Druhá skupina unesených nepropuštěna, palestinští teroristé zdržují
Po dni smíšených emocí, kdy Hamás v Gaze po 49 dnech osvobodil 13 izraelských rukojmích – matek a jejich malých dětí a starších žen, se dnes Izraelci od rána připravovali na propuštění druhé skupiny 13 či 14 rukojmích. Podle zpráv Kanálu 12 izraelské televize se mělo jednat o lidi z kibucu Beeri.
Mělo k němu dojít druhý den přerušení bojů v rámci dohody o rukojmích, která vstoupila v platnost v pátek v 7:00. Dočasná dohoda o příměří mezi Izraelem a Hamásem zahrnuje čtyřdenní pauzu ve válce, první po sedmi týdnech od přepadu a masakru Izareců Hamasem 7. října a propuštění celkem asi 50 izraelských rukojmích ve skupinách zhruba tuctu denně. Čtyřdenní příměří může být potenciálně prodlouženo o jeden den navíc pro každou skupinu 10 dalších rukojmích osvobozených Hamásem.
Izraelská Vězeňská služba před polednem oznámila, že obdržela seznam 42 palestinských Arabů, vězněných za teroristické trestné činy, kteří dnes bude propuštěni v rámci výměny za Izraelce, držené teroristy Hamasu. Vězni byli převezeni k výstupní zdravotní prohlídce od věznice Ofer a poté měli být předáni zástupcům Mezinárodního výboru Červeného kříže a jimi pak propuštěni na svobodu.
K propuštění unesených osob Hamasem však v dojednaný čas, v 16 hodin místního času nedošlo.
Problémy naznačil již přílet soukromého tryskového letadla z Kataru před polednem na Ben Gurionovo letiště. Katar, který je finančním sponzorem palestinských teroristů Hnutí islámského odporu (Hamas), zprostředkoval současnou dohodu o rukojmích a přílet letadla naznačil, že katarský emisar považuje za nutné s izraelskými představiteli něco rychle a osobně projednat.
Následně bylo v hebrejských médiích oznámeno, že došlo k mírnému zdržení z „technických“ důvodů a k propuštění dojde v 17 hodin místního času. Ale ani to se nesplnilo.
Bývalý vyjednavač o rukojmích Jaron Blum (Yaron Blum) hned první odklad z 16. hodiny označil za „manipulaci (vůdce Hamasu v Gaze) Jahjá Sinvára.“
Vojenské křídlo Hamásu okol 18. hodiny v prohlášení oznámilo, že se rozhodlo odložit propuštění druhé skupiny rukojmích, ačkoli představitel Hamasu krátce předtím agentuře AFP řekl, že propuštění již probíhá. Vojenské křídlo sdělilo, že propuštění odkládá, „dokud okupace nedodrží podmínky dohody týkající se vjezdu nákladních vozidel s pomocí do severního pásma Gazy a kvůli nedodržení dohodnutých standardů pro propouštění vězňů“. Izrael však do Pásma povolil 200 kamionů, jak to vyžaduje dohoda, a COGAT již dříve oznámil, že 50 z těchto kamionů dorazilo do severní Gazy. Během dne vysoký představitel Hamasu Taher al-Nono řekl Al-Džazíře, že Izrael také nedodržuje podmínky týkající se propuštění palestinských vězňů, které Hamás tlačil na osvobození v jiném pořadí, než jaké provedl Izrael.
Izrael v reakci na vydírání Hamasu údajně neveřejně oznámil, že pokud nebude do půlnoci propuštěna další várka izraelských rukojmích z Gazy, izraelská armáda okamžitě „restartuje pozemní operace“ v Pásmu.
Do médií následně prosákly zprávy o nesouladu mezi jednotlivými představiteli Hamasu a snaze Kataru problém rychle vyřešit.
Premiér Benjamin Netanjahu večer údajně telefonicky konzultoval se všemi vedoucími izraelskými bezpečnostními představiteli, jak postupovat, pokud Hamas do půlnoci nepropustí dnešní skupinu rukojmích z Gazy v souladu s dohodou o příměří. Mezi těmi, kdo byli voláni, jsou ministr obrany Joav Galant, ministr válečného kabinetu Beny Ganc, náčelník armádního štábu Herzi Halevi, ředitel Mosadu David Barnea a ředitel Šin Bet Ronen Bar. Barnea prý informoval o svých kontaktech s katarskými zprostředkovateli a Bar o své interakci s Egypťany. Obě země se prý snaží dohodu zachránit, uvedla zpráva zpravodajského webu Ynet, která cituje nejmenované izraelské zdroje, které tvrdí, že nevědí, zda bude krize vyřešena.
Okolo 21. hodiny místného času Katar, který je jedním z hlavních zprostředkovatelů dohody, potvrdil, že 13 Izraelců – 8 dětí a 5 žen – a 7 dalších cizinců bude z Pásma Gazy propuštěno „dnes“.
Přípravy na pokračování války s Hamastánem v Gaze
Náčelník štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Herzi Halevi, odpoledne uvedl, že armáda se okamžitě vrátí k úderům v pásmu Gazy, jakmile skončí příměří s Hamasem.
Halevi v rozhovoru s vojáky řekl, že příměří a dohoda o rukojmích by se neuskutečnila bez tlaku Izraelských obranných sil na Hamás. „Nemáme v úmyslu, nechceme a nejsme připraveni zastavit toto úsilí, než vrátíme všechny rukojmí… je naší morální povinností je přivést zpět,“ řekl s tím, že armáda využije pauzu v boji ke „studiu, lepší přípravě našich schopností a také k malému odpočinku“.
„A my se okamžitě po skončení příměří vrátíme k útoku na Gazu, k manévrování v Gaze. Uděláme to, abychom rozložili Hamás a také vytvořili velký tlak na to, abychom se co nejrychleji vrátili a co nejvíce rukojmích, až do posledního z nich,“ řekl.
„Máme povinnost bojovat a také riskovat své životy, aby se [izraelští občané] mohli vrátit a žít v bezpečí, a máme rukojmí, které uděláme vše, abychom je přivedli domů,“ dodal Herzi Halevi.
Také ministr obrany Joav Galant dnes řekl, že izraelské síly neopustí pásmo Gazy, dokud nebudou všichni rukojmí vráceni do Izraele, a všechna budoucí jednání s Hamasem budou probíhat uprostřed bojů. Galantovy poznámky zazněly, když ministr dnes ráno – poprvé od začátku války – navštívil Pásmo Gazy a setkal se s veliteli a vojáky. Ministr Galant vstoupil do Pásma přes moře s šéfem námořnictva, viceadmirálem Davidem Sa’ar Salama.
„Naše schopnost přivést první skupinu rukojmích pochází z tlaku vyvíjeného armádou. Jakmile začne vojenský tlak, chtějí pauzu. Když zvýšíte tlak, chtějí další přestávku. Když zvýšíte ještě více, jsou připraveni přijít s nabídkou, a když zvýšíte ještě více, a jsou připraveni přijít s nabídkou, kterou lze přijmout, to je celá metoda,“ řekl Galant. „Nemůžeme opustit operaci a válku v Gaze, dokud nedosáhneme situace, kdy přivedeme všechny rukojmí [zpět], protože jich máme mnohem víc,“ pokračoval.
Galant dále zdůraznil, že příměří bude krátké. „Jakákoli další jednání budou pod palbou. To znamená, že pokud chtějí pokračovat v diskusi o další [dohodě], bude to, dokud budou padat bomby a síly budou bojovat, to je základ.“
Humanitární situace v Pásmu Gazy
Izraelský Koordinátor vládních aktivit na Územích (COGAT) uvedl, že do Pásma Gazy za poslední den byly dodány 4 tankery s palivem a 4 tankery s plynem na vaření „pro provozování základní humanitární infrastruktury v Gaze“. Pomoc se dostává do enklávy jako součást dohody o zastavení bojů mezi Izraelem a teroristickou skupinou Hamas.
Do Pásma Gazy vjíždí dvě stě nákladních aut s humanitární pomocí, přičemž část zásob má dorazit do severní části enklávy poprvé od začátku války. Přes padesát nákladních aut je určeno pro severní pásmo Gazy, včetně oblastí, které nebyly evakuovány, uvedl COGAT.
Izraelské obranné síly před zahájením pozemní vojenské operace a poté i během ní vyzývaly civilisty, aby použili humanitární koridory k evakuaci na jih do určených bezpečných oblastí.
Situace na hranici s Libanonem
Izraelská protivzdušná obrana brzo ráno sestřelila řízenou střelu země-vzduch vypálenou z Libanonu na bezpilotní vojenský vzdušný prostředek (UAV) a reagovala na útok zaměřením na teroristická místa Hizballáhu. Obyvatelé severního Izraele hlásili, že během útoků slyšeli hlasité exploze. Bezpilotní letoun nebyl poškozen a „pokračoval ve svém poslání,“ uvedly Izraelské obranné síly v ranním oznámení. Střela podle prohlášení neproletěla do izraelského vzdušného prostoru.
Okolo 7. hodiny ranní se rozezněly sirény protiraketového poplachu v Horní Galileji. Jednalo se o podezření z možné dronového útoku, který se nepotvrdil.
Znovu se sirény rozezněly před 13. hodinou a armáda následně uvedla, že zneškodnila podezřelý objekt, který z Libanonu narušil izraelský vzdušný prostor.
Veřejná vražda 2 mužů v Judeji a Samaří
Členové palestinskoarabských ozbrojených skupin včera ve městě Tulkarem v Samaří veřejně zavraždili 2 muže, které vinili ze spolupráce s izraelskými bezpečnostními složkami. Lynčování proběhlo na náměstí za přítomnosti přinejmenším desítek lidí, kteří si jej natáčeli na mobilní telefony.
Snímky na sociálních sítích ukazují těla dvou mužů visící na sloupu elektrického vedení.
Zjevná vražda se zatím obešla bez jakékoliv reakce Palestinské správy, formálně vládnoucí na arabských autonomních územích v Judeji a Samaří, stejně jako mezinárodního společenství.
Mlčení ostře kontrastuje s kritikou, pronášenou na adresu židovských obyvatel, na základě často ničím nedoložených obvinění z rozličných přečinů vůči palestinským Arabů.
Izrael zkritizoval mlčení OSN k sexuálnímu zneuživání žen
Ministerstvo zahraničí Izraele zkritizovalo Úřad OSN pro ženskou problematiku, protože mu trvalo 50 dní na to, aby se vyjádřilo k důkazům sexuálního násilí spáchaného během masakru Hamásu 7. října, aby dnes vydalo krátké prohlášení vyjadřující k této záležitosti „poplach“.
„Setkali jsme se s izraelskými ženskými organizacemi a slyšeli jsme o práci Civilní komise pro zločiny na ženách a dětech,“ tweetoval účet UN Women. „Zůstáváme znepokojeni zprávami o násilí na základě pohlaví ze 7. října a vyzýváme k důslednému vyšetřování, upřednostňujícím práva, potřeby a bezpečnost postižených,“ dodala kanceláře OSN.
„Už téměř 50 dní UN Women mlčí o znásilnění, vraždách a únosech stovek izraelských žen a dívek. O sedm týdnů později a jediné, co mohou shromáždit, je ‚poplach.‘ Hanebné,“ tweetovalo ministerstvo zahraničí.
Generální ředitelka Národní rady židovských žen Sheila Katz dodává, že prohlášení OSN pro ženy „neřeší výslovně závažnost teroristického útoku, včetně brutální vraždy více než 1200 lidí v Izraeli, mučení a znásilňování žen, stejně jako cílení na civilisty a rodiny, je stejně zavrženíhodné. Okamžité a jednoznačné uznání těchto zvěrstev je nezbytné vzhledem k do očí bijícímu porušení mezinárodního práva“.