Izrael ve válce: Pokračující boje v Chán Júnis, omylem zastřeleni tří rukojmí

Boje s Hamastánem v Gaze

Izraelské obranné síly dobyly a zničily velitelské centrum hamasovského prapor Šedžáija v severní Gaze. Vojáci zlikvidovali ozbrojence a zničili tunelovou šachtu na místě činu, když se střelec uvnitř pokusil hodit na ně výbušné zařízení. Operaci podpořila palba tanků, dělostřelecká palba a údery letectva.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 15. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 15. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 15. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 15. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 15. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 15. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Síly působící v Chán Júnis na jihu se potýkaly s teroristickou infrastrukturou, včetně četných tunelových šachet, a zabily tam „mnoho“ ozbrojenců. Našli také tunel, ve kterém byly motocykly používané teroristy při útoku 7. října na Izrael.

Velitel zpravodajské služby (Aman, אגף המודיעין) Izraelských obranných sil, generálmajor Aharon Haliva, při včerejší návštěvě vojáků v Gaze řekl, že Izrael „musí pokračovat v tlaku na nepřítele; pokračovat v zabíjení nepřítele; pokračovat v ničení nepřítele. Kampaň má několik scén a má do konce měsíce.“

Velitel Zpravodajského oddělení Izraelských obranných sil, generálmajor Aharon Haliva, v Pásmu Gazy. 15. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Velitel Zpravodajského oddělení Izraelských obranných sil, generálmajor Aharon Haliva, v Pásmu Gazy. 15. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Velitel Haliva provedl operační hodnocení spolu s několika nejvyššími důstojníky v poli, včetně velitelů divizí a brigád. „Manévrovací [vojenský] stroj s mnoha částmi – letectvo, které odvádí neuvěřitelnou práci, námořnictvo, zpravodajství – je děsivý vojenský mechanismus,“ konstatoval velitel vojenského zpravodajství.

Velitel Zpravodajského oddělení Izraelských obranných sil, generálmajor Aharon Haliva, při operačním hodnocení v Pásmu Gazy. 15. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Velitel Zpravodajského oddělení Izraelských obranných sil, generálmajor Aharon Haliva, při operačním hodnocení v Pásmu Gazy. 15. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Izraelská armáda v poledne uvedla, že dokončila sérii náletů na místa využívaná vnitřní bezpečností Hamasu na hranici mezi Gazou a Egyptem. Útoky prováděné stíhačkami, útočnými vrtulníky a drony, byly cílené na vojenské objekty, strážní stanoviště, pozorovací stanoviště, sklady zbraní a velitelská centra vnitřních bezpečnostních sil Hamásu.

„Místa, která byla zasažena v oblasti Rafahu, kde operovali teroristé z Hamásu, pomáhala pašeráckým snahám vedeným teroristickou organizací Hamás a zahrnovala zbraně, které ohrožují vojáky Izraelských obranných sil operující v pásmu Gazy a občany Izraele,“ uvedla armáda s tím, že údery „zasadí ránu“ schopnosti Hamásu propašovat do Pásma více zbraní.

Armáda dále uvedla, že vnitřní bezpečnostní aparát Hamasu „krade humanitární zdroje vstupující do Pásma Gazy, napomáhá při pašování dalších zbraní a jeho agenti jsou spoluviníky na aktivitách Hamasu proti izraelským armádním silám v Pásmu Gazy“.

Armáda zveřejnila video natočené vojáky v severní Gaze, ve kterém velitel podrobně popisuje metody používané Hamásem k nalákání vojáků do pastí uprostřed bojů. Ukazuje figuríny podobné dětem, které nasadili ozbrojenci, vedle školních tašek a reproduktoru přehrávajícího mluvení v hebrejštině a někdy zvuky pláče. Tyto nástrahy byly umístěny na místě, kde se ozbrojenci pokoušeli přepadnout vojáky ze zálohy střelbou a bombami umístěnými v pytlích agentury OSN pro uprchlíky UNRWA.

Vojáci bojovali a teroristy porazili, dodává s tím, že „jejich cílem je přilákat nás, abychom tyto věci prozkoumali… a vtáhnout nás tak na zmanipulované místo“.

Večer armáda oznámila, že jednotka Maglan brigády Komando bojuje s Hamasem hluboko v Chán Júnis, včetně jednoho z domů vůdce teroristické skupiny v Gaze Jahji Sinvára.

Křeslo změnilo majitele...
Křeslo změnilo majitele…
Jednotky brigády Komando v Chán Júnis. 15. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Jednotky brigády Komando v Chán Júnis. 15. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

„V jedné z bitev operovala vojska nad ruinami jednoho z jeho domů, kde v posledních letech žil, a který byl na začátku války napaden ze vzduchu,“ uvedly Izraelské obranné síly a zveřejnily záběry, jak vojáci bojují v oblasti. Vojáci Maglanu našli raketomet dlouhého doletu a několik „významných“ tunelových šachet. Také zaútočili na domov velitele raketového oddílu Hamásu a zabavili zbraně a zpravodajský materiál.

 

Vojáci omylem zabili tři rukojmí během bojů v Gaze dnes ráno

Mluvčí Izraelských obranných sil, kontraadmirál Daniel Hagari večer oznámil, že během bojů v Šedžáiji dnes ráno izraelští vojáci mylně identifikovali tři izraelské rukojmí jako hrozbu a zahájili na ně palbu a zabili je. Armáda přijímá plnou odpovědnost za „tragický incident“.

Hagari jmenoval rukojmí jako Jotama Chajma (Yotam Haim), který byl unesen Hamasem z Kfar Aza, a Samara Talalku, který byl unesen z Nir Am. Třetí rukojmí nebyl na žádost rodiny jmenován, nicméně během večera vyšlo najevo, že jím je Aron Lulu Šamriz (Aron Lulu Shamriz) z Kfar Aza.

Tragicky zahynulí rukojmí (zleva): Jotam Chajm, Samar Talalka, Aron Lulu Šamriz.
Tragicky zahynulí rukojmí (zleva): Jotam Chajm, Samar Talalka, Aron Lulu Šamriz.

Na otázku, jak se rukojmím podařilo uniknout zajetí Hamasu, Hagari odpověděl, že armáda věří, že „ti tři uprchli nebo byli opuštěni teroristy, kteří je drželi v zajetí“.

Hagari ve svém prohlášení uvedl, že „po střelbě, během zkoumání, okamžitě vyvstalo podezření ohledně identity mrtvých a jejich těla byla rychle převezena k prohlídce v Izraeli, kde byla identifikována rukojmí“.

„Je to smutná a bolestivá událost pro nás všechny a Izraelské obranné síly nesou odpovědnost za vše, co se stalo,“ řekl armádní mluvčí.

Hagari říká, že armáda okamžitě začala vyšetřovat incident. „Jde o tragickou událost, která se odehrála v bojové zóně, kde se vojáci v posledních dnech i dnes setkali s mnoha teroristy a sváděli těžké bitvy,“ řekl. „V některých případech došlo k setkání sebevražedných atentátníků a také k útokům, při nichž se teroristé pokusili nalákat naše síly a vtáhnout je do pasti. Krátce po tragickém incidentu došlo v blízkosti místa incidentu k dalšímu setkání s teroristy,“ řekl Hagari.

Vojáci stále pracují na „shromáždění faktů a objasnění detailů incidentu“, ale mezitím byly pozemním silám předány nové protokoly pro identifikaci rukojmích, „aby udělali vše, aby zabránili další tragické události, jako je tato“.

„Izraelské obranné síly vyjadřují hluboký zármutek nad katastrofou a podílí se na zármutku rodin. Kéž je jejich památka požehnána,“ dodal Hagari.

Ministr válečného kabinetu Beny Ganc na síti X napsal, že je „zlomený“ zprávou o tragické smrti tří rukojmích během bojů v severní Gaze. „Moje srdce patří všem rodinám rukojmích a také vojákům, kteří jsou v hlubinách [Gazy] a plní složitou a důležitou misi, jakou jsme od vzniku státu ještě neviděli. Naší odpovědností je vyhrát tuto válku a součástí tohoto vítězství bude přivedení rukojmích domů. Uděláme vše pro to, abychom je vrátili živé. Všechno,“ přísahá Ganc.

Ministr obrany Joav Galant ve svém prohlášení uvedl: „Během této těžké doby jsou mé myšlenky a srdce s rodinami tří rukojmích, kteří byli omylem zabiti palbou Izraelských obranných sil v Gaze. Je to bolestná událost pro každého Izraelce. Musíme zůstat odolní a pokračovat v operaci – pro rukojmí, pro naše občany a pro naše vojáky. Dnes večer jsem mluvil s náčelníkem generálního štábu Izraelských obranných sil o podrobnostech tohoto tragického incidentu, abych se okamžitě poučili,“ dodal Galant.

Premiér Benjamin Netanjahu k tragické události řekl: „Společně s celým lidem Izraele skláním hlavu v hlubokém zármutku a truchlím nad pádem tří našich drazí synové, kteří byli zajati jako rukojmí, mezi nimi Jotam Chajm a Samar Talalka. (Vyjádření bylo učiněno ještě předtím, než byl třetí zabitý identifikován jako Alon Lulu Šamriz) Je to nesnesitelná tragédie. Celý Stát Izrael dnes večer truchlí. Mé srdce patří truchlícím rodinám v jejich těžké době. Posiluji naše statečné bojovníky, kteří sledují posvátné poslání vrátit naše unesené, a to i za cenu vlastních životů. Dokonce i v tento těžký večer si ošetříme rány, naučíme se nezbytné lekce a budeme pokračovat v našem nejvyšším úsilí vrátit všechny naše rukojmí bezpečně domů,“ řekl Netanjahu.

 

Padlí izraelští vojáci

vzpomínáme

Izraelská armáda ráno oznámila smrt vojáka, který zemřel včera v bojích v Gaze. Je jím seržant Oz Šmuel Aradi (Oz Shmuel Aradi), 19let, voják 603. praporu bojových ženistů z kibucu Chacor poblíž Ašdodu, který padl v akci v jižní Gaze.

Odpoledne bylo oznámeno, že padli:

rotmistr (v záloze) Šaj Uriel Pizem (Shay Uriel Pizem), 23 let, velitel tanku v 9. praporu 401. obrněné brigády, původem z Ein HaNaciv,

vrchní rotmist (v záloze) Tomer Šlomo Mjara (Tomer Shlomo Myara), 28 let, ze 710. praporu bojových ženistů, původem z Netanje.

Tím se počet zabitých vojáků při pozemní ofenzívě proti Hamásu zvýšil na 119.

 

Z Gazy získána těla 3 zavražděných Izraelců, osud dalších rukojmích neznámý

Izraelské obranné síly nalezly tělo 28letého civilního rukojmího Elii Toledana, kterého 7. října unesli teroristé z hudebního festivalu Supernova poblíž kibucu Re’im.

Toledanovo tělo bylo vyzvednuto z Gazy během operační činnosti, kterou prováděla jednotka 504 Ředitelství vojenského zpravodajství (Aman) a 551. brigáda armády. Poté, co bylo jeho tělo přivezeno zpět do Izraele a identifikováno lékařskými a rabínskými úřady, byla informována jeho rodina. Nebylo zveřejněno, zda je známo, jak nebo kdy zemřel.

Toledano byl na festivalu Supernova s přítelkyní Miou Šem (Mia Schem), která byla propuštěna 1. prosince v rámci dohody o příměří. Při útoku Hamasu na hudební festival bylo zabito asi 360 návštěvníků a dalších 36 bylo zajato jako rukojmí.

Dopoledne bylo oznámo, že armáda v Gaze získala těla dalších dvou izraelských rukojmích zajatých Hamasem. Byli jimi vojín Nik Beizer, 19 let, a seržant Ron Šerman (Ron Sherman), 19 let. Rodiny byly informávny.

Beizer zahájil svou vojenskou službu 30. dubna a 7. října byl zajat teroristy Hamasu, kteří zahájili útok na jeho základnu poblíž hraničního přechodu Erez mezi Izraelem a Gazou, kde pracoval jako příslušník koordinační a styčné jednotky, která měla na starost dovoz zboží pro palestinské Araby do Gazy.

Šerman naposledy mluvil se svou matkou ráno 7. října, když na jeho armádní základnu u hranic s Gazou zaútočili teroristé z Hamásu. Následně se objevilo video Hamasu, kde jej „celého a zdravého,“ odvážejí na korbě pickupu do Gazy.

Předpokládá se, že v Gaze zůstává 134 rukojmích – ne všichni naživu – z 240 zajatých 7. října, kdy tisíce teroristů také zabily 1200 lidí, většinou civilistů ve svých domovech a na hudebním festivalu.

Dočasné příměří od 24. listopadu do 1. prosince znamenalo propuštění 105 civilních rukojmích — izraelských žen a dětí a cizích státních příslušníků — zadržovaných Hamásem. Čtyři rukojmí byli propuštěni před dočasným příměřím a propuštěním rukojmí koncem listopadu a jeden byl zachráněn vojáky.

Byla také nalezena těla osmi rukojmích, včetně dnes oznámených. Izraelské obranné síly potvrdily smrt asi 20 z těch, kteří jsou stále zadržováni Hamásem, s odvoláním na nové zpravodajské informace a poznatky získané vojáky operujícími v Gaze.

 

Rodiny unesených se sešly s generálním tajemníkem OSN a zkritizovaly ho

Zástupci rodin Izraelců držených jako rukojmí v Gaze se přes noc setkali v New Yorku s generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterresem. Hebrejsky psaná média popisují schůzku jako napjatou. Příbuzní naléhaly na Guterrese, aby udělal mnohem více pro zajištění návratu unesených, a kritizovaly ho za komentáře považované za ospravedlnění útoků Hamasu ze 7. října a za to, že nenavštívil Izrael od vypuknutí války.

Guterres řekl rodinám, že s nimi vyjadřuje „plnou solidaritu“ a únos označil za „strašný zločin“, ale řekl, že bohužel nemá pravomoc vrátit jejich milované. Dále sdělul, že se snaží prostřednictvím svých kanálů žádat o jejich propuštění a že se tak musí stát co nejdříve.

 

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Izraelský kabinet odpoledne odhlasoval znovuotevření izraelského přechodu Kerem Šalom pro vstup humanitární pomoci do Gazy. Přestože izraelská vláda dlouho odmítala tento krok a odůvodňovala ho snahou oddělit se od Pásma Gazy, nakonec několik hodin poté, co poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan zakončil své poslední schůzky v Izraeli ustoupila tlaku vlády USA

Úřad předsedy izraelské vlády dnes zveřejnil, že Izrael se zavázal v rámci příměří, které minulý měsíc zajistilo propuštění 105 rukojmích, usnadnit vstup 200 kamionů denně s humanitární pomocí do Gazy. Egyptský přechod Rafah, který byl dosud jediným otevřeným pro vstup pomoci, byl schopen držet krok pouze s 100 kamiony denně, a to i poté, co Izrael na začátku tohoto týdne začal kromě svého přechodu Nicana používat ke kontrolám i přechod Kerem Šalom. Stávající rámec tudíž vedl k významným překážkám při vstupu pomoci. Izrael proto „dočasně“ povolil „vykládku kamionů na gazanské straně přechodu Kerem Šalom.“

Netanjahuova kancelář také uvedla, že „USA se zavázaly co nejrychleji financovat modernizaci přechodu Rafáh“, takže egyptský přístupový bod bude nakonec dostatečně posílen, aby byl jediným přechodem, přes který půjde pomoc do Pásma Gazy, a nebudou už potřeba izraelské přechody.

 

Střety na hranici s Libanonem

Armáda po poledni oznámila, že uprostřed pokračujících přestřelek s teroristickou skupinou Hizballáh na podél hranice armáda zasáhla cíl šíitských teroristů v Libanonu. Vojáci také provedli úder na dva ozbrojence identifikované poblíž hranic.

Okolo 15. hodiny byly slyšet protiraketové poplachové sirény ve městě Kirjat Šmona v severním Izraeli.

Přibližně ve stejnou dobu ministr válečného kabinetu Beny Ganc při návštěvě obce Ma’alot-Taršicha v Horní Galileji řekl, že pozval vrcholné západní diplomaty, aby tuto oblast navštívili a uvědomili si hrozbu, kterou představuje Hizballáh. Varuje, že „pokud svět nedostane Hizballáh od hranic, učiní tak Izrael“.

Izrael varoval, že již nebude tolerovat přítomnost této teroristické skupiny podél své severní hranice, kde by se mohla pokusit provést útok podobný masakrům spáchaným Hamasem 7. října. Od tohoto data útočí síly pod vedením Hizballáhu na izraelské komunity a vojenská stanoviště podél hranice téměř denně, ačkoli se pokoušejí omezit rozsah útoků ve zjevné snaze vyhnout se totální válce.

Večer izraelský vrtulník a bezpilotní letoun zasáhly řadu míst Hizballáhu v jižním Libanonu, včetně raketometu používaného k odpalování raket na severní Izrael. Některé rakety byly zachyceny, zatímco jiné přistály na otevřených prostranstvích. Systém Železná kupole také zachytil „podezřelý vzdušný cíl“, který vstoupil do izraelského vzdušného prostoru z Libanonu, a dron vypuštěný z Libanonu se zřítil poblíž vojenského stanoviště poblíž Menary.

Ve zjevném varování Hizballáhu armáda oznámila, že v severním Izraeli provádí intenzivní výcvik, který je zaměřen na přípravu vojáků na „další možné scénáře na severní hranici“. Vojáci cvičí ve dne i v noci, v otevřených a městských oblastech a od úrovně čet až po prapory. Vojáci se také učí používat obrněná vozidla a další zbraně.

Cvičení vojáků v severním Izraeli. 15. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Cvičení vojáků v severním Izraeli. 15. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

 

Raketový útok na Jeruzalém neuspěl

Okolo 17. hodiny se v Jeruzalémě a několika okolních komunitách, včetně Bejt Šemeš, rozezněly sirény varující před raketami dlouhého doletu z Pásma Gazy.

Z centra hlavního města se ozývalo hlasité dunění. Očití svědci hlásili nejméně tři zachycení raketovým obranným systémem Železná kupole, pozdější zprávy uvádějí celkem šest zachycení.

Nejsou žádné zprávy o zraněních. Baráž byla první v hlavním městě za více než měsíc. Přihlásil se k ní Hamas.

Magen David Adom hlásí, že jedna raketa spadla na otevřeném prostranství v oblasti Bejt Šemeš. V okolí byly způsobeny škody na kurnících. Padající šrapnel zasáhl i vysokonapěťový drát.

Jedna z raket dopadla podle izraelských úřadů také v hlavním městě Palestinské správy Ramalláhu vedle nemocnice.

 

EU a další vyzývají Izrael k zákroku proti „extremistickým osadníkům“

Evropská unie a další jednotlivé země ve společném prohlášení naléhají na Izrael, aby „podnikl okamžité a konkrétní kroky k řešení rekordně vysokého násilí mezi osadníky na okupovaném Západním břehu Jordánu“, přičemž pokračující útoky jsou „nepřijatelné“. Prohlášení varuje před „vážným znepokojením z rekordního počtu útoků extremistických osadníků“, zejména od 7. října.

„Izrael jako okupační mocnost musí chránit palestinské civilní obyvatelstvo na Západním břehu,“ stojí v prohlášení. „Neschopnost Izraele chránit Palestince a stíhat extremistické osadníky vedla k prostředí téměř úplné beztrestnosti, ve kterém násilí osadníků dosáhlo bezprecedentní úrovně.“

Prohlášení dále tvrdí, že „osadníci spáchali více než 343 násilných útoků, zabili 8 palestinských civilistů, zranili více než 83 a vyhnali 1026 Palestinců z jejich domovů“. Izraelská prohlášení proti takovému násilí jsou vítána, ale slova „musí být nyní převedena v činy“.

Prohlášení vydala svým jménem Evropská unie a některé její členské země (Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Lucembursko, Nizozemsko, Španělsko, Švédsko), jakož i některé významné země mimo EU (Austrálie, Kanada, Norsko, Švýcarsko a Velká Británie).

 

Palestinská správa uvažuje o „reaktivaci“ svých sil v poválečné Gaze

Palestinská správa bude zpočátku schopna „reaktivovat“ nejméně 3 500 z přibližně 15 000 bývalých členů svých bezpečnostních sil v Gaze, uvádejí The Times of Israel s odkazem na palestinskoarabského představitele. Podle něj bude časem možné posílení, ale další příslušníci budou potřebovat výcvik.

Návrat Palestinské správy do Pásma Gazy, odkud byla Hamásem vyhnána v roce 2007, podporují USA. Vysoký představitel americké vlády na tiskovém briefingu novinářům sdělil, že „v Gaze je řada bezpečnostních pracovníků napojených na Palestinskou správu, o kterých si myslíme, že by mohli být schopni poskytnout nějaký druh jádra v mnoha měsících, které budou následovat po celkové vojenské kampani.“ Dodal, palestinské bezpečnostní síly si na „Západním břehu“ vedly „neuvěřitelně dobře“ a mařily snahu Hamasu využít své buňky na území k „podněcování násilí a povstání ve dnech po 7. říjnu“. Prostřednictvím svého amerického bezpečnostního koordinátora v Jeruzalémě, generála Mika Fenzela, USA pomohly vycvičit bezpečnostní síly Palestinské správy a jejich práce s nimi pokračovala až do 7. října, uvedl vysoký představitel administrativy.

Americký představitel ve snaze pochválit Palestinskou samosprávu opomněl zmínit, že břímě nejtěžších zákroků proti teroristům Hamasu a dalších radikálních frakcí nesou v Judeji a Samaří příslušníci izraelských bezpečnostních sil a izraelská armáda, protože síly Palestinské správy se střetům s radikály – ať už se stachu, či sympatií – systematicky a dlouhodobě vyhýbají.

 

Panika v Ramalláhu z možnosti bojů s izraelskou armádou

Představitel palestinské samosprávy řekl listu The Times of Israel, že tvrzení premiéra Benjamina Netanjahua z počátku tohoto týdne, že se Izrael připravuje na možnost válčení s bezpečnostními silami Palestinské správy, vyvolalo v Ramalláhu poplach.

Premiér Netanjahu byl v pondělí na uzavřeném jednání výboru Knesetu pro zahraniční věci dotázán, zda je Izrael připraven na scénář, kdy bezpečnostní síly Palestinské správy přestanou pracovat na potlačení Hamásu a dalších teroristických prvků v Judeji a Samaří (tzv. Západní břeh) a místo toho namíří své zbraně na Izrael. Netanjahu prý odpověděl, že Izrael si je tohoto potenciálního scénáře vědom a již se na něj připravuje.

Představitel arabské samosprávy pod podmínkou anonymity varoval, že takové zprávy z Jeruzaléma by mohly dále oslabit morálku bezpečnostních jednotek Palestinské správy a dokonce se stát sebenaplňujícím se proroctvím.

 

Jake Sulivan o představě USA o budoucnosti Pásma Gazy

Poradce pro národní bezpečnost prezidenta USA Jake Sullivan dnes na tiskové konferenci řekl, že mezi Jeruzalémem a Washingtonem neexistuje neshoda o tom, že boj proti Hamasu v Gaze potrvá měsíce, a zároveň dodal, že obě strany souhlasí s tím, že dojde k přechodu ze současné fáze vysoké intenzity na jednotlivé přesné operace.

Pokud jde o to, kdo bude vládnout Gaze po skončení války, Sullivan nekomentoval izraelského odmítnutí návratu Palestinské správy, nicméně řekl: „Věříme, že Palestinská správa musí být rekonstruována a revitalizována, potřebuje být aktualizována pokud jde o způsob jejího vládnutí, jejího zastoupení palestinského lidu. To bude vyžadovat hodně práce od každého, kdo je zapojen do Palestinské správy, počínaje prezidentem Mahmúdem Abbásem, za kterým se půjdu podívat… A nakonec bude na palestinském lidu, aby pracoval prostřednictvím svého zastoupení.“

Jake Sullivan také uvedl, že taktikou Hamasu v Gaze je uvalit na Izraelské obranné síly „neuvěřitelnou zátěž, břemeno, které je pro armádu v dnešní době neobvyklé“, protože se skrývá za civilisty, když vede válku s izraelskými silami. Izrael „nemá příležitost setkat se s Hamasem na bitevním poli způsobem, kdy civilisté jsou na jedné straně a teroristé na druhé,“ řekl.

Hamas 7. října „zmasakroval 1200 lidí brutálním a divošským způsobem. Pak se otočili a vrátili se do Gazy a schovali se za civilní obyvatelstvo, používali civilisty jako lidské štíty, využívali chráněná místa, jako jsou nemocnice a školy pro vojenské účely, zabydleli se mezi nevinným palestinským lidem,“ a zároveň slíbili, že budou páchat další útoky a ničit Izrael. Řekl, že Izrael má zásadní odpovědnost za ochranu civilistů a usnadnění humanitární pomoci civilistům, ale konečná odpovědnost Hamasu za konflikt „se v celé této debatě trochu ztratila“.

Odpoledne odcestoval americký poradce pro národní bezpečnost do Ramalláhu, kde se sešel s vůdcem arabské autonomní Palestinské správy Mahmúdem Abbásem.

Jake Sullivan a Mahmúd Abbás. 15. 12. 2023. Foto: Wafa
Jake Sullivan a Mahmúd Abbás. 15. 12. 2023. Foto: Wafa

Abbás Sullivanovi sdělil, že „pásmo Gazy je nedílnou součástí Palestinského státu“, přičemž údajné izraelské snahy o izolaci území od „Západního břehu“, tj. arabských autonomních území v Judeji a Samaří. Shodný názor jako Abbás má vláda USA, která usiluje o to, aby se Palestinská správa nakonec vrátila do Pásmo Gazy a sjednotila jej se současnými územími pod jedinou politickou entitou, což má být předstupeň vzniku nezávislého arabského státu.

Abbás také upozornil Sullivana na potřebu uvolnit Izraelem vybrané daňové příjmy, které „patří“ vládě v Ramalláhu. Izraelský kabinet skutečně minulý měsíc odhlasoval zadržení zhruba 275 milionů dolarů – 30 % daňových příjmů, které Izrael vybírá jménem Palestinské správy. Tato částka odpovídá tomu, cu Palestinská správa přiděluje na služby a platy v pásmu Gazy. Na protest proti izraelskému rozhodnutí Palestinská správa oznámila, že nepřijme žádné daňové příjmy. Abbás řekl Sullivanovi, že daňové příjmy „budou pro naše lidi v pásmu Gazy. Jsou prioritou a nebudou opuštěni“.

Vůdce Palestinské správy dále naléhal na okamžitého příměří v Gaze; potřebu znovu otevřít všechny přechody z Izraele do Gazy, aby tamní civilisté dostali více humanitární pomoci; kritizoval izraelské „agrese“ proti „Palestincům na Západním břehu“; „zneužívání“ palestinských vězňů; odmítnutí vysídlení „Palestinců“ v Gaze a varování před „tichou anexi“ a vysídlením „na Západním břehu“.

Abbás také vyjádřil přání Palestinské správy získat status plnohodnotného člena OSN, tedy získat široké uznání jako skutečný stát, a přání na mezinárodní mírovou konferenci a dvoustátní řešení s Izraelem.

Bílý dům večer vydal vlastní zprávu o schůzce Jakea Sullivana a Mahmúda Abbáse, v níž konstatuje, že „Sullivan vyjádřil nejhlubší soustrast palestinským civilistům, kteří přišli o život v Gaze od 7. října.“ Dále se uvádí, že poradce pro národní bezpečnost „hovořil o úsilí USA zvýšit tok humanitární pomoci zachraňující životy pro palestinské civilisty v Gaze a zdůraznil důležitost posílení ochrany civilistů.“

„Prezident Abbás a pan Sullivan diskutovali o úsilí o podporu stability na Západním břehu Jordánu, včetně probíhajících akcí proti terorismu a podněcování, stejně jako o nedávných opatřeních proti násilí extremistických osadníků proti Palestincům,“ píše se v textu s odkazem na zákaz víz oznámený nedávno Spojené státy.

„Pan Sullivan znovu zdůraznil dlouhodobou vizi prezidenta Bidena pro mírovější, integrovanější a prosperující region Blízkého východu a nakonec cestu k dvoustátnímu řešení, které zajistí stejná opatření spravedlnosti, svobody a důstojnosti pro Izraelce i Palestince,“ dodává se v textu.