… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
voda

1Izrael je známy priekopníctvom a zdokonaľovaním vodných technológií – od kvapkového zavlažovania po recykláciu a odsoľovanie. Ale použitie rastlín pre vyčistenie znečistenej vody? Tak možno, že toto všetko tromfne. Izraelská spoločnosť Ayla Water & Ecology poskytuje riešenia pre čistenie vôd, ktoré sú na prírodnej báze. Ide o vlajkový produkt, nazvaný Prírodný biologický systém, Natural Biological System (NBS), poskytujúci efektívne a udržateľné čistenie vody, čo generálny riaditeľ Eli Cohen nazýva “aktívne terénne úpravy”. Potom ako sa vložia nádoby plné rastlín so sanačnými silami, sedimentami a čistiacimi vlastnosťami do existujúceho prostredia, rastliny sa degenerujú, hromadia a ich extrakt kontaminuje častice z vody pomocou prírodných procesov ako je napríklad odtok a zrážky, čiže predstavujú akýsi biologický filter.

Pokračovat ve čtení “Izraelská spoločnosť Ayala čistí šedú vodu použitím rastlín + video” »

1India trpí chronickým nedostatkom vody už mnoho rokov, ale tento rok sa veci zdajú byť horšie. Sucho, nedostatočná vodná infraštruktúru a dokonca aj politika prispie vajú k tomu, čo mnohí odborníci volajú najhoršie vodná kríza v krajine za niekoľko posledných desaťročí.Viac ako kedykoľvek predtým sa India obracia k Izraelu pre pomoc pri riešení svojich ťažkostí spojených s vodou. Začiatkom apríla, tucet firiem a rovnaký počet izraelských predstaviteľov navštívilo v Indii každoročný Water Week (Týždeň vody), kde boli podpísané dohody o výskume a implementácií riešení medzi Izraelom a Indiou, vrátane niekoľkých dohôd s indickými štátmi Pandžáb a Haryana.

Pokračovat ve čtení “Izraelský startup Aqwise obstaráva pitnú vodu v suchom zasiahnutej Indii” »

sorek

Sorek odsoľovacie zariadenie

Aj napriek napätiu v regióne, 25 000 ľudí zo 100 krajín sveta sa prihlásilo na Exhibíciu riadenia životného prostredia a vodnej techniky 2015 (WATEC), usporiadanú v Tel Aviv v Októbri. WATEC je jednou z najväčších udalostí v oblasti vodnej techniky na svete, predstavuje 150 vystavovateľov a desiatky prednášajúcich.
Podľa UN, 1.2 bilióna ľudí (takmer 1/5 svetovej populácie) žije v oblastiach, kde je nedostatok vody a ďalších 500 miliónov ľudí sa blíži k tejto situácií. Tento naliehavý problém bol diskutovaný na výstave WATEC s hostiteľskými riešeniami Izraela, od odsoľovania morskej vody a jej ochrany cez šedú recykláciu a čistenie odpadových vôd. Iné naliehavé problémy na programe rokovania obsahovali kvapkové zavlažovanie (poľnohospodárske technológia vyvinutá a zdokonalená v Izraeli predovšetkým vďaka firme Nefatim) a čistenie vody.

Pokračovat ve čtení “Tvárou globálnemu nedostatku, svetoví lídri chvália izraelskú vodnú techniku na pôde WATEC-u” »

Silvan Šalom a Házim el-Nasír

Silvan Šalom a Házim el-Nasír

Izrael a Jordánsko včera uzavřely zásadní dohodu o vodohospodářské spolupráci, v jejímž rámci bude vybudováno spojení mezi Rudým a Mrtvým mořem, které zajistí vodu oběma zemím a záchranu vysychajícímu Mrtvému moři. Dohodu v Ammánu podepsal izraelský ministr energetiky a vodních zdrojů Silvan Šalom (Silvan Shalom) a jeho jordánský protějšek ministr vody a zavlažování Házim el-Nasír (Hazim el-Naser) za přítomnosti zástupců ministerstva zahraničí USA a Světové banky.

Pokračovat ve čtení “Izrael a Jordánsko podepsaly historickou dohodu o vodě a záchraně Mrtvého moře” »

Izrael, administrativní členění

Izrael, administrativní členění

Izrael včera oficiálně vyhlásil v Negevu a v některých oblastech na severu Izraele stavu sucha. Místní zemědělci dostanou kompenzace.

O vyhlášení stavu sucha dnes rozhodl ministr financí Jair Lapid (Yair Lapid) na základě doporučení společného výboru pro sucho, jehož členy jsou ministerstvo financí, daňová správa a ministerstvo zemědělství.

Výbor rozhodl po posouzení množství a kvality plodin a předpokládaných ztrát, které zemědělcům vzniknou. V postižených oblastech byly zasaženy nejvíce některé z nejcitlivějších rostlin – pšenice, ječmen, hrách, jetel, cizrna, řepka olejka a oves. Pěstitelé by měli na základě žádosti, kterou mohou podat prostřednictvím formuláře na webu Daňové správy, dostat kompenzace za ušlou výrobu a ušlý zisk ve výši přibližně 10 milionů šekelů (necelých 60 milionů českých korun), což je zlomek 100milionových náhrad v předchozích letech.

luachVýročí smrti Leviho Eškola (Levi Eshkol, לֵוִי אֶשְׁכּוֹל , rozený jako Levi Shkolnik, לֵוִי שׁקוֹלנִיק), třetího předsedy vlády Izraele v letech 1963 – 1969. Eškol vedl zemi v průběhu Šestidenní války v roce 1967, kdy Izrael vynikajícím způsobem porazil arabské armády, sjednotil Jeruzalém a z pod jordánské a egyptské okupace osvobodil Judeu, Samaří a Pásmo Gazy.

Levi Eškol (25. 10. 1895 – 26. 2. 1969) se narodil v malé vesnici Oratov poblíž Kyjeva na Ukrajině. Do Izraele se přestěhoval v 19 letech. Jako předseda vlády pracoval na zlepšení zahraničních vztahů, navázal diplomatické vztahy se Spolkovou republikou Německo (zSSSápadním Německem) a také kulturní vztahy se Sovětským svazem, což umožnilo některým sovětským Židům vystěhovat se do Izraele. Eškol je také znám kvůli realizaci izraelského Národního vodovodu.

luach15. Tevet 5724, 31. prosince 1963, bylo v Ejlatu otevřeno první izraelské zařízení na odsolování vody, a to pomocí procesu odpařování (evaporizace). Izrael je přirozeně chudý na vodní zdroje – okolo 90 % jeho území tvoří suché oblasti a 60 % území pokrývá Negevská poušť. Desalinace je procesem výroby pitné vody z vody slané. Izraelská vodohospodářská společnost Mekorot nyní provozuje tři desítky odsolovacích zařízení, a to převážně na jihu země.

spojení Rudé moře - Mrtvé moře

spojení Rudého moře a Mrtvého moře

Izrael, Jordánsko a Palestinská správa včera podepsaly třístranné memorandum o výstavbě dlouho očekávaného propojení mezi Rudým mořem a Mrtvým mořem a o sdílení vody.

Projekt spojení Rudého a Mrtvého moře potrubím má přinést miliony metrů krychlových pitné vody a současně zlepšit stav vysychajícího Mrtvého moře. Dohoda o sdílení pak pomoci všem  zúčastněným racionálněji využívat vodní zdroje.

Pokračovat ve čtení “Uzavřena přelomová dohoda o propojení Rudého moře a Mrtvého moře” »

luach18. listopadu 1958, 6. kislevu 5719, Jeruzalém zprovoznil nový vodní rezervoár, který zajistil Svatému městu poprvé v 3 000  leté historii dostatek vody. Nedostatek vody v Jeruzalémě byl po dlouhou dobu jeho slabinou při vojenských obléháních.

V dobách krále Davida byl prokopán tunel ze Starého města do sousedícího údolí, aby za hradby Starého města přiváděl vodu. V moderní době se problém objevil v roce 1948, kdy arabská blokáda Jeruzaléma ponechala jeho obyvatele bez vody.
Pokračovat ve čtení “Dnešek v historii – 6. Kislev” »

Kineret

Hladina Kineretu (Galilejského jezera) stále stoupá a letošní zimní dešťová sezona zřejmě bude nejlepší za desetiletí.

Jen za poslední týden se hladina zvýšila o 10,5 centimetru a největší izraelská zásobárna pitné vody tak nyní je 210,80 metru pod hladinou moře.

Vzhledem k dešťům, které jsou tento týden očekávány, Izraelci doufají, že se hladina zvedne více.

Minulý týden hladina dosáhla hodnoty 210 metrů 90,5 centimetrů pod hladinou moře, což je přesně polovina vzdálenosti mezi dvěma „červenými liniemi.“ Spodní označuje hranici, kdy je již nebezpečné pitnou vodu z jezera čerpat. Dosažení horní hranice znamená nutnost otevřít stavidlo přehrady Degania.

Pokračovat ve čtení “Radost ze srážek: Kineret stoupl o 10,5 cm za týden a bude stoupat nadále” »

Kineret mapaHladina Kineretu (Galilejského jezera) vzrostla od čtvrtka do sobotního večera o 13 centimetrů. Stalo se tak přesto, že ve čtvrtek přestalo v Izraeli pršet a sněžit, protože napršená voda i nadále proudí do moře. Hladina je nyní 211,07 metru pod hladinou moře, 1,93 metrů nad spodní červenou linií a 2,27 metru pod horní červenou linií, která označuje stav, kdy je jezero plné.

Pokračovat ve čtení “Dobrá zpráva: Hladina Kineretu po deštích a sněhu velmi vysoko, vody bude dost” »

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2021
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv