3 lidé zavražděni palestinskými teroristy v Jeruzalémě, příměří v Gaze trvá

Místo palestinského teroristického útoku v Jeruzalémě. 30. 11. 2023.
Místo palestinského teroristického útoku v Jeruzalémě. 30. 11. 2023.

V Jeruzalémě 3 lidé zavražděni palestinskými teroristy

Okolo 7:40 došlo na okraji Jeruzaléma k teroristickému útoku. Dva palestinští Arabové začali střílet na lidi na autobusové zastávce. Zavražděna na místě byla Livia Dickman, 24letá žena z jeruzalémské čtvrti Har Nof, která byla těhotná. Následkům zranění krátce po útoku podlehl rabínský soudce Elimelech Wasserman, 73letý, a ředitelka školy v Bejt Šemeš, šedestánice Hannah Ifergan.

Livia Dickman
Livia Dickman

Čtyři zranění byli hospitalizováni v nemocnici Šaare Cedek a další tři v nemocnici Hadasa Ein Kerem.

Oba útočníci byli zlikvidováni dvěma vojáky mimo službu a ozbrojeným civilistou. Jednalo se o členy Hamasu, již dříve odsouzenými za teroristické aktivity.

Zbraně teroristů po palestinském teroristickém útoku v Jeruzalémě. 30. 11. 2023. Foto: Izraelská policie
Zbraně teroristů po palestinském teroristickém útoku v Jeruzalémě. 30. 11. 2023. Foto: Izraelská policie

Hamas se odpoledne k útoku výslovně přihlásil a oba útočníky označil za „mučedníky vedoucí džihád“.

Ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir, který dorazil na místo teroristického útoku, řekl, že Izrael musí na teror reagovat vojenským tlakem. „Tento typ incidentu znovu dokazuje, jak moc nemůžeme ukázat slabost, jak moc musíme s Hamásem mluvit pouze prostřednictvím úmyslů, pouze prostřednictvím války,“ řekl, zjevně kriticky vůči vládním jednáním o příměří s teroristickou skupinou.

Dodal, že dnešní útok, při kterém měli být palestinští ozbrojenci zastřeleni a zabiti s pomocí vojáka mimo službu, podporuje jeho politiku, aby více civilistů nosilo zbraně.

Ministr Itamar Ben Gvir (druhý zprava) na místě palestinského teroristického útoku v Jeruzalémě. 30. 11. 2023. Foto: Ocma Jehudit
Ministr Itamar Ben Gvir (druhý zprava) na místě palestinského teroristického útoku v Jeruzalémě. 30. 11. 2023. Foto: Ocma Jehudit

Ministr válečného kabinetu Beny Ganc řekl, že dnešní teroristický útok posiluje odhodlání Izraele pokračovat ve válce proti Hamasu v Gaze. „Tento teroristický útok je dalším důkazem naší povinnosti pokračovat v boji se silou a odhodláním proti vražednému terorismu, který ohrožuje naše občany. V Jeruzalémě, Gaze, Judeji a Samaří a všude,“ napsal Gantz na X s použitím biblického názvu pro tzv. Západní břeh Jordánu.

Předseda vlády Benjamin Netanjahu odpoledne zveřejnil prohlášení, v němž uvedl: „Právě jsem dokončil schůzku s americkým ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem, krátce poté, co vrazi Hamasu zavraždili Izraelce zde v Jeruzalémě, a řekl jsem mu: To je ten samý Hamás. To je ten samý Hamas, který provedl ten hrozný masakr 7. října, ten samý Hamas, který se nás všude snaží zavraždit.

Řekl jsem mu: Přísahali jsme, a já jsem přísahal, že zlikvidujeme Hamás. Nic nás nezastaví. V této válce budeme pokračovat, dokud nedosáhneme tří cílů – propustit všechny naše unesené, úplně eliminovat Hamás a zajistit, aby Gaza už nikdy nečelila takové hrozbě.“

Večer bylo oznámeno, že v souvislosti s teroristickým útokem zemřel ještě jeden muž. Civilistu, který zahájil palbu na teroristy, si spletli vojáci, kteří na místo dorazili, s útočníky a byl jejich střelbou zraněn. Následkům zranění podlehl.

 

Jednání o prodloužení příměří

Izrael a palestinská teroristická skupina Hnutí islámského odporu (Hamas) během noci jednaly o možnosti prodloužení příměří výměnou za propuštění unesených Izraelců a naopak vězněných palestinských Arabů. V rámci prodloužení přerušení bojů by teroristé Hamasu měli propustit další z 10 žen a dětí, které unesly 17. října do Pásma Gazy výměnou za 30 palestinskoarabských bezpečnostních vězňů.

Ještě ve 3 hodiny v noci nebylo jisté, zda příměří, které jinak mělo skončit v 7 hodin ráno, bude prodlouženo.

Izraelský válečný kabinet v noci jednal o dalším postupu. Kanál 12 izraelské televize okolo 3. hodiny v noci informoval, že zprostředkovatelé předložili seznam rukojmích, který není pro Izrael přijatelný a vláda dala jasně najevo, že seznam musí být pozměněn, aby klid zbraní mohl pokračovat, jinak budou boje obnoveny.

Nejmenovaný izraelský zdroj uvedl, že Hamas navrhoval propuštění také některých mužů, což Izrael odmítá s tím, že nejprve musejí být osvobozeny všechny unesené ženy a děti.

Hamas oznámil, že Izrael odmítl propuštění 7 žen a dětí a předání těl 3 mrtvých Izraelců. Teroristé Hamasu tvrdí, že další ženy a děti drží jiné skupiny a nejsou proto schopni zajistit jejich propuštění. Izrael je naopak přesvědčen, že v Gaze je ještě nejméně 15 žen a dětí a Hamas, pokud bude chtít, je schopen zajistit jejich osvobození.

Okolo 5. hodiny místního času vydalo ozbrojené křídlo Hamasu prohlášení, že jeho jednotky mají rozkaz připravit se na obnovení bojů.

Těsně před 7 hodinou izraelská armáda oznámila, že s ohledem na probíhající jednání zprostředkovatelů bude zatím klid zbraní trvat, i když formálně již čas přerušení bojů skončil.

Krátce po 7. hodině úřad předsedy vlády Izraele oznámil, že Hamas předal nový seznam jmen 10 unesených žen a dětí, které dnes propustí a příměří prodlouží o 1 další den.

 

Propuštěny další unesené ženy

Mia Šem při předávání Červenému kříži. 30. 11. 2023.
Mia Šem při předávání Červenému kříži. 30. 11. 2023.

Odpoledne Hamas předal Červenému kříží dvě ženy, které byly následně propuštěny do Izraele. Jsou jimi Mia Šem (Mia Schem), 21 let, a Amit Súsana (Amit Soussana), 40 let.

Dalších 8 unesených mělo být propuštěno dnes pozdě večer. Po 23. hodině místního času nicméně bylo oznámeno, že Hamas předal Červenému kříži jen 6 dalších izraelských rukojmích, čímž se dnešní celkový počet zvýšil na osm.

Podle dohody o příměří musí Hamás propustit nejméně 10 rukojmích denně. Hamás včera propustil další 2 rusko-izraelské civilistky jako gesto ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, nikoli jako součást dohody s Izraelem. Nicméně se nyní zdá, že Hamas zpětně přidal tyto dvě rusko-izraelské občanky na dnešní seznam rukojmích.

Šesti rukojmími jsou Bilal Zijadne (Bilal Ziyadne), Ajša Zijadne (Aisha Ziyadne), Ilana Gritzewsky, Nili Margalit, Šani Goren (Shani Goren) a Sapir Cohen.

Izraelští rukojmí propuštěni 30. listopadu 2023: (nahoře zleva): sourozenci Bilal a Aisha Ziyadne, Ilana Gritzewsky, Nili Margalit; (dole zleva): Shani Goren, Amit Soussana, Sapir Cohen, Mia Schem.
Izraelští rukojmí propuštěni 30. listopadu 2023: (nahoře zleva): sourozenci Bilal a Aisha Ziyadne, Ilana Gritzewsky, Nili Margalit; (dole zleva): Shani Goren, Amit Soussana, Sapir Cohen, Mia Schem.
Šest propouštěných rukojmích na záběrech egyptské televize po propuštění z Gazy. 30. 11. 2023
Šest propouštěných rukojmích na záběrech egyptské televize po propuštění z Gazy. 30. 11. 2023

 

Zranění izraelští vojáci

Izraelské ministerstvo obrany oznámilo, že jeho rehabilitační oddělení od začátku války eviduje 2005 zraněných vojáků a příslušníků bezpečnostních sborů. Aktuálně je hospitalizováno 287 příslušníků armády a bezpečnostních složek, z toho 28 ve vážném stavu.

Je to poprvé, kdy úřady poskytly oficiální počet vojáků zraněných v důsledku bojů proti Hamásu od 7. října.

 

Neklid v Judeji a Samaří

Izraelské obranné síly uvedly, že vojáci během nočních razií v Judeji a Samaří zatkli 23 podezřelých, včetně 10 operativců Hamasu. Vojáci také zabavili vojenské vybavení, vlajky Hamásu a 250 000 šekelů (přibližně 1,5 milionu českých korun) určených k teroristickým účelům.

Podle armády bylo v Judeji a Samaří od začátku války 7. října 2023 zatčeno asi 2100 palestinských Arabů, z nichž 1100 jsou členové Hamasu.

 

Izraelská policie zmařila dosud největší pašování zbraní

Izraelská policie oznámila, že její příslušníci a vojáci Izraelských obranných sil nedávno zmařili pokus o propašování 137 zbraní do Izraele z Jordánska, což je největší konfiskace na jordánských hranicích.

Policejní protipašerácká jednotka Magen v posledních měsících sledovala skupinu pašeráků zbraní, která se podílela na mnoha pokusech přivézt zbraně do Izraele z Jordánska. Minulý čtvrtek členové jednotky umístěné poblíž města Cofar na jihu země upozornili ostatní síly na pokus skupiny přenést zbraně přes hranici. Vojáci vyslaní na místo identifikovali vozidlo přibližující se k hranici z izraelské strany a pronásledovali ho. Zatčeni byli čtyři podezřelí, obyvatelé beduínských komunit v oblasti Jerucham ve věku 20 až 30 let.

Policisté se zajištěnými zbraněmi. 30. 11. 2023. Foto: Izraelská policie
Policisté se zajištěnými zbraněmi. 30. 11. 2023. Foto: Izraelská policie

Policejní síly našly 137 zbraní, včetně 120 ručních zbraní a 17 útočných pušek M-16, stejně jako desítky částí zbraní a asi 250 zásobníků, v odhadované hodnotě 6 milionů šekelů (120 milionů českých korun).

Pašování zbraní přes hranici s Jordánskem do Izraele, Judeje a Samaří je pro izraelské bezpečnostní složky dlouhodobý problém. Úředníci se domnívají, že většina zbraní je používána pro zločiny v podsvětí.

 

Americké námořnictvo sestřelilo raketu na Izrael

„Přibližně v 11:00 (čas v Sanaa) v Jižním Rudém moři sestřelil řízený raketový torpédoborec třídy Arleigh-Burke USS Carney (DDG 64) bezpilotní letadlo KAS04 vyrobené v Íránu vypuštěné z oblastí Jemenu kontrolovaných Húsi,“ uvedl CENTCOM v prohlášení v noci na dnešek.

 

Ministr zahraničí USA v Izraeli a v palestinské autonomii

Americký ministr zahraničí Antony Blinken přicestoval v noci na dnešek do Tel Avivu na jednání s izraelskými vůdci o příměří s Hamasem v Gaze, rukojmích zadržovaných teroristickou skupinou a poskytování humanitární pomoci Pásmu Gazy.

Prezident Jicchak Herzog s ministrem zahraničí USA Antonym Blinkenem. Tel Aviv, 30. 11. 2023. Foto: Haim Zach / Vládní tiskový úřad.
Prezident Jicchak Herzog s ministrem zahraničí USA Antonym Blinkenem. Tel Aviv, 30. 11. 2023. Foto: Haim Zach / Vládní tiskový úřad.

Antony Blinkem jednal s izraelským prezidentem Jicchakem Herzogem a premiérem Benjaminem Netanjahuem. Při jednání s premiérem ministr zdůraznil nutnost zajistit humanitární ochranu a ochranu civilistů v jižní Gaze dříve, než zde dojde k vojenské operaci“ a zdůraznil, že „naléhal na Izrael, aby učinil vše možné, aby se zabránilo civilním škodám.“

Předseda vlády Benjamin Netanjahu a ministr zahraničí USA Antony Blinken. Jeruzalém, 30. 11. 2023. Foto: Amos Ben-Gershom / Vládní tiskový úřad
Předseda vlády Benjamin Netanjahu a ministr zahraničí USA Antony Blinken. Jeruzalém, 30. 11. 2023. Foto: Amos Ben-Gershom / Vládní tiskový úřad

Večer americký ministr jednal v Ramalláhu s předsedou Palestinské správy, vládnoucí arabským autonomním územích v Judeji a Samaří, mimo jiného o „naléhavé potřebě opatření ke zlepšení bezpečnosti a svobody Palestinců na Západním břehu“. Ministr „zopakoval, že Spojené státy jsou i nadále odhodlány prosazovat konkrétní kroky pro Palestinský stát“.

Antony Blinken se poté sešel s dalšími izraelskými představiteli. S vůdcem opozice a předsedou strany Ješ atid (Budoucnost existuje) Jairem Lapidem a ministrem obrany Joavem Galantem. Opět zdůraznil nutnost šetření lidskými životy při následující izraelské ofenzivě na jihu Pásma Gazy a vyzval k tomu, aby Izrael předložil lepší plán, pokud nechce, aby Pásmu vládla Palestinská správa.

Na večerní tiskové konferenci ministr zahraničí USA řekl, že k „přerušení cyklu násilí“ bude Izrael muset „zlepšit životy Palestinců jak na Západním břehu, tak v Gaze“, a to „okamžitým, hmatatelným způsobem“ a dodal, že by jim měla být poskytnuta věrohodná cesta ke státnosti. Blinken řekl, že na svých setkáních diskutoval o „praktických krocích“, které lze za tímto účelem podniknout, a zároveň si uvědomuje, že konečného cíle nebude snadné dosáhnout. Na otázku, co si USA myslí pod svým cílem „oživené“ palestinské samosprávy, která by nakonec řídila sjednocený Západní břeh Jordánu a Gazu, Blinken není příliš konkrétní, ale řekl, že autonomie bude muset projít reformami, zbavit se korupce a prosazovat svobodu tisku.

 

Prezident Jicchak Herzog se sešel s prezidentem Emirátů

V Dubaji na konferenci OSN o klimatu se izraelský prezident Jicchak Herzog v rámci izraelského úsilí zajistit návrat rukojmích zadržovaných teroristy Hamasu v Gaze sešel s prezidentem Spojených arabských emirátů Muhammadem bin Zajd Ál Nahján a požádal jej, aby využil svou „plnou diplomatickou váhu“ a pomohl přivést rukojmí zpět, zatímco ten zdůraznil, že je třeba pustit do Gazy humanitární pomoc.

Prezident Izraele a Spojených arabských emirátů. 30. 11. 2023. Foto: Kobi Gideon / Vládní tiskový úřad
Prezident Izraele a Spojených arabských emirátů. 30. 11. 2023. Foto: Kobi Gideon / Vládní tiskový úřad

Prezidenta během setkání doprovází premierům poradce pro národní bezpečnost Cachi Hanegbi (Tzachi Hanegbi) a další úředníci.