Izrael ve válce: Biden výzývá ke změně vlády Izraele, boje v Pásmu Gazy pokračují

Boje s Hamastánem v Gaze

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 12. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 12. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Izraelská armáda ráno oznámila, že za poslední den provedla údery proti několika raketometům Hamasu v Pásmu Gazy, včetně jednoho, který právě odpaloval projektily na Sderot.

Jednotky 162. divize operující v Džabalíji a 636. jednotka bojových zpravodajců identifikovaly rakety odpalované na Sderot a nařídily letadlu, aby okamžitě zasáhlo místo.

Mezitím jednotka Duvdevan přepadla budovu používanou operativci Hamasu a našla asi 250 minometů, raket a RPG.

Miny zabavené teroristům v Gaze. 12. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Miny zabavené teroristům v Gaze. 12. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Námořnictvo provedlo údery proti operativcům Hamasu, které identifikovalo, když stříleli na pozemní síly v Gaze.

Armáda během dne nadále nacházela zbraně Hamasu v domech v Pásmu Gazy. Vojáci pěší brigády Nachal objevili střelné zbraně, RPG, výbušná zařízení a vybavení uvnitř budov v rezidenční čtvrti Džabalíja. Některé zbraně byly zničeny a jiné byly odebrány k dalšímu vyšetřování.

Vojáci také našli byt používaný hamasovskými silami Nuchba, který měl být použit k útokům na vojáky. V bytě vojáci našli dokumenty a notebooky, které obsahovaly plány na útoky ze 7. října.

Ministerstvo zdravotnictví Gazy řízené Hamasem v poledne oznámilo, že izraelské síly vstoupily do nemocnice Kamal Adwan v severní části Pásma. „Izraelské okupační síly zaútočily na nemocnici Kamal Adwan poté, co ji několik dní obléhaly a bombardovaly,“ uvedl tradičně velkohubě mluvčí ministerstva Ashraf al-Qudra. Nemocnice se nachází v blízkosti čtvrti Džabalíja, která byla v posledních dnech dějištěm intenzivních bojů. Izraelská armáda již vstoupila do několika nemocnic v severní Gaze, kde našla řadu důkazů, že byly využívány jako základny a velitelská centra teroristy z Hamasu. Armáda též koordinovala evakuaci těchto nemocnic.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 12. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 12. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 12. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 12. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Armáda odpoledne podrobněji popsala nejnovější operace výsadkové brigády, která minulý týden bojovala s Hamasem ve čtvrtích Zejtún a Šedžáija ve městě Gaze. Vojáci během operací ve městě zlikvidovali mnoho operativců Hamasu, zadrželi další a odhalili a zničili tunelové šachty a sítě. Rozmazaný záznam ukazuje těla tří teroristických agentů, kteří byli zabiti střelbou z kulometu vojáky 202. praporu výsadkové brigády uprostřed bojů. Vojáci 202. praporu také nalezli paměťové karty se záběry pořízenými teroristy Hamasu během útoku na jižní Izrael 7. října. Vojáci 7421. praporu brigády Kirja – operující jako součást výsadkové jednotky – nalezli v oblasti soustruh používaný k výrobě raket, stovky výbušných zařízení, desítky střelných zbraní a raket.

Kovové trubky na výrobu raket, zajištěné izraelskou armádou ve městě Gaza. 12. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Kovové trubky na výrobu raket, zajištěné izraelskou armádou ve městě Gaza. 12. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Velitel izraelského letectva, generálmajor Tomer Bar, provedl včera výpad nad Pásmo Gazy v útočném vrtulníku a zasáhl cíle, vyžádané jednotami 55. brigády 98. divize.

Generálmajor Tomer Bar. 16. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Generálmajor Tomer Bar. 16. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

„Jsme s vámi ve všem zajedno, jen tak dál, jsme tady nad vámi k vašim službám,“ sdělil Bar přes rádio ve videu zveřejněném armádou. „Jsme v bezpečí, když jsi nad námi. Víme, jak spolu výjimečně pracovat. Díky všem, kdo jsou nad námi 24/7,“ reagoval velitel 98. divize brigádní generál Dan Goldfus.

Ministr obrany Joav Galant dnes zveřejnil, že izraelští vojáci v Pásmu Gazy „operují hluboko pod zemí“. „Tyto operace se provádějí také nad zemí, ale dochází také k hlubokému sestupu do hlubin, abychom našli bunkry, válečné místnosti, komunikační centra, sklady munice a zasedací místnosti,“ řekl Galant po hodnocení se 162. divizí. „V příštích dnech tyto věci uvidíme na fotografiích,“ dodal.

Ministr obrany Joav Galant (vlevo) s velitelem 162. divize, brigádním generálem Icikem Kohenem (Itzik Cohen) na vojenské základně na jihu Izraele. 12. 12. 2023. Foto: Ariel Hermoni / Ministerstvo obrany.
Ministr obrany Joav Galant (vlevo) s velitelem 162. divize, brigádním generálem Icikem Kohenem (Itzik Cohen) na vojenské základně na jihu Izraele. 12. 12. 2023. Foto: Ariel Hermoni / Ministerstvo obrany.

Galant také uvedl, že Izraelci vyslýchají bratry Achmeda Ghandúra (Ahmed Ghandour) – bývalého velitele severní brigády Hamasu v Gaze, který byl zabit při izraelském útoku. „Už nám vyprávějí velkou část příběhů o vraždách ze 7. října a další věci. Prohlubujeme úspěch, [Hamas ve] městě Gaza se láme. A brzy zlikvidujeme celou infrastrukturu Hamasu ve městě Gaza,“ dodal.

Dramatické video zveřejněné Izraelskými obrannými silami ukazuje, jak záložník elitní ženijní jednotky Jachalom zlikvidoval dva operativce Hamasu v bytě ve čtvrti Šejaija ve městě Gaza. Klip z kamery vojákovy helmy ukazuje, jak zabíjí prvního střelce z Hamásu v krátké přestřelce, než je na něj vržen granát. Voják, přestože je zraněn, vstane a vrhne se na druhého operativce a zabije ho z bezprostřední blízkosti.

 

Padlí izraelští vojáci

vzpomínámeIzraelské obranné síly ráno oznámily smrt dalšího vojáka. Je jím vrchní rotmistr (v záloze) Cvika Levi (Tzvika Lavi), 30 let, z 699. praporu 551. brigády, původem z Eli. Byl zraněn 20. listopadu v severní Gaze, zraněním včera podlehl.

Tím se počet zabitých vojáků při pozemní ofenzívě proti Hamásu v Pásmu Gazy zvýšil na 105.

Armáda dnes upřesnilla, že ze 105 vojáků padlých během pozemní ofenzivy bylo 13 vojáků zabito tzv. přátelskou palbou kvůli chybné identifikaci, včetně náletů, palby z tanků a střelby. Další 1 voják byl zabit střelbou, která je nezamýšlela zasáhnout; další 2 byli zabiti náhodným selháním střelby. Při incidentech s přejížděním obrněných vozidel přes vojáky byli zabiti 2 vojáci a další 2 vojáci byli zabiti střepinami z výbušnin, které úmyslně vypustily izraelské síly. Armáda uvedla, že neustále vyhodnocuje probíhající boje, včetně případů přátelské palby, a rychle uplatňuje získané poznatky.

 

Izraelská armáda z Gazy zachránila těla dvou Izraelců

Izraelské obranné síly večer oznámily, že nalezly těla Eden Zacharii a praporčíka Ziva Dada, kteří byli 7. října zavlečeni do Pásma Gazy Hamasem. Operaci k získání těl provedla jednotka 504 Ředitelství vojenského zpravodajství (Aman) a 551. brigáda.

Eden Zacharia a Ziv Dado. Foto: Izraelské obranné síly
Eden Zacharia a Ziv Dado. Foto: Izraelské obranné síly

Zacharia, 27 let, byla zajata na tanečním festivalu Supernova poblíž Re’im a Dado, 36 let, supervizor logistiky v 51. praporu brigády Golani, byl zabit během útoku palestinských teroristů 7. října. Dado byl donedávna prohlášen za „padlého vojáka drženého teroristickou skupinou“.

Poté, co byla jejich těla přivezena zpět do Izraele a identifikována lékařskými a rabínskými úřady, byly informovány jejich rodiny.

Převoz těl zavražděných z Gazy do Izraele. Foto: Izraelské obranné síly
Převoz těl zavražděných z Gazy do Izraele. Foto: Izraelské obranné síly

Během operace k získání těl, byli vrchní rotmistr (v záloze) Gal Meir Eisenkot — syn ministra válečného kabinetu Gadiho Eisenkota — a vrchní rotmistr (v záloze) Eyal Meir Berkowitz zabiti a další vojáci zraněni.

 

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Ministerstvo zdravotnictví v pásmu Gazy řízené Hamasem tvrdí, že počet obětí války mezi Izraelem a Hamasem vzrostl na nejméně 18 412. Podle ministerstva je více než 50 000 zraněných. Izraelští vojenští představitelé uvedli, že se domnívají, že celkový hlášený počet obětí v Gaze je téměř přesný, i když nerozlišuje mezi civilisty a ozbrojenci Hamasu ani mezi těmi, kteří byli zabiti izraelskými nálety a těmi, kteří odpálili neúspěšné palestinské rakety. Izraelská armáda uvedla, že podle jejích odhadů bylo více než 7 000 zabitých ozbrojenými operativci Hamasu.

Izraelské obranné síly po poledni oznámily, že dodávky humanitární pomoci do Gazy se nově kontrolují také na hraničním přechodu Kerem Šalom, což umožní zvýšit počet nákladních vozidel s pomocí, která mohou každý den vstoupit do Gazy a umožní zdvojnásobit objem dovozu. Izrael dosud kontroloval kamiony na menším přechodu Nicana mezi Izraelem a Egyptem, než byly odeslány do Rafahu. I když nyní Izrael využívá zařízení Kerem Šalom, kamiony budou stále bude muset vstoupit do Gazy z Egypta, přes hraniční přechod Rafah.

„Tento zásadní krok má za cíl rozšířit objem pomoci do Gazy. Provedly jsme všechny úpravy, aby mohl pomoc přijímat a distribuovat,“ oznámil izraelský Koordinátor vládních aktivit na Územích (COGAT), vojenská spojka s palestinskými Araby.

Egypt dnes vyslal konvoj s 80 nákladními auty ke kontrole na znovuotevřený přechod Kerem Šalom. Dalších 100 kamionů bylo posláno na hraniční přechod Nicana. „Problémem je úzké hrdlo na přechodu s Egyptem a problém je v tom, že Izrael v současné době kontroluje pomoc rychleji, než jsou agentury OSN na místě schopny ji dodat,“ uvedl vládní mluvčí Ejlon Levy (Eylon Levy).

Vláda USA a širší mezinárodní společenství už týdny vyvíjejí nátlak na Izrael, aby otevřel Kerem Šalom, dříve hlavní nákladní přechod do Gazy. Ten je od začátku války uzavřen a veškerá pomoc vstupuje do Gazy přes egyptský přechod Rafah, který má být primárně určen pro pěší. Izrael oznámil, že do budoucna nehodlá mít ze svého území do Pásma Gazy žádné otevřené hraniční přechody a Gaza má se světem mít spojení výlučně přes Egypt.

Pásmo Gazy podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA), stav září 2023 (kliknutím se obrázek otevře v plné velikosti)
Pásmo Gazy podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA), stav září 2023 (kliknutím se obrázek otevře v plné velikosti)

Mluvčí kyperské vlády Constantinos Letymbiotis oznámil, že tým technických expertů z Izraele navštíví Kypr, aby prověřil infrastrukturu a zařízení, která budou použita k přepravě velkého množství humanitární pomoci přes Středozemní moře do Gazy, jakmile to podmínky na zemi dovolí. Podle mluvčího již mnoho zemí již vyjádřilo svou ochotu přispět jak materiálem, tak jakoukoli jinou technickou pomocí potřebnou k dodání pomoci pomocí plavidel s mělkým ponorem schopných dosáhnout pobřeží Gazy. První zásilka je již ve skladu v přístavu Larnaca, odkud budou lodě vyplouvat do Gazy vzdálené asi 390 kilometrů. Pozorovatelé z Izraele a odjinud budou na Kypru dohlížet, jak kyperští celníci prověřují pomoc, aby se ujistili, že do Gazy není odesláno nic, co by mohlo Hamás vyzbrojit k použití proti Izraeli.

Organizace spojených národů dnes uvedla, že její agentura pro satelitní analýzu UNOSAT zjistila, že od vypuknutí války s Izraelem po masakru 7. října bylo zničeno 18 % infrastruktury Pásma Gazy. Odhad je založen na snímku pořízeném 26. listopadu, uvedla agentura, a představuje 49% nárůst celkového počtu zasažených struktur od předchozího hodnocení ze 7. listopadu.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 12. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 12. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

 

Střety na hranici s Libanonem

Dvě rakety byly dopoledne odpáleny z Libanonu na oblast poblíž severoizraelské obce Malkia. Rakety dopadaly na otevřené prostranství, nerozezněly se ani poplachové sirény. Vojáci reagovali dělostřelbou.

Po 11. hodině se v západogalilejských obcích Arab al-Aramše, Eilon, Ja’ara, Gornot HaGalil, Idmit, Goren, Elkoš, Fassuta, Abirim, Netua a Chanita rozezněl poplach varující před průnikem dronu.

Sirény, varující před raketami z Libanonu, zněly opět okolo 13:30 ve městě Acre a v pohraničním městě Šlomi, dále také v Šomrat a Bustan HaGalil.

 

Raketové ostřelování z Pásma Gazy slabé, ale neustávající

Před polednem se rozezněly varovné protiraketové sirény v Aškelonu a okolních obcích a také v komunitách Karmia, Zikim, Mefalsim, Netiv HaAsara a Jad Mordechaj poblíž Gazy. Bezprostředně nebyly hlášeny žádné zranění nebo škody.

Okolo 13. hodiny byly z Pásma odpáleny rakety na město Sderot a izraelské obce při hranici.

 

Situace v Judeji a Samaří

Bezpilotní letoun Izraelských obranných sil provedl nálet na skupinu palestinských teroristů během vojenské razie ve městě Dženín v Samaří a několik jich zlikvidoval. Síly ve městě zatýkaly osoby podezřívané z terorismu a dostaly se pod palbu, přičemž bylo i odpáleno několik výbušných zařízení. Na skupinku házející výbušniny na vojáky udeřil ze vzduchu izraelský dron. Ministerstvo zdravotnictví arabské autonomie oznámilo, že při střetech s izraelskými vojáky byli zabiti 4 lidé.

 

Proíránští Jemenci zaútočili v Rudém moři na norský tanker

U pobřeží Jemenu v Rudém moři, poblíž klíčového průlivu Bab el-Mandeb oddělujícího východní Afriku od Arabského poloostrova, byla v noci napadena norská tankerová loď Strinda.

Útok proběhl protilodními řízenými střelami (ASCM) z oblasti Jemenu kontrolované proíránskými húsijskými povstalci. Ti se také k útoku, který způsobil požár a materiální škodu, následně přihlásili s tím, že loď vezla ropu do Izraele.

 

Izraelské námořnictvo uvedlo do služby čtvrtou korvetu

Izraelské námořnictvo formálně prohlásilo svou čtvrtou a poslední korvetu třídy Sa’ar 6 za provozuschopnou. Stalo se tak více než dva roky po dodání, uprostřed jejího použití v probíhající válce proti Hamasu v Pásmu Gazy. Předchozí tři korvety třídy Sa’ar 6 byly prohlášeny za operačně nasaditelné v dubnu 2023.

Izraelské korvety třídy Sa’ar 6 se jmenují Magen (Štít), Oz (Udatnost), Acmaut (Nezávislost) a Nicachon (Vítězství). Na každé z nich pracuje asi 80 námořníků. Každá téměř 2000tunová loď je vybavena 20 systémy, z nichž 18 je izraelské výroby. Systémy zahrnují upravenou verzi systému Železná klenba (Iron Dome), známého jako C-Dome, a také raketové systémy Gabriel V a LRAD, z nichž druhý může sestřelovat řízené střely a balistické střely.

Korvety třídy Sa’ar 6 nyní pomáhají pozemním silám operujícím v Pásmu Gazy při úderech na operativce Hamasu, včetně desítek členů námořních sil teroristické skupiny. Podle armádních prohlášení už Izraelské námořnictvo zabilo většinu velitelů námořních sil Hamasu. Podařilo se mu také zmařit řadu útoků autonomních ponorek a podvodních dronů naložených výbušninami, které vypustily teroristické skupiny v Pásmu Gazy na izraelská „strategická aktiva“, s odkazem na těžební zařízení zemního plynu v pobřežních vodách.

Korvety se také používají v Rudém moři, kde probíhají raketové a dronové útoky proíránských jemenských Húsíů na nejjižnější izraelské město Ejlat. V tomto přístavu tento týden poprvé zakotvila korveta Magen.

 

Netanjahu o poválečné budoucnosti Pásma Gazy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes ocenil pomoc USA, ale přiznal neshodu s americkou vládou ohledně budoucnosti Pásma Gazy. Prohlásil, že nebude opakovat chybu, jakou byly Dohody z Osla z 90. let minulého století, legitimizující teroristickou Organizaci pro osvobození Palestiny a vytvářející podklad pro palestinskoarabskou autonomní vládu v Judeji, Samaří a Gaze.

„Hluboce oceňuji americkou podporu při zničení Hamásu a přivedení našich rukojmích zpět,“ řekl Netanjahu v hebrejském video prohlášení. „Po intenzivním dialogu s prezidentem Bidenem a jeho lidmi jsme získali plnou podporu pro pozemní operaci a pro omezení mezinárodního tlaku na ukončení války. Ano, existuje neshoda, pokud jde o ‚den po Hamásu‘, a doufám, že se dohodneme i zde. Chci objasnit svůj postoj: nedovolím Izraeli opakovat chybu z Osla. Nemůže se stát, že po obrovské oběti našich občanů a bojovníků pustíme do Gazy ty, kdo učí teror, podporují teror, financují teror,“ dodal premiér ve zjevném odkazu na myšlenku vládnutí Palestinské samosprávy. Gaza. „Gaza nebude Hamas-stan ani Fatah-stan,“ prohlásil s odkazem na názvy dvou hlavních palestinských organizací.

 

Biden vyzval ke změně vlády Izraele

Benjamin Netanjahu vítá Joea Bidena v Izraeli. 18. 10. 2023.
Benjamin Netanjahu vítá Joea Bidena v Izraeli. 18. 10. 2023.

Týž den, kdy předseda izraelské vlády Netanjahu odmítl představu USA o poválečné budoucnosti Pásma Gazy, prezident USA Joe Biden otevřeně prohlásil, že Netanjahu potřebuje změnit svou vládu, která mezinárodnímu společenství velmi ztížila podporu Izraele ve válce proti Hamásu. Biden dodal, že Izrael ztrácí globální podporu kvůli „nerozlišujícímu bombardování“ v Gaze.

„Toto je nejkonzervativnější vláda v dějinách Izraele,“ prohlásil Biden během sbírky na svou prezidentskou kampaň ve Washingtonu a dodal, že koalice vedená Netanjahuem „nechce dvoustátní řešení“, tedy vznik arabského státu na v Judeji, Samaří a Gaze.

„Netanjahu je dobrý přítel, ale věřím, že se potřebuje změnit,“ říká Biden během akce pořádané Lessem Rosenbergem, bývalým prezidentem AIPAC.

„Jednou z věcí, kterou Bibi chápe, je to, že bezpečnost Izraele může spočívat na Spojených státech. Ale právě teď má víc než Spojené státy. Má Evropskou unii, má Evropu, má většinu světa, která je podporuje. Ale začínají ztrácet tuto podporu nevybíravým bombardováním, ke kterému dochází,“ prohlásil 81letý stařec, toužící po opětovném zvolení prezidentem USA v roce 2024.

„Izrael čeká těžké rozhodnutí. Bibi má před sebou těžké rozhodnutí,“ dodal Biden s tím, že izraelský premiér „nemůže v budoucnu vyloučit vytvoření palestinského státu“.

Minulou noc na chanukové oslavě v Bílém domě Biden prohlásil, že Netanjahu je drahý přítel, ale že nesouhlasí s jeho politikou.