídka dávala znamení, aby zastavili, tak Mansur odhodil sáček s 20 gramy kokainu. Ihned po zadržení byl Mansur podroben osobní prohlídce a ukázalo se, že měl ještě u sebe další sáček s 10 gramy kokainu. Podle vyjádření policistů, kteří jej zadrželi, se choval Mansur agresivně a jednoho  z nich napadl. Po ukončení šabatu byl Mansur předveden před soudce telavivského soudu, který se souhlasem jeho obhájce rozhodl o prodloužení vazby. Mansurův obhájce Yaniv Segev uvedl, že veškerá podezření z trestné činnosti jeho mandanta posoudí soud. Obhájce dále uvedl, že tato podezření nemohou být argumentem proti Mansurovu právu oženit se s židovkou. Všechny takové narážky označil obhájce Segev za levnou manipulaci.

Pokračovat ve čtení “Do žádného manželství kokain nepatří” »

žwnich u soudu, kde se rozhodovalo o povolení demonstrace proti svatbě.

Ženich u soudu, kde se rozhodovalo o povolení demonstrace proti svatbě.

V době, kdy není jasné zda a jak dopadne příměří s teroristy z Hamasu a zda v Izraeli nevypukne či zda už nevypukla intifáda, hýbe sdělovacími prostředky příběh poněkud neobvyklého páru. V Jaffu se zamilovali Mahmud a Moral. Na tom by nebylo nic divného, kdyby Mahmud nebyl muslim a Moral židovka, tedy ona už židovka z pohledu islámu není, stala se muslimkou, aby si Mahmuda mohla vzít. Sňatek jako takový  byl již uzavřen a dnes se koná oficiální oslava. Před oslavou  proběhlo soudní jednání. Soud měl povolit anebo zakázat demonstraci proti svatbě, kterou organizuje organizace Lehava. Soud nakonec dovolil demonstraci před restaurací povolil, ale pouze ve vzdálenosti 150 metrů. Zajímavé je, že proti sňatkům mezi židovkami a muslimy se vyjádřili politikové napříč politickým spektrem, od Josi Beilina po pravicové politiky jako prof. Ben Ari. Jsou ale i výjimky jako např. ministryně zdravotnictví, Yael German  která naopak nový pár podpořila . Opatrněji se vyjádřil prezident Ruben (Ruby) Rivlin, který řekl, že ne všichni se musí radovat při radostných událostech jiných občanů, ale všichni je musíme repektovat. Nikdo již nezmínil situaci, kdy by se muslimka zamilovala do jinověrce (žida či křeťana). V takovém případě islámská tradice není nikterak demokratická a hodnotí situaci  jako prohřešek proti cti rodiny. Za to bývá trest velmi radikáln – smrt. Pokud se muslimka rozhodne pro konverzi k judaismu, znamená to pro ni život v ilegalitě a ztrátu veškerých vazeb na rodinu. Takové případy jsou velmi, velmi ojedinělé. Pohled rabínů na konverze k islámu a  sňatky židovek s muslimy  je jednoznačně negativní a to ve všech směrech judaismu od reformního po ortodoxní. Zákaz smíšených sňatků v judaismu vychází ze slov Dt. 7, 3-4  “ Nespřízníš se s nimi, svou dceru neprovdáš za syna někoho z nich, ani jeho dceru nevezmeš pro svého syna. To by odvrátilo tvého syna ode mne, takže by sloužili jiným Bohům. Hospodin by proti vám vzplanul hněvem a rychle by tě vyhladil. „

Pokračovat ve čtení “Romeo a Julie po Izraelsku” »

1526288_10152439837164438_1372633130164416195_nTěsně před svátkem Šavuot přinesly izraelské noviny zprávu o tom, že si ministryně spravedlnosti Tzipi Livni zahrála na rabína a symbolicky oddala homosexuální pár. Vše doplněno fotografii kde ministryně stojí v bílých šatech vedle tradičního svatebního baldachýnu a pod ním dva elegantně oblečení mladí muži – Cach Saar a Guy Arad. Cach pracuje na ministerstvu zahraničí odtud patrně zná současnou ministryni spravedlnosti Tzipi Livni. V Izraeli nejsou sňatky homosexuálních párů ze zákona povolené. Právo oddávat mají výlučně církevní autority, židovské, muslimské či křesťanské. Proto také obřad, který „celebrovala“ ministryně spravedlnosti nemá žádnou zákonou funkci. Dokument o registrovaném partnersví a právních závazcích navzájem partneři získavájí notářským zápisem. Jakou funkci ale ve skutečnosti má taková společenská událost? To je otázka na kterou pouze těžko nalezneme odpověď, protože se nabízejí mnohé. Tzipi Livni jako vyjednavačka během izraelsko-palestinských jednání pod vedením amerického ministra zahraničí nedokázala nic, navíc palestinská strana se sjednotila s Hamasem, což sebou nese úplné pozastavení jednání, takže funkce vyjednavačky je naprosto zbytečná. Jako ministryně spravedlnosti pod jejíž správu spadají nejen rabínské, ale i šarjatské a křesťanské církevní soudy, lze její iniciativu interpretovat  jako nezohlednění postojů jejích stávajících podřízených. Svým arabským partnerům z jednání o míru dala najevo, co si myslí o jejich postoji k homosexuálům.  Je známo, že v muslimských zemích, které Hamás ale i Fatáh podporují je homosexualita považována za trestný čin a trest může být i nejvyšší – ztráta života.  Mezi „svatbou“ a  prohlášením poslance Amrama Micny ze strany Hatnua v jejímž čele Tzipi Livni stojí, že je třeba vystoupit z koalice a současnou vládu nechat padnout, protože nesplnila očekávání v jednáních s Palestici, zdánlivě žádná souvislost není.  Proč ale hledá zkušený politik a generál Micna vinu na izraelské straně není zcela jasné, stejně jako není jasné proč Tzipi Livni dělá vše, aby se o ní v přecejen dosti konzervativním Izraeli mluvilo v souvislosti se svatbou-nesvatbou, kterou celebrovala ministryně spravedlnosti ve funkci dobrovolnice pro věci rabínské. Nelze vyloučit, že celá oslava je pouze prvním krokem ke změně koalice.

Pokračovat ve čtení “Tzipi Livni v roli oddávajícího „rabína“” »

128r28

rabbi Markowitz s chotí
foto Chabad.org

 Po konzultacích s policií se rabín Chabadu v Kyjevě Jonathan Markowitz rozhodl přeložit svatbu své dcery z Kyjeva do Izraele. Situace v Kyjevě je natolik komplikovaná, že policie nemohla zaručit bezpečnost četných hostů a svatebčanů. Velká svatba se měla konat na kyjevském hlavním sportovním stadiónu a na oslavy byli pozvání domácí i zahraniční VIP hosté, mezi nimi členové izraelského parlametu – Knessetu, rabíni z Ruska, Izraele a USA. Podle policie se sice antisemitských excesů účastní pouze část obyvatel, ale přesto policie nechce nic riskovat.

Pokračovat ve čtení “Nepokoje v Kyjevě a ukrajinský antisemitismus” »

01 (26)

Ženich s dědečkem, při oblékání tradičního kitlu

Jeruzalém zažil v úterý večer neobyčejnou událost, ženil se vnuk Belzkého rebeho, tedy představitele a hlavy chasidů, pochízejících z polského Belzu. Svatba byla ohromná a podle odhadu policie se jí účastnilo padesát tisíc hostů z celého světa. Pro českého čtenáře je to možná poněkud kuriózní představa, ale svatba vnuka duchovního představitele, a tedy pokračovatele dynastie je událostí vskutku mimořádnou.  Historie belzských chasidů začíná na počátku devatenáctého století v západoukrajiském městě Belz, ve Lvovské oblasti. Území decimované válkami a pogromy dalo vzniknout  duchovnímu hnutí, které pokračovalo i po té, kdy za první světové války fronta přešla několikrát přes města a vesnice, kde chasidé žili svůj skromný život. Opravdový konec chasidismu v Belzu a okolí přinesla II. světová válka.  Rabín  Aharon Rokeach tehdejší belzský rebe byl spolu se svým bratrem zachráněn, jejich rodiny zahynuly. Podařilo se jim přes Maďarsko uprchnout do tehdejší mandátní Palestiny, kde se znovu oženil. Narodil se mu jediný syn Yissachar Dov Rokeach (II)  19. ledna 1948, dnešní belzký rebe a dědeček ženicha Šaloma Rokeacha.  Rabín Aharon Rokeach zemřel v říjnu 1949 ve věku 46 let. V roce 1966 se jediný pokračovatel belzské dynastie stal rebem – duchovní hlavou bezských chasidů, jejichž počet je dnes pravděpodobně vyšší, než byl v samotném místě jejich původu. Nemalou zásluhu na tom má práve rebe, který vychází ze starých chasidských tradic, ale nebojí se moderních metod vzdělávání a výchovy. V tom je patrně skryto také tajemství jeho úspěchu. Svatba vnuka je zárukou pokračování rodu a do jisté míry i důkazem o zázraku. Nevěsta pochází z vážené belzské rodiny a jmenuje se Hannah Batya Penet.  Věřme že život tohoto mladého páru bude šťastný a tradice díky nim bude pokračovat. Svatby v chasidských dynastiích mají svůj řád  a proto je možné že se někomu nemusí zdát v moderní době normální, že nevěstin závoj není z tenkého tylu, ale z neprůhledné látky. Je to v ortodoxních obcích přijatá tradice, že nevěsty mají zahalenou tvář, aby je neobtěžovaly zraky všech přítomných.  Stejně tak jako ženich má pod slavnostním kaftanem oblečený bílý kitl – pohřební rubáš, který mimo jiné má připomínat pomíjivost pozemského života.

Pokračovat ve čtení “Svatba vnuka belzského rebeho v Jeruzalémě (fotoesej, videa)” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv