Boje s Hamastánem v Gaze
Armáda dopoledne oznámila, že poslední den provedla nálety na přibližně 230 cílů Hamasu v Pásmu Gazy a těžké boje pokračovaly na severu Gazy, přestože armáda včera naznačovala, že operace končí.
V táboře Šatí na severním pobřeží Gazy zahlédla 14. brigáda skupinu operativců Hamasu a přivolala nálet. Útok v Šatí přichází poté, co již armáda uvedla, že má oblast plně pod kontrolou, což naznačuje, že armáda stále bojuje s menšími buňkami Hamasu.
Vojáci také dosáhli na zisky v jižní Gaze, kam se očekává přesunutí velké části bojů. V Chán Júnis jednotky 7. obrněné brigády identifikovaly skupinu operativců Hamasu uvnitř budovy a zahájily letecký útok. V oblasti byl také zasažen raketomet, který se připravoval vypálit projektily na Izrael.
Námořnictvo také přes noc provedlo údery a zasáhlo plavidla používaná námořními silami Hamasu.
Izraelská armáda dopoledne zveřejnila záběry ukazující tunel Hamásu v Chán Júnis v jižní Gaze, který byl zničen při velké explozi několik dní poté, co byl použit při útoku, při kterém zemřeli tři vojáci.
Izraelské obranné síly odpoledne oznámily, že rozšířily své pozemní operace v centrálním pásmu Gazy, přičemž 99. divize provádí operaci v oblastech jižně od města Gaza. 99. divize vmanévrovala do nových oblastí centrální Gazy, aby zavedla „operační kontrolu“ mezi městem Gaza a tzv. centrálními uprchlickými tábory ve střední Gaze.
Jednotky brigády Golani ve čtvrti přepadly domy vysoce postavených členů Hamasu a zabavily zpravodajské materiály a 188. obrněná brigáda dobyla velitelství praporu Hamasu Šedžáija, odkud teroristé vyrazili provést 7. října útok v jižním Izraeli.
Parašutistická brigáda mezitím zdemolovala více než 100 budov používaných Hamasem v oblasti, stejně jako lokalizovala desítky tunelových šachet a zatkla mnoho operativců, kteří se vzdali, mezi nimi velitele roty Hamasu a teroristy, kteří se účastnili masakrů 7. října. Brigáda Bislamach také zbourala řadu budov používaných Hamásem.
Například při incidentu uprostřed bojů jednotky LOTAR identifikovaly pracovníka Hamasu, který vycházel z tunelové šachty a zahájil palbu na vojáky, zřejmě ve snaze přitáhnout je k výbušnému zařízení nastraženému poblíž. Vojáci opětovali palbu, vrhali granáty a zabili střelce, než našli tunel a zničili ho. Část incidentu je vidět na nově zveřejněných záběrech.
Mluvčí Izraelských obranných sil, kontraadmirál Daniel Hagari večer informoval, že od ukončení dočasného příměří v Pásmu Gazy 1. prosince armáda zabila více než 2000 agentů Hamasu leteckými útoky a během pozemních bojů. To zvyšuje armádní odhady počtu bojovníků Hamasu zabitých v pásmu Gazy od začátku války na přibližně 8 000. Dalších 1000 teroristů Hamasu bylo zabito v Izraeli 7. října během náporu teroristické skupiny. „Zvýšili jsme počet vojáků bojujících ve východní části Chán Júnis a bojujeme tam s odhodláním, s pěti pěšími brigádami a bojovými ženisty, s důrazem na podzemní boje“.
Padlí izraelští vojáci
Armáda ráno oznámila, že v boji s Hamasem v severním pásmu Gazy byli zabiti další tři vojáci. Padli:
sežant Lavi Ghasi, 19 let, původem z Hašmonaim, pěšák v 931. praporu brigády Nachal,
poručík Jákov Elian (Yaacov Elian), 20 let, původem z Ramat Gan, kadet v praporu Gefen na důstojnické škole Bahad 1, který byl dříve velitelem jednotky Givati.
poručík Omri Švarc (Omri Shwartz), 21 let, ze Šadmot Dvora, kadet praporu Gefen, který byl dříve vojákem průzkumného praporu výsadkové brigády.
Tím se počet obětí izraelské pozemní ofenzívy proti této teroristické skupině zvýšil na 137.
Humanitární situace v Pásmu Gazy
Představitel Světové zdravotnické organizace Sean Casey, který v minulých dnech navštívil dvě nemocnice na zdevastovaném severu Gazy, popsal tamní hrozné podmínky. Uvedl, že nemocnice Al-Ahli a nemocnice Šífa jsou zavaleny nemocnými a kriticky zraněnými lidmi a jsou sotva schopné fungovat kvůli nedostatku personálu, elektřiny a základních zásob. Izrael nařídil úplnou evakuaci severní Gazy, která zahrnuje město Gaza a bylo domovem více než 1 milionu lidí, v prvních dnech války. Pozemní jednotky izolovaly sever později toho měsíce. Desetitisíce obyvatel tam ale zůstaly.
Vysoký představitel Hamásu Ghazi Hamad v rozhovoru pro katarskou panarabskou televizi Al-Džazíra uvedl, že teroristická skupina nemá zájem osvobodit rukojmí výměnou za krátkodobá příměří, protože Izrael by poté pokračoval ve válce. „Někteří lidé hledají malou pauzu – pauzu sem a tam na týden, dva týdny, tři týdny. Ale my chceme zastavit agresi [zcela],“ řekl Hamad. „Protože si myslím, že Izrael vezme kartu rukojmích a poté zahájí nové kolo masového zabíjení a masakrů proti našemu lidu. Myslím, že tuto hru hrát nebudeme,“ prohlásil Hamad, který řekl, že Hamas bude v budoucnu opakovaně provádět útoky podobné 7. říjnu, dokud nebude Izrael zničen.
Střety na hranici s Libanonem
Okolo 6:30 zněla siréna protiraketového poplachu v kibucu Misgav Am u severní hranice Izraele.
Izraelská armáda v reakci na raketovou palbu na severní Izrael minulou noc provedla ráno údery na místa Hizballáhu v jižním Libanonu. Libanonská média napojená na Hizballáh hlásí až 180 úderů na město Marún al-Ras, v jejichž důsledku měla zahynout jedna žena.
Dva lidé byli zřejmě zraněni při útoku protitankových střel na město Dovev na severu země, ke kterému došlo ve stejnou dobu, kdy střela zasáhla auto v nedalekém Avivim. Podle prvotního posouzení byli oba, muž a žena, převezeni do Ziv Medical Center v Safedu s lehkými zraněními. Oba jsou civilisté, ačkoli pohraniční oblast byla z velké části evakuována.
Předseda strany Národní jednota a ministr válečného kabinetu Beny Ganc dnes v telefonickém rozhovoru s francouzskou ministryní zahraničí Catherine Colonn varoval, že Izrael se nesmíří s hrozbou, kterou pro obyvatele severu Izraele představuje teroristická milice Hizballáh.
Ganc upozornil, že Libanon je povinen převzít odpovědnost za teroristické útoky vycházející z jeho území, a varoval, že „zájem na dosažení diplomatického řešení pro [izraelsko-libanonskou] pohraniční oblast je především a především libanonským zájmem.“ Dodal, že „Stát Izrael udělá vše, co potřebuje, aby ochránil své občany a umožnil jim bezpečný návrat do svých domovů,“ s odkazem na desítky tisíc Izraelců, kteří byli evakuováni ze severu kvůli hrozbě útoky Hizballáhu po vypuknutí války s Hamasem v Gaze 7. října.
Šabak: Útoky židovských radikálů vzrostly, ale už klesají
Během prvních 2 měsíců války došlo k nárůstu útoků radikální části obyvatel Judeje a Samaří na palestinské Araby o 54 %, informovala armádní rozhlas s odkazem izraelskou Všeobecnou bezpečností službu (Šabak, Šin bet).
Od 7. října do 3. prosince Šabak zaznamenal 201 útoků osadníků, z nichž 136 bylo definováno jako „násilné konfrontace nebo házení kamenů“ proti palestinským Arabům. Mnoho z těchto incidentů „zahrnovalo násilí ze strany Izraelců i Palestinců,“ uvedl armádní rozhlas.
U 35 incidentů se radikálové zaměřili na palestinské zemědělství, 21 bylo definováno jako „pokusy o zahájení“, jako jsou pokusy podpálit palestinské domy nebo vozidla nebo pokusy o fyzické zranění Palestinců. Devět z těchto incidentů byly útoky na izraelské bezpečnostní síly, včetně případů, kdy izraelští vojáci přišli ukončit konfrontaci mezi „osadníky a Palestinci“, ale „osadníci se proti nim obrátili.“
V rozhovoru pro armádní rozhlas izraelský bezpečnostní představitel uvedl, že „k většině obtížných případů došlo v prvním měsíci války a od té doby došlo k určitému poklesu. Armáda dělá vše pro ochranu oblasti a v takových extrémních incidentech často chrání i palestinskou strany. Jsou to stovky extremistických aktivistů, kteří působí obrovské škody celému osadnímu hnutí,“ uvedl.
Bezpečnostní situace v Izraeli
Okolo 9. hodiny se rozezněla siréna protiraketového poplachu v obci Nirim u hranice s Pásmem Gazy a byl tak ukončen přibližně 40 hodinový klid, který palestinští teroristé dodržovali s ohledem na v Káhiře probíhající jednání o propuštění izraelských rukojmí a dočasném příměří.
Okolo 10:30 a okolo 11:45 byly rakety z Gazy vystřeleny na obce Nir Oz a Magen.
Přibližně v 13:30 se po celém jižním Izraeli a na sever až k Rišon LeCion a dalším oblastem v regionu Tel Avivu se rozezněly raketové poplachy. Nad středním a jižním Izraelem bylo zachyceno několik raket. Podle zpráv Kanálu 12 izraelské televize byly rakety odpáleny z centrální oblasti Pásma Gazy, kde má izraelská armáda jen částečnou kontrolu. Celkem byla vypálena salva asi 30 raket. Nejsou hlášeny podstatné materiální škody, ani zranění, nicméně v Tel Avivu byla úlomkem rakety zasažena škola. K útokům se přihlásil Hamas.
Přístav Eilat přišel o zákazníky
Ředitel eilatského přístavu sdělil, že obchody v docích klesly o 85 % od doby, kdy jemenští povstalci Húsiové začali útočit na námořní dopravu v Rudém moři. Přístav je jediným izraelským nákladním terminálem v Rudém moři a obvykle obsluhuje jen lodě dovážející nová vozidla a vyvážející potaš. V úterý Financial Times uvedly, že námořní doprava v Rudém moři klesla v prosinci meziměsíčně o 30 % kvůli dopravcům, kteří se vyhýbali průlivu Bab el-Mandeb, klíčovému místu, který se Húsíové pokoušejí uzavřít útoky na plavidla.
Prezident Jicchak Herzog zkritizoval OSN za neschopnost dodávat humanitární pomoc
Prezident Jicchak Herzog dnes zkritizoval Organizaci spojených národů, že nedodává dostatek humanitární pomoci do Pásma Gazy a namísto toho dává vinu Izraeli, který naopak otevřel svůj hraniční přechod Kerem Šalom, aby situaci ulehčil.
„Bohužel, kvůli naprostému selhání OSN v její práci s ostatními partnery v regionu, nebyly schopni přivézt více než 125 kamionů [pomoci] denně,“ řekl Herzog na setkání s předsedou francouzského Senátu Gérardem Larcherem, který je na návštěvě Izraele.
„Dnes je možné poskytnout Gaze trojnásobné množství humanitární pomoci, pokud by OSN – místo toho, aby si celý den stěžovala – dělala svou práci,“ řekl Herzog.
Izrael uvedl, že denně kontroluje stovky kamionů na svých přechodech Kerem Šalom a Nicana a mnoho z nich následně zůstává mimo Gazu. OSN a Egypt argumentují, že izraelská vojenská kampaň učinila příliš nebezpečným pravidelné doručování pomoci uvnitř a přes Gazu.
Prezident ke křesťanským přestavitelům: Zvěrstva Hamasu jsou neslučitelná s Ježíšovým učením
Prezident Jicchak Herzog se dnes ve své rezidenci v Jeruzalémě sešel z křesťanskými náboženskými představiteli, působícími v Izraeli, aby jim popřál veselé Vánoce a šťastný nový občanský rok. Při té příležitosti zdůraznil, že zvěrstva spáchaná Hamasem 7. října byla neslučitelná „s učením Ježíše Krista“.
„Zlé síly nejhoršího druhu provedly barbarský, sadistický útok, zabíjely nevinné ženy, děti, staré lidi, mladé lidi, lidi 40 národností, braly rukojmí, znásilňovaly, sekaly hlavy, upalovaly lidi a další. Existuje také mnoho lidí z křesťanských komunit, kteří jsou postiženi těmito hrůzami.“
„Nic z toho není slučitelné s evangelii, se sepsáním evangelií, s učením Ježíše Krista nebo s učením samozřejmě židovské víry a také s umírněným islámem.“
„Náš problém – nás všech – je s extrémním fundamentalistickým islámem, který nevyhovuje vám ani nám. Je to vyjádření říše zla, která vychází z Teheránu, která věří v džihádistickou ideologii, kterou musíme všichni vymýtit. A proto nám byla tato válka vynucena,“ řekl prezident Izraele.
Řecký patriarcha Theophilos III. Herzogovi poděkoval a řekl: „Naše společná morální tradice učí jedinečné hodnotě každého lidského života a respektu k důstojnosti každého člověka. Naše společná morální tradice očekává, že celá lidská rodina bude žít důstojně. Naše společná morální tradice uznává důležitost svobody, bezpečí a jistoty pro blaho všech.“