… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
tag mechir

podpálený dům v obci Duma, 31. 7. 2015; foto: Zacharia Sadeh/Rabbis for Human Rights

podpálený dům v obci Duma, 31. 7. 2015; foto: Zacharia Sadeh/Rabbis for Human Rights

Dnes brzy ráno byl spáchán žhářský útok na dva domy v arabské vesnici Duma u Šechemu (Nábulusu) v Samaří. V důsledku požáru zemřel 18měsíční Ali Davabša (Ali Dawabsha) a 3 další členové rodiny, včetně 4letého dítěte, byli zraněni. Na místě bylo nalezen hebrejsky psaný nápis, takže podezření padá na židovské extrémisty. Útok odsoudili přední izraelští a palestinskoarabští představitelé.

Pokračovat ve čtení “Žhářský útok připravil v arabské vesnici o život batole” »

požár v kostele Rozmnožení chlebů a ryb, Tabgha, Galilea, Izrael

požár v kostele Rozmnožení chlebů a ryb, Tabgha, Galilea, Izrael

Dnes okolo třetí hodiny ranní vypukl požár v Kostele rozmnožení chlebů a ryb (Church of the Multiplication of the Loaves and Fish, Brotvermehrungskirche, כנסיית הלחם והדגים) ve městě Tabgba, na břehu Galilejského jezera (jezera Kineret) na severu Izraele. Jedná se o místo, kde podle křesťanské víry Ježíš pěti chleby a dvěma rybami nakrmil pět tisíc lidí.

Pokračovat ve čtení “Zapálen kostel v Galileji, kde Ježíš nakrmil pět tisíců, izraelští představitelé žhářství ostře odsuzují” »

"tag mechir" v hebrejštině na zdi mešity

„tag mechir“ v hebrejštině na zdi mešity

Palestinskoarabští vesničané ve vesnici Burqa severozápadně od Šechemu (Shechem) dnes kameny zaútočili na izraelské policisty, kteří přišli vyšetřovat žhářský útok na mešitu, který měli údajně spáchat židovští vandalové v rámci „tag mechir,“ pomsty za arabské útoky.

Policisté kvůli tomu museli místo opustit a nemohli jej řádně prozkoumat a shromáždit důkazy.

Vesničané včera oznámili, že mešita ve vesnici byla zapálena a z údajného útoku obvinili židovské „tag mechir“ vandaly. Podle palestinskoarabských zdrojů oheň poškodil v budově nábytek a koberce.
Pokračovat ve čtení “Palestinští Arabové zaútočili na izraelské policisty, vyšetřující požár mešity” »

Mordechaj nahrazuje Alona

Mordechaj nahrazuje Alona

Velitelem Judejské a samařské divize Izraelských obranných sil byl předevčírem jmenován brigádní generál Chagaj Mordechaj (Hagai Mordechai). Jmenování na velitelství divize v Bejt El (Beit El) provedl velitel Středního velení Izraelských obranných sil generálmajor Avi Mizrachi (Avi Mizrahu).

Brigádní generál Mordechaj nahrazuje ve funkci brigádního generála Nicana Alona (Nitzan Alon), který divizi velel poslední dva roky.

Chagaj Mordechaj během ceremoniálu řekl: „Musíme na naši realitu hledět s očima doširoka otevřenýma a chápat, že lid Izraele potřebuje silnou obranou sílu. Sílu, která bude bránit v souladu s morálními hodnotami, podle tradice židovského národa a tradice a etického zákoníku Izraelských obranných sil, ‘ducha IOS.’ Izraelskou obrannou sílu, opírající se o lásku ke svému lidu, své zemi a lidstvu. Sílu odhodlanou bránit svůj národ. Odhodlanou, morální a profesionální obrannou sílu.“

Pokračovat ve čtení “Chagaj Mordechaj jmenován novým vojenským velitelem Judeje a Samaří” »

rabi Chajm Druckman

rabi Chajm Druckman

Hlava ješiv Bnej Akiva (Bnei Akiva), rav Chajm Druckman, rozhodně odsoudil vypálení mešity v beduínské arabské vesnici Tuba, k němuž došlo včera v noci.

„Všechny akce, podnikané pod heslem ‘tag mechir’ jsou příšerné, šokující, protižidovské a nemorální,” řekl. “Kromě toho, že jsou samy o sobě zavrženíhodné, silně také poškozují osidlovací projekt v Zemi Izrael,” dodal.

Pravděpodobně žhářský útok odsoudil také rabín Západní zdi (Kotel), rav Šmuel Rabinovič (Shmuel Rabinovich). „Místa, která jsou svatá všem náboženstvím musí zůstat stranou sporů mezi národy,“ řekl. „Neexistuje osoba, která by podle Tóry byla oprávněná povolit takové akce, a jednotlivci, kteří tento kriminální čin spáchali, musí být odsouzeni.“

Pokračovat ve čtení “Izraelští rabíni odsuzují žhářský útok na mešitu” »

tag mechir

tag mechir

Židovský nacionalistický aktivista Baruch Marzel obviňuje izraelskou vládu, že je viníkem hněvu, který vedl k pravděpodobně žhářskému útoku na mešitu v Galileji. Pravicový poslanec Uri Ariel odmítá mluvit o židovském žhářském útoku, dokud není věc vyšetřena.

„Před rokem jsem varoval proti tomu, aby byla celá jedna část společnosti zatlačena do kouta, a řekl jsem, že to může vést k zoufalému jednání,“ uvedl Marzel. „Vláda a Nejvyšší soud nesou odpovědnost za ‘cenu’ (hebrejsky תג מחיר – tag mechir, anglicky „prize tag“, pojem, kterým jsou označovány židovské odvetné operace – pozn. autora) a obávám se, že pokračující útlak dovede část veřejnosti k ještě mnohem krajnějším skutkům.“

Pokračovat ve čtení “Uri Ariel: Je příliš brzo obviňovat z útoku na mešitu židovskou pravici” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv