Šestá skupina unesených propuštěna
V rámci prodloužení přerušení bojů přislíbili teroristé Hamasu, že dnes propustí další z 10 žen a dětí, které unesly 17. října do Pásma Gazy výměnou za 30 palestinskoarabských bezpečnostních vězňů. Ještě okolo 20. hodiny nicméně k propuštění nedošlo a armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari, se omezil jen na sdělení, že jednání stále probíhají.
Po 23. hodině místního času Izraelské obranné síly potvrdily, že Hamas předal 14 rukojmích – 10 Izraelců a 4 Thajce – Červenému kříži v Pásmu Gazy před jejich přesunem do Izraele.
Deset Izraelců, kteří jsou dnes večer propouštěni, jsou:
Raz Ben Ami
Jarden Roman (Yarden Roman)
Liat Acili (Liat Atzili)
Moran Stela Janaj (Moran Stela Yanai)
Liam Or, 18 let, unesen z kibucu Beeri
Itaj Regev (Itay Regev), 18 let, unesen spolu se sestrou Majou z hudebního festivalu Supernova, sestra byla již propuštěna 25. 11.
Ofir Engel, 18 let, unesen z kibucu Beeri, kde byl na návštěvě své přítelkyně
Amit Šani (Amit Shani), 16 let, unesen z kibucu Beeri
Gali Taršansky (Gali Tarshansky), 13 let, unesen z kibucu Beeri, zatímco jeho 15letý bratr Lior byl Palestinci zavražděn
Raaja Rotem (Raaya Rotem)
Hamas propustil další 2 rusko-izraelské občanky
Hamas dopoledne oznámil, že propustí dva rukojmí s ruským občanstvím jako gesto „ocenění“ za pozici, kterou zaujal ruský prezident Vladimir Putin. Oznámil to Músa Abů Marzúk (Moussa Abu Marzouk), člen politbyra Hamasu.
Není jasné, zda tito dva mají také izraelské občanství. Mají být propuštěni navíc, vedle deseti Izraelců.
Příbuzní izraelsko-ruských rukojmích zadržovaných Hamasem v Gaze se tento týden vydali do Moskvy, aby požádali Kreml o pomoc při propuštění jejich rodinných příslušníků teroristickou organizací. Moskva v neděli asistovala při propuštění Roniho Krivoje. Krivoj byl propuštěn na základě dohody oddělené od dohody o propuštění rukojmích, zřejmě jako laskavost teroristické skupiny Moskvě.
Večer po 17. hodině Hamas oznámil, že propustil „dva ruské občany“ a předal je Červenému kříži.
Okolo 20. hodiny se objevilo video, na němž je vidět, že propuštěnými jsou Jelena Trupanova, 50 let, a její matka Irena Tati, 73 let.
Obě mají izraelské i ruské občanství a byly uneseny z kibucu Nir Oz. Jelenin manžel Vitalij byl při vražedném útoku Hamasu zavražděn, zatímco její syn Saša a jeho dívka Sapir Cohen jsou stále drženi únosci.
Okolo půl deváté obě ženy přejely přes hraniční přechod Rafáh z Gazy do Egypta a krátce poté do Izraele.
Propuštění Thajci poletí domů
Sedmnáct thajských rukojmích unesených a několik týdnů držených Hamasem v Pásmu Gazy se zítra vrátí do království. Dalších 13 Thajců zůstává mezi rukojmími zajatými palestinskými teroristy během přeshraničního nájezdu na Izrael 17. října 2023, uvedlo thajské ministerstvo zahraničí.
Bývalé rukojmí bude doprovázet thajský ministr zahraničí Parnpree Bahiddha-Nukara, který odletěl do Izraele, aby se s nimi setkal začátkem tohoto týdne.
Deset členů skupiny bylo propuštěno v pátek, když po týdnech vyjednávání zprostředkovaných Katarem, Egyptem a Spojenými státy začalo příměří. V následujících dnech bylo Hamásem propuštěno sedm dalších.
Skupina se zotavuje v nemocnici v Izraeli od té doby, co se úřady připravují na odlet domů, uvedli thajští představitelé. Další dva thajští rukojmí byli propuštěni v úterý pozdě, ale úředník ministerstva zahraničí řekl, že zatím zůstanou v nemocnici v Izraeli a vrátí se později.
Prodloužení přestávky ve válce s Hamastánem v Gaze a Hizballáhem v Libanonu
Zdroj blízký Hamásu oznámil, že teroristická skupina má zájem prodloužit o další čtyři dny příměří v Gaze, v jehož důsledku došlo k výměně izraelských rukojmích za palestinské vězně a ke vstupu humanitární pomoci do Pásma. Původní čtyřdenní příměří již bylo prodlouženo o dva dny.
Podle stávající dohody musí teroristické skupiny v Gaze osvobodit izraelské děti a ženy, včetně vojákyň Izraelských obranných sil. V Gaze zůstává jako rukojmí devět dětí, nejmladšímu je pouhých 10 měsíců.
Mezi pátkem a pondělím, kdy mělo příměří původně vypršet, Hamas propustil 50 izraelských rukojmích – 30 dětí a 20 žen, z nichž 10 jsou matky propuštěných dětí – unesených Hamasem během jeho přepadu Izraele 7. října 2023. Jako gesto vůči Rusku také teroristé propustili izraelsko-ruského muže v rámci samostatné dohody zprostředkované Íránem také 18 cizinců – 17 Thajců a Filipínce.
Na oplátku Izrael propustil 150 palestinských žen a nezletilých palestinských Arabů, kteří si odpykávali trest v izraelském vězení za bezpečnostní delikty.
Původní dohoda stanovila, že příměří může být prodlouženo z původních 4 dní na až celkem 10 dní, pokud Hamás každý den propustí alespoň 10 dalších rukojmích, přičemž Izrael propustí další vězně, vždy v poměru jeden nevinný unesený Izraelec za tři palestinské zločince.
Bylo dohodnuto dvoudenní prodloužení a poté, co Hamas v úterý propustil 10 izraelských rukojmích, očekává se, že dnes osvobodí dalších 10. Očekává se, že Izrael v rámci dvoudenního prodloužení propustí 60 vězňů palestinské bezpečnosti, všechny ženy a nezletilé.
Podmínky jednání o dalších výměnách a příprava na obnovení bojů v Gaze
Izrael bude usilovat o to, aby byly všechny děti a civilní rukojmí propuštěny v rámci současné dohody o příměří s Hamásem, než rozšíří jednání o osvobození dospělých mužských a vojenských rukojmích, uvedl úředník z úřadu předsedy vlády.
„Máme dohodu, dohoda se týká dětí a žen. Známe jména všech dětí a všech žen, které jsou v Pásmu Gazy. Nepřijímáme tento návrh, že Hamas neví, kde jsou… že by měl problém je najít,“ řekl představitel.
Izrael „neopustí 27 lidí, aby diskutoval o nové dohodě, která by byla také porušena stejným způsobem,“ řekl s odkazem na unesené Izraelce, kteří ještě nemají být propuštěni. Hamás je údajně ochoten příměří dále prodloužit, nyní je šestý den a má vypršet zítra ráno. Pokud Hamás dokáže propustit všechny zbývající ženy a děti, „budeme více než dychtiví diskutovat o ostatních skupinách, které tam stále jsou,“ dodal úředník.
Odmítl také zprávy o dohodě all-for-all, podle níž by Izrael propustil všechny palestinskoarabské bezpečnostní vězně výměnou za zbývající rukojmí a ukončení války. „Nejsme si vědomi takové možnosti. Pochybujeme, že taková nabídka existuje,“ řekl úředník.
Náčelník štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Herzi Halevi, dnes během dnešního setkání na Jižním velitelství v Beerševě schválil plány bojů po příměří v Pásmu Gazy.
„Víme, co je třeba udělat, a jsme připraveni na další fázi,“ uvedl Halevi.
Ministr obrany Joav Galant provedl „zvláštní situační hodnocení“ snah o navrácení Izraelců, držených jako rukojmí v Pásmu Gazy, s veliteli armády, Mosadu a Šabaku. „Vyvíjíme maximální úsilí, abychom vrátili rukojmí a plně dokončili současný proces navrácení všech unesených žen a dětí do Gazy,“ uvedl Galant v prohlášení. Dodal: „Izraelské obranné síly ve vzduchu, na moři i na zemi jsou připraveny k okamžitému obnovení bojů.“
Shodně se dnes vyjádřil ministr válečného kabinetu Beny Ganc. „Jsme ve složitém okamžiku, s časovým oknem v rámci dohody, abychom vrátili naše unesené. Budeme pracovat na tom, abychom toho co nejvíce využili. Zároveň jsme připraveni a připraveni vrátit se do boje v každém okamžiku, včetně tohoto okamžiku,“ uvedl s tím, že Izrael vede svou „nejdůležitější válku“ od Války za nezávislost v roce 1948.
Ganc slíbil, že Izrael nedá Hamásu nic, válka bude pokračovat, dokud se obyvatelé izraelských pohraničních komunit, které byly evakuovány během bojů, „nebudou bezpečně vrátit“ do svých domovů.
Předseda vlády Benjamin Netanjahu se dnes sešel s vedoucími místních rad v oblastech, kde teroristé pod vedením Hamasu 7. října provedli své masakry. Netanjahu mimo jiného řekl, že „cenou za souhlas s ukončením bojů je to, že necháte být Hamás, že (vůdce Hamasu) Sinwar se vynoří z trosek a zabliká znakem „V“. S tím nebudu souhlasit.“ Premiér dále řekl, že Sinwar původně chtěl propustit pouze dva izraelské rukojmí a sedm Thajců, a byl odmítnut. Později Sinwar nabídl 50 za pětidenní příměří, než byla dohodnuta současná dohoda.
Na nahrávce z jednání je slyšet jedna z přítomných, který premiérovi vyčetla, že místní varovali před přípravami Hamasu na útok, ale byli odbyti s tím, že ‚Hamas je odstrašený.‘ „Věřili jsme. Věřili jsme ti. Jak lze obnovit bezpečnost a pocit bezpečí?“, ptá se.
„Především zničením Hamásu. A za druhé zajištěním, že žádná jiná skupina tohoto druhu nepřevezme kontrolu nad Gazou,“ odpověděl premiér a tím, že Izrael bude udržovat celkovou bezpečnostní kontrolu nad Pásmem a že to řekl prezidentu Bidenovi a zároveň zdůraznil, že prezidentovi děkuje za jeho pomoc při navracení rukojmích.
Humanitární situace v Pásmu Gazy
Tedros Adhanom Ghebreyesus, generáýlní tajemník Světové zdravotnické organizace varoval, že v Pásmu Gazy může na nemoci zemřít více lidí než v bojích mezi Izraelem a teroristickou skupinou Hamas, protože existuje zvýšené riziko propuknutí nemocí kvůli přeplněným přístřeškům a nedostatku jídla, vody, hygieny a léků. Uvedl, že 111 000 lidí trpí infekcemi dýchacích cest a 75 000 dalších trpí průjmem, více než polovina z nich je mladší 5 let.
Neklid v Judeji a Samaří
Pohraniční policie, Izraelské obranné síly a Šin Bet odpoledne oznámily, že v Dženínu vojáci zabili dva vysoce postavené teroristické operativce. Další dva palestinští Arabové pak byli údajně zabiti při střetech v oblasti. Společné prohlášení uvádí, že vojáci zabili Muhammada Zubeidiho, vysokého pracovníka Palestinského islámského džihádu v Dženínu, který byl zodpovědný za několik střeleckých útoků v oblasti, a Hussama Hanúna, dalšího místního agenta.
Šin Bet uvádí, že Zubeidi byla zapojen do teroristického útoku poblíž osady Hermeš v květnu, při kterém byl zabit Meir Tamari, a dalšího útoku v červnu, při kterém byli zraněni civilista a čtyři vojáci. Zubeidi se podílel na plánování útoků a poskytování vozu pro útoky.
Samostatně vojáci v oblasti zatkli 17 hledaných palestinských Arabů, zabavili zbraně a našli tunelovou šachtu a soustruh na výrobu zbraní.
V oblasti během operace propukly střety, palestinští ozbrojenci zahájili palbu na vojáky a další vrhali výbušná zařízení. Vojáci palbu opětovali a provedli přes noc útok dronů proti skupině ozbrojenců v oblasti. Podle palestinskoarabských zdrojů se obětmi přestřelek armády s teroristy stali i nezúčastnění civilisté.