Příměří skončilo, Izrael opět ve válce

Izraelské letectvo v boji v Gaze a v Libanonu. 1. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelské letectvo v boji v Gaze a v Libanonu. 1. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Obnoveny boje s Hamastánem v Gaze

Před 6 hodinou ranní se rozezněly sirény ve městě Sderot a souvisejících oblastech sirény protiraketového poplachu. Krátce poté bylo slyšet výbuch a Izraelské obranné síly potvrdily, že sestřelily raketu vystřelenou na Izrael z Pásma Gazy.

Okolo 7 hodiny se rozezněly sirény protiraketového poplachu ve městě Holon, poblíž Pásma Gazy. Již předtím byly vypáleny rakety na obec Cholit, nicméně dopadly v neobydlených místech.

Úřad předsedy vlády Izraele v 7 hodin místního času oznámil, že klid zbraní skončil. „Teroristická organizace Hamas-ISIS porušila plán. Nesplnila svou povinnost propustit dnes všechny rukojmí a vypálila rakety na izraelské občany. Po obnovení bojů zdůrazňujeme: Izraelská vláda je odhodlána dosáhnout cílů války: Propustit rukojmí, odstranit Hamás a zajistit, aby Gaza již nikdy nepředstavovala hrozbu pro obyvatele Izraele,“ konstatovalo prohlášení.

Izraelské letectvo krátce poté zahájilo vlnu úderů na místa v Pásmu Gazy, spojená s teroristickým Hnutí islámského odporu (Hamas). Nálety zasáhly jižní Gazu, včetně obce Abassan východně od města Chán Júnis a severozápad Pásma, oznámil Hamas.

Izraelské letectvo v boji v Gaze a v Libanonu. 1. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelské letectvo v boji v Gaze a v Libanonu. 1. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Podle palestinskoarabských zpráv izraelská armáda ve městě Chán Júnis rozhazuje letáky, v nichž vyzývá přesunu obyvatel směrem na jih, do Rafáhu, a varuje, že oblast je z důvodu bojů nebezpečná.

Izraelské letectvo v boji v Gaze a v Libanonu. 1. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelské letectvo v boji v Gaze a v Libanonu. 1. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Izraelské obranné síly zveřejnily mapu rozdělující Pásmo Gazy na stovky malých oblastí, které použije k informování palestinských civilistů o aktivních bojových zónách. Armáda vyzývá obyvatele Pásma, aby věnovali pozornost číslu své oblasti a sledovali budoucí aktualizace, protože pomocí čísla oblasti budou do budoucna označovány oblasti k evakuaci, až se ofenziva rozšíří na jih Pásma. Vojáci se tak chtějí vyhnout nutnosti masové evakuace, kterou provedli při operaci na severu Pásma.

Rozdělení Pásma Gazy na zóny. 1. 12. 2023. Autor: Izraelské obranné síly
Rozdělení Pásma Gazy na zóny. 1. 12. 2023. Autor: Izraelské obranné síly

„Izraelské obranné síly tvrdě operují proti teroristickým organizacím, přičemž vynakládá velké úsilí na rozlišení mezi civilisty a teroristy. Lidé z Gazy nejsou našimi nepřáteli. Z tohoto důvodu izraelská armáda od dnešního rána vede řízenou a specifickou evakuaci obyvatel Gazy, aby jich co nejvíce přesunula z oblastí boje,“ uvádí se v prohlášení.

Okolo 16. hodiny místního času armáda oznámila, že od 7. hodiny provedla nálety proti asi 200 cílům v Pásmu Gazy. Několik úderů se odehrálo na jihu v Chán Júnis a Rafáhu. Některé z úderů v severní Gaze byly řízeny silami 162., 36. a 252. divize. Pozemní jednotky mezitím zdemolovaly struktury, kde byly nastražené výbušniny, tunelové šachty, odpalovací místa raket a další infrastrukturu patřící Hamásu. V Gaze dnes útočily také raketové čluny námořnictva, tanky a dělostřelectvo.

Mezitím bylo na jihoizraelská města z Gazy vypáleno zhruba 50 raket.

Ministr obrany Joav Galant dnes pozoroval vlnu úderů izraelského letectva v Gaze z bitevního vrtulníku nad Pásmem. Letěl v Boeingu AH-64 Apache s velitelem 190. perutě a přes vysílačku hovořil s velitelem 551. záložní brigády podplukovníkem Ido Kassem, který vede pozemní operace v oblasti Bejt Chanún.

Izraelské letectvo v boji v Gaze a v Libanonu. 1. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelské letectvo v boji v Gaze a v Libanonu. 1. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

V následném videoprohlášení z letecké základny Tel Nof Galant uvedl: „Hamas rozumí pouze síle. Včera v noci… jsem schválil pokračování ofenzivy. Dnes ráno jsme všichni viděli smysl úderů. Bylo to vidět v Izraeli a teroristickou organizací Hamás v pásmu Gazy. Sledoval jsem útoky a viděl jsem jejich intenzitu z kokpitu bitevního vrtulníku letectva nad pásmem Gazy. Jak jsem řekl od prvního dne, nyní opakuji, Hamás rozumí pouze síle. Budeme pokračovat v útocích na [Hamas], dokud nedosáhneme cílů války: Rozložení Hamasu, odstranění jeho vojenských schopností a návrat rukojmích do jejich domovů. V této misi budeme pokračovat až do úspěšného konce a vítězství nad Hamasem,“ dodal ministr obrany.

Ministr obrany Joav Galant ve vrtulníku Apache na letecké základně Tel Nof. 1. 12. 2023. Foto: Ariel Hermoni / Ministerstvo obrany
Ministr obrany Joav Galant ve vrtulníku Apache na letecké základně Tel Nof. 1. 12. 2023. Foto: Ariel Hermoni / Ministerstvo obrany

 

Možnost nového přerušení bojů

Po poledni izraelský vládní mluvčí Ejlon Levy (Eylon Levi) prohlásil, že „Hamas se bohužel rozhodl ukončit přestávku (v bojích) tím, že nepropustil všechny unesené ženy. Hamas, který se rozhodl držet naše ženy, nyní dostane matku všech úderů.“

Krátce poté stejnou argumentaci pronesl vysoký izraelský představitel pro Kanál 13 izraelské televize: „Pokud vrátí naše ženy, bude den pauza. Rovnice je jednoduchá.“ Kanál 12 pak citoval nejmenovaného diplomata, který řekl: „Bude několik dní boje. Hamás zná podmínky pro návrat k přerušení bojů.“

Poté, co se 110 vrátilo domů, je v Pásmu Gazy palestinskými zločinci stále zadržováno 137 rukojmích, unesených z Izraele při přepadu a masakru 7. října 2023. Únosci drží 115 mužů, 20 žen a 2 děti. Starších 75 let je 10 rukojmích. Většina, tedy 126, jsou Izraelci a 11 jsou cizí státní příslušníci, včetně 8 Thajců. Vládní mluvčí Ejlon Levy mezi rukojmí uvedl i 10měsíčního Kfira Bibase, jeho čtyřletého bratra Ariela a jejich matku Širi. Tvrzení Hamasu, že chlapci a jejich matka byli zabiti, nebylo potvrzeno. Pohřešuje se stále ještě 7 lidí.

 

Zranění izraelští vojáci

Pět vojáků bylo dnes ráno zraněno v důsledku minometného úderu poblíž jižní komunity Nirim. Tři z vojáků jsou uvedeni ve středně těžkém stavu, zatímco další dva jsou lehce zraněni.

 

V Gaze nalezeno tělo zavražděného Izraelce, oznámena smrt dalších

Izraelští vojáci operující v Pásmu Gazy našli tělo Ofira Carfatiho (Ofir Tzarfati), kterého 7. října zajal Hamás jako rukojmí. Jeho rodina byla o smrti informována včera. Při společné operaci armády a Všeobecné bezpečnostní služby bylo dnes ráno Carfatiho tělo převezeno zpět do Izraele k pohřbu. Datum úmrtí nebylo zveřejněno.

Dnes byla také oznámena další úmrtí Izraelců v souvislosti s přepadem Hamasu 7. října 2023.

V zajetí teroristů zemřel Arje Zalmanovič (Aryeh Zalmanovich), 85letý obyvatel kibucu Nir Oz a jeden z jeho spoluzakladatelů. Teroristé v polovině listopadu zveřejnili video, na němž tento zemědělec a znalec historie, vypadal značně nemocně. Následná zpráva o jeho smrti byla nyní potvrzena.

Kibuc Nir Oz oznámil také smrt své obyvatelky Maji Goren (Maya Goren), 56leté učitelky v mateřské školce. Její tělo je v rukou Hamasu. Manžel paní Goren Avner byl zavražděn Palestinci 7. října, paní byla až dosud považována za rukojmí. Z oznámení není jasné, zda se byla zavražděna hned při teroristickém přepadu, anebo až později v zajetí.

Dnes byla také oznámena smrt Ronena Engela, 54letého obyvatele kibucu Nir Oz, o němž panovalo domnění, že byl unesen do Pásma Gazy, ale nyní vyšlo najevo, že byl zavražděn 7. října. Jeho rodina – manželka Karina Engel- Bart (51 let) a dcery Mika (18 let) a Juval (11 let) – byla únosci propuštěna v pondělí.

Oznámena byla také smrt Guye Iluze, 26letého Izraelce, který byl unesen do Gazy z hudebního festivalu Supernova v Reim. Zvukař izraelských hudebníků Matti Caspi, Shalom Hanoch a dalších, se pokusil uprchnout před teroristy ve svém bílém džípu. Přátelům v autě za ním se podařilo uprchnout, ale teroristé stříleli na Guyovo auto a zabili jeho čtyři cestující. Dokázal vystoupit z auta a vyšplhat na strom, kde byl, když naposledy mluvil se svou rodinou.

Kibuc Be’eri oznámil, že jeho obyvatelka, 70letá Ofra Keidar, která byla 7. října unesena do Gazy, zemřela v zajetí. Jak a kdy zemřela, prohlášení neuvádí. „Její tělo je v rukou Hamásu. Požadujeme její návrat spolu s ostatními rukojmími,“ dodává prohlášení.

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Vstup paliva a humanitární pomoci do Pásma Gazy v rámci dohody o příměří s Hamasem byl zastaven poté, co teroristická skupina dnes ráno porušila příměří, oznámil izraelský Koordinátor vládních aktivit na územích (COGAT).

Do Gazy dnes vstoupily pouze desítky kamionů s humanitární pomocí, která obsahovala pouze vodu, jídlo a léky, ale ne palivo. Nákladní vozy byly zkontrolovány izraelskými úřady na přechodu Nicana před vstupem do Gazy přes egyptský přechod Rafah.

Během dočasného příměří vjíždělo do Gazy každý den asi 200 kamionů, včetně čtyř tankerů s palivem a čtyř tankerů s plynem na vaření.

 

Dopad obnovení bojů na život v Izrael

S ohledem na obnovení bojů Velitelství domácí fronty ráno oznámilo, že školy ve velké části středního a jižního Izraele se otevřou pouze tehdy, pokud se studenti dostanou včas do chráněných prostorů v případě raketových útoků. Školy na periferii Gazy zůstávají zavřené.

V severním Izraeli byl dnes odpoledne sestřelen „podezřelý objekt“, který narušil z Libanonu izraelský vzdušný prostor. Protiraketa vyvolala poplach v řadě obcí Horní Galileje. Armáda odpoledne oznámila, že udeřila na teroristickou buňku v jižním Libanonu, blízko severní komunity Zar’it. Několik raket bylo také vypáleno z Libanonu na armádní stanoviště podél hranice poblíž Roš Hanikra a Maragaliot a také na město Kirjat Šmona. Dvě rakety vypálené na Kirjat Šmona byly zachyceny Železnou kupolí. Armáda reagovala dělostřeleckým ostřelováním. K odpovědnosti za útoky na Izrael se přihlásil Hizballáh.

Železná klenba (כיפת ברזל, kipat barzel) v akci
Železná klenba (כיפת ברזל, kipat barzel) v akci

Okolo 17. hodiny se rozezněl protiraketový poplach v celém středním Izraeli. Jedná se o města Rišon LeCion, Lod, Ramla, Be’er Jaakov, Ness Ziona, Or Jehuda, Holon, Ašdod, Rechovot a mnoho dalších menších měst. Bylo zaznamenáno několik zachycení raket systémem Železná klenba (Iron Dome). K útokům se přihlásil Hamas. Obdobně rozsáhlý poplach se rozezněl okolo 20. hodiny.

Po 21. hodině se ozvaly protiraketové poplachové siréry v komunitě Eliav v regionu Lachiš a obci Tekoa v Judeji a Samaří. Palestinský islámský džihád v prohlášení oznámil, že vypálil rakety na Jeruzalém a další města v Izraeli. Obyvatelé Jeruzaléma hlásili, že slyšely rámus, pravděpodobně z protiraket systému Železná klenba.

 

Skandál ohledně smrti izraelského civilisty

Rodina Yuvala Dorona Castlemana, 37 let, který byl včera smrtelně postřelen na místě teroristického útoku v Jeruzalémě dvěma vojáky, kteří si ho spletli s teroristou, tvrdí, že byl „popraven“. Castleman se na teroristy vrhl se svou střelnou zbraní a vystřelil na ně, než ho vojáci postřelili. Video z místa činu ukázalo, že poté odhodil zbraň, padl na kolena a zvedl ruce do vzduchu a křičel „nestřílej“. Vojáci však na něj přesto znovu vystřelili.

Původně se mělo za to, že k smrti došlo nešťastnou náhodou. Věc je předmětem vyšetřování Všeobecné bezpečnostní služby (Šabak) a vojenské policie.

 

Izraelský prezident jednal s katarským emírem

Izraelský prezident Jicchak Herzog dnes jednal s katarským emírem Tamim bin Hamad Al Thaním. Podrobnosti o setkání nebyly ani jednou ze stran zveřejněny.

Emír Tamím ibn Hamad al-Sání a prezident Jicchak Herzog. 1. 12. 2023
Emír Tamím ibn Hamad al-Sání a prezident Jicchak Herzog. 1. 12. 2023

Herzog se účastní klimatickém summitu OSN COP28 a současně vede jednání o možnostech osvobození Izraelců unesených palestinskými teroristy do Pásma Gazy. Katar působí jako hlavní zprostředkovatel jednání s teroristy Hamasu, s nimiž má vynikající vztahy a které roky financuje.

Katarské ministerstvo zahraničí dopoledne uvedlo, že „vyjadřuje hlubokou lítost nad obnovením izraelské agrese proti Gaze“. Rozhovory o přestávce v bojích prý pokračují, ale „pokračující bombardování Pásma Gazy v prvních hodinách po skončení pauzy komplikuje zprostředkovatelské úsilí a zhoršuje humanitární katastrofu v Pásmu“.

„Katarský stát znovu odsuzuje všechny formy útoků na civilisty,“ uvádí země, která roky sponzoruje sunitské džihádisty na Blízkém východě a v severní Africe a z jejíhož území vysílá televize al- Džazíra, pravidelně dávající prostor radikálním islamistům.

 

Prezident Herzog jednal s britským králem, indickým premiérem a předsedkyní Evropské komise

Ve Spojených arabských emirátech se prezident Herzog sešel s králem Spojeného království Karlem III. a diskutoval s ním o snaze osvobodit izraelské rukojmí z Gazy. Prezident požádal krále, aby „využil veškerý svůj diplomatický vliv k urychlení úsilí přivést unesené dcery a syny zpět domů“.

Karel III. a Jicchak Herzog
Karel III. a Jicchak Herzog

O diplomatickou pomoc požádal izraelský premiér též předsedu indické vlády Naréndru Dámodardáse Módího a předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyen.

Jicchak Herzog a Naréndra Dámodardás Módí
Jicchak Herzog a Naréndra Dámodardás Módí
Ursula von der Leyen a Jicchak Herzog
Ursula von der Leyen a Jicchak Herzog

 

USA oznámí neudělování víz „radikálním židovským osadníkům“

Americký ministr zahraničí Antony Blinken během včerejších schůzek informoval premiéra Benjamina Netanjahua, že vláda USA se chystá oznámit sérii zákazů udělování víz izraelským „osadníkům“ zapojeným do útoků na „Palestince na Západním břehu Jordánu“.

Oznámení bude pravděpodobně nebude obsahovat výčet jmen, ale jen počet lidí, kterým byl zakázán vstup do USA. Američané prý doufají, že anonymita poslouží jako odstrašující prostředek proti těm, kteří uvažují o útocích na Palestince a kteří nebudou vědět, zda jsou na černé listině nebo ne.

Během včerejší tiskové konference Blinken řekl: „Očekáváme od izraelské vlády, aby podnikla nějaké další kroky, abychom to skutečně zastavili. A zároveň zvažujeme vlastní kroky.“ Izraelská vláda již minulý měsíc oznámila zintenzivnění svých aktivity v boji proti jevu, který podle ní páchají „jádro“ nanejvýš několika stovek extremistů. V posledních týdnech skutečně došlo k několika zatčením a uvalení administrativní detence na údajné radikální židovské obyvatele Judeje a Samaří.

Ministr zahraničí USA dnes také oznámil, že jeho vláda je proti jakékoliv redukci území Pásma Gazy, a to včetně zřízení izraelské nárazníkové zóny a celé toto území musí zůstat „palestinské“.