Prezident Izraele Jicchak Herzog dnes vykonal historicky první oficiální státní návštěvu Bahrajnu.
Po přistání v Manámě izraelského prezidenta jeho manželku Michal přivítal bahrajnský ministr zahraničí Abdullatíf bin Rašíd al-Zajání (Abdullatif bin Rashid Al-Zayani, عبداللطيف بن راشد الزياني) a bahrajnský vyslanec v Izraeli Chále Júsif Al-Džalahma (Khaled Yousif Al-Jalahma).
V hlavním městě Manámě prezident Herzoga přijal král Hamad bin Ísa Salmán ál-Chalífa (Hamad bin Isa bin Salman Al Khalifa, حمد بن عيسى بن سلمان آل خليفة).
V projevu po boku izraelského hosta bahrajnský vládce zdůraznil „pevný postoj Bahrajnu na podporu dosažení spravedlivého, komplexního a udržitelného míru, který zaručí legitimní práva palestinského lidu a který povede ke stabilitě, rozvoji a prosperitě jak palestinského, tak izraelského lidu, jakož i všech národů v regionu.“ Poukázal na „náboženskou a kulturní rozmanitost v naší zemi a na ducha přátelství, tolerance a mírového soužití mezi členy naší ctihodné společnosti všech náboženství a ras“.
Prezident Herzog svůj projev zahájil v arabštině a poděkoval králi Hamadovi za pohostinnost.
Upozornil také na izraelské podnikatele ve své delegaci, zastupující mezi jinými také izraelský Úřad pro inovace (Innovation Authority), Start-Up Nation Central a Izraelský exportní institut (Israel Export Institute).
„Stojíte v čele tvorby dějin regionu, kde mohou společně žít Židé a muslimové, synové Abrahamovi, a postupovat vpřed v míru,“ zdůraznil prezident Izraele.
Král Hamad a prezident Herzog poté jednali v manamském paláci Al-Qudaibiya, kde vojenská kapela zahrála státní hymny obou zemí.
Na začátku jejich setkání předal prezident monarchovi stříbrnou mezuzu.
Podle Úřadu prezidenta Izraele oba představitelé jednali o způsobech rozšíření dvoustranných vztahů.
Odpoledne se Jicchak Herzog sešel s členy místní židovské komunity, poté zamíří na schůzku s Radou pro hospodářský rozvoj Bahrajnu.
Návštěva Spojených arabských emirátů
Zítra Jicchak Herzog zahájí dvoudenní návštěvu Spojených arabských emirátů.
V Abú Zabí se setká se svým emirátským protějškem Mohamedem bin Zajídem al-Nachjan (Mohammed bin Zayed Al Nahyan, محمد بن زايد آل نهيان ), prezidentem SAE a vládcem emirátu Abú Dhábí. Herzog se rovněž zúčastní debaty o vesmíru v Abu Dhabi Space Debate, což je fórum o politice výzkumu vesmíru, na němž vystoupí také indický premiér Naréndra Módí.
Spolupráce s Izraelem – uvolnění potenciálu regionu
Izraelský prezident před odletem z Izraele uvedl, že jeho cesta je „převážně poselstvím míru v regionu“ a „další historický krok ve vztazích mezi Izraelem a arabskými státy, které podepsaly Abrahámovské dohody, s nadějí, že stále více zemí bude moci vstoupit do kruhu míru se Státem Izrael.“
Prezident Izraele ve svém článku, který dnes zveřejnil list The Times of Israel, napsal, že se zaměří na to, aby se Abrahamovské dohody promítly do konkrétních výhod pro soukromé osoby, mimo jiné prostřednictvím dohody o volném obchodu s Bahrajnem.
„Jsem přesvědčen, že největší příležitostí, které Blízký východ čelí, je vřelý mír s Izraelem – uvolnění skrytého potenciálu partnerství s naší dynamickou a živou ekonomikou. Vážíme si Bahrajnu jako průkopníka a průkopnice v tomto ohledu, která jde příkladem národům našeho regionu,“ napsal mimo jiné.
Obdobný článek zveřejnil Jicchak Herzog také v arabštině v největších bahrajnských novinách Al Ajám (Al Ayam).
Izrael normalizoval své vztahy se Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem v roce 2020 v rámci tzv. Abrahamovských dohod zprostředkovaných Spojenými státy. Ty se poté staly podkladem pro normalizaci vztahů s Marokem o několik měsíců později.
Abu Dhabí a Dubaj ve Spojených arabských emirátech navštívil Jicchak Herzog už v lednu 2022.
V říjnu uskutečnila delegace izraelských výsadkářů společný seskok nad Bahrajnem spolu s vojáky z této země Perského zálivu, SAE a Spojených států u příležitosti dvou let od podpisu Abrahámských dohod.
V Bahrajnu a Spojených arabských emirátech v poslední době mezi veřejností klesá podpora usmíření a spolupráce s Izraelem. Podle tamních i izraelských zdrojů za těmito náladami stojí opozice, podporovaná Islámskou republikou Írán.