Izrael ve válce: Zlikvidován zbrojař Hamasu, íránský vůdce žádá bojkot Izraele a doufá v jeho zničení

Boje s Hamastánem v Gaze

Armáda dopoledne oznámila, že během pozemních operací v jižní části města Gaza IDF jednotky záložní brigády Jiftah provedly přepad Hamasu, což vedlo k likvidaci desítek teroristických operativců. Vojáci zahájili palbu klamným způsobem, aby přiměli desítky ozbrojenců uprchnout do budovy používané jako velitelské centrum. Budovu pak zasáhla stíhačka.

Také v jižní oblasti města Gaza odstřelovači brigády Jiftah zlikvidovali několik ozbrojenců Hamasu, kteří se připravovali na útok na jednotky. Další budovy, které brigáda identifikovala jako používané Hamásem v oblasti, byly zasaženy letadly.

Na zemi i ve vzduchu, společně proti Hamasu. 23. 12. 2023. Foto: Izraelské letectvo
Na zemi i ve vzduchu, společně proti Hamasu. 23. 12. 2023. Foto: Izraelské letectvo

V blíže nespecifikované oblasti města Gaza jednotky 14. záložní obrněné brigády identifikovaly skupinu ozbrojenců Hamasu a přivolaly nálet.

V oblasti tábora Šatí ve městě Gaza 14. brigáda identifikovala další tři ozbrojence Hamasu, kteří na ně zahájili palbu. Brigáda zavolala nálet, aby zabila tři agenty.

Lokalizované incidenty ve městě Gaza ukazují, že zatímco izraelská armáda má operační kontrolu nad oblastí, stále bojuje s menšími buňkami Hamasu.

V centru Gazy 179. záložní obrněná brigáda našla v dětském centru skrýš zbraní, včetně minometů, RPG a dalších výbušnin.

Izraelská armáda a Všeobecná bezpečnostní služba (Šabak) před polednem oznámily, že za poslední týden byly v Pásmu Gazy zajaty stovky teroristů Hamasu a Palestinského Islámského džihádu. Po zadržení jich bylo více než 200 převezeno k výslechu Šabakem a jednotkou 504 Ředitelství vojenské rozvědky (Aman). Někteří ze zadržených teroristl se schovávali mezi civilním obyvatelstvem a později se vzdali vojákům. Od začátku pozemní ofenzívy bylo zajato a převezeno k výslechům do Izraele více než 700 teroristů.

Armáda oznámila, že včera byl náletem v Rafáhu v jižní Gaze, představitele Hamásu odpovědného za dodávky a výrobu zbraní pro Hamás, stejně jako za pašování zbraní z různých zemí do pásma Gazy. Podílel se také na dodávkách zbraní teroristům v Judeji a Samaří.

Eliminovaný Hasan Atráš, zbrojař palestinských teroristů v Pásmu Gazy. 23. 12. 2023.
Eliminovaný Hasan Atráš, zbrojař palestinských teroristů v Pásmu Gazy. 23. 12. 2023.


Izraelská armáda zveřejnila záběry získané z tělesné kamery bojovníka Hamásu, který plánoval zaútočit na izraelská vojenská ženijní vozidla v Pásmu Gazy, na nichž je vidět, jak ho vojáci zlikvidovali. Elitní jednotky Egoz operující v oblasti Chán Júnis spatřily střelce, jak se blíží k silám, a zahájili palbu. Po prohledání oblasti bylo nalezeno tělo teroristy spolu s kamerou GoPro.


Náčelník štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Herzi Halevi, dnes uspořádal hodnocení situace v Chán Júnis v jižní Gaze. „Působivá ofenzíva, máme před sebou ještě hodně práce,“ řekl Halevi, který provedl posouzení s velitelem Jižního velitelství, generálmajorem Jaronem Finkelmanem, velitelem 98. divize brigádním generálem Danem Goldfusem a velitel brigády Givati, plukovníkem Lironem Betitem.

generálmajor Jaron Finkelman (vlevo), generálporučík Herzi Halevi, brigádní generál Dan Goldfus (vpravo). 23. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
generálmajor Jaron Finkelman (vlevo), generálporučík Herzi Halevi, brigádní generál Dan Goldfus (vpravo). 23. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Ministr obrany Joav Galant a ministr válečného kabinetu Beny Ganc dnes navštívili Bejt Chanún na severu Pásma Gazy a provedli hodnocení s vojenskými představiteli. Návštěva ministrů přichází poté, co Severní brigáda divize Gaza převzala odpovědnost za oblast poté, co byla plně dobyta pozemními silami.

„Jsem si jistý, že (vůdce Hamasu) Sinvár sedí ve svém bunkru a dívá se na televizi, vidí, jak vypadá Bejt Chánún. To platí také pro velitele Hamasu, který nyní bojuje proti našim silám v Chán Júnis, chápe, jak příběh skončil pro prapor Bejt Chanůn,“ prohlásil Galant.

Ganc ve svém vyjádření varoval pro změnu vůdce libanonské teroristické skupiny Hizballáh, která denně provádí útoky na severní Izrael. „Tato kampaň je jednou z nejdůležitějších, které Stát Izrael zažil, slouží jak obyvatelům jihu, tak vyzařuje do dalších oblastí Jsem si jistý, že Nasralláh se dívá na to, co se děje zde (v Gaze), a nechce, aby se to stalo jemu (v Libanonu),“ prohlásil Ganc.

Ministr obrany Joav Galant (vlevo) a ministr válečného kabinetu Beny Ganc v Bejt Chanún. 23. 12. 2023. Foto: Elad Malka / Ministerstvo obrany
Ministr obrany Joav Galant (vlevo) a ministr válečného kabinetu Beny Ganc v Bejt Chanún. 23. 12. 2023. Foto: Elad Malka / Ministerstvo obrany

Armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari, večer informoval, že armáda dále rozšířila operace v jižní Gaze, zejména proti podzemní infrastruktuře Hamasu. „Po vstupu do nových pevností Hamásu se vojáci zapojili do těžkých bojů,“ řekl Hagari. V oblasti Chán Júnis armáda „velmi intenzivně“ pracuje proti tunelům palestinské teroristické skupiny. „Rozšířili jsme tam bojové ženijní síly… a v nadcházejících dnech (ještě) rozšíříme schopnosti (99.) divize,“ řekl.

Mluvčí dále sdělil, že pozemní síly dosud v pásmu Gazy zničily nebo zabavily asi 30 000 výbušnin, včetně protitankových střel a RPG. Ve čtvrtích Daradž a Tuffah města Gazy vojáci nalezli ve škole skrýš zbraní, včetně mnoha výbušných zařízení, raket a „strategických schopností“ patřících námořním silám Hamásu, které podle něj mohly být použity proti plavidlů Izraelského námořnictva.

Izraelská loď na stráži. Zveřejněno 23. 12. 2023. Autor: Izraelské námořnictvo
Izraelská loď na stráži. Zveřejněno 23. 12. 2023. Autor: Izraelské námořnictvo

 

Padlí izraelští vojáci

vzpomínáme

Armáda oznámila smrt pěti vojáků zabitých během víkendových bojů v pásmu Gazy. Padli:
– rotmistr Nir Rafael Kananian, 20 let, z průzkumné jednotky brigády Givati, původem z Bejt Kešet,
– rotmistr Birhanu Kassie, 20 let, z průzkumné jednotky brigády Givati, původem z Bejt Šemeš,
– vrchní rotmistr (v záloze) Šaj Termin (Shay Termin), 26 let, z 6623. praporu 55. záložní výsadkové brigády, z Roš Pina,
– praporčík (v záloze) Alexandr Špic (Alexander Shpits), 41 let, z 6623. praporu 55. záložní výsadkové brigády, původem z Karmiel,
– kapitán Ošri Moše Bucchak (Oshri Moshe Butzhak), 22 let, velitel týmu v průzkumné jednotce brigády Nachal, původem z Haify.

Kananian, Kassie, Termin a Špic byli zabiti v pátek na jihu Gazy, zatímco Bucchak byl zabit dnes na severu Pásma. Dalších pět vojáků průzkumné jednotky brigády Givati bylo v boji, ve které byli zabiti Kananian a Kassie, vážně zraněno.

Tím se počet zabitých vojáků při pozemní ofenzívě proti Hamásu zvýšil na 144.

 

Střety na hranici s Libanonem

Izraelské letectvo provedlo ráno nálety v oblasti Kafr Kila v jižním Libanonu. Oznámila to libanonská média. Armáda následně potvrdila, že přes noc a dnes ráno provedla vlnu úderů proti místům Hizballáhu. Mezi cíli byl vojenský areál a další infrastruktura. Armáda také provedla dělostřelbu na cíle podél hranice.

Armáda večer oznámila, že stíhačky zasáhly vojenské velitelství Hizballáhu v Libanonu v reakci na dnešní útoky na severní Izrael, včetně jednohov oblasti Manara, který si vyžádal středně těžké zranění vojáka.

 

Bezpečnost v Izraeli

Po téměř 48 hodinách klidu byly okolo 13. hodiny z Pásma Gazy na jih Izraele odpáleny rakety. Útok spustil sirény v převážně evakuované pohraniční komunitě Kfar Aza. Po 16. hodine zněly sirény v kibucu Nachal Oz. Okolo 18. hodiny zněla poplachová protiraketová sirény i v městě Aškelon a příhraničním městě Zikim.

V severoizraelských městech došlo v důsledku silných dešťů k záplavách, což vedlo k dočasnému uzavření některých oblastí. Silnice byly občas uzavřeny poblíž Karmiel, Nazaretu, na Golanské křižovatce a jinde.

 

Íránská podpora útoků jemenských Húsiů

Náměstek íránského ministra zahraničí dnes odmítl obvinění USA, že je Islásmká republika zapojena do útoků jemenských rebelů na komerční lodě, a tvrdil, že jednají na vlastní pěst.

Jemenští íránští povstalci Húsiové již provedli více než 100 útoků bezpilotními letouny a raketami zaměřenými na 10 obchodních plavidel v Rudém moři v solidaritě s palestinskými teroristy v Gaze, kde Izrael bojuje s Hamasem.

USA včera s odkazem na své zpravodajské informace uvedly, že Írán poskytl drony, rakety a taktické zpravodajské informace Húsíům, kteří ovládají rozsáhlé části Jemenu včetně hlavního města Saná. Američané poukázali i na skutečnost, že Jemenci nemají výkonné radary, přesto jsou s poměrně vysokou přesností schopni odstřelovat i vzdálené lodě v Rudém moři. Mají tudíž za to, že informacemi o poloze lodí Jemence zásobuje Írán, který schopnosti pokročilé detekce má a jeho lodě navíc v oblasti křižují.

Dnes byl navíc vystřelen dron na tanker plující pod liberijskou vlajkou až u pobřeží Indie, asi 200 námořních mil od města Veraval. Izrael je přesvědčen, že tento dron byl vypuštěn přímo z Íránu.

 

Íránský vůdce vyzval k bojkotu Izraele a doufá v jeho zničení

Islámská republika Írán, říše zla a zdroj násilí na Blízkém východě o sobě dala opět vědět ústy svého nejvyššího představitele, ajatolláha Alího Chameneího.

„Muslimské národy by měly od svých režimů požadovat, aby zastavily pomoc Izraeli a přerušily s ním vazby. Je povinností islámských zemí zabránit posílání ropy, paliva a zboží do Izraele. Poskytovat podporu odporu (termín, jímž íránský režim označuje kohokoliv bojujícího proti Izraeli) je povinnost a stát při Izraeli je zločin a zrada.”“ řekl Chameneí na setkání s lidmi z provincií Chúzestán a Kerman v Teheránu.

Chameneí také znovu prohlásil, že Izrael bude jednoho dne vymazán z povrchu Země. „Dá-li Bůh, tento slib je jednou z jistot budoucnosti. Mladí lidé, podívejte se na ten den na vlastní oči. S Boží pomocí a silou a s Božím svolením a slávou se to stane, a dá-li Bůh, doufám, že vy mladí ten den uvidíte na vlastní oči.“

Pozitivní zprávou je, že tento zlý 84letý stařec už nevěří, že by se zničení Izraele dožil on sám. Skvělou zprávou pro celý svět – a zejména pro lid Íránu – by bylo, kdyby se stihl ještě dožít pádu islámské diktatury a osvobození jedné z kdysi nejobdivovanějších zemí Blízkého východu.