… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
údolí Jordánu

papež František ve Svaté zemi 2014, logo a motto

papež František ve Svaté zemi 2014, logo a motto

Vatikán. Intenzívní program papežské pouti do Svaté země ve dnech 24. – 26. května představil novinářům vedoucí tiskového střediska Svatého stolce, P. Federico Lombardi. Jde teprve o druhou zahraniční cestu papeže Františka po loňském Světovém setkání mládeže v Rio de Janeiru.

„Jsou to pouhé tři dny. Jde o cestu velmi krátkou a velmi intenzívní, stejně jako tři dny trvala cesta Pavla VI. Základní etapy této cesty jsou Jordánsko, kde navštíví Ammán a Zajordánskou Betánii, dále Betlém v Palestině a nakonec Jeruzalém. Tedy tři státy, tři významné etapy a tři dny. Program se soustředí kolem neděle, na niž je v plánu mše svatá v Betlémě a ekumenické setkání s patriarchou Bartolomějem a se všemi dalšími křesťanskými představiteli. Den předtím je šabbat, proto je věnován Jordánsku, a posléze pondělí vyhrazené pro Izraelský stát.“

Pokračovat ve čtení “Podrobný program pouti papeže Františka do Svaté země” »

Vybraní příslušníci záložní jednotky pěchotních a obrněných praporů brigády Ecjoni (Ecioni, Etzyoni, חטיבת עציוני), zvané též 6. brigáda, Izraelských obranných sil cvičili v údolí řeky Jordán (בקעת הירדן), která tvoří hranici mezi Izraelem a Jordánskem.

Brigáda Ecjoni byla původně založena v listopadu 1947 a rozpuštěna v roce 1949 po izraelské Válce za nezávislost. Obnovena byla jako záložní brigáda Centrální velení v roce 1955 a v září 1958 převedena pod Jižní velitelství a přejmenována na 14. brigádu. V roce 2010 bylo jméno brigády Ecjoni uděleno dosavadní 408. pěchotní brigádě, která současně získala i tradiční označení 6. brigáda. Brigáda je součástí Judejské a samařské divize (אוגדת אזור יהודה ושומרון) a spadá po Centrální velitelství (פיקוד מרכז) Izraelských obranných sil.

Pokračovat ve čtení “Cvičení 6. záložní brigády v údolí Jordánu” »

cvičení pro případ zemětřesení

cvičení pro případ zemětřesení

Izrael dnes zasáhla další dvě slabší zemětřesení, informuje Geofyzikální institut Izraele (המכון הגיאופיסי לישראל, Geophysical Institute of Israel). Za poslední týden se jedná už o šest otřesů. Zemětřesení již včera večer přiměly premiéra Benjamina Netanjahua nařídit ve školách po celé zemi cvičení civilní obrany.

První dnešní zemětřesení, mající sílu 3,3 stupně Richterovy stupnice, bylo zaznamenáno okolo 11. hodiny, na severu Izraele. Epicentrum bylo v hloubce 2 kilometrů pod jezerem Kineret (Galilejským jezerem). Druhé okolo 13:30 hodin mělo stejné epicentrum a sílu 2,2 stupně Richtera.

Pokračovat ve čtení “Izrael dnes zasáhla další dvě slabší zemětřesení, za poslední týden je jich už šest” »

bezpečnostní kontrolaDva palestinští Arabové dnes v noci přepadli dům v obci Broš (Brosh)  v údolí Jordánu a sekerami a železnými tyčemi brutálně zavraždili muže, který v něm s družkou bydlel, plukovníka Izraelských obranných sil (v záloze) Šraju Ofera (Shraya Opher). Jeho přítelkyně utrpěla lehká zranění a podařilo se jí uprchnout. Oznámil to mluvčí Izraelských obranných sil.

Zavražděný muž i jeho přítelkyně Monique Omer byli padesátníci.

Podle paní Omer slyšeli v noci zvuky okolo svého domu a šli se podívat, co se děje. Šraju Ofera pak napadli dva Arabové sekerami a tyčemi. Ženě se podařilo uprchnout, zastavit na silnici č. 90 auto a přivolat bezpečnostní síly.

Pokračovat ve čtení “V údolí Jordánu palestinští Arabové brutálně zavraždili Izraelce” »

luach2. tamuzu 5687, 2. července 1927, bylo město Šechem (arabsky Náblus) zasaženo zemětřesením o síle 6,2 stupně Richterovy stupnice. Zabito bylo skoro 300 lidí, zraněno okolo 1.000 a zničena řada historických budov. Kvůli sesuvům půdy přestala na 21 hodin téct řeka Jordán a zemětřesení způsobilo škody také v Jeruzalémě, Jerichu a Ammánu.

Oblast intenzivní seismické aktivity se v Izraeli nachází podél rozsedliny Mrtvého moře, vytvářející hranici mezi arabskou a sinajskou deskou. Geologický tlak je evidentní na výrazných vrstvách zvrásnění viditelných v kopcích u Jericha. Oblast obsahuje řadu sopek a horkých pramenů.

Pokračovat ve čtení “Dnešek v historii – 2. Tamuz” »

Bik'at HaJarden

Bik'at HaJarden

Regionální rada Bikat HaJarden (Regionální rada údolí Jordánu, Bik’at HaYarden Regional Council, מועצה אזורית בקעת הירדן) severně od Mrtvého moře je „dnes příběhem úspěchu,“ sdělil webu Aruc 7 (Arutz Sheva) její předseda David Alchejni (David Elhayani, דוד אלחייני).

„Ve fázi budování infrastruktury a plánování máme výstavbu více než 200 bytových jednotek,“ uvedl. „V posledních letech zde taková výstavba nebyla.“

Pokračovat ve čtení “Severně od Mrtvého moře vyroste 200 nových bytů” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv