Izrael ve válce: Nejvyšší soud povolil adopci dětí homosexuály; jednání vlády o budoucnosti Gazy zrušeno

Shrnutí za čtvrtek 28. 12. 2023

Boje s Hamastánem v Gaze

Během noci na včerejšek 162. divize izraelské armády pokračovala v boji proti Hamasu ve čtvrtích Daradž a Tuffah města Gazy, kde se nachází poslední stálý prapor této teroristické skupiny v severní Gaze.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 28. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 28. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 28. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 28. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 28. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 28. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Jednotky brigády Bislamach zničily infrastrukturu Hamasu v budově, ze které byly RPG odpáleny na vojenské vozidlo, a brigáda Nachal nasměrovala stíhačku k útoku na budovu, kde se operativci Hamasu připravovali k provedení protitankové řízené střely. Jednotky 401. a 460. obrněné brigády zabily několik operativců Hamasu v praporu Daradž-Tuffah, včetně přivolání náletů.

Vojáci 55. záložní výsadkové brigády operující v oblasti Chán Júnis nalezli několik vchodů do tunelu, včetně jednoho v mešitě. Vedle tunelu v mešitě nalezli vojáci raketomet a pozorovací zařízení používané operativci Hamasu. Další tunel nalezený v oblasti se napojuje na podzemní chodbu a velitelské centrum používané elitními silami Nuchba Hamasu. Tunely byly zničeny bojovými ženisty.

Izraelská armáda z Pásma Gazy získala více než 65 milionů digitálních souborů a půl milionu fyzických dokumentů, které pomáhaly pozemním silám v boji s Hamásem a při lokalizaci infrastruktury teroristické skupiny. Jednotka pro shromažďování zpravodajských informací a technickou kořist, známá pod hebrejskou zkratkou Amšat, Ředitelství vojenské rozvědky (Aman) vyšetřuje nálezy přivezené zpět do Izraele během pozemní ofenzívy a získává zpravodajské informace.

Mezi dokumenty, které jednotka analyzovala, byla mapa získaná 252. divizí v domě velitele Hamasu v Bejt Chanún, ukazující umístění tunelů. Legenda mapy byla nalezena v domě jiného operativce Hamasu. Oba dokumenty byly předány jednotce, která je analyzovala a vytvořila spojení. Mnoho tunelových šachet pak bylo lokalizováno a zničeno jednotkami na zemi. Jednotce též byla předána jiná mapa s umístěním tunelu, kterou našli vojáci 36. divize v domě pobočníka velitele praporu Hamasu Šedžáija Wissama Farhata. Místo bylo zmapováno jednotkou 9900 zpravodajského ředitelství a vojáci tam rychle šli, aby zničili šachtu. Další dokument předaný jednotce podrobně popisoval umístění skrýše výbušnin v oblasti Bejt Chanún, který vojáci našli a zničili.

 

Padlí izraelští vojáci

vzpomínáme

Armáda včera ráno oznámila smrt tří vojáků v bojích v Pásmu Gazy předchozího dne. Padli:
rotmistr (v záloze) Asaf Pinchas Tubul, 22 let, ze 77. praporu 7. obrněné brigády, původem z Kirjat Mockin,
kapitán (v záloze) Nerija Zisk (Neriya Zisk), 24 let, velitel roty 52. praporu 401. obrněné brigády, původem z Masu’ot Jichhak,
major Dvir David Fima, 32 let, zástupce velitele 198. praporu 460. obrněné brigády, původem z Kfar Jona.

Tubul byl zabit v jižní Gaze boji, v kterém byl vážně zraněn další důstojník a voják 77. praporu. Fima byl zabit ve střední Gaze v boji, při němž byl vážně zraněn voják 7107. praporu. Zisk byl také zabit v centrální Gaze, v samostatném boji.

Tím se počet zabitých vojáků od zahájení pozemní ofenzívy zvýšil na 167. Od začátku války 7. října 2023 bylo zabito celkem 501 izraelských vojáků. Samotného 7. října to bylo 274 vojáků a 38 příslušníků místní bezpečnosti. Na hranici s Libanonem 9 vojáků, v Judeji a Samaří 2 vojáci. Další vojáci zahynuli v důsledku přátelské palby, při nehodách a dalších incidentech souvisejících s válkou.

 

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Izrael dal včera Kypru předběžný souhlas s vytvořením námořního humanitárního koridoru pro přepravu pomoci do obleženého a válkou zničeného Pásma Gazy, uvedlo izraelské ministerstvo zahraničí. Systém umožní, aby byla mezinárodní pomoc na Kypru kontrolována „pod izraelským dohledem“ před jejím doručením přímo do Gazy.

 

Situace na hranici s Libanonem

Včera okolo 13:30 se rozezněly varovné protiraketové sirény v oblasti Haify, v Acre a dalších místech Horní Galileje. Následně se ukázalo, že izraelský vzdušný prostor narušil z Libanonu dron a obranné protirakety vyvolaly poplach.

Okolo včerejší 16. hodiny bylo oznámeno poškození domu ve městě Kirjat Šmona raketou z Libanonu.

Hizballáh během včerejška na Izrael vypálil kolem 50 raket a raket a také dva bezpilotní letouny.

Armáda na to večer oznámila, že provedla „rozšířené“ útoky v jiholibanonských Ajtá aš Šáb a Ramje, stejně jako v dalších oblastech. Útoky bojových letounů, tanků a dělostřelectva se zaměřily na infrastrukturu Hizballáhu používanou k útokům proti Izraeli. Byla také zasažena buňka Hizballáhu připravující se k provedení protitankového raketového útoku a další buňka v budově, která dříve střílela projektily na Izrael.

 

Jednání izraelského válečného kabinetu o budoucnosti Gazy zrušeno

Premiér Benjamin Netanjahu na poslední chvíli zrušil včerejší večerní schůzi válečného kabinetu, na níž se mělo jednat o izraelském plánu, kdo bude po válce vládnout Gaze.

Netanjahu až dosud odmítal pořádat takové schůzky, čímž rozzlobil vládu USA, která na Izrael naléhá, aby jí představil svůj plán s tím, že neplánování toho, kdo bude po válce vládnout Gaze, povede k tomu, že Izraelské obranné síly uvíznou v enklávě na neurčito.

Postoj izraelského premiéra zřejmě do určité míry ovlivnili jeho krajně pravicoví koaliční partneři, kteří podobně odmítli jakoukoli diskusi o vládě Palestinské správy v Gaze. To ponechává jen málo možností, pokud vůbec nějaké a Netanjahu se proto chce diskusi vyhnout. Dalším možností je, že sám Netanjahu se v tuto chvíli nechce zavázat vůči USA k žádnému příslibu budoucího vývoje na území palestinské enklávy a postoj některých svých koaličních partnerů jen využívá jako vhodné zdůvodnění.

 

OSN kritizuje zákroky Izraele proti palestinskoarabským teroristům v Judeji a Samaří

Organizace spojených národů v nové zprávě varuje, že situace na „Západním břehu Jordánu se rychle zhoršuje“, a vyzývá Izrael, aby „ukončil nezákonné zabíjení“ palestinského obyvatelstva.

UN report: Türk warns of rapidly deteriorating human rights situation in the West Bank, calls for end to violence – tisková zpráva OSN s odkazem na úplnou zprávu a infografiku v závěru

„Použití vojenské taktiky a zbraní v kontextu vymáhání práva, použití zbytečné nebo nepřiměřené síly a prosazování širokých, svévolných a diskriminačních omezení pohybu, která postihují Palestince, jsou extrémně znepokojující,“ uvedl vysoký komisař pro lidská práva Volker Turk, který také ostře kritizoval izraelské „osadníky“, aniž by se slůvkem zmínil o činnosti palestinských teroristických organizací.

Od smrtícího útoku Hamasu na jižní Izrael 7. října bylo izraelskými silami na Západním břehu zatčeno více než 2 550 palestinských Arabů, včetně více než 1 300 přidružených k Hamasu. Podle ministerstva zdravotnictví Palestinské správy bylo za tu dobu zabito – v drtivé většině případů při střetech s izraelskými bezpečnostními složkami – asi 300 „Palestinců na Západním břehu Jordánu.“

OSN při svých zprávách o situaci v Judeji a Samaří zásadně vychází z informací poskytovaných úřady Palestinské správy, řízené teroristickou organizací Fatáh. Zprávy zcela ignorují činnost palestinských teroristických organizací, včetně skutečnosti, že příčinou úmrtí většiny palestinských Arabů při střetech s izraelskými bezpečnostními silami je užití násilí Araby. Veškerá odpovědnost je kladena na Izrael, jemuž je vyčítána – tak jako v současné zprávě – i likvidace prokazatelných palestinskoarabských zločinců.

 

V Judeji a Samaří zavřeny palestinské teroristické směnárny

Ministr obrany Joav Galant včera oznámil, že Izrael prohlásil pět palestinskoarabských směnáren na v Judeji a Samaří za teroristické organizace kvůli převodům peněz Hamasu a Palestinskému islámskému džihádu v Gaze.

Peníze zabavené teroristickým směnárníkům. 28. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Peníze zabavené teroristickým směnárníkům. 28. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

V souvislosti s tím bylo v noci na včerejšek v Judeji a Samaří zatčeno izraelskými silami 21 lidí. K zákroku došlo po vyšetřování, které provedly Centrální velení Izraelských obranných sil, Šabak a jednotka pro boj se závažnou kriminalitou Lahav 433 spolu s Izraelským úřadem pro zákaz praní špinavých peněz a financování terorismu (IMPA), Národním úřadem pro boj proti financování terorismu (NBCTF) a Izraelským daňovým úřadem.

Během zatýkání v Ramalláhu, Dženínu, Hebronu, Tulkaremu, Attilu a Al-Birehu bylo zabaveno kolem 10 milionů šekelů (přibližně 60 milionů českých korun) z devíti poboček pěti směnárenských společností, dokumenty, telefony a záznamová zařízení a trezory, uvádí společné prohlášení.

 

Bezpečnostní situace v Izraeli

Po 21 hodinách klidu byly včera okolo poledne z Pásma Gazy odpáleny rakety na města v jižním Izraeli. Sirény zněly v pohraničních komunitách Nirim a Ein HaŠloša v Gaze. Neexistují žádné bezprostřední zprávy o škodách nebo zraněních. Obě komunity jsou z velké části evakuovány.

Četnost ostřelování z Gazy se v posledních týdnech výrazně zpomalila v reakci na postupné ovládání Pásma izraelskou armádou.

 

Izraelský Nejvyšší soud povolil adopci dětí homosexuály

Tříčlenný senát izraelského Nejvyššího soudu včera vydal průlomové rozhodnutí, že páry stejného pohlaví mohou adoptovat děti podle podmínek zákona o adopci z roku 1981.

Současný zákon stanoví, že pouze „muž a jeho manželka společně“ mohou adoptovat děti, což z velké části znamenalo, že adopce mohly být pouze heterosexuální páry, i když páry stejného pohlaví to mohly ve vzácných případech učinit také.

Soud ve svém rozhodnutí konstatoval, že předchozí žalobu na toto téma v roce 2017 zamítl, protože tehdejší vláda slíbila upravit legislativu, která upřednostňovala heterosexuální páry. Úřadující předseda Nejvyššího soudu Uzi Vogelman v současném rozhodnutí poukázal na to, že tato legislativa nebyla nikdy dokončena a že stát prohlásil, že pro to není žádný horizont.

Vogelman použil justiční doktrínu „interpretace“, aby si znovu vyložil zákon z roku 1981. Uvedl, že „subjektivním cílem“ zákonodárce při přijímání zákona o adopci bylo, aby dítě vyrůstalo v rodinné jednotce se dvěma rodiči, která dítěti poskytuje stabilitu a bezpečí, ve prospěch dítěte. Vogelman dále uvedl, že odborné posudky předložené soudu prokázaly, že sexuální preference rodičů nemají žádný vliv na blaho dítěte, což je podle něj úměrné „objektivnímu účelu“ zákona – dobru dítěte.

Soudci Alex Stein a Gila-Canfy Steinitz souhlasili s Vogelmanovým názorem, rozhodnutí bylo přijato jednomyslně.

Izraelský Nejvyšší soud také již údajně rozhodl o žalobě proti zákonu, který omezuje jeho pravomoci a který byl přijat ve formě tzv. základního zákona, tedy zákona přijatého kvalifikovanou většinou a tvořícího de facto fragment ústavy, kterou Izrael v ucelené psané formě nemá.

Proti tomu se včera ohradil úřadující předseda Vogelman, který jednak hovořil pouze o „návrzích rozhodnutí“, dále pak odsoudil „dílčí úniky“ a slíbil vyšetřování. Ze zmínky o návrzích rozhodnutí nicméně není jasné, zda rozhodnutí vůbec ještě nebylo přijato, anebo přijato již bylo a unikl pouze návrh písemného vyhotovení rozsudku.

 

Spor o hlavní komisařku Izraelské vězeňské služby

Ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir včera nominoval náměstka komisaře Izraelské policie Kobiho Jákoviho (Kobi Yaakovi) jako prozatímní náhradu za hlavní komisařku Izraelské vězeňské služby Katy Perry poté, co na začátku tohoto týdne rozhodl, že jí neponechá ve funkci poté, co ji zanedlouho uplyne funkční období. Jákovi v současné době slouží jako vojenský tajemník na ministerstvu národní bezpečnosti.

Rozhodnutí nebylo schváleno vládou a přichází uprostřed prudkých neshod poté, co koaliční strana Národní jednota prohlásila, že rozhodnutí nahradit Perry porušuje podmínky její koaliční dohody, podle níž nebudou vysocí státní úředníci nahrazeni během jejího působení ve vládě.

Ben Gvir se s Katy Perry dostal do sporu poté, co jí uložil realizovat některá opatření zejména ve vztahu k nedávno zajatým a nyní vězněným teroristům Hamasu a Islámského džihádu, které ale komisařka odmítla provést s tím, že nejsou v souladu s předpisy.

Strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua se ve svém prohlášení vymezila proti Ben Gvirovi a podpořila další setrvání ve funkci jak Katy Perry, tak i velitele Izraelské policie Kobiho Šabtaje (Kobi Shabtai), s nímž má ministr národní bezpečnosti také spory.

 

Průzkum: Beny Ganc stále v čele obliby, Netanjahu stále v propadu

Průzkum zjistil, že pokud by se volby konaly dnes, Národní jednota Benyho Gance by získala 38 křesel a porazila by Likud premiéra Benjamina Netanjahua, který by získal pouhých 16 křesel.

Opoziční strana Ješ atid (Budoucnost existuje) Jaira Lapida by klesla na 15 křesel; charedi-zbožná sefardská strana Šas by získala 9 křesel; pravicová strana Ocma Jehudit (Židovská síla) by získala 8 křesel; pravicová sekulární strana Jisrael Bejtenu (Izrael náš domov) by získala 8 křesel; charedi-zbožný aškenázský Sjednocený judaismus Tóry by získal 7 křesel; arabská konzervativní islamistická strana Ra’am by získala 6 křesel; pravicový Náboženský sionismus by získala 5 křesel; levicová strana Merec by získala 4 mandáty; a převážně arabská levicová strana Chadaš-Ta’al by získala 4 křesla.

Levicová Strana práce a arabská nacionalistická strana Balad by volební práh nepřekročily.

Netanjahuova vládní koalice, vytvořená před rokem, která Izraeli vládla do začátku války v říjnu 2023, by nyní získala jen 45 křesel ze 120. Naopak blok proti Netanjahuovi by měl 71 křesel, nepočítaje v to čtyři křesla Chadaš-Ta’al.

Na otázku, jak by hlasovali, kdyby Likud vedl současný ředitel Mossadu Josi Kohen (Yossi Cohen), respondenti přidali současné vládnoucí straně dalších 5 křesel – z čehož je zřejmé, že tento rozdíl jde na vrub nespokojenosti s Benjaminem Netanjahuem.

Pokud by Kohen, bývalý premiér Naftali Benet a bývalý ministr strany Meretz generál Jair Golan vedli každý novou stranu, průzkum naznačuje, že Kohenova strana by získala 6 křesel, Benetova 15 a Golanova 7. Národní jednota by v tomto scénáři klesla na 23 křesel a Likud na 15, zatímco Ješ Atid by se propadl na 10.

Na otázku, kdo byl nejvhodnější na post premiéra, odpovědělo 52 % dotázaných Gantz a 31 % Netanjahu.

 

Pohřeb vysokého íránského islámského revolucionáře

Íránský nejvyšší vůdce Alí Chameneí předevčírem vedl modlitby na pohřbu Sajjída Rázího Musávího, vysokého poradce Íránských islámských revolučních gard, který byl zlikvidován při údajném izraelském raketovém útoku v Sýrii začátkem tohoto týdne. Chameneí vzdal hold „neúnavnému boji tohoto mučedníka a vyzval k jeho společnosti s Božími strážci,“ uvedla státní televize.

Tisíce truchlících šíitských muslimů se shromáždily na centrálním náměstí imáma Hosseina v Teheránu a skandovaly oblíbená hesla „Smrt Izraeli“ a „Smrt Americe“. Mnoho truchlících také mávalo žlutými vlajkami s potiskem „Jsem tvůj protivník“, odkazujícím na Izrael. Vysocí íránští představitelé slíbili, že likvidaci svého soukmenovce pomstí útokem na Izrael.

Mluvčí izraelské armády odmítl pondělní úder komentovat, konstatoval pouze, že izraelská armáda podniká veškerá opatření nezbytná k obraně země.

 

Jednání vládců Egypta a Jordánska

Jordánský král Abdalláh a egyptský prezident Abdel Fattáh el-Sissi se předevčírem v Káhiře jednali o vzájemných bilaterálních vztazích a válce v Gaze. Úřad egyptského prezidenta uvedl, že oba vůdci odmítají „jakýkoli potenciální krok, který by vytvořil příliv palestinských uprchlíků“, a vyzvali mezinárodní společenství, aby prosazovalo příměří, zvýšilo pomoc Gaze a pracovalo na „politické cestě pro spravedlivé a komplexní urovnání vedoucí k vytvoření nezávislého palestinského státu“ v hranicích z roku 1967, s východním Jeruzalémem jako hlavním městem Palestiny.

Egypt dává od počátku války jednoznačně najevo, že nepřijme žádné „palestinské uprchlíky“. Sissi již dříve varoval, že masový příliv uprchlíků z Gazy byl odstranil palestinskou národní otázku a mohl vést k příchodu teroristů na Sinaj, odkud by vedli útoky na Izrael, což by ohrozilo mír mezi Izraelem a Egyptem.