Izrael ve válce – Den čtyřicátý osmý

Dohoda o propuštění některých rukojmí ještě neplatí

Izraelský poradce pro národní bezpečnost Cachi Hanegbi překvapivě před středeční půlnocí oznámil, že žádný z lidí unesených při masakrech Hamasu na jihu Izraele 7. října nebude osvobozen dříve než v pátek. Jednání „neustále pokračují“ a „propuštění začne podle původní dohody mezi stranami a ne dříve než v pátek,“ řekl Hanegbi. Do té doby také budou pokračovat boje izraelské armády proti teroristům v Pásmu Gazy.

Oznámení bylo překvapivé, protože dohoda o osvobození unesených byla schválena izraelskou vládou brzy ráno ve středu a všeobecně se očekávalo, že dnes vstoupí v platnost.

Podle dohody Hamás osvobodí 50 žijících izraelských rukojmích – děti, jejich matky a další ženy ve skupinách po 12–13 lidech – výměnou za čtyřdenní přestávku v bojích a propuštění až 150 palestinskoarabských vězňů – žen a nezletilých. Dohoda by také umožnila příliv paliva a humanitárních dodávek do Gazy během pauzy, je první od doby, kdy Hamás před téměř sedmi týdny zahájil válku překvapivým přepadem jihu Izraele a povražděním přibližně 1 200 lidí, v drtivé většina civilistů. Izrael se v reakci na to zavázal teroristickou skupinu zničit a již téměř 50 dní vede leteckou a pozemní kampaň v Gaze.

Vysoký představitel vlády USA sdělil televizi CNN, že rozhodnutí odložit realizaci dohody o rukojmích o den, na pátek, učinil Izrael společně s Katarem a Egyptem. Bylo potřeba více času na dokončení podrobností a na „minimalizaci toho, aby se něco pokazilo,“ vysvětlil.

Mluvčí katarského ministerstva zahraničí odpoledne oznámil, že příměří mezi Izraelem a Hamasem vstoupí v platnost zítra v 7 hodin místního času a první skupina 13 izraelských rukojmích bude osvobozena zítra v 16 hodin místního času.

Armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari, varoval, že v rámci dohody o rukojmích s Hamasem mohou nastat změny a že se teroristická skupina pokusí použít „psychologický teror“ proti izraelské veřejnosti. Uvedl, že policisté kontaktovali rodiny rukojmích a informovali je, kdo je propuštěn, „s nezbytnými výhradami“.

„Budou to složité dny, nic není konečné, dokud se to skutečně nestane. A dokonce i během tohoto procesu může kdykoli dojít ke změnám. Je důležité si uvědomit, že Hamás je nelítostný nepřítel. Čekají nás těžké dny, radost smíšená se smutkem. Hamas se pokusí využít dnů dohody a pauzy v boji k šíření strachu, dezinformací a psychologického teroru,“ varoval Hagari s tím, že dohoda není „koncem procesu, ale začátkem“.

V odpovědi na otázku Hagari dodal: „Máme [celkové] cíle, kterých je třeba dosáhnout – zničit Hamás; přivést domů rukojmí; uspořádat hranice tak, aby byly bezpečné, a vytvořit v regionu odstrašující prostředek.“

„V této fázi“ současné dohody s Hamasem, varoval, „dokud se to nestane, nestane se to. Pokud se to skutečně stane [od] zítřejšího rána, je to konečné období, ve kterém přivedeme ženské a mužské rukojmí domů. Poté budeme pokračovat v boji. Vrácení rukojmích probíhá ve fázích a vojenská kampaň je ve fázích.“

 

Nejvyšší soud zamítl další žaloby

Izraelský Nejvyšší soud zamítl další dvě žaloby proti dohodě s Hamasem o výměně asi 50 izraelských rukojmích za přibližně 150 Palestinců uvězněných v Izraeli za trestné činy související s bezpečností. Soud nadále trvá na tom, že neexistuje žádný podstatný důvod, aby do věci zasahoval.

Jednomyslné rozhodnutí tříčlenného panelu, napsané soudcem Alexem Steinem, uvádí, že vláda má širokou volnost v otázkách bezpečnosti a diplomacie, které jsou mimo působnost soudu. Soud také odmítl tvrzení žalobců, že vláda diskriminuje některé zajatce tím, že jiné propouští, a tvrdí, že vládní prohlášení naznačují, že se snaží osvobodit všechny rukojmí a že je to Hamas, kdo je zodpovědný za rozdělení rukojmích do různých kategorií.

 

Válka s Hamastánem v Gaze

Izraelská armáda ráno oznámila, že letectvo za poslední den zaútočilo na asi 300 cílů v Pásmu Gazy. Místa zahrnují velitelská centra, tunely, sklady zbraní, závody na výrobu zbraní a odpalovací pozice protitankových střel.

Pozemní operace v pásmu Gazy pokračovaly přes noc, přičemž 215. dělostřelecký pluk zasáhl několik cílů v severní Gaze v Džabalíji, zatímco jednotky operují v této oblasti.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 23. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 23. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Bezpilotní letoun provedl úder proti skupině operativců Hamasu pohybujících se směrem k izraelským silám. Hamasnické pozorovací stanoviště bylo zaměřeno naváděnou municí.

Tanky a dron zasáhly buňku Hamasu uprostřed přestřelky s brigádou Golani.

Bojové ženijní síly 924. praporu našly a zničily tunelovou šachtu Hamasu v oblasti Bejt Chanún na severu Gazy.

Jednotky brigády Bislamach navíc našly tunelovou šachtu v mešitě a 14. brigáda našla otvor tunelu v obytném domě spolu se zbraněmi.


Vzhledem k tomu, že se očekává, že Izrael vstoupí do dočasného příměří s teroristickou skupinou Hamás, náčelník štábu Izraelských obranných sil generálporučík Herzi Halevi říká, že armáda „neukončuje válku“. „Snažíme se propojit cíle války, aby tlak z pozemní operace přinesl schopnost dosáhnout i cíle této války, vytvořit podmínky pro propuštění unesených rukojmích,“ řekl Halevi velitelům při návštěvě pásma Gazy. „Válku nekončíme. Budeme pokračovat, dokud nezvítězíme, budeme pokračovat a pokračovat v dalších oblastech Hamasu,“ dodal náčelník štábu při setkání s veliteli brigád 36. divize a hodnocení situace s vyššími důstojníky.

Generálporučík Herzi Halevi s vysokými důstojníky. 23. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Generálporučík Herzi Halevi s vysokými důstojníky. 23. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Izraelské obranné síly zveřejnily nové záběry elitní jednotky Egoz operující v táboře Šati města Gaza uprostřed vojenské pozemní ofenzívy. Vojáci dobyli místa Hamasu, bojovali s teroristy, řídili nálety a během náletů zabavili zbraně a vojenské vybavení.

Elitní jednotky Egoz operující v táboře Šati města Gaza. Publikováno 23. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Elitní jednotky Egoz operující v táboře Šati města Gaza. Publikováno 23. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Bojovníci 401. brigády operující ve čtvrti Džabalíja města Gaza našli čtyři „významné“ tunely vykopané hluboko pod zemí a také skrýš zbraní ukrytou pod postelemi dětí vysokého člena Hamásu a ve skříních.

Skrýš zbraní ukrytá pod postelemi dětí vysokého člena Hamásu. 23. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Skrýš zbraní ukrytá pod postelemi dětí vysokého člena Hamásu. 23. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Skrýš zbraní ukrytá ve skříni dětí vysokého člena Hamásu. 23. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Skrýš zbraní ukrytá ve skříni dětí vysokého člena Hamásu. 23. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Tunely jsou napojeny na elektrickou síť a využíval je Hamás. Jeden z nich byl nalezen při domovní prohlídce jiného vysoce postaveného člena teroristické skupiny. V domě prvního úředníka vojáci kromě zbraní našli také mnoho dokumentů a bitevních plánů, které byly předány k prozkoumání zpravodajským složkám. Vojáci také našli šachty používané k odpalování raket, vedle raket dlouhého doletu typu používaného k zaměřování středního Izraele. „Dosáhli jsme srdce rozmístění Hamasu,“ uvedl velitel brigády plukovník Benny Aharon.

Izraelské obranné síly dnes při náletu v Pásmu Gazy zabily Amara abú Džalaláha (Amar Abu Jalalah), velitele námořních sil Hamásu v Chán Júnis. Džaláláh byl „vysoce postavený operativec v námořních silách Hamásu a podílel se na řízení několika teroristických útoků po moři, které byly zmařeny“. Nálet byl proveden na základě zpravodajských informací poskytnutých Všeobecnou bezpečnostní službou (Šin Bet) a Ředitelstvím vojenské rozvědky (Aman) a námořnictvem.

Izraelská armáda a Všeobecná bezpečnostní služba (Šin Bet) potvrdila zatčení ředitele nemocnice Šífa ve městě Gaza. Muhamad abú Salmíja (Mohammad Abu Salmiya) je vyslýchán poté, co „velké množství důkazů“ odhalilo, že nemocnice je pod jeho vedením využívána jako velitelské centrum pro Hamás. Rozhodnutí o zadržení bylo učiněno v souvislosti s výsledky vyšetřování jeho zapojení do aktivit Hamasu a znalostí o nich.

Ministr obrany Joav Galant říká, že jakmile skončí „krátké“ dočasné příměří s teroristickou skupinou Hamás, armáda obnoví boje „intenzitou“ po dobu nejméně dvou měsíců.

Ministr obrany Joav Galant s vojáky námořní komando jednotky Šajetet 13. 23. 11. 2023. Foto: Ariel Hermoni / Ministerstvo obrany
Ministr obrany Joav Galant s vojáky námořní komando jednotky Šajetet 13. 23. 11. 2023. Foto: Ariel Hermoni / Ministerstvo obrany

„V nadcházejících dnech uvidíte nejprve propuštění rukojmích. Tato pauza bude krátká,“ říká Galant vojákům námořního komanda Šajetet 13. „To, co se od vás v tomto oddechu vyžaduje, je zorganizovat se, připravit se, prozkoumat, doplnit zbraně a připravit se na pokračování. Bude pokračovat, protože potřebujeme dokončit vítězství a vytvořit impuls pro další skupiny rukojmích, kteří se vrátí pouze v důsledku tlaku,“ pokračoval.

Dokonce i poté, co skončí období intenzivních bojů, dodal, „bude mnoho operací, ve kterých bude mít Šajetet 13 co dělat, dokud nebude z Pásma Gazy hrozit žádná vojenská hrozba, a my budeme mít svobodu dělat to, co chtít v každém okamžiku.“

 

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům uvádí, že téměř 1 037 000 vnitřně vysídlených palestinských Arabů v současné době hledá úkryt ve 156 zařízeních UNRWA v celém Pásmu Gazy. Agentura uvádí, že počet jejích pracovníků zabitých probíhajícím konfliktem v Gaze činí 108. Informace ve zprávě byly platné k úterý.

Úředník ministerstva zdravotnictví v Gaze řízeného Hamasem dopoledne sdělil, že Izrael nařídil úplnou evakuaci Indonéské nemocnice na severu Pásma. Dr. Múnir al-Búrš (Munir al-Boursh) řekl televizi Aal-Džazíra, že představitelé nemocnice se snaží zorganizovat autobusy k evakuaci asi 200 pacientů, včetně starších dospělých a dětí s popáleninami. Před nemocnicí zuří boje už několik dní a stovky lidí už byly evakuovány na jih.

 

Situace na hranici s Libanonem

Ráno se rozezněl letecký poplach u hranice s Libanonem v Západní Galileji a Horní Galileji.

Armáda provedla dronový útok a dělostřelbu proti protitankové raketové jednotce v jižním Libanonu, poblíž severní komunity Zar’it.

Přes noc byla nad Libanonem vypálena raketa země-vzduch na izraelský vojenský dron. Raketu zachytila protivzdušná obrana. Armáda v reakci na to provedla nálet proti raketometu a skladišti zbraní.

 

Reakce na možnou přestávku v bojích

Velvyslanec „Palestiny“ při OSN ve středu vyzval k „definitivnímu ukončení“ války Izraele s Hamasem v Gaze a varoval, že příměří za účelem propuštění rukojmích „nemůže být jen pauzou, než masakr začne znovu“.

„Díky tomuto příměří nebudou zabity stovky palestinských dětí,“ řekl Rijád Mansúr Radě bezpečnosti OSN. „Dlužíme jim a všem civilistům v Pásmu Gazy definitivně skoncovat s tímto zločinným útokem na palestinský lid.“ Poděkoval Kataru a Egyptu za jejich roli při přípravě cesty k dohodě a vyzval všechny, kteří přispěli k „zastavení tohoto šílenství“, aby pracovali na „zajištění cesty vpřed, která odvrátí obnovení této agrese“.

Hamas zahájil válku 7. října, kdy tisíce teroristů přešly z Gazy do Izraele po zemi, po moři a vzduchem a zabily přes 1200 lidí, většinu z nich civilistů, a zajali asi 240 rukojmích.
Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan reagoval slovy, že jakmile přerušení bojů skončí, „budeme i nadále s plnou silou usilovat o dosažení našich cílů“. „Nepřestaneme, dokud neodstraníme všechny teroristické schopnosti Hamásu a nezajistíme, že už nebude moci vládnout Gaze a ohrožovat jak izraelské civilisty, tak ženy a děti v Gaze,“ řekl Erdan.

 

Bezpečnostní situace v Izraeli

USA sestřelily několik dronů vypuštěných Húsi z Jemenu, oznámilo ústřední velitelství armády Spojených států. „Drony byly sestřeleny, když byla americká válečná loď na hlídce v Rudém moři. Loď ani posádka neutrpěly žádné škody ani zranění“. Od vypuknutí války sestřelily USA několik raket vypálených húsijskými rebely na jihoizraelský Ejlat. Saúdská Arábie také sestřelila řadu střel.

Ráno se rozezněly sirény raketového poplachu v obcích u hranice s Pásmem Gazy.

 

USA pro vznik Palestinského státu

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v telefonátech s protějšky ze Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Kataru o probíhající válce mezi Izraelem a Hamásem zdůraznil potřebu vytvoření Palestinského státu.

USA od vypuknutí války zintenzivnily svou rétoriku ve prospěch dvoustátního řešení v naději, že potenciální odstranění Hamásu z Gazy poskytne Palestinské správě příležitost k případnému návratu, což by lépe sjednotilo enklávu s arabským autonomním územím v Judeji a Samaří (tzv. Západní břeh Jordánu) a položit základy pro dvoustátní řešení s Izraelem.

Izrael však tuto myšlenku téměř odmítl, když premiér Netanjahu zdůraznil, že nedovolí Palestinské správě v její současné podobě vrátit se do Gazy.