Čtvrtá skupina unesených propuštěna
Úřad předsedy izraelské vlády dopoledne uvedl, že probíhají „diskuze“ o seznamu dnes propuštěných rukojmích z Gazy, který byl přijat přes noc a je „vyhodnocován“. „Další informace budou vydány, jakmile to bude možné,“ oznámil Gal Hirsch, vládní koordinátorky pro rukojmí.
Není hned jasné, o čem diskuse jsou a zda má Izrael problém se seznamem, který údajně obsahuje 11 unesených. Tím je seznam 50 rukojmích propuštěn v rámci čtyřdenního příměří, které může být ještě prodlouženo, pokud Hamás propustí další rukojmí.
Izrael podle hebrejských médií a tiskové agentury Reuters protestoval proti seznamu rukojmích, který má být dnes propuštěn, který obdržel.
Agentura Reuters cituje nejmenovaného úředníka informovaného o této záležitosti, který řekl, že Jeruzalém vyjádřil obavy ohledně jmen na seznamu a že teroristická skupina Hamás podobně tvrdila, že seznam palestinských vězňů, které Izrael hodlá propustit, je problematický. Agentura uvedla, že katarští zprostředkovatelé se snažili záležitosti vyřešit, aby se předešlo zpožděním v dnešní výměně.
Odpoledne hebrejská média informovala, že problém je v tom, že Hamas zamýšlí rozdělit některé děti od jejich matek a propustit neúplné rodiny, což Izrael ostře odmítá.
Předání 11 unesených Izraelců Červenému kříži bylo izraelskou armádou potvrzeno až okolo 22. hodiny místního času. Okolo 23. hodiny izraelské bezpečnostní složky oznámily, že propuštění rukojmí už jsou na izraelském území.
Propuštěni byly ženy a děti, unesené 7. října z kibucu Nir Oz:
Z rodiny Cunio:
Šaron Aloni Cunio (Sharon Aloni Cunio), 33 let
Emma Cunio, 3 roky
Juli Cunio (Yuli Cunio), 3 roky
Z rodiny Engel:
Karina Engel, 51 let
Mika Engel, 18 let
Juval Engel (Yuval Engel), 10 let
Z rodiny Calderon:
Sahar Calderon, 16 let
Erez Calderon, 12 let
Z rodiny Jaakov (Yaakov):
Nebo Jaakov (Nebo Yaakov), 16 let
Jagil Jaakov (Yagil Yaakov), 12 let
Z rodiny Jahalomi (Yahalomi):
Ejtan Jahalomi (Eitan Yahalomi), 16 let
Mezi propuštěnými 11 izraelskými rukojmími jsou francouzští, němečtí a argentinští občané s dvojím občanstvím. „Mezi Izraelci propuštěnými z Gazy jsou tři francouzští občané, dva němečtí občané a šest argentinských občanů,“ napsal na Twitteru mluvčí katarského ministerstva zahraničí Madžíd al-Ansárí (Majed al-Ansari), který současně potvrdil propuštění 3 žen a 30 nezletilých palestinskoarabských bezpečnostních vězňů z izraelských vězení.
V zajetí palestinských zločinců nadále zůstávají tyto izraelské děti
Kfir Bibas, starý 10 měsíců
Ariel Bibas, 4 roky
Gali Taršansky (Gali Tarshansky), 13 let
Amir Šani (Amit Shani), 16 let
Ofir Engel, 17 let
Maja Lejberg (Maya Leimberg), 17 let
Ajša Zajdna (Aisha Zaidna), 17 let
Liam Or, 18 let
Itaj Regev (Itay Regev), 18 let
Stav včera propuštěných rukojmích
Skoro všichni rukojmí, propuštění včera, jsou v dobrém fyzickém stavu a někteří z nich už byli propuštěni z nemocnice domů.
Lékařské centrum Soroka v Beerševě nicméně uvedlo, že stav 84leté bývalé rukojmí Elmy Avraham je nadále kritický. Avraham byla propuštěna minulou noc a kvůli zdravotnímu stavu přeletěla vrtulníkem přímo z Gazy. Je hospitalizována na jednotce intenzivní péče a stále je v ohrožení života. Je zřejmé, že únosci ignorovali její nezbytnou léčbu.
Dcera Elmy Avraham odpoledne uspořádala tiskovou konferenci, ve které se zkritizovala Červený kříž za to, že se nepostaral o její matku. Tali Amano popsala otřesný stav, ve kterém Hamás vrátil Avraham poté, co jí více než 50 dní neposkytoval její každodenní léky.
„Moje matka si nezasloužila se takhle vrátit. Moje matka byla zdravotně zanedbaná. Červený kříž jí odmítl přinést léky. Přijela se srdeční frekvencí 40 tepů za minutu a tělesnou teplotou 28 stupňů Celsia, na pokraji ztráty vědomí a zraněná na celém těle. Byla opuštěna dvakrát – jednou 7. října a podruhé všemi organizacemi, které ji měly zachránit,“ obvinila Amano Červený kříž, který se odmítl angažovat v dodávce léků uneseným Izraelcům.
Palestinská správa žádá prodloužení příměří
Ministr zahraničí Palestinské správy Rijád al-Maliki (Riad al-Malki) řekl, že pauza v bojích, která má vypršet dnes večer ve válce mezi Izraelem a Hamásem, musí být prodloužena, aby se zabránilo dalším úmrtím v Gaze.
„Musíme prácovat na tom, aby toto příměří pokračovalo… aby Izrael nepokračoval v útocích,“ řekl al-Malki na setkání delegací členů Evropské unie a zemí z severní Afriky a Středního východu ve španělské Barceloně.
„Příměří vstoupilo v platnost s 15 000 mrtvými. Pokud uvidíme obnovení války, pak se počet mrtvých zdvojnásobí, protože koncentrace obyvatelstva je nyní dvojnásobná,“ prohlásil s odkazem na neověřená čísla hlásaná Hamásem, která nerozlišují mezi civilisty a teroristy a zahrnují civilisty zabité selhávajícími raketami palestinských teroristů.
Al-Malki je jedním ze 42 zástupců různých zemí a území, kteří se účastní setkání Unie pro Středomoří, které je zaměřeno na válku, která zuří od masakrů Hamasu v Izraeli 7. října 2023.
Pauza v nepřátelství mezi Izraelem a Hamásem dnes pokračovala čtvrtým dnem propouštění rukojmích z Gazy a palestinských vězňů obviněných nebo odsouzených z terorismu. Tímto dnem by měla přestávka skončit a i když je prodloužení zastavení bojů možné, není nijak jisté.
Palestinská správa vládne arabským autonomním územím v Judeji a Samaří a vystupuje také jako „Stát Palestina“. Je ovládána hnutím Fatáh, jež je nejsilnější frakcí Organizace pro osvobození Palestiny. Původně bylo pod jeho vládou i Pásmo Gazy, odkud se v roce 2005 zcela stáhl Izrael. Fatáh byl ale při krvavých střetech v roce 2007 z Pásma vyhnán Hamasem a od té doby se omezuje ve vztahu ke Gaze jen na proklamace a zuby nehty se snaží udržet moci v Judeji a Samaří. V tom mu značně pomáhá izraelská vojenská přítomnost – a na rozdíl od Gazy do 7. října 2023 – pravidelné zátahy izraelské bezpečnosti na palestinskoarabské radikály napojené na Hamás.
Prodloužení přestávky v bojích o další 2 dny
Katar večer oznámil, že úspěšně vyjednal dohodu mezi Izraelem a Hamásem o prodloužení čtyřdenního příměří mezi nimi o další dva dny. To znamená, že nejméně deset dalších izraelských rukojmích bude propuštěno v úterý a dalších deset bude propuštěno ve středu, přičemž každý den bude Izraelem propuštěno také 30 palestinských vězňů.
Hamas vydal své vlastní prohlášení, které to potvrzuje, přičemž připisuje zásluhy katarskému a egyptskému zprostředkovatelskému úsilí.
Prodloužení následně potvrdil úřad prezidenta USA a poté i prezident Joe Biden sám.
Mluvčí Izraelských obranných sil, kotraadmirál Daniel Hagari, nicméně na tiskové konferenci ještě kolem 21. hodiny místního času odmítl potvrdit, že k prodloužení došlo. Uvedl, že se o něm jedná, ale „nic není konečné, dokud se to skutečně nestane, věci postupují i dnes večer, ale je potřeba trpělivost.“
Kontraadmirál Hagari zdůraznil, v jakém hrozném stavu byla únosci vrácena 84letá Elmy Avraham.
„Přes 150 našich rukojmích, mužů, žen, dětí, nemluvňat, kdo se o ně stará? Kdo drží 10měsíční dítě, Kfira Bibase?“ zeptal se Hagari. „Řeknu vám, že bezohlední teroristé ho drží jako rukojmí v Gaze“
„Vyzýváme mezinárodní organizace, zejména Červený kříž, aby využily všech dostupných nástrojů k získání přístupu k našim rukojmím, abychom se ujistili, že se jim dostává lékařské péče, kterou potřebují,“ dodal armádní mluvčí.
Přípravy na pokračování války s Hamastánem v Gaze
Ministr obrany Joav Galant uvedl, že až se Izrael vrátí k boji s Hamasem v Gaze, jeho „síla bude větší a bude se to odehrávat v celém Pásmu“.
Ministr v rozhovoru s vojáky pěší brigády Givati a obrněného sboru dále řekl: „Nyní máte několik dní, vrátíme se k boji, použijeme stejné množství síly a ještě více. Nezapomeňte, že zatímco vy se organizujete, odpočíváte a vyšetřujete, nepřítel také dělá totéž“.
„Seznámíte se s něčím, co je trochu připravenější. Proto se [Hamas] setká nejprve s bombami letectva, poté se granáty z tanků a dělostřelectva a lopatkami D9 [buldozerů] a nakonec také se střelbou pěchoty,“ řekl Galant. „Budeme bojovat v celém Pásmu,“ dodal.
Humanitární situace v Pásmu Gazy
Izraelský Koordinátor vládních aktivit na územích (COGAT) oznámil, že dnes byly do Pásma Gazy v souladu s dohodou o přerušení bojů dovezeny čtyři tankery s palivem.
Kromě toho se do enklávy dostává 200 nákladních aut obsahujících jídlo, vodu, vybavení pro přístřešky a zdravotnické potřeby, uvedl COGAT.
Elon Musk v Izraeli
Premiér Benjamin Netanjahu dnes hostil kontroverzního amerického miliardáře Elona Muska na prohlídce izraelského kibucu zpustošeného během útoku Hamasu 7. října. Prohlídka Kfar Aza ukazuje Muskovi hrůzy útoku Hamasu, při kterém teroristé zaútočili na komunitu a asi 20 dalších, vraždili a upalovali celé rodiny a unášeli desítky civilistů do Gazy.
Musk si vyslechl informace od vůdce místní rady a od zástupce jednotky mluvčích Izraelských obranných sil o masakrech v kibucu. Byl převezen do domu šéfa bezpečnosti komunity Ofira Libsteina, který byl zabit při přestřelce s teroristy.
Musk také vyslechl příběh izraelsko-amerického batolete Avigail Idan, čtyřleté dívenky, která byla unesena do Gazy a byla propuštěna včera jako součást dohody o rukojmích.
Americký miliardář Musk, majitel X a šéf SpaceX, současně uvedl, že by rád pomohl obnovit Gazu po současné válce a obnova území je důležitým krokem k zabránění budoucí válce.
„Pokud chcete bezpečnost, mír a lepší život pro Gazany, musíte zničit Hamás. Nejprve se musíte zbavit jedovatého režimu, jak tomu bylo v Německu a Japonsku,“ řekl Netanjahu, na což Musk odpovídá: „Není na výběr.“ Musk také poznamenal, že civilní oběti jsou „nevyhnutelné“ a Izrael se jim ve válce proti Hamásu snaží vyhnout.
Elon Musk se následně sešel s izraelským prezidentem Jicchakem Herzogem, který v rozhovoru s vlastníkem sítě X zdůraznil odpovědnost sociálních sítí za šíření antisemitismu.
Šabak zveřejnil výpovědi teroristů o využití nemocnice Hamasem
Všeobecná bezpečnostní služba zveřejnila výslech dvou teroristů z Hamasu, kteří 7. října unesli zahraniční pracovníky z Izraele a odvezli je sanitkou do nemocnice Šífa ve městě Gaza.
Adham Hawwas a Ismail Hawwas ve videu podrobně popisují, jak během útoku vstoupili do Izraele a vzali jako rukojmí Thajce a Nepálce z farem kibucu Alumim.
Video také ukazuje záběry z bezpečnostní kamery z únosu a okamžiku, kdy byli rukojmí přivedeni do Šífa.
„Přešel jsem plot průsekem, který umožňoval projít pěšky. Poté jsem nasedl do bílého džípu Magnum a jeli jsme k bráně osady, která byla zavřená. Přelezli jsme bránu a vstoupili do oblasti s farmářskými pokoji,“ říká Adham vyšetřovateli.
Člen Hamasu dále řekl, že dva další operativci unesli zahraniční pracovníky z oblasti a on později vzal ještě jednoho rukojmího.
„Umístili jsme rukojmí do sanitky, kde se [jiný operativec] zeptal jednoho z nich: ‚Jak se jmenujete?‘ Ale nerozuměl. Druhý rukojmí mu naznačil: ‚Thajsko.‘ Pak jsme si uvědomili, že oba mají stejné občanství a s největší pravděpodobností jsou to dělníci. Řekli nám, abychom jeli se sanitkou do nemocnice Šífa,“ říká Adham.
„První rukojmí v Šífě kráčel po nohou. Druhého rukojmího nesli na nosítkách. Druhého dali do místnosti, kde byl jeden z al-Kásámu venku a dva z al-Kásámu uvnitř,“ řekl Ismail s odkazem na vojenské křídlo Hamásu. „Od zraněného rukojmího jsem slyšel jen jedno slovo: ‚Thajsko. Thajsko.‘ A mlčel,“ uvedl Ismail.
Izraelské obranné síly a Šabak zadržely během pozemní ofenzivy v Pásmu Gazy stovky členů Hamasu, z nichž mnozí se účastnili útoků 7. října 2023.
Zákon na ochranu postižených válkou
Kneset schválil zákon, který má zajistit větší jistotu práce pro osoby evakuované kvůli válce a rodinné příslušníky rukojmích.
Nový zákon zakazuje propouštět zaměstnance, kteří nemohli vykonávat svou práci, protože byli evakuováni z komunity poblíž hranice s Gazou nebo Libanonem, nebo pokud jsou rodinným příslušníkem někoho pohřešovaného nebo drženého jako rukojmí. Gaza.
Zákon také poskytuje ochranu zaměstnání rukojmím a samotným nezvěstným a také rodičům dětí mladších 14 let, pokud druhý rodič dítěte slouží v armádě.
Šest Izraelců a dva cizí státní příslušníci jsou stále klasifikováni jako nezvěstní, uvedl izraelský úředník, který o víkendu informoval novináře.
Zákon je dočasný příkaz platný na tři měsíce s možností prodloužení až na jeden rok.