Shrnutí za 26. a 27. 12. 2023
Boje s Hamastánem v Gaze
Izraelská armáda včera ráno oznámila, že letectvo zasáhlo přes noc více než 100 cílů Hamasu v jižním pásmu Gazy v rámci přípravy na rozšířené pozemní operace v této oblasti. Cíle zahrnovaly tunelové šachty, vojenská místa a další infrastrukturu používanou teroristickými operativci k zacílení izraelských sil.
Při jiném střetu v Chán Júnis brigáda Givati zahlédla buňku Hamasu, která se pohybovala směrem k budově, kterou teroristická skupina používá k ukládání zbraní. Na budovu byl poté nařízen nálet.
Armáda včera večer oznámila rozšíření operace v centrálním pásmu Gazy, přičemž 36. divize pod velením brigádního generála Dada Bar Kalify se vzdaluje od oblasti města Gazy a útočí na prapor Hamásu al-Bureidž, který se skládá z přibližně 1000 bojovníků a je jedním ze čtyř praporů Hamasu v ve střední části Pásma Gazy. Všechny čtyři prapory Hamasu v centrální Gaze – al-Bureidž, Dejr al-Balah, Maghazi a Nusejrat – utrpěly při izraelských úderech určité škody, ale předpokládá se, že z velké části fungují. Velitel brigády centrální oblasti Ajmán Nufel (Ayman Nofel) byl minulý měsíc zabit izraelským náletem.
Operace v centrální Gaze přicházejí v době, kdy izraelská armáda soustředí většinu svého úsilí na jižní část Pásma, zatímco provádí operace na vyčištění infrastruktury Hamasu na severu. 36. divize dosud bojovala ve čtvrtích Zejtún, Šedžáija, Rimal a Šatí města Gazy. „Boje v Šedžáiji byly těžké a složité a podařilo se nám během nich dosáhnout významných úspěchů. Šedžáija už nebude pro Hamás centrem teroru,“ prohlásil generál Bar Kalifa.
Armáda začala demolovat budovy v oblastech, které obsadila podél hranice s Gazou, včetně Šedžáiji, aby vytvořila jednokilometrovou nárazníkovou zónu, aby se obyvatelé izraelských pohraničních měst mohli vrátit a bezpečně žít ve svých komunitách.
Dnes ráno armáda oznámila, že za poslední den provedla údery ze vzduchu, země a moře proti přibližně 200 cílům Hamasu v Pásmu Gazy. Ve čtvrti Šedžáija města Gazy, kde je prapor Hamásu z velké části poražen, záložníci brigády Jiftah identifikovali operativce Hamasu, kteří pobíhali mezi budovami, z nichž dříve směřovala střelba na vojáky. Záložníci poté proti nim přivolali nálet, který vedl k sekundárním výbuchům, což naznačuje, že oblast byla zaminovaná.
Ve čtvrtích Darádž a Tuffah města Gazy jednotky 401. obrněné brigády identifikovaly agenta Hamasu, který třímá protitankovou střelu krátkého doletu. Tanky jej zlikvidovaly, než mohl zahájit palbu. Armáda je přesvědčena, že prapor Darádž-Tuffah je posledním zbývajícím praporem Hamasu v severní Gaze, a proto armáda přesouvá svou pozornost na jižní a střední části Pásma.
Armáda zveřejnila záběry jednotek Maglan, Egoz a Duvdevan z brigády Komando operujících v Chán Júnis v jižní Gaze. Jednotky komand bojují s Hamasem „hluboko v Chán Júnis“, přičemž likvidují teroristy a ničí infrastrukturu teroristické skupiny, včetně tunelových šachet. Tři uvedené jednotky během operací provedly desítky úderů za použití naváděné munice.
Večer armáda oznámila, že v oblasti dětské nemocnice Rantisi v Gaze lokalizovala a zničila tři tunelové šachty, které se napojují na podzemní chodby pod lékařským střediskem využívaným teroristickou skupinou Hamás. V listopadu armáda doložila, že suterén Rantisi používal Hamás k ukrývání zbraní a možná i držení rukojmích unesených 7. října. Odhalila také jednu z tunelových šachet v té době v oblasti. V posledních týdnech 401. brigáda, komando Šajetet 13 námořnictva a elitní bojová ženijní jednotka Jachalom zkoumaly a zmapovaly tři tunelové šachty nalezené v oblasti Rantisi. Operace odhalily, že tři šachty „jsou propojeny širokou podzemní sítí, která vede pod nemocnicí, je dlouhá několik kilometrů a vede ke strategickým bodům v srdci města Gaza“. Tunel v Rantisi používal Hamás jako velitelské centrum pro řízení bojů proti Izraeli. Jedna ze šachet, která se nachází na střední škole sousedící s Rantisi, má výtah směřující dolů asi 20 metrů. Další šachta, nalezená v domě velitele námořních sil Hamásu, obsahovala protistřelné dveře, které bránily vojákům ve vstupu. Po prozkoumání byla síť tunelů zbourána bojovými ženisty.
Padlí izraelští vojáci
Izraelské obranné síly včera ráno oznámily smrt dvou vojáků v bojích v jižním pásmu Gazy. Padli:
seržant (v záloze) Eliša Jehonatan Lober (Elisha Yehonatan Lober), 24 let, z 8104. praporu 179. záložní obrněné brigády, původem z Jic´har.
rotmistr (v záloze) Joseph Yosef Gitarts, 25 let, ze 7029. praporu 179. záložní obrněné brigády, původem z Tel Avivu.
Lober byl zabit během přestřelky s agenty Hamasu a Gitarts byl zabit protitankovou řízenou střelou.
Včera večer bylo oznámeno, že padli další 3 vojáci:
vechní rotmistr (v záloze) Maor Lavi, 33 let, ze 450. praporu brigády Bislamach, původem ze Susja,
kapitán Šaj Šamriz (Shay Shamriz), 26 let, velitel roty 931. praporu brigády Nachal, původem z Merkaz Šapira,
kapitán (v záloze) Šaul Grínlik (Shaul Greenglick), 26 let, z 931. praporu brigády Nachal, původem z Raanana.
Včera v poledne bylo oznámeno, že zraněním podlehl štábní seržant Daniel Nachmani, 21 let, z 71. praporu 188. obrněné brigády, původem z Kfar Saba. Byl vážně zraněn 22. prosince při útoku z Libanonu na vojenské postavení u obce Štula, kdy zahynul jeho spolubojovník seržant Amit Hod Ziv.
Dnes ráno bylo oznámeno, že v bojích v severní Gaze padli další 3 vojáci:
poručík Jaron Eliezer Čitiz (Yaron Eliezer Chitiz), 23 let, zástupce velitele roty v praporu Šaked brigády Givati, původem z Ra’anana,
štábní seržant Itaj Buton (Itay Buton), 20 let, voják v praporu Šaked brigády Givati, původem z Petah Tikva,
štábní seržant Efrajm Jachman (Efraim Jackman), 21 let, voják v praporu Šaked brigády Givati, původem z Neve Daniel.
Počet obětí bojů v Gaze z řad armády od zahájení pozemní ofenzívy dosáhl 164.
Nebezpečné houby v Gaze
Izraelský voják zemřel poté, co byl během bojů v Gaze zraněn a nakazil se nebezpečným kmenem houby, informovala veřejnoprávní stanice Kan. Voják byl před dvěma týdny převezen do lékařského centra Assuta Ašdod s vážnými zraněními končetin. I přes nepřetržitou péči byla houba odolná vůči léčbě a voják svým zraněním podlehl. Dalších asi deset vojáků bylo nakaženo stejnou houbou a podstupují léčbu v Izraeli. Zdrojem houby byla zřejmě půda, kontaminována odpadními vodami. Infekce proniká do těla zraněními, která vojáci utrpí při boji a které nelze ihned sterilizovat.
Humanitární situace v Pásmu Gazy
„S politováním oznamujeme úplný výpadek pevných telekomunikačních a internetových služeb v Pásmu Gazy kvůli probíhající ofenzivě,“ oznámila včera odpoledne palestinská telekomunikační společnost Paltel v pořádí čtvrtý takový výpadek od začátku války mezi Izraelem a Hamásem 7. října 2023. Dnes okolo 13. hodiny PalTel oznámil, že dochází k „postupnému obnovování telekokunikačních služeb ve střední a jižní části Pásma Gazy.“
Humanitární úřad OSN říká, že rozsah a intenzita pozemních operací a bojů mezi izraelskými silami a palestinskými teroristickými skupinami ve většině oblastí Gazy a jejich ničivý dopad brání dodávkám pomoci. „Provozní problémy kvůli nejistotě, zablokovaným silnicím a nedostatku paliva také brzdí humanitární reakci,“ uvádí se v prohlášení OCHA.
Zdravotní úřady v Gaze kontrolované Hamasem dnes odpoledne oznámily, že izraelská vojenská kampaň zabila v Pásmu nejméně 21 110 lidí. Toto číslo nelze ověřit. Hamás byl opakovaně obviněn z navyšování počtu obětí a včetně těch, které zabily špatně odpálené palestinské rakety. Hamas navíc nerozlišuje mezi civilisty a bojovníky. Izraelská armáda uvádí, že od 7. října zabila asi 8 000 operativců Hamasu v Gaze a dalších 1 000 teroristů při bojích na území Izraele.
Izrael zahájil válku proti Hamásu poté, co teroristická skupina 7. října vedla bezprecedentní útok na jižní Izrael. Teroristé v Izraeli zmasakrovali asi 1200 lidí, většinu z nich civilistů. Dalších přibližně 240 lidí bylo uneseno.
Eskalace útoků z Libanonu
Libanonská oficiální Národní tisková agentura včera okolo 9. hodiny oznámila, že Izrael provádí těžké bombardování poblíž vesnic Ajta al-Šaab (Aita al-Shaab) a Ramje (Ramyeh) , blízko hranic země s Izraelem. Zpráva dále uváděla, že izraelská průzkumná letadla byla přes noc spatřena nad několika městy v jižním Libanonu. Prohizballáhovský zpravodajský server Al-Majadín informoval o izraelských úderech na předměstí Mejs el Džabál (Meiss Ej Jabal), libanonského města dále na východ poblíž izraelských hranic.
Teroristická skupina Hizballáh včera odpoledne vypálila z Libanonu protitankovou střelu na kostel v severním Izraeli a zranila civilistu. V prohlášení Hizballáh tvrdí, že se zaměřil na pozici izraelské armády poblíž obce Šomera. Hebrejsky psaná média nicméně informovala, že cílem byl ve skutečnosti kostel sv. Marie řecké pravoslavné církve v nedaleké vylidněné palestinské křesťanské vesnici Iqrit.
Osmdesátiletý civilista, který hlídal kostel, byl při útoku těžce zraněn. Na oblast byla vypálena další raketa, když izraelští vojáci a zdravotnické služby pracovali na evakuaci zraněného muže. Devět izraelských vojáků bylo zraněno, z toho jeden vážně.
Dnes okolo 10:30 byla vystřelena z Libanonu salva minimálně 18 raket na hraniční izraelské město Roš Hanikra. K útoku se přihlásil šíitský Hizballáh (Allláhova strana), podle nějž cílem bylo izraelské vojenské stanoviště poblíž námořní základny. Nejméně 6 raket sestřelil obranný systém Železná klenba (Iron Dome). Armáda reagovala palbou na zdroj střelby v Libanonu.
Okolo 16. hodiny armáda oznámila, že 3 bezpilotní letouny Hizballáhu vypuštěné z Libanonu zasáhly oblast Har Dov na hranici, kde se nachází několik vojenských postavení. Drony „byly identifikovány a ncident je u konce“.
Před 17. hodinou byla z Libanonu vypálena salva raket na město Kirjat Šmona. K útoku se přihlásil Hizballáh s tím, že vystřeleno bylo 30 raket. Úřady ve městě informovaly o 11 raketách, z nichž část dopadla na otevřené prostranství, čtyři ale do města, kde poničily domy a infrastrukturu. Další část raket zneškodnil systém Železná klenba (Iron Dome).
Ministr obrany Joav Galant: Útoky jdou ze sedmi stran, odpovídáme zatím na šest
„Jsme ve válce na mnoha frontách. Útočí na nás ze sedmi různých míst: Gaza, Libanon, Sýrie, [Judea a Samaří], Irák, Jemen a Írán. Už jsme zareagovali a zasáhli v šesti z těchto oblastí a říkám zde tím nejjasnějším způsobem: Každý, kdo jedná proti nám, je potenciální cíl, pro nikoho neexistuje žádná imunita,“ řekl izraelský ministr obrany Joav Galant na zasedání Výboru pro zahraniční věci a obranu Knesetu.
Dodal, že válka v Gaze bude „dlouhá, tvrdá válka. Má to náklady – vysoké náklady – ale jejich opodstatnění je nejvyšší, jaké může být. Bez splnění cílů války se ocitneme v situaci, kdy… problém bude v tom, že lidé nebudou chtít žít na místě, kde nevíme, jak je ochránit.“
„Potřebujeme odhodlání, vytrvalost, sílu a národní soudržnost s cíli. Je to bitva, ve které přežije ten, kdo je silnější na národní úrovni, v jejích hodnotách a v její jednotě. Toto je bitva národního odhodlání a já vám říkám, že Hamas porazíme,“ dodal ministr obrany Galant.
Příprava na snížení intenzity bojů v Gaze
Izraelská armáda se připravuje na změnu strategie v Gaze, uvědomuje si, že z vysoce intenzivních bojů vymáčkla, co mohla, a musí se nyní pustit do dlouhodobého boje nízké intenzity, zaměřeného na svržení teroristické skupiny Hamas, konstatoval včera Nir Dvori, vojenský komentátor Kanálu 12 izraelské televize. Taková změna má být v souladu s požadavky USA,
Podle komentátora chce armáda vytvořit kilometr široké nárazníkové pásmo v Pásmu na jeho hranicích s Izraelem, čímž rozšíří stávající nárazníkové pásmo. Pěší jednotky, složené převážně z branců, obsadí zónu, aby zajistily, že se Gazané nemohou přiblížit k plotu s Izraelem, a zahájí odtud přesné nájezdy. Přítomnost jednotek v Pásmu bude výrazně menší, než je v současnosti.
„Předpokladem, z nějž změna strategie vychází, je, že úplné porážky Hamasu nebude dosaženo masivní pozemní ofenzívou, ale dlouhou opotřebovací válkou. Může to trvat měsíce, možná i roky – ale vytvoření nové reality v Gaze bude vyžadovat diplomatický proces a ekonomické kroky vedle těch vojenských,“ uvedl Drori.
Komentátory názory jsou v souladu nejen s několikrát publikovanými názory vysokých představitelů USA, ale též s názory izraelského vojenského vedení, včetně ministra obrany Joava Galanta.
Náčelník armádního štábu Herzi Halevi o budoucích bojích v Gaze
Náčelník štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Herzi Halevi, se v projevu na včerejší tiskové konferenci vyjádřil k budoucímu průběhu bojů s palestinskoarabskými teroristickými bandami v Pásmu Gazy. Uvedl, že armáda rozšiřuje operace v jižní a střední Gaze a blíží se demontáži všech praporů Hamasu v severní části Pásma, ale válka bude trvat „mnoho dalších měsíců“.
„Právě jsem opustil Pásmo Gazy, potkal jsem vojáky na severu pásma. Byl jsem ohromen tím, jak síly bojují, pracují a dosahují cílů, které jsme jim stanovili. Izraelské obranné síly se blíží dokončení demontáže praporů Hamasu v severním pásmu Gazy. Zlikvidovali jsme mnoho teroristů a velitelů, někteří z nich se vzdali našim silám a zajali jsme stovky zajatců. Zničili jsme mnoho podzemních infrastruktur a zbraní,“ uvedl generálporučík Halevi.
Varoval, že „v této husté městské oblasti, kde jsou teroristé převlečeni za civilisty, nelze říci, že jsme je zabili všechny“. „Pravděpodobně se v této oblasti stále setkáme s bojovníky a budeme na ně i nadále útočit a pronásledovat je různými způsoby,“ řekl ve vztahu k severní Gaze.
„Nyní soustředíme své úsilí na jih pásma Gazy, Chán Júnis, centrální tábory a dále. A budeme pokračovat v zachování a prohloubení úspěchu na severu Pásma Gazy,“ řekl Halevi s tím, že armáda „nedovolí návrat do bezpečnostní reality před 7. říjnem a nedovolíme, aby se taková událost opakovala“.
„Vzdušné síly pokračují v nepřetržitém útoku. Budova padá, když je nepřátelským cílem, budova padá, když představuje nebezpečí pro naše síly,“ řekl. Halevi. „Izraelská armáda je ve svých operacích soustředěná a přesná. Kamkoli naše síly zaútočí, jsou doprovázeny silnou palbou ze vzduchu, moře i země. V každé operaci, ve které naše síly vyžadují palebnou sílu, dostávají požadované krytí v nejlepším možném rozsahu,“ reagoval na obavy, zda pozemní síly dostávají dostatečnou leteckou podporu.
Halevi uvedl, že pozemní síly ničí infrastrukturu Hamasu, kde to „nelze provést ze vzduchu“, a to vede ke střetům s teroristickými operativci. „Profesionálně, racionálně a promyšleně využíváme zdroje, které máme k dispozici, a připravujeme se na pokračování bojů ve všech oblastech,“ řekl.
„Tato válka má nezbytné a nelehké cíle, které je třeba dosáhnout, odehrává se na složitém území. To je důvod, proč válka bude pokračovat ještě mnoho měsíců a my budeme pracovat různými metodami, aby byl úspěch zachován po dlouhou dobu,“ řekl dále s tím, že armáda se neustále učí a přizpůsobuje své bojové metody každé oblasti Pásma Gazy, ve které působí. „Neexistují žádné kouzelné řešení, žádné zkratky v důkladné likvidaci teroristické organizace, ale tvrdohlavý a odhodlaný boj. A jsme velmi, velmi odhodlaní,“ dodal Herzi Halevi, podle nějž se armáda dostane k vedení Hamasu, „ať už to bude trvat týden, nebo to bude trvat měsíce“.
„Různými způsoby, mocně a klamavě zvyšujeme vojenský tlak. Tento tlak umožňuje realizaci cílů války, likvidaci Hamasu a návrat rukojmích,“ pokračoval Halevi.
„Náš závazek vrátit rukojmí zůstává stejný, uděláme vše pro to, abychom rukojmí vrátili domů. V této válce vedeme spravedlivou válku jako žádnou jinou… a ta má těžkou a bolestivou cenu. Někteří z našich nejlepších synů a dcer padli v boji za bezpečnost země. Zaručíme, že jejich pád nebyl zbytečný,“ řekl.
Halevi také slíbil, že armáda odpoví na „mnoho obtížných otázek“, které vyvstaly po útoku 7. října 2023. „Jsme povinni odpovědět za všechny z nich a po důkladném prošetření poskytneme odpovědi. Nevynecháme žádnou otázku ani žádnou lekci. Při první možné příležitosti to důkladně prošetříme a zjištění transparentně zveřejníme,“ řekl.
V reakci na kritiku některých rozhodnutí velitelů, učiněných v Gaze a během bojů v jižním Izraeli 7. října. Halevi uvedl: „Chci říci několik věcí jako někdo, kdo většinu let sloužil jako bojový velitel: Bojiště nám předkládá složité situace. a tentokrát ještě složitější. V těchto situacích musíme činit obtížná rozhodnutí a neseme za ně odpovědnost jak za úspěchy, tak za neúspěchy. To je způsob, jakým jsme se my, nositelé uniformy, rozhodli nést odpovědnost a zasvětit své životy bezpečnosti země. Mnoho velitelů učinilo 7. října velmi obtížná rozhodnutí a já si jich všech vážím především za to, že se postavili této výzvě a riskovali své životy a za jejich nekonečnou ochotu. Rozhodnutí velitelů, stejně jako moje vlastní rozhodnutí, budou důkladně prošetřena a prostudována, jakmile to operační situace dovolí. Každý z těchto velitelů nyní riskuje svůj život v boji. Není vhodné na ně útočit a soudit je, když děla stále pálí a oni vedou síly uvnitř Pásma v boji. Budeme dál bojovat a učit se,“ dodal náčelník štábu Izraelských obranných sil.
Razie vojáků v Judeji a Samaří
V noci na včerejšek proběhla bezpečnostní operace izraelské armády a Pohraniční policie v městě Nur Šams (Nur Shamsú poblíž Tulkaremu v Samaří. Vojáci zatýkali hledané radiální palestinské Araby a zabavovali výbušniny. Našli v oblasti výbušninovou laboratoř s desítkami připravených improvizovaných výbušných zařízená, provizorně vyrobené rakety, střelné zbraně a další vybavení. Budova, ve které se nachází výbušná laboratoř, byla později kontrolovaným způsobem zničena bojovými ženisty a jeden podezřelý byl zadržen.
Při zátahu byl jeden voják lehce zraněn úlomkem výbušniny, kterou palestinskoarabští ozbrojenci házeli na vojáky. Ministerstvo zdravotnictví Palestinské správy v Ramalláhu informovalo, že „šest mučedníků bylo zabito okupací“, tedy že šest palestinskoarabských ozbrojenců nepřežilo svůj boj s izraelskými bezpečnostními složkami.
Zbořena nepovolená základna Sde Jonatan
Nepovolená předsunutá základna Givat Sde Jonatan (Givat Sde Yonatan) u obce Maale Michmaš v oblasti regionální rady Mate Binjamin v jižním Samaří byla včera okolo poledne evakuována a zničena izraelskou Pohraniční policií a silami Civilní správy, které strhly dvě jednoduché obytné budovy a kozí kotec. Jde o druhou takovou demolici během 48 hodin.
Během donucovací akce bylo na místě zadrženo deset lidí, tři z nich byli převezeni na místní policejní stanici. Dalších sedm bylo propuštěno po dokončení demolice. Předsunutá základna v blízkosti osady Michmaš severovýchodně od Jeruzaléma byla postavena na soukromé palestinské půdě, uvedla Civilní správa. V posledních dvou letech byl několikrát postaven a zbořen a naposledy byl obnoven krátce po začátku současné války s Hamasem.
Místo zbořené předsunuté obce dnes navštívila poslankyně Limor Son Har-Melech ze strany Ocma Jehudit, aby „podpořila průkopnické osadníky ve Sde Jonatan proti včerejší brutální demolici.“
Šabak varuje před židovskými radikály v Judeji a Samaří
Ředitel Všeobecné bezpečnostní služby (Šabak, Šin bet) Ronen Bar varoval, že velitel Izraelských obranných sil v Judeji a Samaří (tzv. Západní břeh Jordánu), generálmajor Jehuda Fox, může být ohrožen.
Podle zpráv Kanálu 12 izraelské televize v dopise, zaslaném premiéru Benjaminu Netanjahuovi, prezidentu Jicchaku Herzogovi a všem ministrům vlády, uvedl, že současná kritika generálmajora Foxe „může vytvořit konkrétní hrozbu pro generálův život a umožnit jeho poškození“. „Toto vede několik lidí, kteří jsou však extremisté a kahanisté,“ napsal Bar s odkazem na stoupence zesnulého rabína Meira Kahaneho, který byl zakladatelem americké Jewish Defense League a izraelské radikální politické strany Kach. Obě organizace byly v domovských zemích zakázány vedle jiných důvodů pro podněcování k násilí.
Bar připisuje současnou zesílenou kritiku Foxe akcím, které vedl od doby, kdy zvěrstva Hamasu v jižním Izraeli dne 7. října vyvolala válku v pásmu Gazy, jako je vymáhání administrativních nařízení a shromažďování zbraní, které byly bez dozoru distribuovány bezpečnostním jednotkám.
„Kroky, které náčelník Ústředního velitelství vedl, způsobily skutečnou eskalaci kritiky proti němu, která je prezentována tak, že má na rukou židovskou krev, až do té míry, že se proti němu bylo vydáno rozhodnutí din rodef (דין רודף),“ dodal Bar. odkazující na židovský náboženský princip umožňující mimosoudní zabití jednotlivce, který má v úmyslu zabít nebo ublížit druhým.
Bezpečnost v Izraeli
V izraelských obcích u hranice s Pásmem Gazy, které byly v důsledku války zahájené masakrem izraelských civilistů 7. října evakuovány, je už relativní klid. Jedná se o jednoznačný přínos současné války proti palestinským teroristům v Gaze.
Sirény protiraketového poplachu se včera poprvé rozezněly v obcích Zikim, Karmia a Netiv Haasara až okolo 14. hodiny. Řada dalších raket směřovala na města Aškelon a Sderot a byla zlikvidována obranným systémem Železná klenba (Iron Dome).
Večer bylo oznámeno, že raketa vystřelená z Pásma Gazy poškodila střechu a strop synagogy v obci oblasti regionální rady Sdot Negev.
Dnes ráno se poprvé protiraketové varovné sirény rozezněly okolo 9. hodiny v kibucu Nachal Oz u samé hranice s Pásmem Gazy. Stalo se tak po 16 hodinách klidu.
Írán obohacuje uran na stále vyšší hodnoty
Írán v posledních týdnech zvýšil rychlost produkce uranu téměř zbrojní kvality, čímž zvrátil předchozí zpomalení, které začalo v polovině letošního roku, informovala Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve zprávě pro členské státy.
Írán v průběhu roku zpomalil rychlost obohacování uranu na 60% čistotu, od níž je technologicky už jen malý krok ke zbrojní 90% čistotě. Kontrolní úřad OSN pro jadernou energetiku uvedl, že jeho inspektoři ověřili zvýšenou rychlost výroby od konce listopadu v zařízeních v Natanzu a Fordowu na zhruba 9 kilogramů za měsíc, oproti 3 kilogramům za měsíc od června, což představuje návrat k dřívějším úrovním výroby.