Izrael ve válce – Benjamin Netanjahu: Jsem hrdý, že jsem zabránil vzniku Palestinského státu

Boje s Hamastánem v Gaze

Vojáci 401. obrněné brigády a komando Šajetet 13 námořnictva zaútočily na dvě školy ve čtvrti Rimal v Gaze, kde byli ukryti agenti Hamasu. Vojáci bojovali a zabili několik ozbrojenců Hamasu v oblasti a operativci uvnitř školy se vzdali vojákům.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 16. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 16. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 16. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 16. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 16. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 16. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Mezitím jednotky brigády Kirjati udeřily na řadu bytů v Chánn Júnis v jižní Gaze, které používá Hamás. Vojáci našli mnoho zbraní a tunelů používaných agenty.

551. brigáda identifikovala podezřelý pohyb na střeše budovy v oblasti Džabalíja, ze které byla dříve střelba namířena na vojáky. Vojáci řídili nálet na budovu.

Izraelská armáda večer zveřejnila záběry, jak jednotky 188. obrněné brigády bojují se střelcem z Hamásu, který se ukrývá v tunelové šachtě ve čtvrti Šedžáija ve městě Gaza. Video z přilbové kamery ukazuje vojáky obklopující vchod do tunelu poblíž školy, než zevnitř střelec zahájí palbu. Vojáci jsou vidět, jak opětují palbu, přičemž jeden z vojáků dovnitř hází granáty.

Velitel 188. brigády plukovník Or Vollozinskij ve videoprohlášení říká, že jeho síly se během minulého týdne setkaly v Šedžáiji s více než 20 buňkami Hamasu a zabily desítky operativců. Vojáci brigády také zabavili mnoho zbraní ukrytých v domech, školách a dalších civilních místech.

Izraelské obranné síly a Všeobecná bezpečnostní služba (Šabak, Šin bet) ve společném prohlášení uvedly, že během několika posledních dnů izraelské síly v nemocnici Kamal Adwan v severní Gaze zadržely asi 90 teroristických operativců a zabavily četné zbraně. Někteří ze zadržených v nemocnici, která údajně sloužila jako základna Hamasu, se účastnili masakru 7. října v jižním Izraeli.

Zajatí členové Hamasu z nemocnice Kamal Adwan v severní Gaze. 16. 12. 2023.
Zajatí členové Hamasu z nemocnice Kamal Adwan v severní Gaze. 16. 12. 2023.

Vojáci 460. obrněné brigády a komando Šajetet 13 námořnictva zaútočili na nemocnici, kde našli zbraně, včetně útočných pušek, RPG, výbušných zařízení a vojenského vybavení patřícího teroristům Hamasu.

Agenti Šabaku a vyšetřovatelé z jednotky 504 ředitelství vojenského zpravodajství (Aman) vyslýchali zaměstnance nemocnice, kteří přiznali, že zbraně byly ukryty v inkubátorech v porodnici.

 

Možnosti návratu rukojmích

Ministr obrany Joav Galant odpoledne uspořádal schůzku s vojenskými a zpravodajskými šéfy „zaměřenou na úsilí o navrácení rukojmích držených v Gaze“. Porady se účastnil náčelník armádního generálního štábu Herzi Halevi, ředitel Mosadu David Barnea, ředitel Šabaku Tomer Bar a další vysocí důstojníci.

Ministr obrany Joav Galant, náčelník armádního generálního štábu Herzi Halevi, ředitel Mosadu David Barnea, ředitel Šabaku Tomer Bar a další. 16. 12. 2023. Foto: Ministerstvo obrany
Ministr obrany Joav Galant, náčelník armádního generálního štábu Herzi Halevi, ředitel Mosadu David Barnea, ředitel Šabaku Tomer Bar a další. 16. 12. 2023. Foto: Ministerstvo obrany

Ředitel Mosadu David Barnea se setkal s katarským premiérem šejkem Mohammedem bin Abdulrahmanem Al Thanim a jednali o možnosti nové dohody o rukojmích. Ke schůzce zřejmě došlo již v noci na dnešek.

Katar byl zprostředkovatelem dohody o rukojmích, při níž bylo ze zajetí Hamasu v Gaze propuštěno 105 civilistů: 81 Izraelců, 23 thajských občanů a jeden Filipínec. Izrael propustil 240 palestinských vězňů, všechny ženy a nezletilé. Předpokládá se, že v Gaze zůstává 129 rukojmích – ne všichni naživu. Čtyři rukojmí byli propuštěni před prvním příměřím a jeden byl zachráněn vojáky. Těla osmi rukojmích byla také získána a tři rukojmí byli omylem zabiti armádou. Izraelské obranné síly potvrdily smrt 20 z těch, kteří jsou stále zadržováni Hamásem, s odvoláním na nové zpravodajské informace a poznatky získané vojáky operujícími v Gaze.

Podle izraelského webu Walla jsou rozhovory o nové dohodě o propuštění rukojmích teprve na počátku a jsou obtížné. O věci jsou informování ředitel CIA Bill Burns a egyptský ministr pro zpravodajské služby generál Abbás Kamel, kteří pomáhají při „obnoveném tlaku na dohodu.“

Fórum rodiny rukojmích a pohřešovaných osob oznámilo, že Inbar Chajman (Inbar Haiman), 27letá studenta umění z Haify, byla zavražděna poté, co byla unesena palestinskými teroristy během útoku 7. října.

Inbar Chajman, zavražděná Hamasem
Inbar Chajman, zavražděná Hamasem

 

Padlý izraelský voják

vzpomínámeÚtokem dronu byl dnes na hranici s Libanonem zabit praporčík (v záloze) Jechezkel Azarja (Yehezkel Azaria), 53 let, ze 129. praporu 8. obrněné brigády, původem z Petah Tikva.

 

Výpadek telekomunikací v Pásmu Gazy

Od čtvrtečního večera v Pásmu Gazy trvá výpadek komunikace, protože je přerušeno telefonní a internetové spojení. Oddělení OSN pro humanitární záležitosti uvedlo, že komunikace s Gazou byla „vážně narušena“ kvůli poškození telekomunikačních linek na jihu.

 

Střety na hranici s Libanonem

Okolo 8. hodiny zněly sirény v obci Zarit u samé hranice s Libanonem.

Okolo 11. hodiny se v oblasti Galilejského prstu poblíž libanonských hranic se rozezněl poplach kvůli podezření na infiltraci dronů. Upozornění byla aktivována v komunitách Kfar Blum, Kfar Szold, Neot Mordechaj, Lehavot HaBašan, Iftach, Ramot Naftali, Gonen, Malkia, Sdeh Nechemia, Dišon, Šamir a Amir. Armáda následně informovala, že do izraelského vzdušného prostoru vstoupily z Libanonu dva zjevně výbušninami vyzbrojen drony. Jeden byl zachycen Železnou kupolí (Iron Dome), zatímco druhý zasáhl oblast poblíž severní komunity Margaliot. Vojáci reagovali dělostřelbou na jižní Libanon.

Následně bylo oznámeno, že útoek dronu byl zabit izraelský voják a další dva zraněni.

Teroristická skupina Hizballáh provedla několik útoků na severní Izrael pomocí bezpilotních letounů naložených výbušninami, i když došlo také k četným falešným poplachům.

Odpoledne izraelská armáda oznámila, že zasáhla několik dalších míst Hizballáhu v jižním Libanonu, včetně vojenských objektů a raketometu. Vojáci vedle toho zasáhli dva podezřelé, kteří byli identifikováni na známém odpalovacím místě raket Hizballáhu v jižním Libanonu.

Ve městech podél severní hranice se ozvaly protiraketové varovné sirény opět okolo 16. hodiny, kdy zněly ve městěch Tel Chaj, Misgav Am, Kirjat Šmona, Kfar Giladi, Margaliot a Manara. Armáda oznámila, že z Libanonu byly na Izrael vystřeleny 3 rakety. Reagovala dělostřelbou.

Protivzdušná obrana večer zachytila střelu země-vzduch vypálenou na izraelský dron nad Libanonem. Dron nebyl zasažen a raketa nevstoupila do izraelského vzdušného prostoru.

 

Bezpečnost v Izraeli

Okolo 7. hodiny zněly sirény v obci Netiv HaAsara u hranice s Gazou. Jednalo se o první poplach po 14 hodinách klidu. Okolo 9. hodiny byl protiraketový poplach ve městech Sderot, Ibim a Nir Am u hranic s Pásmem. Obce u hranice s Gazou jsou evakuovány, nedošlo k žádným zraněním.

Po 13. hodině zněly sirény v Ein HaŠloša a Nirim u hranice s Gazou.

 

Vyšetřování smrti tří omylem zabitých rukojmí

Armáda poskytla nové podrobnosti o včerejším tragickém incidentu ve čtvrti Šedžáija ve městě Gaza, během kterého vojáci zastřelili tři izraelské rukojmí, kterým se podařilo uniknout zajetí Hamasu.

Tragicky zahynulí rukojmí (zleva): Jotam Chajm, Samar Talalka, Aron Lulu Šamriz.
Tragicky zahynulí rukojmí (zleva): Jotam Chajm, Samar Talalka, Aron Lulu Šamriz.

Podle vyššího důstojníka Jižního velitelství s odkazem na počáteční vyšetřování incident začal poté, co jeden voják umístěný v budově identifikoval tři podezřelé postavy vycházející z budovy několik desítek metrů daleko. Všichni tři byli bez košile, přičemž jedna z postav měla podle vyšetřování hůl s provizorní bílou vlajkou.

Voják, který věřil, že muži pohybující se k němu byli pokusem Hamasu nalákat vojáky IDF do pasti, okamžitě zahájil palbu a křičel „teroristé!“ k ostatním silám. Podle vyšetřování tento voják zabil dva z mužů, zatímco třetí, který byl zasažen a zraněn, uprchl zpět do budovy, odkud přišel. V té chvíli velitel praporu, který byl také v budově, odkud voják střílel, vyšel ven a vyzval síly k zastavení palby. Mezitím vojáci v oblasti slyšeli zvuky, jak někdo křičí „Pomoc“ v hebrejštině. O chvíli později třetí muž vyšel z budovy, do které uprchl, a další voják na něj zahájil palbu a zabil ho. Velitel praporu si pak uvědomil, že vzhled třetího muže byl neobvyklý, a bylo odhaleno, že jde o izraelské rukojmí. Všechna tři těla byla shromážděna a převezena do Izraele k identifikaci.

Voják, který okamžitě zahájil palbu po identifikaci tří mužů, tak podle důstojníka učinil v rozporu s protokoly, stejně jako druhý voják, který zabil třetího muže. Armáda přesto uvedla, že chápe, co k tomu vojáky vedlo.

V Šedžáija armáda v posledních dnech neidentifikovala žádné palestinské civilisty. Naopak zde vojáci v posledních dnech zlikvidovali nejméně 38 palestinských teroristů. Jediní lidé, kteří byli spatřeni v civilním oblečení, byli operativci Hamasu, často neozbrojení. Operativci sbírají zbraně zanechané v různých budovách, zahajují palbu na jednotky a poté znovu neozbrojeni prchají do jiné budovy. Izraelské obranné síly se také v Šedžáiji setkaly s několika zdánlivě neozbrojenými civilisty, kteří se později ukázali jako sebevražední atentátníci Hamasu. Hamás se v oblasti také několikrát pokusil nalákat vojáky do zálohy.

Ve středu – což se původně považovalo za nesouvisející se včerejší smrtelně chybnou střelbou – vojáci několik set metrů odtud našli budovu s nasprejovaným nápisem „SOS“ v angličtině a další nasprejovanou zprávu s nápisem , v hebrejštině „Pomoc, tři rukojmí“. Vojáci v té době věřili, že budova byla nastražená past, ale nyní armáda vyšetřuje možnou souvislost se včerejším incidentem.

Okamžitě po incidentu byly pozemním jednotkám zaslány nové protokoly reagující na možnost, že se dalším rukojmím podaří uprchnout ze zajetí. Ukázalo se, že armáda vůbec nepředpokládala, že by se rukojmí mohli nacházet v bojové zóně.

Počáteční vyšetřování dnes dokončil náčelník Jižního velení Izraelských obranných sil, generálmajor Jaron Finkelman, a náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Herzi Halevi, a seznámili s ní rodiny tragicky zabitých rukojmích – Jotama Chajma, Samara Talalky a Alona Lulu Šamrize.

 

Náčelník armádního štábu a ministr obrany převzali odpovědnost

Ve svém prvním vyjádření náčelník štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Herzi Halevi, řekl, že nese odpovědnost a „uděláme vše, abychom zabránili opakování takových případů při pokračování v bojích“.

Generálporučík Herzi Halevi ve videoprohlášení. 16. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Generálporučík Herzi Halevi ve videoprohlášení. 16. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

„Incident, při kterém vojáci Izraelských obranných sil omylem zabili Jotama Chajma, Alona Šamrize a Samara Talalku, nechť je jejich památka požehnána, je obtížná a bolestivá událost. Tři rukojmí, kteří přežili sedmdesát pekelných dní, se přesunuli k vojákům a byli zabiti palbou našich sil. Vojáci a jejich velitelé v pásmu Gazy nechtějí nic víc než zachránit živá rukojmí. V tomto případě jsme neuspěli. Cítíme hluboký zármutek rodin nad smrtí rukojmích,“ pokračoval Halevi.

Halevi dále řekl, že „Izraelské obranné síly a já jako její velitel jsme zodpovědní za to, co se stalo, a uděláme vše, abychom zabránili opakování takových případů v pokračování bojů. Snažím se vžít do hlavy vojáka v Šedžáiji po dnech tvrdých bojů, blízkých setkání, setkání s teroristy oblečenými v civilu, kteří přicházejí různými podvodnými způsoby. Musí být ostražitý a připravený na jakoukoli hrozbu. Rozhodnutí ve zlomku sekundy může [skončit] životem nebo smrtí“.

Dodal, že „ti tři rukojmí udělali vše, abychom pochopili, [že nepředstavují hrozbu]: Pohybovali se bez košil, abychom je nepodezřívali, že mají na těle bombu, a drželi bílou látku, aby rozuměli bychom si. Střelba na rukojmí byla provedena v rozporu s předpisy o otevřené palbě. Je zakázáno střílet na ty, kteří vztyčují bílou vlajku a žádají, aby se vzdali. Ale tato střelba byla provedena během boje a pod tlakem“.

Halevi řekl, že armáda dokončila předběžné vyšetřování incidentu a okamžitě zaslala pozemním silám nové protokoly. „Mohou nastat další případy, kdy rukojmí utečou nebo jsou opuštěni během bojů, a my máme povinnost a odpovědnost zachránit je živé,“ řekl Halevi.

„Právě boje přinášejí příležitosti k návratu rukojmích. Naše jednotky bojují sedmdesát dní v Gaze a na jiných frontách se statečností a odhodláním bránit [Izrael]. V jednom okamžiku byla odhalena složitost naší spravedlivé války v Gaze. Vyrazili jsme do boje, abychom rozehnali nepřítele za hranicemi a vrátili rukojmí domů. Bez odhodlaného boje nebudeme schopni vrátit rukojmí a nebudeme schopni vrátit komunity [pohraničí s Gazou] do bezpečí,“ řekl Halevi. „Musíme pokračovat v boji se silou, aniž bychom spustili oči z jejích cílů,“ dodal.

Večer se výslovně ke svému podílu odpovědnosti přihlásil ministr obrany Joav Galant.

„Jako ministr obrany beru odpovědnost za vše, co se děje v bezpečnostním establishmentu, a za vše, co se děje v této válce, za úspěchy a náklady a za závažné chyby. Totéž platí pro včerejší incident,“ řekl Galant na společné tiskové konferenci s premiérem Benjaminem Netanjahuem a ministrem válečného kabinetu Benym Gancem.

Gallant řekl, že mluvil se všemi rodinami zabitých rukojmích a hovory popsal jako „nabité, bolestivé a obtížné, především pro rodiny, ale také pro mě osobně.“

 

Projev izraelského premiéra k národu

Benjamin Netanjahu při projevu k národu. 16. 12. 2023.
Benjamin Netanjahu při projevu k národu. 16. 12. 2023.

Premiér Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci prohlásil, že páteční tragické zabití tří rukojmích Izraelskými obrannými „mu zlomilo srdce, zlomilo srdce národa“. Ale zdůraznil, že pozemní armádní operace pokračovat a válka bude pokračovat, dokud nebude Hamás zničen.

Premiér také řekl, že „pouze vojenský tlak“ zajistil propuštění rukojmích v rámci příměří z minulého měsíce a pouze vojenský tlak zajistí propuštění zbytku rukojmích. „Bez toho nemáme nic,“ dodal.

Zopakoval, že nedovolí, aby se „‚Hamastan‘ změnil na ‚Fatahstán‘“ s návratem palestinské samosprávy do správy Gazy, i když je to přání USA, nejvěrnějšího spojence Izraele. Citoval průzkum z minulého týdne, který zjistil, že 82 % palestinských Arabů na Západním břehu ospravedlňuje masakr ze 7. října, a poznamenal, že Palestinská správa tento nápor ještě neodsoudila. „Měli by ovládat Gazu?“, položil řečnickou otázku ve vztahu k Palestinské správě a zdůraznil, že to nedovolí. Po zničení Hamasu bude „Gaza demilitarizována“ a nebude představovat pro Izrael žádnou hrozbu.

Na dotaz novináře proč neodstoupil od Dohod z Osla, když je neustále kritizuje, premiér Netanjahu odpověděl: „Zdědil jsem dohody z Osla. Rozhodnutí přivézt OOP z Tunisu a zasadit ji v srdci Judeje a Samaří [Západní břeh] a v Gaze bylo rozhodnutí učiněné a uskutečněné předtím, než jsem se stal premiérem. Myslel jsem si, že to byla hrozná chyba, a stále si to myslím.“

Otobrátil se k novináři a pokračoval: „Vy a vaši přátelé novináři mě téměř 30 let obviňujete, že jsem brzdil Dohody z Osla a bránil Palestinskému státu. To je pravda. Jsem hrdý na to, že jsem zabránil vzniku Palestinského státu, protože dnes každý chápe, jaký ten Palestinský stát mohl být, když jsme teď viděli malý Palestinský stát v Gaze. Každý chápe, co by se stalo, kdybychom kapitulovali před mezinárodními tlaky a umožnili stát jako je ten v Judeji a Samaří, v okolí Jeruzaléma a na předměstí Tel Avivu.“

Na to navázal přítomný ministr obrany Joav Galant, který popsal svou vlastní roli v 90. letech jako vysoký důstojník izraelské armády v Dženínu, který bojoval proti terorismu a snížil jej na minimum. Pak přišly Dohody z Osla, „a po krátké době se 500 ozbrojených palestinských policistů vylodilo“ v oblasti Dženínu, „dalších 5 000 jinde v Judeji a Samaří a 7 000 v Gaze“. To odstartovalo proces s hroznými následky, včetně obrovského šíření zbraní. „Dohody z Osla začaly tento proces“ a dohody byly plné chyb, dodal Galant.

 

Zemřel emír Kuvajtu

Kuvajtský vládnoucí emír, 86letý šejk Nawaf Al Ahmad Al Sabah, zemřel. Oznámila to kuvajtská státní televize.

Šejch Nawaf se stal vládce po smrti šejcha Sabah Al Ahmad Al Sabah v roce 2000. Jeho nástupcem by měl být šejch Mešál Al Ahmad Al Džábir, kterému je nyní 83 let a je považován za nejstaršího korunního prince na světě.

Kuvajt má přibližně 4,2 milionu obyvatel a 6. největší známé zásoby ropy na světě. Kuvajt hostí asi 13500 amerických vojáků, stejně jako velitelství americké armády na Blízkém východě.