Izrael a Turecko obnovují vztahy

Slavnostní uvítání při návštěvě prezidenta Izraele Jicchaka Herzoga v Ankaře, 9. 3. 2022; foto: Chaim Tzach, Vládní tiskový úřad
Slavnostní uvítání při návštěvě prezidenta Izraele Jicchaka Herzoga v Ankaře, 9. 3. 2022; foto: Chaim Tzach, Vládní tiskový úřad

Izrael a Turecko, kdysi nejbližší spojenci v regionu, obnovují své vztahy. Turecko po čtyři roky trvající absenci opět bude mít velvyslance v Izraeli. Stane se jím Sakir Ozkan Torunlar, člen poradního sboru pro zahraniční politiku a bývalý velvyslanec v „Palestině“, jehož vyslání v pátek 11. listopadi 2022 schválil prezident Recep Tayyip Erdoğan. Izraelská vláda počátkem října schválila, že novou velvyslankyní v Ankaře bude tamní charge d’affaires Irit Lillian.

Vztahy na úrovni velvyslanců obě země neměly od roku 2018, kdy snížením úrovně vztahů na zastoupení charge d’affaires Turecko reagovalo na rozhodnutí USA přesunout své velvyslanectví z Tel Avivu do izraelského hlavního města Jeruzaléma. Na část města si činí nároky také autonomní arabská Palestinská správy, přičemž Turecko nároky „Palestiny“ dlouhodobě podporuje.

Letitá těsná bezpečnostní spolupráce

Turecko a Izrael byly po léta blízkými spojenci v oblasti obranného průmyslu, bezpečnostní spolupráce, sdílení zpravodajských informací a vojenského výcviku. Vztahy začaly už v 60. letech 20. století a vyvrcholily v 90. letech 20. století uzavřením dohody o obranné spolupráci z roku 1994 a dohody o spolupráci v oblasti vojenského výcviku z roku 1996.

Díky těmto dohodám byly vztahy mezi oběma zeměmi velmi úzké, včetně výměny zpravodajských informací a izraelských dodávek zbraní Turecku. Obě země se také dříve prováděly každoročně společná cvičení námořnictva a letectva.

Izraelsko-turecké vztahy, které byly ještě na přelomu tisíciletí vynikající, se postupně zhoršovaly v důsledku některých diplomatických chyb izraelské strany a zejména snahou Turecka o zaujmutí vůdčí role na Blízkém východě a v muslimském světě vůbec, což vedlo k odklonu od spolupráce s židovským státem a podpoře různým islamistických hnutí, včetně palestinskoarabského Hamasu v Gaze.

Pád a vzestup vztahů

Zhoršování začalo v roce 2008 za vlády premiéra Ehuda Olmerta, ale nejnižšího bodu dosáhly vztahy za Netanjahuova premiérství v roce 2010. Tehdy si komando Izraelských obranných sil vynutilo inspekci lodi Mavi Marmara, kterou turecká posádka vezla do Gazy neznámý náklad, který nechtěla nechat zkontrolovat. Vojáci byli po nalodění napadeni posádkou lodi a v sebeobraně zabili devět ozbrojených aktivistů z organizace napojené na Erdoğana. Netanjahu se nakonec pod tlakem USA Erdoğanovi omluvil a Izrael vyplatil finanční kompenzaci.

Diplomatické vztahy byly obnoveny v roce 2016, ale o dva roky později Turecko vyhostilo izraelského velvyslance Eitan Na’eh v reakci na zabití řady palestinských Arabů izraelskými silami při potlačování násilností v Pásmu Gazy. Izrael odpověděl recipročně.

Na obnovení kdysi skvělých vztahů pracují obě strany již delší dobu. Vláda Naftaliho Beneta a následně Jaira Lapida v posledních dvou letech intenzivně usilovala o zlepšení vztahů s Tureckem a turecká vláda nebyla proti.

Začátkem letošního roku se Izrael a Turecko dohodly na obnovení vztahů na úrovni velvyslanců, naplnění dohody si však vyžádalo ještě další čas.

Na jaře se turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu v Ankaře setkal se svým izraelským protějškem Jairem Lapidem, který od 1. července 2022 převzal funkci předsedy izraelské vlády. Těsně před Lapidovou návštěvou zmařily turecká a izraelská zpravodajská služba v Turecku tři íránské útoky namířené proti izraelským civilistům, včetně bývalého velvyslance.

Setkání izraelského premiéra Lapida a tureckého prezidenta Erdogana v Beit al-Turki u sídla OSN v New Yorku; foto Avi Ohayon, Vládní tiskový úřad
Setkání izraelského premiéra Lapida a tureckého prezidenta Erdogana v Beit al-Turki u sídla OSN v New Yorku, září 2022; foto Avi Ohayon, Vládní tiskový úřad

V březnu 2022 vykonal státní návštěvu Turecka izraelský prezident Jicchak Herzog.

Izraelský prezident Herzog vítán tureckým prezidentem Erdoganem v prezidentském paláci v Ankaře, 9. 3. 2022; foto: Haim Zach, Vládní tiskový úřad
Izraelský prezident Herzog vítán tureckým prezidentem Erdoganem v prezidentském paláci v Ankaře, 9. 3. 2022; foto: Haim Zach, Vládní tiskový úřad

Bezprostředně před izraelskými parlametními volbami navštívil koncem října Turecko ministr obrany Beny Ganc (Benny Gantz), jehož přijal jeho protějšem Hulusi Akar. Ganc do Ankary přijel z návštěvy Ázerbájdžánu, který je spojencem jak Turecka, tak Izraele, který jej využívá k operacím proti Islámské republice Írán.

Těsně po izraelských volbách, které proběhly v úterý 1. listopadu 2022, Erdoğan prohlásil, že „očekává, že naše vztahy s Izraelem budou trvale udržovány na základě vzájemného respektu k citlivým otázkám a společným zájmům, ať už volby dopadnou jakkoli. Dokud budou hodnoty respektovány, věřím, že diplomacie prospěšná pro obě strany bude přínosem nejen pro Turecko a Izrael, ale i pro celý region.”

Již ve čtvrtek prezident Erdoğan zaslal předpokládanému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi blahopřejný dopis, v němž pominul dřívější napjaté vztahy. „Blahopřeji Vám k vítězství ve volbách a věřím, že nová vláda bude pokračovat ve spolupráci mezi zeměmi ve všech oblastech, a to způsobem, který přinese mír a stabilitu našemu regionu,“ napsal mimo jiné turecký vůdce.