Palestinská samospráva je na pokraji kolapsu, varuje izraelská zpravodajská služba

Palestinská správaPalestinské správě hrozí bezprostřední kolaps, upozorňuje izraelská Všeobecná bezpečnostní služba (Šin Bet). S napjatou bezpečnostní situací na arabských autonomních územích v Judeji a Samaří seznámil minulý týden ředitel služby Ronen Bar Benjamina Netanjahua, který je pověřen sestavením nové izraelské vlády. Jedním z prvních úkolů nové vlády bude formulovat politiku pro řešení této bezpečnostní situace.

Ronen Bar informoval Benjamina Netanjahua také o situaci v Pásmu Gazy a dalších otázkách spadajících do působnosti Šin Bet, jako jsou teroristické hrozby z Íránu. Informaci přinesl zpravodajský web Walla.

Prezident Izraele Jicchak Herzog a ředitelé Šin Bet, odcházející Nadav Argaman (vlevo) a nastupující Ronen Bar, 13. 10. 2022; foto: Amos Ben Gershom, Vládní tiskový úřad
Prezident Izraele Jicchak Herzog a ředitelé Šin Bet, odcházející Nadav Argaman (vlevo) a nastupující Ronen Bar, 13. 10. 2022; foto: Amos Ben Gershom, Vládní tiskový úřad

ראש שב”כ התריע בפני נתניהו על סכנת התמוטטות הרשות הפלסטינית – článek Walla.co.il

Správa na všech arabských autonomních územích je formálně vykonávána Palestinskou správou, nicméně její reálná moc nesahá do Pásma Gazy, které ovládá teroristické hnutí Hamas. Reálně tak autonomní správa působí na samosprávných územích v Judeji a Samaří, nazývaných někdy též „Západní břeh Jordánu“ (הגדה המערבית) z arabského الضّفّة الغربيّة, kterým oblast označovalo v letech 1949 až 1967 Jordánsko.

V čele arabské samosprávy stojí od roku 2005 „prezident Palestiny“ Mahmúd Abbás, který si své pětileté funkční období prodloužil na neurčito. Zákonodárný sbor představuje nefunkční Palestinská národní rada, zvolená na 5 let v roce 2006.

Arabská autonomní území v Zemi Izrael se dělí do tří kategorií. V oblastech A vykonává palestinskoarabská samospráva plnou civilní i bezpečnostní kontrolu. V oblastech B vykonává civilní správu, ale bezpečnostní pravomoci mají izraelské bezpečnostní složky. Oblasti C jsou pod plnou kontrolou Izraele, který je spravuje prostřednictvím úřadu Koordinátora vládních aktivit na Územích (COGAT, Coordinator of Government Activities in the Territories, מתאם פעולות הממשלה בשטחים).

oblasti A, B, C v Judeji a Samaří, stav v roce 2010
oblasti A, B, C v Judeji a Samaří, stav v roce 2010
vymezení oblastí A, B, C v Judeji a Samaří podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA), stav červen 2020
vymezení oblastí A, B, C v Judeji a Samaří podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA), stav červen 2020

V posledních měsících dochází na těchto územích ke zhoršování bezpečnostní situace, narůstu počtu násilných útoků na Izraelce.

V úterý 15. listopadu byli ve městě Ariel zavražděni 3 Izraelci a další 3 zraněni, když je nožem napadl 18letý palestinský Arab, který na základě platného povolení pracoval v nedaleké průmyslové zóně. Tamir Avichaj (Tamir Avihai, 50 let) z Kirjat Netafim, Michael Ledigin (36 let) z Bat Jam a Mordechaj Aškenazi (Moti Ashkenazi, 59 let) z Javne byli otcové rodin.

Zákeřný útok na lidi, s nimiž útočník neměl žádný spor, vedl k výzvám ke zpřísnění bezpečnostních opatření vůči palestinským Arabům ze strany části veřejnosti i představitelů kandidátní strany Náboženský sionismus, jejíž předseda Becalel Smotrič by se rád stal ministrem obrany a předseda její frakce Ocma Jehudit (Židovská síla) Itamar Ben-Gvir by rád byl v nové vládě ministrem veřejné bezpečnosti.

Palestinská správa, ovládaná hnutím Fatáh, vraždy nekomentovala. Výslovně je jako „hrdinský čin“ uvítali teroristé Hamasu, vládnoucího Pásmu Gazy, a jejich soukmenovci z Palestinského islámského džihádu a Demokratické fronty pro osvobození Palestiny.

rozdělení Judeje a Samaří na regionální rady
rozdělení Judeje a Samaří na regionální rady

K útoku došlo v době probíhající izraelské bezpečnostní Operace Vlnolam (מבצע שובר גלים), která byla spuštěna v dubnu 2022 poté, kdy od počátku roku arabští teroristé povraždili 20 Izraelců. Od té doby došlo k určitému poklesu násilností, nicméně i tak přibylo dalších 12 zavražděných civilistů a 4 přísušníci bezpečnostních sil. Zraněných je mnoho.

Během denních i nočních zátahů izraelské bezpečnosti bylo zatčeno před 2 000 palestinských Arabů, 130 jich při střetech s izraelskými silami, anebo při páchání teroristických útoků, zahynulo.

Šin Bet a další složky bezpečnostního systému, jako je zpravodajská divize Izraelských obranných sil, jsou velmi znepokojené eskalací bezpečnostní situace v Judeji a Samaří, k níž dochází přestože se ekonomická situace zlepšuje a většina palestinské veřejnosti zatím není zapojen do násilí. Bezpečnostní složky poukazují na nárůst aktivity organizací, jako je „Lví doupě“ (גוב האריות, عرين الأسود), které jsou složeny z mladých lidí, kteří nejsou spojeni s žádnou jinou organizací, nepamatují si tzv. druhou intifádu (palestinskoarabskou teroristickou kampaň v letech 2000 až 2005) a její důsledky a mají snadný přístup ke zbraním a cílům v Judeji a Samaří. Tento jev spolu s rozpadem palestinské samosprávy a ztrátou její kontroly nad velkou částí Judska a Samařska vytváří obavy z výrazného zhoršení bezpečnosti na Západním břehu Jordánu, jaké tu nebylo zhruba dvě desetiletí.

Izraelští bezpečnostní činitelé v posledních měsících varovali, že Palestinská správa, kontrolovaná hnutím Fatah, ztrácí kontrolu nad Samařím, zejména nad městy Nábulus a Dženín. Úplný kolaps Palestinské správy by přinutil Izrael převzít plnou kontrolu nad bezpečností i civilními záležitostmi v oblastech, které v současnosti vykonává arabská autonomie.