Izrael ve válce – Den čtyřicátý pátý

Izraelští vojáci před budovou nejvyššího soudu Hamasu v Pásmu Gazy. Listopad 2023.
Izraelští vojáci před budovou nejvyššího soudu Hamasu v Pásmu Gazy. Listopad 2023.

Válka s Hamastánem v Gaze

Při nočních náletech v Pásmu Gazy stíhačky zasáhly a zlikvidovaly tři velitele rot Hamasu. Údery byly provedeny na základě zpravodajských informací o místě jejich pobytu, které poskytla Všeobecná bezpečnostní služba (Šin Bet, Šabak) a Ředitelství vojenské rozvědky (Aman).

Jednotky brigády Nahal identifikovaly skupinu agentů Hamásu mířící do budovy poblíž nich v pásmu Gazy a zahájily letecký útok. Budova byla také používána jako sklad zbraní a byla úderem zničena.

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze spravované Hamasem uvedlo, že při izraelském útoku na Indonéskou nemocnici v severní Gaze bylo zabito 12 lidí, včetně „zraněných pacientů a jejich společníků“ a desítky jsou zraněny. Armáda se bezprostředně nevyjádřila, ale záběry odvysílané na panarabské televizi Al-Džazíra ukazovaly izraelské tanky před nemocnicí, zjevně zapojeny do přestřelky s operativci Hamasu v oblasti. Armáda už začátkem listopadu uvedla, že má informace o síti tunelů pod Indonéskou nemocnicí a také letecké snímky ukazující raketomety několik desítek metrů od komplexu.

Izrael opakovaně uvedl, že Hamas využívá nemocnice v Pásmu Gazy jako základny pro své teroristické aktivity. Pravdivost tohoto obvinění potvrdily na základě zpravodajských informací USA.

Nové záběry zveřejněné izraelskými obrannými silami ukazují, jak jsou prováděny údery na pozorovací pozice Hamasu v pásmu Gazy po identifikaci 414. jednotkou Pohraničního obranného sboru. Během útoku na jižní Izrael 7. října bylo Hamásem zabito a vzato jako rukojmí několik strážných vojáků jednotky, označovaných v hebrejštině jako tacpitanijot (tatzpitaniyot), pozorovatelé.

Příslušníci 414. jednotky Pohraničního obranného sboru v Pásmu Gazy. 20. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Příslušníci 414. jednotky Pohraničního obranného sboru v Pásmu Gazy. 20. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Izraelské obranné síly podrobně popsaly operace 36. divize v pásmu Gazy v posledních několika dnech, během kterých jednotky bojovaly se stovkami agentů Hamasu a lokalizovaly zbraně a teroristickou infrastrukturu na civilních místech. Pěchotní síly, tanky a bojoví ženisté 36. divize se snaží porazit prapor Hamasu Zejtún, operující ve stejnojmenné čtvrti města Gaza. Operace v Zejtúnu navazují na dobytí tábora Šati a čtvrti Sabra ve městě Gaza.

Vojáci dosud zabili v Zejtúnu stovky teroristických operativců. Probíhají těžké boje, Hamas v oblasti operuje ve skupinkách s pěti až deseti ozbrojenci. Armáda je přesvědčena, že boje v Zejtúnu potrvají nejméně dalších 72 hodin, a až skončí bude demolována veškerá infrastruktura teroristické skupiny v této čtvrti.

Příslušníci 36. divize Izraelských obranných sil ve čtvrti Zejtún města Gaza. 20. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Příslušníci 36. divize Izraelských obranných sil ve čtvrti Zejtún města Gaza. 20. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Velitel 36. divize brigádní generál Dado Bar Kalifa uvedl, že jeho jednotky „neustále narážely na nepřítele skrývajícího se za dětmi a ženami a za citlivou civilní infrastrukturou“. „Vojáci se od začátku bojů ve čtvrti setkali s mnoha desítkami teroristů, vedli s nimi boje na blízko a mnoho z nich zatím zlikvidovali,“ uvedla armáda. Jednotky 188. obrněné brigády dobyly řadu míst Hamasu v Zejtúnu, včetně kanceláří velitele brigády Hamasu v Gaze.

Síly brigády Bislamach (Škola pro profese pěchotního sboru a velitele čet) lokalizovaly a zničily areál islámského džihádu v Zejtúnu, kde bylo nalezeno množství těžkých raket a raket dlouhého doletu.

Jednotky 36. divize také řídily několik náletů v Zejtúnu proti operativcům Hamasu a také lokalizovaly laboratoř na výrobu raket, zbraně, výbušná zařízení, dron a tunel uvnitř mešity v této čtvrti.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 20. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 20. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 20. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 20. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 20. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 20. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

 

Zpravodajské vytěžování teroristů Hamasu a obyvatel Gazy

Jednotka 504 Ředitelství vojenské rozvědky (Aman), která se specializuje na HUMINT (lidské zpravodajství), vyslechla celkem asi 500 palestisnkch Arabů a od začátku bojů v Pásmu uskutečnila obrovské množství telefonátů civilistům, aby evakuovali severní Gazu.

Desítky arabsky mluvících vojáků jednotky 504 jsou na místě v Pásmu Gazy s bojovými jednotkami, provádějí polní výslechy a poskytují zpravodajské informace silám. Jednotka 504 zdvojnásobila svůj personál uprostřed bojů a založila novou podjednotku speciálně pro jižní Izrael.

Izraelské obranné síly v prohlášení uvedly, že zřídily v jižním Izraeli zadržovací zařízení, které má přivážet zadržované osoby z pásma Gazy k výslechu. Dosud bylo do zařízení k výslechu přivedeno asi 300 teroristických agentů. Ti poskytli vyšetřovatelům umístění tunelových sítí Hamásu a skladů zbraní, jakož i podrobnosti o metodách operací teroristické skupiny, včetně jejich použití lidských štítů.

Armáda zveřejnila tři videa ukazující zadržené osoby, které podrobně popisují vyšetřovatelům z jednotky 504 Hamás, jak využívá nemocnice k teroristickým účelům. Muži popisují, jak se ukrývali v nemocnicích Šífa a Rantisi, v budově Červeného půlměsíce a dalších lékařských střediscích, zatímco Hamas tato místa používal k boji proti Izraelským obranným silám.

Jednotka 504 má také zdroje v pásmu Gazy, které poskytují informace, které jsou převedeny do zpravodajských informací pro pozemní síly.

„Obdrželi jsme tisíce telefonátů od [Palestinců ochotných poskytnout informace] v rozsahu, který v jednotce ještě nikdy nebyl. Je evidentní, že obyvatelé pásma Gazy nejsou spokojeni s barbarským chováním Hamásu, běžný občan chápe, že Hamas přináší obyvatelům Gazy katastrofu, ze které se budou těžko vzpamatovávat,“ dodává vysoký důstojník. .

V rámci úsilí o evakuaci civilistů ze severní Gazy jednotka 504 uskutečnila více než 30 000 hovorů, odeslala více než 10 milionů textových zpráv a více než 9 milionů zaznamenaných zpráv civilistům z Gazy. IDF také shodila asi čtyři miliony letáků varujících palestinské Araby před nebezpečím pobytu v severní Gaze.

Činnost Jednotky 504 Ředitelství vojenské rozvědky

Evakuace severní Gazy umožňuje armádě provádět těžší údery a působit v této oblasti šířeji proti infrastruktuře Hamasu. Současně pokračují v jižní Gaze nálety a pouze malá oblast al-Mawasi podél pobřeží byla armádou prohlášena za „bezpečnou zónu“.

 

Padlí izraelští vojáci

vzpomínámeIzraelská armáda ráno oznámila, že včera byli při operační činnosti v severní Gaze zabiti další dva vojáci. Jsou jimi štábní seržant Dvir Barazani, 20 let, z Jeruzaléma, z 890. praporu výsadkové brigády; a seržant Jinon Tamir (Yinon Tamir), 20 let, z Pardes Hanna-Karkur, také z 890. praporu výsadkové brigády.

Izraelské obranné síly v poledne oznámily smrt dalšího vojáka zabitého během bojů v severním Pásmu Gazy. Je jím štábní seržant Ejtan Dišon (Eytan Dishon), 21 let, z průzkumné jednotky brogády Givati, původem z Jeruzaléma.

Jejich smrt zvyšuje počet obětí v pozemní operaci v Pásmu Gazy na 66.

 

Osud dětí unesených teroristy

Dnes je Světový den dětí.

Mezi více než 240 lidmi, které palestinští teroristé odvlekli při masakru 7. října 2023 z Izraele do Pásma Gazy je asi 40 dětí a nemluvňat.

40 izraelských dětí, které odvlekli do Gazy palestinští teroristé 7. 10. 2023

Ministr Beny Ganc, člen válečného kabinetu a vůdce strany Národní jednota, zveřejnil koláž tváří dětí a miminek unesených z Izraele a držených v pásmu Gazy. Kromě těch, kteří byli uneseni, jedna rukojmí porodila v Gaze dítě.

 

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Dvacet devět předčasně narozených dětí dorazilo z nemocnice al-Šífa ve městě Gaza do Egypta. Nemluvňata byla evakuována včera. Prvních 31 dětí bylo hlášeno evakuováno z al-Šífa na jinou kliniku v Gaze a není jasné, proč do Egypta dorazilo pouze 29.

Do Pásma Gazy dnes vjela Jordánskem vyslaná polní nemocnice doprovázená 170 zaměstnanci a 40 nákladnímu auty se zdravotnickým vybavením. Zařízení se 41 lůžky bude umístěno na jihu Pásma ve městě Chán Júnis. Zdravotníci v Gaze doufají, že polní nemocnice vyslané Spojenými arabskými emiráty a Katarem budou brzy následovat. O zřízení polní nemocnice jedná také Turecko. Izrael podporuje vznik alternativních nemocnic k těm stávajícím v Gaze, které Hamás využívá k teroristickým operacím.

 

Přestřelky na hranici s Libanonem

Izraelské dělostřelectvo ráno provedlo preventivní dělostřelecké údery na místa v Libanonu, z nichž byly v posledních dnech páchány útoky na Izrael.

Poplachové protiraketové sirény se v severním Izraeli rozezněly poprvé okolo 10. hodiny v reakci na raketové salvy směřující na obce Arab al-Aramše a Bar´am a vojenskou základnu Biranit. Nikdo nebyl zraněn, ale základna byla značně poškozena požárem, který vyvolal zásah rakety.

Odpoledne zněl poplach ve městě Kirjat Šmona a obcích Manara a Mrgaliot. Posléze ve městě Šlomi.

Před 15. hdoinou armáda oznámila, že Hizballáh během poslední hodiny vypustil z Libanonu na několik míst podél hranice asi 25 raket a tři sebevražedné drony. Několik raket bylo zachyceno systémem Železná klenba (Iron Dome), zatímco jiné dopadly na otevřených plochách. Tři výbušninami naložené drony zasáhly vojenské stanoviště na hranici. Při útocích nedošlo k žádnému zranění.

Armáda také uvedla, že dříve zasáhla buňku Hizballáhu, která plánovala provést protitankový raketový útok z libanonské vesnice Marwahin, a stíhačky, bojové vrtulníky a tanky zasáhly další místa Hizballáhu v jižním Libanonu v reakci na opakované útoky na severní Izrael.

 

Bezpečnostní situace v Izraeli

Brzo ráno se rozezněly sirény protiraketového poplachu v obcích u hranic s Pásmem Gazy. Nebyl však hlášen žádný dopad rakety do obydlené oblasti. Okolo 8. hodiny zněly sirétny ve městě Sderot a obcích Ibim a Nir Am. Okolo 9. hodiny v Erez, Jad Mordechaj a Netiv HaAsara. Okolo 14. hodiny byl protiraketový poplach ve městech Ašdod, Aškelon a řadě dalších jihoizraelských měst.

Drtivá většina obyvatel obcí u hranice s palestinskými teroristy ovládanou enklávou je evakuována.

Večer se rozezněly poplachové sirény ve středníém Izraeli kvůli dvěma raketám vystřelenými na tuto oblast z Pásma Gazy. Obě rakety byly sestřeleny, jedna systémem Železná klenba (Iron Dome), druhá systémem Davidův prak (David’s Sling). Poplach byl vyhlášen kvůli obavě z dopadu úlomků zasažených raket.

 

V Tel Avivu se zítra naplno otevřou školy

Základní a střední školy v Tel Avivu budou od zítřka plně funkční, oznámil magistrát města. Rozhodnutí přichází poté, co bylo město a širší centrální region Dan v neděli Velitelstvím domácí fronty reklasifikováno jako „zelené“ oblasti.

Podle barevně odlišeného systému platného od začátku války mezi Izraelem a Hamásem mohou „zelené“ oblasti mít osobní vzdělávací aktivity bez omezení. Dříve bylo město klasifikováno jako „žluté“, což znamená, že k osobnímu učení mohlo docházet pouze v rámci určitých bezpečnostních parametrů, včetně protileteckého krytu dostatečně velkého, aby pojal studenty a zaměstnance přítomné ve škole. V praxi to znamenalo, že mnoho škol ve městě funguje v odstupňovaném systému, kdy studenti mohou chodit do školy pouze dvakrát nebo třikrát týdně.

 

Juli Edelstein kriticky o řízení během války

Poslanec Juli Edelstein, předseda výboru pro zahraniční věci a obranu Knesetu, včera večer zkritizoval premiéra Benjamina Netanjahua za to, že během probíhající války v Gaze neurčil orgán, který by dohlížel na domácí frontu.

Edelstein poznamenal, že minulý týden požádal, aby Netanjahu jmenoval Radu národní bezpečnosti jako orgán, který bude dohlížet na „bezpečnost, finance, vzdělávání, sociální zabezpečení a tak dále“, nicméně od té doby se nic nezměnilo. „Vzhledem k této situaci je pro mě těžké pochopit, jak mohu nadále schvalovat ‚zvláštní situaci‘ na domácí frontě, aniž bych dostal jasné odpovědi a aniž bych pochopil, kdo je zodpovědný za řízení celého ekonomicko-občanského aspektu války,“ dodal poslanec a vlivná osobnost premiérovy strany Likud.

 

Knesset projednává možnost rozšíření drúzského města Daliat el-Carmel

Výbor pro vnitřní záležitosti a životní prostředí Knesetu projednává změnu regulace národního parku, která umožní rozšíření rezidencí v drúzském městě Dalijat al-Karmel (Daliat el-Carmel).

Izraelská drúzská komunita je dlouhodobě frustrována přísnými omezeními výstavby, která brání v rozšiřování tohoto drúzského města. Podle armádního rozhlasu se řešení problému odkládá již šest let.

Premiér Benjamin Netanjahu a vysocí představitelé vládní koalice předevčírem slíbili, že vyjdou vstříc dlouhodobým požadavkům drúzské komunity, včetně příslibu zakotvit „důležitý status“ komunity v zákoně, i když nepřislíbili změnu či zrušení Základní zákon: Izrael – národní stát židovského lidu z roku 2018.

Zákonodárce konzervativní islámské strany Ra’am Valíd Alhvašla (Waleed Alhwashla) také požádal výbor, aby uvolnil stavební omezení pro beduínské komunity na jihu, z nichž mnohé vytvořily neuznané vesnice, které nejsou formálně napojeny na státní služby.

Nutno dodat, že Drúzům, žijícím na severu Izraele, a beduínům, žijícím v Negevu na jinu země, se dostává za současné války v Izraeli značného uznání. Drúzové slouží v izraelské armádě a mezi padlými při současné pozemní invazi jsou příslušníci této menšiny, včetně důstojníků. V případě beduínů bylo vysoce kvitováno, jak se řada z nich snažila pomáhat ostatním Izraelcům při útoku teroristů Hamasu na Izrael a masakru 7. října.

 

Technion zve ke studiu

Technion – Izraelský technologický institut vyzval studenty, výzkumníky a učitele z celého světa, kteří se stali terčem antisemitismu, aby pokračovali ve své práci v Izraeli.

Pozvání se vztahuje na fakultní, postdoktorandské výzkumné pracovníky a současné i potenciální studenty všech úrovní na zahraničních univerzitách, na základě žádosti a schvalovacího procesu. Kvůli probíhající válce mezi Izraelem a Hamásem byl začátek akademického roku na Technionu, stejně jako na většině ostatních výzkumných univerzit v zemi, posunut minimálně na 24. prosince.

Kvůli současnému klimatu na univerzitách po celém světě „mnoho židovských a izraelských studentů a výzkumníků v současné době čelí fyzickým a verbálním hrozbám, které je nutí dvakrát přemýšlet o všem, co dělají, a brání jim v účasti na akademických aktivitách v těchto institucích… vyhlásili jsme program pro rychlou integraci studentů a členů fakulty z celého světa, kteří v těchto těžkých časech hledají akademické útočiště,“ říká prezident Technion Prof. Uri Sivan.

 

Tekuma, úřad na obnovu obcí u hranic s Gazou, dostává peníze

Finanční výbor Knessetu schválil vyčlenění 1,15 miliardy šekelů (přibližně 7 miliard českých korun) na vytvoření nedávno oznámeného úřadu Tekuma (מנהלת תקומה), který má za úkol obnovit pohraniční komunity v Gaze zničené teroristickým útokem Hamasu ze 7. října.

Prostředky jsou přesměrovány z rozpočtu na rok 2023, ačkoli jejich zdroje nebyly okamžitě zveřejněny, a půjdou na „nouzovou pomoc komunitám poblíž pásma Gazy, pomoc městům Ofakim a Aškelon a úřadům absorbujícím evakuované obyvatelstvo,“ uvádí se v prohlášení finančního výboru.

Kromě toho finanční výbor schválil 50 milionů šekelů (asi 300 milionů českých korun) na vytvoření přístřešků v beduínských městech v jižním regionu Negev a na umístění 250 satelitních internetových portálů umožňujících dálkové učení a připojení v přístřešcích, mimo jiné nouzové výdaje.