Izrael ve válce: Teroristům zabaveny miliony, v Íránu benzínky mimo provoz, v Gaze stálý postup

Boje s Hamastánem v Gaze

Armáda ráno oznámila, že za poslední den také provedla údery na více než 150 míst v pásmu Gazy.

V oblasti Chán Júnis zahlédl bezpilotní letoun buňku Hamasu, která vstoupila na místo patřící této teroristické skupině. Jednotky brigády Givati poté navedly bitevní vrtulník, aby buňku eliminoval.

Také v Chán Júnis jednotky brigády Kirjati spatřily v budově odstřelovače Hamasu a nařídily útok bezpilotním letounem, který operativce zlikvidoval.

Námořnictvo také provedlo údery v Gaze a pomáhalo pozemním silám operujícím podél pobřeží Pásma.

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze řízené Hamasem okolo poledne uvedlo, že od předchozího dne bylo při izraelských náletech na severní část Pásma zabito nejméně 110 palestinských Arabů. Čísla nelze potvrdit ani ověřit. Džabalíja byla v posledních dnech dějištěm některých z nejtěžších bojů. Izrael dlouhodobě žádá civilisty, aby opustili oblast, která je baštou Hamasu.

252. záložní divize dokončila své operace proti teroristické skupině Hamás v oblasti Bejt Chanún na severu Gazy a předala odpovědnost za region divizi Gaza, což naznačuje, že armáda má nad tímto sektorem pevnou kontrolu. V prohlášení armáda uvádí, že jednotky 252. divize, včetně pěchoty, tanků, bojových ženistů a dělostřelectva, porazily prapor Hamasu Bejt Chanún a dobyly všechny jejich hlavní komplexy a pevnosti. Prapor Bejt Chanún používal školy a veřejné budovy jako základny, ve kterých vojáci objevili tunely a zbraně. 252. divize zabila během operací v Bejt Chanún „mnoho teroristů“ a zničila jejich skladiště zbraní, raketomety, podzemní velitelská centra a „významné tunely“.

Vojáci 252. záložní divize v Bejt Chanún. 18. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Vojáci 252. záložní divize v Bejt Chanún. 18. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

„Podzemní infrastruktura Hamásu v oblasti Bejt Chanún byla výrazně poškozena, šachty byly odstraněny spolu s hlavními tunelovými trasami,“ uvádí se v prohlášení. Brigáda Harel divize spolu se speciálními jednotkami odhalila hlavní tunel praporu Bejt Chanún v oblasti, která se nacházela hluboko v civilní infrastruktuře, mezi radnicí, mešitou, fotbalovým hřištěm a školkou.

Večer armáda oznámila, že člen elitních jednotek Nuchba Hamasu a další terorista, který se účastnil masakru ze 7. října, byli dopadeni ve škole ve čtvrti Rimal v Gaze. Dvojice, spolu s několika dalšími členy Hamásu, byla zajata během pátečního nájezdu na školu, během kterého jednotky 401. obrněné brigády zabily „mnoho“ dalších operativců Ti, kteří byli chyceni vojáky, byli vyslýcháni jednotkou 504 Ředitelství vojenského zpravodajství (Aman).

Fotografie zveřejněná Izraelskými obrannými silami 18. 12. 2023 ukazuje členy Hamasu zajaté ve škole ve čtvrti Rimal ve městě Gaza. Mohammad Rabahi Abd Ibrahim Sabat (number 2) se účastnil masakru 7. 10. 2023
Fotografie zveřejněná Izraelskými obrannými silami 18. 12. 2023 ukazuje členy Hamasu zajaté ve škole ve čtvrti Rimal ve městě Gaza. Mohammad Rabahi Abd Ibrahim Sabat (number 2) se účastnil masakru 7. 10. 2023

Armáda večer dále oznámila, že jednotky pěší brigády Golani jsou zapojeny do „intenzivních bojů“ s praporem Hamasu Šedžáija v této čtvrti města Gaza. Podle vojenských odhadů bylo za poslední dva týdny v Šedžáiji zabito asi 600 operativců Hamasu, z toho 200 vojáky Golani. Vojáci této brigády také v této čtvrti lokalizovali a zničili více než 10 tunelových šachet, zabavili zbraně a zpravodajské materiály nalezené v domech agentů Hamasu. Bojoví ženisté operující s Golani lokalizovali a zničili desítky raketometů, včetně některých poblíž škol a hřbitovů. Vojáci se střetli s operativci Hamasu, kteří zahájili palbu, odpálili RPG a odpálili výbušná zařízení, zatímco používali civilní budovy jako úkryt.

Velitel brigády Golani plukovník Jair Palaj (Yair Palai) uvedl, že jeho síly „udělají vše pro to, aby se obyvatelé [pohraničních komunit v Gaze] a na jihu mohli vrátit do svých domovů a aby Hamas již nevládl v Gaze. Tato čtvrť byla a stále je zavedenou baštou teroristické organizace Hamás a toto je problém, který je třeba vykořenit,“ dodal. Minulý týden bylo 10 vojáků, včetně dvou vyšších důstojníků, zabito v této čtvrti při přepadu ze zálohy.

Vojáci 13. praporu brigády Golani a jednotky 188. obrněné brigády dnes dobyli takzvané Palestinské náměstí ve čtvrti Šedžáija města Gazy a zničili tam památník Hamasu připomínající smrtící útok na izraelský obrněný transportér během války v Gaze v roce 2014.

Vojáci 13. praporu brigády Golani na Palestinském náměstí před hamasnickým pomníkem, který následně zničili. 18. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Vojáci 13. praporu brigády Golani na Palestinském náměstí před hamasnickým pomníkem, který následně zničili. 18. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Vojáci tzv. multidoménové jednotky, také známé jako „jednotka duchů“, zabavili asi 5 milionů šekelů (v přepočtu okolo 30 milionů českých korun) v hotovosti v kufrech nalezených v domě vysokého člena Hamasu v Džabalíji na severu Gazy.

Peníze zabavené v domě vysokého představitele Hamasu v Džabalíji. Zveřejněno 18. 12. 2023, foto: Izraelské obranné síly
Peníze zabavené v domě vysokého představitele Hamasu v Džabalíji. Zveřejněno 18. 12. 2023, foto: Izraelské obranné síly

 

Od začátku války zneškodno přes 100 vzdušných útoků

Izraelské obranné síly dnes oznámily, že od začátku války v Pásmu Gazy 7. října izraelské letecké řízení identifikovalo a zmařilo více než 100 vzdušných hrozeb, včetně dronů a řízených střel. Hrozby byly sestřeleny pomocí stíhaček a jiné protivzdušné obrany, uvádí se.

Teroristická skupina Hizballáh vypustila na Izrael několik bezpilotních letounů s výbušninami z Libanonu a nejméně jeden ze Sýrie. Íránem podporovaní Húsíové v Jemenu vypálili na Izrael několik řízených střel, dronů a balistických střel. Z Gazy Hamas provedl řadu útoků bezpilotními letouny.

Čísla nezahrnují tisíce raket vypálených z Gazy.

 

Padlí izraelští vojáci

vzpomínáme

Armáda ráno oznámila smrt čtyř vojáků zabitých v bojích v Gaze. Padli:
– rotmistr Urija Bayer, 20 let, komando v jednotce Maglan, původem z Maalot-Taršicha, zemřel na zranění, která utrpěl v bojích v jižní Gaze 14. prosince,
– rotmistr Ljav Alúš (Liav Aloush), 21 let, komando v jednotce Duvdevan, původem z Gedery, byl zabit včera v bojích v jižní Gaze.
– vrchní rotmistr (v záloze) Etan Naeh, 26 let, komando z jednotky Duvdevan, z kibucu Sde Elijahu v severním Izraeli, byl zabit včera v bojích na jihu Gazy,
– vrchní rotmistr (v záloze) Tal Filiba, 23 let, z jednotky bojových ženistů Jachalom, původem z Rechovotu, byl zabit včera v bojích na jihu Gazy.

V poledne armáda oznámila smrt vojáka, který byl zabit včera během bojů v severním pásmu Gazy. Je jím rotmistr (v záloze) Lidor Josef Karavani (Lidor Yosef Karavani), 23 let, z 8163. praporu bojových ženistů, původem Eilatu.

Večer armáda oznámila smrt dvou důstojníků zabitých během bojů v pásmu Gazy. Padli:
– kapitán Jarin Gahali (Yarin Gahali), 22 let, velitel čety v průzkumné jednotce brigády Givati, původem z Rehovot,
– kapitán (v záloze) Netanel Silberg, 33 let, velitel týmu jednotky bojových ženistů Jachalom, původem z Na’ama.

Tím se počet zabitých vojáků při pozemní ofenzívě proti Hamasu zvýšil na 129.

 

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Téměř 200 kamionů s humanitární pomocí včera vstoupilo do Gazy poprvé od sedmidenního příměří z minulého měsíce, řekl mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu John Kirby. Izrael dnes také poprvé od začátku války dovolil vedle nezbytné humanitární pomoci také dovoz komerčního zboží.

Nárůst počtu kamionů po týdnech mnohem nižších čísel je alespoň částečně způsoben „významným“ rozhodnutím Izraele poprvé od začátku války otevřít svůj přechod Kerem Šalom. Jen přes Kerem Šalom včera vjelo do Gazy 80 kamionů, zatímco dalších asi 120 kamionů vjelo do Gazy přes egyptský přechod Rafah.

Izraelská armáda zveřejnila záběry, které ukazují nedávné přerušené nálety v Pásmu Gazy kvůli přítomnosti civilistů. „Hamas vidí civilní smrt jako strategii, my ji vnímáme jako tragédii, a proto používáme mnoho opatření, abychom se pokusili minimalizovat civilní škody a utrpení. To je tragická realita v této válce, kterou Hamas rozpoutal,“ uvedl armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari s tím, že armáda varuje civilisty před útoky „kdykoli je to možné“.

„Útoky přerušíme, když vidíme neočekávanou přítomnost civilistů. Pro každý cíl vybíráme správnou munici, takže nezpůsobuje zbytečné škody. Doporučujeme také civilistům, aby se dočasně vzdálili z oblastí intenzivních bojů. Víme, že je to těžké, ale snažíme se zachraňovat životy. Nabídli jsme také mezinárodním organizacím zřízení humanitárních zón. Využíváme taktické pauzy, abychom umožnili evakuaci civilistů a distribuci humanitární pomoci,“ pokračoval Hagari.

Dodal, že Izrael „neomezuje množství humanitární pomoci, která může vstoupit do Gazy. Víme, že civilisté v Gaze trpí. Je to kvůli strategii a taktice Hamásu a kvůli tomu, že Hamás krade mezinárodní pomoc určenou pro ně. Naším záměrem je porazit Hamás a zajistit propuštění našich rukojmích. Tragické utrpení civilistů v Gaze není naším záměrem,“ řekl Hagari s tím, že „naše činy to odrážejí“.

Pásmo Gazy podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA), stav září 2023 (kliknutím se obrázek otevře v plné velikosti)
Pásmo Gazy podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA), stav září 2023 (kliknutím se obrázek otevře v plné velikosti)

 

Střety na hranici s Libanonem

Okolo 9. hodiny zněly sirény v obci Jaara u hranice. Před poledne se rozezněl poplach varující před možnou infiltrací drony v Horní Galileji, poblíž libanonských hranic – v komunitách Iftach, Malkia, v oblasti Regionální rady Mevo’ot Hermon, Ramot Naftali a Dišon. Ve stejnou dobu se v obci Amuka nedaleko Safedu rozezněl protiraketový poplach. Armáda následně uvedla, že zneškodnila podezřelý letící objekt.

Okolo 15. hodiny zněly sirény protiraketového poplachu v obcích Šlomi a Mecuba. V Horní Galileji, poblíž libanonských hranic, opět zněly alarmy kvůli podezření na infiltraci dronů v obcích Iftach, Malkia, Ramot Naftali a Dišon. Opět na stejných místech zněly sirény okolo 16. hodiny.

Armáda v reakci na dnešní útoky udeřily na pozice Hizballáhu v Libanonu.

Teroristická skupina Hizballáh v posledních dvou měsících provedla několik útoků na severní Izrael pomocí bezpilotních letounů naložených výbušninami, i když došlo také k četným falešným poplachům.

 

Neklid v Judeji a Samaří

Při střelbě u židovské obce Ateret Binjamin byla zraněna 27letá žena, když útočníci stříleli na dvě izraelská auta. Žena byla při vědomí a podařilo se jí dostat do Jeruzaléma, kde se jí ujali zdravotníci Magen David Adom. V zasaženém vozidle byl také muž a šestitýdenní dítě, kteří nebyli zraněni.

Auto zasažené střelbou teroristů, v němž byla zraněna žena. 18. 12. 2023. Foto: Regionální rady Binjamin
Auto zasažené střelbou teroristů, v němž byla zraněna žena. 18. 12. 2023. Foto: Regionální rady Binjamin

Útočníci uprchli směrem k Ramalláhu, armáda po nich zahájila pátrání a rozmístila v oblasti silniční zátarasy.

 

Situace v Izraeli

Premiér Benjamin Netanjahu dnes prohlásil, že Izrael bude muset zvýšit svůj obranný rozpočet o přibližně 20 miliard šekelů (v přepočtu okolo 1,2 bilionu českých korun) ročně. Netanjahu na ceremonii prodlužující funkční období guvernéra Banky Izraele Amira Jarona řekl, že zatímco rozpočet na obranu v posledních letech rostl, v procentech HDP se snížil.

Premiér Benjamin Netanjahu a guvernér Banky Izraele Amir Jaron. 18. 12. 2023. Foto: Vládní tiskový úřad
Premiér Benjamin Netanjahu a guvernér Banky Izraele Amir Jaron. 18. 12. 2023. Foto: Vládní tiskový úřad

„V této politice nemůžeme pokračovat. Od nynějška, právě teď, se po nás požaduje, abychom výrazně, dokonce absolutně, narostli o nejméně 20 miliard šekelů a také jako vyšší procento HDP, abychom splnili naše bezpečnostní potřeby,“ řekl Netanjahu.

Finanční výbor Knesetu zrušil plánované zvýšení platů pro vysoké vládní úředníky a státní úředníky jako příspěvek k válečnému úsilí proti Hamásu v Gaze a Hizballáhu na severní hranici. Platy prezidenta, ministrů vlády, náměstků ministrů a soudců měly k 1. lednu 2024 vzrůst v souladu s průměrným tempem růstu mezd. Nyní je plánováno, že tyto platy se z úrovně roku 2023 opět zvýší až na začátku roku 2025. Spolu se zrušením navýšení pro poslance, dohodnutém minulý týden, stát v roce 2024 ušetří 52 milionů šekelů (v přepočtu přibližně 310 milionů korun.) Předseda finančního výboru Knessetu Moěe Gafni uvedl, že s tímto krokem souhlasil, protože „tyto platy nejsou nízké“. Ředitel Izraelské soudní správy soudce Michael Spitzer prohlásil: „Plně souhlasíme s tímto návrhem; okolnosti a situace to vyžadují, o tom není pochyb.“

Jižní pobřežní město Aškelon a okolní oblast Lachiš byly vráceny do „zeleného“ stavu, oznámilo armádní Velitelství domácí fronty. To znamená, že se může obnovit osobní školní docházka, práce a další aktivity.

Od začátku války mezi Izraelem a Hamásem rozdělilo Velitelství domácí fronty Izrael na různé barevné bezpečnostní zóny. Většina země je nyní „zelená“, což naznačuje několik omezení ve škole, práci a shromažďování. Takzvaná obálka Gazy – izraelské území obklopující pásmo – je stále „oranžová“ s přísnými omezeními pro shromažďování a osobní práci, zatímco škola je vzdálená. Oblasti podél severní hranice s Libanonem jsou klasifikovány jako „žluté“ s částečným omezením shromažďování, práce a školy. Mnoho obyvatel z „oranžových“ a „žlutých“ oblastí bylo evakuováno na jiná místa. Bylo také oznámeno, že ve všech „zelených“ oblastech – nyní zahrnujících většinu země – byl limit pro osobní setkání zvýšen na 5 000 lidí, což naznačuje možný návrat k osobním sportovním akcím, koncertům a festivalům.

 

Průzkum: Izraelci věří Gancovi, Netanjahuova podpora výrazně klesla

Pokud by se nyní konaly v Izraeli parlamentní volby, vyhrála by je s přehledem strana Národní jednota Benyho Gance s 37 mandáty, jehož by také nejvíce lidí chtělo za premiéra. Strany v Netanjahuově předválečné koalici by získaly pouhých 44 křesel ve srovnání s 64 mandáty ve volbách v listopadu 2022. Naopak opoziční blok by získal 71 křesel ve 120členném Knessetu.

Výsledky stran jsou následující (získané mandáty ve volbách v roce 2022 v závorce):

Národní jednota: 37 mandátů (12)

Likud: 18 (32)

Ješ Atid (Budoucnost existuje): 15 (24)

Sefardští strážci Tory (Šas): 11 (11)

Jisrael Bejtenu (Izrael náš domov) 9 (6)

pravicová Ocma Jehudit (Židovská síla) 8 (14 v tehdejší alianci s Náboženským sionismem)

Sjednocený judaismus Tóry 7 (7)

levicová Chadaš-Ta’al 5 (5)

levicová Merec 5 (0)

arabský konzervativní Ra’am 5 (5)

Náboženský sionismus vedený Becalelem Smotričem, arabský nacionalistický Balad a Strana práce (4) by nepřekonali hranici pro vstup do Knesetu.

Pokud by na scénu vstoupily strany vedené bývalým premiérem Naftalim Benetem, bývalým ředitelem Mosadu Josim Kohenem (Yossi Cohen) a bývalým zástupcem náčelníka generálního štábu Jairem Golanem (Yair Golan), mělo by to na výsledky značný dopad:: Národní jednota 23; Likud 15; Benetova strana 13; Šas 11; Ješ Atid 10; Strana práce-Merec pod vedením Golana 9; strana Josiho Kohena 9; Sjednocený judaismus Tóry 7; Ocma Jehudit 7; Jisrael Bejtenu 6; Chadaš-Ta’al 5; a Ra’am 5.

Na otázku, kdo je vhodnější zastávat funkci premiéra, získal v přímém souboji Gantz 45 % a Netanjahu 27 %. Bennett také předčil Netanjahua, a to v poměru 33 % ku 29 %. Netanjahu dosáhl vítězství nad vůdcem Ješ Atid Jairem Lapidem v poměru 32 % ku 28 %.

Na otázku, zda by se volby, které by se v řádném termínu měly konat až za tři roky, měly konat dříve, odpovědělo 57 % ano a jen 35 % ne.

Na otázku, zda by Palestinská správa měla po válce převzít kontrolu nad Gazou, odpovědělo 54 % ne a 19 % ano.

Průzkum, který provedla společnost Midgam pro Kanál 12 izraelské televize mezi 504 respondenty, má chybovost 4,4 %.

 

Ministr obrany USA v Izraeli opět apeluje na vznik arabského státu

Premiér Benjamin Netanjahu se dnes odpoledne sešel s ministrem obrany USA Lloydem Austinem, který je na náštěvě Izraele. Americký host předtím setkal s ministrem obrany Joavem Galantem. Setkání s Netanjahuem se zúčastnil také Galant a nejvyšší generálové izraelské armády. Následovalo společné zasedání s izraelským válečným kabinetem.

Premiér Benjamin Netanjahu a ministr obrany USA Lloyd Austin v Tel Avivu. 18. 12. 2023. Autor: Kobi Gideon / Vládní tiskový úřad
Premiér Benjamin Netanjahu a ministr obrany USA Lloyd Austin v Tel Avivu. 18. 12. 2023. Autor: Kobi Gideon / Vládní tiskový úřad

Obě strany zopakovaly své dobře známé postoje k současné válce. Co se týče poválečné budoucnosti premiér Netanjahu trval na nemožnosti předat Gazu pod vládu Palestinské správy. Americký ministr obrany Lloyd Austin naopak zopakoval postoj vlády USA, že v určitém časovém horizontu by mělo dojít ke sjednocení arabských území v Judeji, Samaří a Gaze pod jednou palestinskoarabskou vládou a následně tam vzniknout nezávislý Palestinský stát.

Ministr obrany tvrdí, že USA budou pracovat na zajištění bezpečnější budoucnosti pro Izraelce a Palestince, zajistí propuštění všech rukojmích v Gaze, zajistí, že Izrael bude mít to, co potřebuje k obraně, a zabrání eskalaci války.

Lloyd Austin zopakoval, že USA jednoznačně podporují Izrael ve válce proti Hamasu, ale dodal, že Spojené státy budou nadále naléhat na Izrael, aby podnikl kroky na ochranu civilistů v Gaze a zvýšil přísun humanitární pomoci do Pásma. Také řekl, že diskutoval s izraelskými vůdci o „naléhavé akci“, kterou by měli podniknout, aby stabilizovali „Západní břeh Jordánu“ (tedy Judsko a Samařsko), a znovu odsoudil útoky „extremistických osadníků proti Palestincům“, které „musí přestat a ti, kdo páchají násilí, musí být pohnáni k odpovědnosti“.

Poznamenával, že Írán „zvyšuje napětí v regionu“ tím, že nadále podporuje své zástupce provádějící útoky, které ohrožují civilisty na Blízkém východě a ohrožují širší konflikt. „Spojené státy neusilují o válku a naléhavě vyzýváme Írán, aby podnikl kroky k deeskalaci,“ dodal Austin.

 

Hackeři napadli benzínky v Íránu

Hackerská skupina „Gonjeshke Darande“ nebo „dravý vrabec“ dnes vyřadila „většinu benzinových pump v celém Íránu“. „Tento kybernetický útok přichází v reakci na agresi Islámské republiky a jejích zástupců v regionu. Chameneí, hrát si s ohněm má svou cenu,“ uvedla skupina v prohlášeních v perštině a angličtině.

Úspěšný hackerský útok následně potvrdila íránská státní televize, která uvedla, že skoro 70 % z celkového počtu přibližně 33 000 čerpacích stanic v zemi je mimo provoz kvůli „softwarovému problému.“

„Gonjeshke Darande“ se již dříve přihlásil k kybernetickému útoku na velké íránské ocelářské společnosti. V té době izraelští vojenští korespondenti, kteří jsou pravidelně informováni mimo záznam vysokými izraelskými úředníky, naznačili, že za tímto hackem stojí Izrael.

K útoku na íránskou infrastrukturu dochází v době, kdy Íránem podporované skupiny jako Hizballáh v Libanonu a Húsíové v Jemenu zesílily útoky proti Izraeli v důsledku války s Hamasem.

Dnes také izraelské Národní kybernetické ředitelství oznámilo, že Írán a Hizballáh stály za hackerským útokem z minulého měsíce na lékařské centrum Ziv v Safedu, při němž se přesto podařilo ukrást citlivé lékařské informace, byť se nebylo narušeno fungování nemocnice.

 

Egyptský prezident al-Sísí opět zvolen

Egyptský volební úřad oznámil, že úřadující prezident Abdal Fattáh Sísí vyhrál nové šestileté funkční období se ziskem 89,6 % hlasů. Volební účast dosáhla „bezprecedentních“ 66,8 procenta z 67 milionů egyptských voličů. Přes 39 milionů hlasovalo pro bývalého velitele armády Sísího, který Egyptu vládne deset let od doby, kdy armáda ukončila pokus s demokracií s tím související vládu islamistického Muslimského bratrstva.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu e egyptský prezident Abdel Fattáh al-Sísí v New Yorku. Září 2017. Foto: Avi Ohayon / Vládní tisková služba
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu e egyptský prezident Abdel Fattáh al-Sísí v New Yorku. Září 2017. Foto: Avi Ohayon / Vládní tisková služba