Izrael ve válce – Den třicátý devátý

Vojáci brigády Golani na obsazeném velitelství vojenské policie Hamasu v Pásmu Gazy
Vojáci brigády Golani na obsazeném velitelství vojenské policie Hamasu v Pásmu Gazy

Válka s Hamastánem v Gaze

Vojáci průzkumné jednotky záložní brigády Harel a záložní průzkumné jednotky brigády Givati nalezli uvnitř mešity tunelovou šachtu Hamasu.

Přes noc vojáci nasměrovali stíhačky a bitevní vrtulníky k úderům na protitankové raketové skupiny, které střílely na vojáky.

Izraelské letectvo ráno uvedlo, že za poslední den zasáhlo asi 200 cílů, včetně teroristických operativců, závodů na výrobu zbraní, odpalovacích pozic protitankových střel a velitelských center Hamasu.

Námořnictvo také provedlo údery a zasáhlo tábor námořních sil Hamásu na pobřeží, který sloužil k výcviku a jako sklad zbraní.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 14. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 14. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Izraelské obranné síly oznámily, že jednotky 7. obrněné brigády a pěší brigády Golani dobyly několik vládních budov Hamasu ve čtvrtích Šejch Idžlin a Rimal ve městě Gaza. Mezi místy, která vojáci obsadili, je parlament Hamasu, jeho vládní komplex a policejní ředitelství. Vojáci také dobyli takzvaný guvernérův dům v Gaze, kde byly kanceláře Hamasu pro jeho vojenské křídlo a policii, kanceláře zpravodajské divize Hamasu a další místa, která byla použita k přípravě na útok 7. října. Armáda také dobyla budovu strojní fakulty univerzity v Gaze, která „sloužila jako institut pro výrobu a vývoj zbraní“, a další areál Hamasu s výcvikovou základnou, velitelským střediskem, výslechovými místnostmi a celami pro zadržování.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 14. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 14. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Izraelské obranné síly večer oznámily, že jejich 162. divize – která vstoupila do Gazy ze severu – dokončila dobytí tábora al-Šati a brzy se spojí s 36. divizí, která vstoupila do Pásma z východu a dosáhla pobřeží. Armáda uvedla, že al-Šati byla hlavní baštou Hamásu. „Uvnitř tábora je spousta nepřátelské infrastruktury a bylo tam soustředěno mnoho sil Hamásu, včetně praporu al-Šati, který měl ústřední postavení 7. října,“ uvedla armáda. 162. divize se zatlačila na jih ze severní Gazy, když před dvěma a půl týdny začala pozemní operace, zamířila do města Gaza a v posledních několika dnech čelila odporu v táboře al-Šati. Za posledních několik hodin došlo v al-Šati nejméně ke čtyřem střetům s operativci Hamásu. Podle armády byl téměř každý druhý dům v táboře zaminován. Odhaduje se, že z al-Šati po vstupu izraelských vojáků uprchlo kolem 150 000 až 200 000 palestinských Arabů. Jednotky divize bojovaly v al-Šati s přibližně 200 teroristy Hamasu. Armáda má plnou kontrolu nad al-Šati, i když stále může dojít k incidentům. Velitelské a řídicí systémy Hamasu v oblasti byly během náletů zcela zničeny.

162. divize nyní pracuje na metodickém vyčištění oblasti al-Šati od jakékoli infrastruktury Hamásu, včetně tunelů a skladů zbraní. Armáda také podrobně popisuje další operace divize v severní Gaze s tím, že zasadila „významné rány“ infrastruktuře a operačním schopnostem Hamásu. Divize našla a zničila více než 160 tunelových šachet, zasáhla asi 2 800 míst Hamásu a zabila asi 1 000 teroristických agentů a vyšších velitelů. Divize provedla nájezd a dobyla „strategický a základní majetek“ Hamasu v severní Gaze, včetně základny 17, takzvané „vojenské čtvrti“ města Gaza, nemocnice Rantisi a Baderské základny.

Bylo oznámeno, že 401. obrněná brigáda a pěší brigáda Givati vedly manévr do al-Šati, zničily desítky míst Hamasu ostřelováním tanky a navedením náletů. Pěší brigáda Nachal mezitím dobyla hlavní základnu Hamasu v al-Šati a zničila její infrastrukturu, přičemž zabila teroristy a zadržela další k výslechu Šin Bet v Izraeli.

Brigáda komandos divize operovala v severní části al-Šati, aby lokalizovala teroristy. Působila také hlouběji v táboře, ničila infrastrukturu Hamasu a útočila na budovy používané teroristickou skupinou, včetně školy, kde vojáci nalezli odpalovací pozici protitankových střel a sklad zbraní.

Velitel 162. divize, brigádní generál Icik Kohen (Itzik Cohen), prohlásil, že armáda „ničí centra Hamásu, která si organizace během let vybudovala. Síly divize zabily od začátku pozemního manévru přes 1000 teroristů a snížily asi o 80 procent množství raketové palby na Izrael ze severu pásma Gazy.“

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 14. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 14. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Jednotky 13. praporu brigády Golani nalezly vybavení, které teroristé z Hamasu odebrali jejich kamarádům při přepadu 7. října. Ukradené vybavení – a další zbraně Hamasu – byly nalezeny v takzvaném domě guvernéra v Gaze, kde byly kanceláře vojenského křídla a policie Hamasu, kanceláře zpravodajské divize Hamasu a další. 13. prapor se 7. října významně zúčastnil bojů, když během útoku Hamasu na jižní Izrael ztratil nejméně 41 členů.

Izraelští vojáci s nalezeným ukradeným vybavením. 14. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci s nalezeným ukradeným vybavením. 14. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Ministr obrany Joav Galant večer řekl, že Izraelské obranné síly prolomily obranu Hamasu kolem města Gaza ze severu a jihu a armáda kontroluje nadzemní oblast severní Gazy, zejména ve městě Gaza. „Pověřil jsem armádu, aby pokračovala v postupu, dnes i v příštích dnech, aby splnila úkoly. Dokud nedokončíme naši misi a nevrátíme rukojmí, nebude pro Hamás žádné bezpečné místo,“ řekl Gallant.

 

Padlí izraelští vojáci

vzpomínámeIzraelské obranné síly ráno uvedly, že v boji proti teroristům Hamasu v severním pásmu Gazy padli další dva vojáci, čímž se počet zabitých v izraelské pozemní operaci zvýšil na 46.

Padlými jsou štábní seržant Roee Marom, 21 let, původem z Ra’anana, velitel čety v praporu 906, a seržant Raz Abulafia, 27 let, původem z Rišpon, bojovník v praporu 6863.

 

Oběti teroru Hamasu

Forenzní experti identifikovali ostatky mírové aktivistky Vivian Silver a potvrdili, že byla zabita během masakru v kibucu Be´eri 7. října, spáchaného teroristy vedenými Hamasem. Dosud byla vedena jako nezvěstná. Čtyřiasedmdesátiletá žena byla mírovou aktivistkou, která se zasazovala za vznik arabského Palestinského státu.

Vivian Silver, mírová aktivistka zavražděná palestinskými teroristy 7. 10. 2023
Vivian Silver, mírová aktivistka zavražděná palestinskými teroristy 7. 10. 2023

Izraelské obranné síly oznámily smrt vojačky, která byl zajata palestinskými teroristy 7. října. Desátnice Noa Marciano, 19 let, příslušnice vojenského zpravodajství, sloužila na základně Nachal Oz, když ji během útoku obsadili teroristé. Hamás včera zveřejnil propagandistické video, které ukazuje, jak vojačka mluví na kameru čtyři dny poté, co byla zajata jako rukojmí. Následuje střih na její mrtvé tělo. Armáda ji oficiálně uznala jako „padlého vojáka drženého teroristickou skupinou“.

Noa Marciano
Noa Marciano

Na hřbitově kibucu Revivim proběhlo poslední rozloučení s Ajalou a Liel Hetzroni z kibucu Be’eri, i když pro Liel zatím neexistuje žádné oficiální potvrzení smrti. Místo těla 12leté dívky budou pohřbeny osobní věci, které jí patřily. Liel a její teta Ajala byly zabity spolu s Lieliným dvojčetem Janajem a dědečkem dvojčat Aviou Hecronim. Janaj a Avia Hecroni byli pohřbeni 23. října v Revivim. Omri Šifroni, příbuzný rodiny, říká zpravodajskému webu Ynet, že 7. října nikdo nevyšel z domu rodiny živý.„Jako sekulární rodina víme, že byli zabiti, a je pro nás méně důležité mít oficiální razítko,“ řekl Šifroni. „Dáváme Liel sbohem, protože situace je nemožná.“

Liel (vlevo), Avia (vzadu) a Janai Hecroni z kibucu Be'eri.
Liel (vlevo), Avia (vzadu) a Janai Hecroni z kibucu Be’eri.

V psychiatrických zařízeních bylo léčeno nejméně 10 lidí, kteří přežili masakr 7. října 2023 na tanečním festivalu poblíž kibucu Re’im, kde palestinští teroristé povraždili asi 260 lidí. Izraelský národní komisař pro nedobrovolnou hospitalizaci Daniel Raz, který pracuje v rámci ministerstva spravedlnosti, včera na zvláštním zasedání zdravotnického výboru Knesetu řekl, že „několik lidí“ z festivalu bylo nedobrovolně hospitalizováno. V rozhovoru pro Kanál 12 izraelské televize pak číslo upřesnil na přibližně deset lidí a vysvětlil, že „v některých případech nebylo na výběr; účastníci festivalu byli ve velmi těžkém psychickém stavu. Přeživší se dostali do turbulentního duševního stavu ve světle těžkých zkušeností, kterými prošli, a vypořádání se s nesnesitelnou ztrátou.“

Podle izraelské policie úřady dosud identifikovaly ostatky 859 civilistů zabitých při útocích na jižní Izrael 7. října 2023, přičemž práce stále pokračují. Číslo je o 16 více než při posledním oznámení 8. listopadu.
Izrael v pátek uvedl, že revidoval počet obětí útoku Hamasu na izraelské komunity a vojenské základny v jižním Izraeli ze 7. října z přibližně 1400 na zhruba 1200 lidí. Izrael dále uvedl, že se předpokládá, že bezpečnostní síly zabily asi 1500 teroristů, takže úřadům zůstaly tisíce mrtvol ke zpracování. Počet obětí bude pravděpodobně ještě nějakou dobu kolísat. Předpokládá se, že někteří z více než 240 lidí unesených teroristy do Pásma Gazy nejsou naživu, ačkoli neexistují žádné oficiální odhady. V průběhu času také vychází najevo, že někteří lidé, považovaní za unesené, byli zavražděni.

 

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Boje mezi izraelskými vojáky a palestinskými teroristy v severní Gaze způsobily, že za posledních 10 dní uprchlo na jih dalších 200 000 lidí, oznámila OSN. Izrael vyzývá obyvatele severu Gazy, aby se přesunuli na jih, pryč od hlavní bojové oblasti. Od začátku války 7. října své domovy opustily více než dvě třetiny z 2,3 milionů obyvatel Pásma Gazy.

Izraelské obranné síly i dnes udělaly humanitární přestávku v boji v severní části Pásma Gazy, aby umožnily palestinským Arabům evakuaci. Silnice Salah a-Din byla otevřena mezi 9. a 16. hodinou. Otevřena od 10 do 16 hodin byla také pobřežní silnice v severní Gaze, aby se civilisté dostali na silnici Salah a-Din. Armáda navíc udělala „taktické pauzy ve vojenských aktivitách“ ve čtvrtích Daradž a Tuffah města Gaza mezi 10. a 14. hodinou, aby se místní obyvatelé mohli dostat do humanitárního koridoru a evakuovat se na jih.

Armáda oznánila, že koordinuje dodávky inkubátorů do nemocnic v Pásmu Gazy. Zveřejnila záznam rozhovoru mezi styčným důstojníkem a ředitelem nemocnice Šifa ohledně přesunu 37 inkubátorů spolu se čtyřmi dýchacími přístroji a dalším důležitým lékařským vybavením. Izraelské obranné síly se přibližují k nemocnici Šifa ve městě Gaza, která v podzemí ukrývá hlavní operační středisko Hamasu.

Inkubátory pro Pásmo Gazy. 14. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Inkubátory pro Pásmo Gazy. 14. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

 

Trvající konflikt na hranici s Libanonem

Po půlnoci armáda oznámila, z Libanonu bylo odpáleno několik raket na vojenské pozice blízko obce Malika. Jeden projektil byl zachycen systémem protivzdušné obrany Železná klenba (Iron Dome), zatímco zbytek dopadl v otevřené krajině a nezpůsobil škodu.

Dva vojáci z 299. praporu 300. regionální brigády byli včera zraněni útokem protitankových řízených střel Hizballáhu v oblasti Netu’a poblíž libanonských hranic. Armáda zveřejnila zprávu o zraněných ráno, poté, co byly informovány jejich rodiny.

Izraelské stíhačky zasáhly v reakci na dnešní útoky na hranici řadu míst patřících teroristické skupině Hizballáh v jižním Libanonu. Jeden z tanků také ostřeloval protitankový raketový oddíl připravující útok v oblasti Jiftah.

Protitankové střely a minometná palba dnes z Libanonu směřovaly na vojenské pozice poblíž Margaliot, Arab al-Aramše a Jiftah, stejně jako na komunity Šomera a Mattat. K odpovědnosti za některé útoky se přihlásil Hizballáh.

 

Neklid v Judeji a Samaří

Šest palestinských Arabů ve věku do 21 do 32 let bylo zabito v noci na dnešek při střetech s izraelskou armádou v okolí města Tulkarem v Samaří, sdělil médiím Amín Chader (Amin Khader), ředitel nemocnice Thabet a následně potvrdili ministerstvo zdravotnictví Palestinské správy v Ramalláhu. Armáda operaci v této oblasti potvrdila, přičemž vojáci brigády Kfir v ní pokračovali i během rána. Vojáci přes noc odhalili skrytá výbušná zařízení, vyslýchali a zadrželi hledané palestinské Araby a střetli se s místními teroristickými operativci. Armáda provedla bezpilotní útok proti skupině ozbrojených osob, které na vojáky házeli výbušniny.

Izraelské obranné síly zničily dům jednoho ze dvou teroristů Hamasu, kteří v červnu zabili čtyři Izraelce při střeleckém útoku na čerpací stanici ve vesnici Urif nedaleko Nábulusu. První útočník, Chálid Mustafa Saba, přišel o dům již minulý měsíc, Muhamad Faleh Šenadeh (Muhamad Faleh Shenadeh) pak dnes. Izrael pravidelně demoluje domy rodin palestinských Arabů, kteří se zapletli do provádění smrtících teroristických útoků.

Izraelští vojáci odpoledne buldozérem strhli pomník Jásira Arafata u vjezdu do města Tulkarem v Samaří. Arcilotr Arafát, dlouholetý vůdce teroristické organizace Fatáh a zastřešující Organizace pro osvobození Palestiny, zemřel v roce 2004. Důvod zbourání památníků není znám.

 

Bezpečnostní situace v Izraeli

Ráno se rozezněly varovné sirény v Kisufim a později také v Nirim, obou obcích u hranice s Pásmem Gazy.

Rakety odpálené z Pásma Gazy způsobily zranění a škody na budovách a autech v pobřežním městě Aškelon, oznámil v poledne tamní magistrát a zdravotníci. Záchranná služba Magen David Adom odvezla do nemocnice dva muže ve věku kolem 30 let, kteří byli lehce zraněni v důsledku výbuchu rakety. Další dva lidé jsou na místě ošetřeni kvůli akutní úzkosti.

Odpoledne zněly sirény protiraketového poplachu v oblastech Šaar HaNegev a Sdot Negev u hranic s Pásmem Gazy.

Odpoledne byli v Tel Avivu tři lidé byli zraněni, jeden z nich vážně, střepy po raketovém útoku z Pásma Gazy. K odpovědnosti přihlásila teroristická skupina Hamás, očití svědci uvedli, že viděli z Pásma vyletět tři rakety. Není jasné, zda střepina pocházela z přímého dopadu rakety nebo z padajícího úlomku po zásahem systémem Železná klenba (Iron Dome).

Před 20. hodinou se rozezněly poplachové sirény v Eilatu. Následně bylo zveřejněno, že raketa země-země, zřejmě vypuštěná z Jemenu, byla sestřelena nad Rudým mořem systémem protivzdušné obrany Arrow. Raketa nevstoupila do izraelského vzdušného prostoru. Íránem podporovaní Húsíové v Jemenu vypálili na nejjižnější izraelské město v posledních týdnech několik balistických střel a dronů, z nichž všechny byly sestřeleny nebo minuly svůj cíl.

 

Zatčeni žháři

Sedm podezřelých bylo obviněno ze žhářského útoku na obchod s jízdními koly v arabském izraelském městě Taibe, uvedla izraelská policie ve společném prohlášení s Všeobecnou bezpečnostní službou (Šin Bet). V časných ranních hodinách 14. října byl vyrabován a zapálen obchod s jízdními koly, který vlastnil Alaa Amara. Stalo se tak poté, co daroval asi 50 jízdních kol dětem evakuovaným z pohraničních komunit u Pásma Gazy, přepadených teroristy Hamasu týden předtím.

Policejní vyšetřování zjistilo, že útok byl „proveden na ideologicko-nacionalistickém základě“ a v případě jednoho z podezřelých je žhářství považováno za „akt terorismu“. Další obvinění zahrnují vloupání, krádež, držení, nošení a střelba ze zbraně a znesvěcení vlajky.

Jen o dva dny později se kolem druhé hodiny ranní vloupala do obchodu skupina lidí, kteří kradli a rabovali, než obchod zapálili. Nikdo nebyl zraněn, ale Amara se později dozvěděl, že se ho pachatelé pokusili nalákat do obchodu, aby na něj zaútočili. „Chtěli mě zlynčovat,“ řekl.

 

Další odklad zahájení výuky na izraelských univerzitách

Začátek akademického roku pro izraelské univerzity bude odložen nejméně na 24. prosince v závislosti na demobilizaci masivních záložních sil izraelské armýdy povolaných do války mezi Izraelem a Hamásem, oznámila Asociace rektorů.

Akademický rok, který měl původně začít 15. října, byl kvůli konfliktu již posunut na 3. prosince v závislosti na propuštění rezervistů. V armádě nyní slouží přibližně 30 procent všech univerzitních studentů spolu s tisíci vysokoškolských učitelů a zaměstnanců.

„Naším cílem je, aby školní rok proběhl celý a zahrnoval dva celé semestry. V případě potřeby se akademický rok také posune do letního období. O struktuře ročníku se rozhodne individuálně na každé univerzitě,“ uvedly hlavy univerzit.

Oznámení se týká sedmi izraelských výzkumných univerzit: Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, Tel Avivské univerzity, Bar Ilanovy univerzity, Ben Gurionovy univerzity v Negevu, Technionu, Haifské univerzity a Arielské univerzity. Weizmannův institut věd a Open University budou mít „jiná opatření“, pokud jde o načasování akademického roku, uvádí oznámení.

Některé z mezinárodních škol, jako je Rothberg International School na Hebrejské univerzitě, již zahájily semestr. Mezinárodní škola Raphaela Recantiho na Reichman University v Herzliji má začít svůj semestr 19. listopadu.

 

Posílení traumatologické péče v Izraeli

Izraelské ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo uznat Zdravotnické centrum Ziv v Safedu a Zdravotnické centrum Barzilai v Aškelonu jako traumatická centra úrovně 1. Budou tak moci léčit pacienty ve vážném a kritickém stavu, aniž by je museli převážet do jiných nemocnic.

Než se však status Ziva a Barzilaie změní, budou muset zlepšit personální obsazení, vybavení, infrastrukturu, kapacitu pacientů a lékařské služby související s traumaty. Vylepšení by mohlo být potenciálně dosaženo během současné války spoluprácí se stávajícími traumatickými centry 1. úrovně.

Až dosud bylo Zdravotnické centrum Rambam v Haifě jediným traumatologickým centrem 1. úrovně na severu a Zdravotnické centrum Soroka v Beerševě jediným na jihu. Další traumatologická centra úrovně 1 jsou v centru země – Zdravotnické centrum Ševa (Sheba), Nemocnice Ichilov a Nemocnice Beilinson v širší oblasti Tel Avivu a Zdravotnické centrum Šaare Zedek a Zdravotnické centrum Hadasa v Jeruzalémě.

 

Ministr zahraničí a rodiny rukojmích jednali s předsedkyní Červeného kříže

Ministr zahraničí Izraele Eli Cohen dnes odpoledne v Ženevě jednal s předsedkyní Mezinárodního výboru Červeného kříže Mirjanou Spoljaric Egger o tragické situaci Izraelců a cizích státních příslušníků držených palestinskými teroristy jako rukojmí v Pásmu Gazy. Setkání se zúčastnilo také několik rodinných příslušníků rukojmích a izraelský ministr zdravotnictví Uriel Buso.

Izraelská delegace v Ženevě. 14. 11. 2023. Foto: Vládní tiskový úřad
Izraelská delegace v Ženevě. 14. 11. 2023. Foto: Vládní tiskový úřad

Cohen požadoval, aby Mezinárodní výbor Červeného kříže „pracoval všemi kanály“ a zajistil návštěvy rukojmích držených Hamasem v Gaze. „Očekáváme, že Červený kříž zařadí tuto záležitost na první místo seznamu priorit organizace, použije všechny páky nátlaku a nepoleví, dokud nenavštíví všechny rukojmí, nezhodnotí jejich stav a neujistí se, že dostávají lékařskou péči, kterou potřebují,“ řekl.

Eli Cohen se také setkal s generálním ředitelem Světové zdravotnické organizace Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem, který minulý týden upozornil na „zoufalou humanitární situaci v Gaze“. Ministr zahraničí mu předložil důkazy o tom, že Hamás využívá nemocnice a zdravotnická zařízení v Gaze jako základny pro útoky na Izrael a zadržování rukojmích tam, a požadoval, aby teroristickou skupinu za takové praktiky jednoznačně odsoudil.

Ministr Cohen také informoval zahraniční velvyslance v kanceláři OSN v Ženevě o mezinárodním úsilí osvobodit rukojmí během své návštěvy.

Izraelský ministr zahraničí během návštěvy kanceláří OSN v Ženevě a také schůzek s Mezinárodním výborem Červeného kříže a Světovou zdravotnickou organizací vyzval generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese k rezignaci. „Guterres si nezaslouží vést OSN. Guterres neprosazoval žádný mírový proces v regionu… Guterres, stejně jako všechny svobodné národy, by měl jasně a nahlas říci: ‚Osvoboďte Gazu od Hamasu‘,“ řekl Cohen na tiskové konferenci v OSN v Ženevě.

Jeho komentáře přicházejí na pozadí silné kritiky, kterou Guterres minulý měsíc směřoval na Izrael, když řekl, že ačkoli nic neospravedlňuje zločiny spáchané Hamasem, neproběhly ve vzduchoprázdnu.