Izrael ve válce: V Gaze zbořen úkryt vůdce Hamasu Sinvára

Shrnutí za pátek 29. 12. 2023

Boje s Hamastánem v Gaze

Armáda v pátek ráno oznámila, že „rozšiřuje operaci v oblasti Chán Júnis“.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 29. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 29. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Popsala také několik incidentů, k nimž během za poslední den při boji s Hamasem došlo. V jednom případě vojáci výsadkové brigády spatřili operativce Hamasu vycházejícího z tunelové šachty s RPG a v reakci na to hodili granáty do tunelu. Parašutisté také identifikovali ozbrojence Hamasu uvnitř budovy a namířili proti nim tankové ostřelování. Také v Chán Júnis jednotky 7. obrněné brigády identifikovaly operativce Hamasu asi 100 metrů od nich a nařídily proti němu útok bezpilotním letadlem. Při dalším incidentu vojáci identifikovali skupinu ozbrojenců Hamásu v budově a nasměrovali stíhačku, aby provedla úder.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 29. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 29. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Mezitím v severní Gaze 460. obrněná brigáda zabila desítky ozbrojenců Hamasu v řadě bojů, včetně náletů, palby odstřelovačů, kulometů a ostřelování tanků. V jednom případě letadlo identifikovalo operativce Hamasu s RPG, který běží směrem k vojákům, kteří zahájili palbu a zlikvidovali ho.

V Džabalíji 261. brigáda (důstojnická škola Bahad 1 v době války) prohledala dům operativce Hamásu, kde našla zbraně a dokumenty.

Rodinné fotografie příslušníka Hamasu. Zveřejněno 29. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Rodinné fotografie příslušníka Hamasu. Zveřejněno 29. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

V pátek v poledne armáda oznámila, že postupuje v jižní Gaze v Chuza’a, na předměstí Chán Júnis, s jednotkami 5. záložní brigády likvidujícími mnoho operativců Hamasu a ničícími infrastrukturu teroristické skupiny. Zahájení ofenzívy na Chuza’a bylo oznámeno začátkem týdne. Cílem jsou teroristé Hamasu, kteří 7. října zaútočili na izraelskou pohraniční komunitu Nir Oz, odkud byly zabity a uneseny desítky Izraelců. Armáda nyní pracuje na zavedení „operační kontroly“ nad oblastí a dosud zabila řadu ozbrojenců Hamasu a zasáhla „významná“ aktiva patřící této teroristické skupině, včetně tunelových sítí a odpalovacích pozic protitankových střel. Boje v Chuza’a jsou „intenzivní“.

Vojáci našli desítky tunelových šachet spolu s četnými zbraněmi, včetně útočných pušek, výbušnin a minometů. Bojoví ženisté s 5. brigádou zdemolovali infrastrukturu Hamasu v domech teroristů Hamasu, kteří se účastnili útoku na Nir Oz.

Vojáci 5. záložní brigády v Chuzaa. 29. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Vojáci 5. záložní brigády v Chuzaa. 29. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Večer Izraelské obrané síly oznámily, že nalezly a zbouraly skrýš patřící vůdci Hamasu Jahjovi Sinvárovi v severní Gaze spolu s velkým tunelovým systémem pod ní. Byt, který se nachází na okraji města Gaza, byl nalezen 14. záložní obrněnou brigádou a později prohledán elitní bojovou ženijní jednotkou Jachalom, která našla tunelovou šachtu. V bytě bylo zajištěno „mnoho nálezů“, které naznačovaly, že jej Sinvár používal jako úkryt. Tunelová šachta byla hluboká asi 20 metrů a vedla do 218 metrů dlouhého tunelu s několika větvemi.

Tunel pod bytem v Gaze, který zřejmě patřil Jahjovi Sinvárovi. 29. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Tunel pod bytem v Gaze, který zřejmě patřil Jahjovi Sinvárovi. 29. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Podzemní chodby obsahovaly elektřinu, systémy filtrace vzduchu, instalatérské, odpočinkové a modlitební místnosti a další vybavení, které umožnilo vysoce postaveným členům Hamásu zůstat po dlouhou dobu skryti. Tunel později zničili bojoví ženisté.

 

Padlý izraelský voják

vzpomínáme

Armáda v pátek dopoledne oznámila smrt vojáka zabitého včera během bojů v severním pásmu Gazy. Padl kapitán (v záloze) Harel Šarvit (Harel Sharvitú, 33 let, ze 7008. praporu 551. brigády, původem z Kochav Jaakov.

Tím se počet zabitých vojáků od zahájení pozemní ofenzívy proti Hamasu zvýšil na 168.

 

Situace na hranici s Libanonem

Dopoledne se rozezněly sirény varující před útokem dronu ve městě Kirjat Šmona a blízkých městech Prstu Galileje. Následně vyšlo najevo, že se jednalo o planý poplach ve vztahu k dronu, nicméně ve stejnou dobu byly vystřeleny na Izrael z Libanonu rakety.

Znovu se sirény rozezněly okolo 13:30 hodin v obcích Kfar Bluma a Neot Mordechaj v Horní Galileji.

Okolo 14:30 znělo varování před dronovým útokem z Libanonu v obcích při hranici v okolí Ramot Naftali.

Izraelské stíhačky podnikly údery na místa Hizballáhu v oblasti Chamúl na jihu Libanonu v reakci na útoky na hranici. Mezi cíle patřily odpalovací pozice raket, vojenský areál a další infrastruktura, kterou teroristická skupina používá. Zasažel byl také protitankový raketový oddíl ve vesnici Ajtarún na jihu Libanonu a odpalovací zařízení, které dnes dříve odpalovalo rakety na Izrael z vesnice Jarún.

Mluvčí Izraelských obranných sil, kontraadmirál Daniel Hagari, večer informoval řekl, že armáda provedla v posledních dnech velké nálety proti Hizballáhu v naději, že odsune teroristickou skupinu od severní hranice Izraele. „V posledních dvou dnech jsme dokončili sérii rozsáhlých útoků stíhaček, tanků a dělostřelectva na cíle Hizballáhu. Cíle byly zasaženy ve všech oblastech Libanonu, včetně odpalovacích zařízení raket, vojenských areálů a teroristické infrastruktury. Navíc jsme zaútočili na teroristické buňky a zabili teroristy na zemi a v budovách,“ řekl Hagari. „Pokračujeme v intenzivních útocích a poškozujeme rozmístění Hizballáhu, které bylo blízko severní hranice,“ uvedl mluvčí s tím, že rozmístění teroristické skupiny v jižním Libanonu „už nevypadá stejně jako 6. října a už nikdy nebude jako dřív“.

 

Útok v Judeji

Pět izraelských vojáků bylo sraženi automobilem a zraněno na silnici 60 poblíž křižovatky Adorajim severně od obce Otniel v Judeji. Jeden člověk je zraněn vážně, zbývající lehce. Jednalo se pravděpodobně o teroristický útok.

 

Bezpečnostní situace v Izraeli

V pátek po poledni se rozezněly sirény protiraketového poplachu v obcích u hranic s Pásmem Gazy – Cholit, Nir Jicchak a Sufa. Před 18. hodinou pak zněl poplach v kibucu Zikim.

Izraelští vojáci neutralizovali podezřelého palestinského Araba, který hodil výbušninu na vojenské stanoviště na předměstí Jeruzaléma. Vojáci 636. jednotky bojových ženistů, kteří byli na misi poblíž arabského města Abu Dis, spatřili podezřelého, jak házel výbušninu, a zastřelili ho.

 

Válka působí problémy kandidátům v obecních volbách

Izraelská armáda sdělila vládě, že celkem 688 záložníků, kteří kandidují v celostátních komunálních volbách naplánovaných na konec ledna, nebude moci být uvolněno ze služby, aby se jich mohli zúčastnit.

Záložáků, kteří kandidují v komunálních volbách, je téměř 4000, ale po prozkoumání žádosti o jejich propuštění do konce ledna armáda zjistila, že z 1829 vojáků aktivních záloh může být z operační služby uvolněno pouze 1141 z nich. Armádní pravidla neumožňují vojákům nebo záložákům, kteří aktivně slouží, účastnit se politických kampaní, a tak ti, kteří nemohou být propuštěni, nebudou moci kandidovat ve volbách.

Komunální volby byly původně naplánovány na 31. října 2023, ale byly odloženy s ohledem na útok Hamasu 7. října a válku v Gaze.

 

Spor s USA o uvolnění peněz pro Pásmo Gazy

Izraelský ministr financí Bezalel Smotrič sdělil americké vládě, že pokud on bude ve funkci ministra financí, Izrael bude nadále zadržovat palestinské daňové fondy.

„Velmi respektujeme USA, našeho nejlepšího spojence na světě, a prezidenta Bidena, který je skutečným přítelem Izraele,“ napsal Smotrič v příspěvku na síti X. „Nikdy ale nesvěříme svůj osud do rukou cizinců, a dokud budu ministrem financí, nacistickým teroristům v Gaze nepřipadne ani jeden šekel. To není extrémní poloha. Toto je život zachraňující pozice založená na realitě.“

Včera nejmenovaný americký představitel řekl Axios, že Biden je stále více frustrovaný izraelským rozhodnutím zadržet daňové fondy, které Izrael vybírá za Palestinskou správu, a naléhá na premiéra Benjamina Netanjahua, aby „problém vyřešil“.

Nutno dodat, že současná finanční nouze arabské autonomní správy je dána zejména jejím vlastním rozhodnutím. Po útoku Hamasu a masakru izraelských civilistů 7. října Izrael oznámil, že bude vládě v Ramalláhu převádět peníze snížené o sumu, kterou autonomie převádí do Gazy. Palestinská správa na to reagovala tím, že chce peníze v plné výši, anebo nepřijme žádné. Nemá proto nic.

Představa USA, že Izrael bude posílat peníze na území ovládané nepřítelem a tedy fakticky financovat teroristy, s nimiž současně válčí, se jeví jako z jiného světa.

 

Írán popravil „4 sabotéry Mosadu“

„Čtyři členové sabotážního týmu spojeného se sionistickým režimem, kteří se pod vedením důstojníků Mossadu dopustili rozsáhlých akcí proti bezpečnosti země, byli dnes ráno popraveni po zákonných procedurách,“ informoval v pátek íránský justiční web Mizan Online.

Íslámská republika Írán již dříve oznámila zatčení a popravy údajných agentů pracujících pro cizí země, včetně Izraele. Teherán často tvrdí, že maří operace Mossadu v zemi, ale pravdivost těchto tvrzení není jasná. Izrael zásadně tyto zprávy nekomentuje.