Izrael ve válce – Den čtyřicátý sedmý

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 22. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 22. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Dohoda o propuštění některých rukojmí

Úřad předsedy izraelské vlády vydal nad ránem formální prohlášení, kterým potvrdil rozhodnutí kabinetu schválit první dohodu o rukojmích ve válce mezi Izraelem a Hamásem v Gaze.

„Izraelská vláda se zavázala přivést všechny unesené domů. Vláda v noci schválila osnovu první etapy dosažení tohoto cíle, podle níž bude během čtyř dnů, během nichž dojde k útlumu v bojích, propuštěno nejméně 50 unesených – žen a dětí. Propuštění každých deseti dalších unesených bude mít za následek další den oddechu. Izraelská vláda, Izraelské obranné síly a bezpečnostní síly budou pokračovat ve válce, aby vrátily všechny unesené, dokončily likvidaci Hamasu a zajistily, že Gaza neobnoví žádnou hrozbu pro Stát Izrael,“ uvádí se v prohlášení, které neuvádá podrobnosti o žádném z dalších ústupků, které Izrael údajně učinil, včetně propuštění palestinských vězňů a vstupu dalšího paliva a humanitární pomoci do Gazy.

Prezident Jicchak Herzog ráno vydal prohlášení, v němž vyjadřuje podporu dohodě s rukojmími a zároveň uznává „pochopitelné, bolestivé a obtížné obavy“. „Je to morální a etická povinnost, která správně vyjadřuje židovskou a izraelskou hodnotu vykoupení zajatců, a doufám, že to bude významný první krok k přivedení všech zajatců domů,“ uvedl Herzog. „Stát Izrael, Izraelské obranné síly a bezpečnostní síly budou i nadále jednat všemi způsoby, aby dosáhly tohoto cíle, spolu s obnovením úplné bezpečnosti izraelských občanů,“ dodal.

Podporu dohodě o propuštění části lidí, unesených palestinskými teroristy do Gazy, vyjádřil ráno také vůdce parlamentní opozice, předseda strany Ješ atid (Budoucnost existuje) Jair Lapid, který zdůraznil, že „Stát Izrael má nejdůležitější povinnost pokračovat v práci na návratu všech rukojmích domů, až do posledního z nich.“

Mezinárodní výbor Červeného kříže ráno oznámil, že je připraven pomoci jakékoli výměně ve válce mezi Izraelem a Hamásem. „V současné době se aktivně zapojujeme do rozhovorů se stranami, abychom pomohli uskutečnit jakoukoli humanitární dohodu, které dosáhnou,“ uvedl Červený kříž. „Jako neutrální prostředník je důležité objasnit, že nejsme součástí jednání a nerozhodujeme o jejich podstatě. Naší úlohou je usnadnit implementaci, jakmile se strany dohodnou.“

Izrael ráno zveřejnil seznam 300 palestinských vězňů a zadržených, kteří by mohli být propuštěni v rámci dohody o osvobození izraelských rukojmích zadržovaných Hamasem a dalšími teroristickými skupinami v Gaze. Naprostá většina, 287 z 300 vězňů, kteří by mohli být propuštěni, jsou muži ve věku 18 a méně let – většina z nich zadržována za výtržnosti a házení kamenů. Ostatních 13 vězňů jsou dospělé ženy, většina z nich odsouzených za pokus o teroristické bodnutí.

Okolo 9. hodiny pak izraelská vláda zveřejnila další podrobnosti dohody s palestinskými teroristy.

Podle rozhodnutí bude všech 300 palestinských vězňů propuštěno pouze za podmínky, že 100 žijících rukojmích – izraelských občanů nebo izraelských obyvatel – bude osvobozeno z Gazy a vráceno do Izraele.

Vydání bude probíhat ve dvou fázích, přičemž v každé fázi bude několik fází.

V první fázi Izrael propustí 150 palestinských vězňů, jakmile bude 50 rukojmích vráceno do Izraele. To proběhne ve čtyřech fázích, přičemž v každé fázi bude propuštěno minimálně 10 rukojmích. „První část bude trvat čtyři dny, během kterých bude pauza v bojích,“ stojí v rozhodnutí.

Ve druhé fázi Izrael propustí „až“ dalších 150 palestinských bezpečnostních vězňů, pokud bude do Izraele vráceno „až“ 50 dalších rukojmích. Říká se, že stejný poměr palestinských vězňů a izraelských rukojmích z první části bude pokračovat, přičemž každá další fáze bude obsahovat propuštění nejméně 10 rukojmích. „Za každé další propuštění 10 rukojmích bude další pauza v bojích na 24 hodin,“ stojí v prohlášení. Ve druhé fázi budou vězni opět propuštěni, až budou rukojmí zpět v Izraeli.

V prohlášení se uvádí, že „bezprostředně po skončení pauzy v bojích potřebné k zajištění propuštění rukojmích budou boje v pásmu Gazy obnoveny s cílem zničit vojenské a organizační schopnosti Hamasu a palestinského islámského džihádu v Gaze a vytvořit podmínky pro návrat všech rukojmích.

Rozhodnutí opravňuje válečný kabinet – tedy premiéra Benjamina Netanjahua, ministra obrany Joava Galanta a ministra Benyho Gance – rozhodnout o totožnosti vězňů, kteří mají být propuštěni v každé fázi, a to z poskytnutého seznamu. Jsou také oprávněni určit načasování každé fáze. Navíc mohou rozhodnout o konci fází a celá výměna a pauza v boji je omezena na maximálně deset dní od konce první fáze, píše se v rozhodnutí.

Všichni palestinští vězni na seznamu, kteří nebyli propuštěni do konce výměn, nebudou propuštěni, uvádí rozhodnutí.

Dohodu o příměří přivítala řada států světa, včetně USA, Německa, Francie, Ruska a Egypta. Uvítal ji také Mahmúd Abbás, předseda Palestinské správy vládnoucí arabským autonomním územím v Judeji a Samaří.

Podle posledních informací by příměří mělo nastat od zítřejší 10. hodiny dopolední.

Izrael večer obdržel seznam jmen rukojmích, kteří mají být propuštěni zítra během prvního dne příměří dosaženého s Hamasem, oznámil Kanál 12 izraelské televize. Izrael nezveřejní jména před jejich propuštěním, aby se vyhnul falešné naději mezi rodinami, pokud dohoda padne. Seznam dostal šéf Mosadu David Barnea a armádní generál Nican Alon (Nitzan Alon), kteří jsou v současné době v Kataru a dolaďují poslední detaily dohody.

 

Žaloba proti dohodě s teroristy neuspěla

Proti celého dohodě nebo proti propuštění konkrétního palestinskoarabského vězně je možné podat do 24 hodin od zveřejnění jmén žalobu k Nejvyššímu soudu. Tu podalo v poledne Sdružení obětí terorismu Almagor (Almagor Terror Victims Association).

Nejvyšší soud ve zrychleném řízení žalobu již večer zamítl. Soudce Alex Stein odmítl argumenty Almagoru, že dohoda porušuje právo na rovnost zanechaných rukojmích s tím, že je morální odpovědností přivést domů zajatce, citujíce středověkého rabínského učence Maimonida.

„Tato obtížná záležitost je zcela v oblasti úvah o válce a míru a zahraniční politice, které jsou v rukou vlády. Jde o jednoznačnou otázku politiky, kterou soud nemůže řešit, což jsme opakovaně zdůrazňovali v řadě rozsudků,“ uvedl Stein.

 

Možné reakce armády na porušení budoucího příměří

Pokud by se po vyhlášení příměří izraelští vojáci v Gaze dostali pod palbu, bylo by jim dovoleno palbu opětovat, ale Izrael se pokusí nezahájit vojenskou akci, sdělil novinářům vysoce postavený izraelský představitel. Dodal, že Hamás má v severní Gaze slabou kontrolu a nemusí být schopen uplatňovat autoritu nad všemi teroristy v této oblasti. Izrael proto případ od případu pečlivě zváží, jak reagovat na jakékoli porušení pauzy v nepřátelských akcích, s ohledem na pokračující imperativ zajistit, aby propuštění rukojmích pokračovalo.

Vojáci budou čelit jakékoli přímé hrozbě, přičemž se budou snažit nepodniknout kroky, které by mohly být interpretovány jako porušení dohody. Izrael má v úmyslu využít pauzu v bojích k plánování dalších kroků války, včetně zajištění toho, aby co nejvíce rukojmích bylo přivedeno domů, uvedl představitel.

 

Válka s Hamastánem v Gaze

Izraelské obranné síly nadále působí v Pásmu Gazy, přičemž pozemní síly se střetávají s operativci Hamasu a provádějí se údery proti infrastruktuře teroristické skupiny. Boje pokračují, neboť ještě nenastalo dočasném příměří, které umožní propuštění části lidí unesených teroristy z Izraele.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 22. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 22. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Armádní 7. obrněná brigáda přes noc provedla řadu nájezdů na místa Hamasu, ze kterých byla střelba namířena na vojáky.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 22. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 22. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Pěší brigáda Givati provedla nájezd na Šejch Za’id poblíž Džabalíje a zničila řadu pozorovacích stanovišť Hamasu.

14. obrněná záložní brigáda provedla nájezd na oblast Bejt Chanún a našla v domě sklad zbraní.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 22. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 22. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Síly 202. praporu výsadkové brigády se střetly s operativci Hamasu v severní Gaze a několik z nich zlikvidovaly.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 22. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 22. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Obrněná záložní brigáda Harel zasáhla tunelovou infrastrukturu Hamásu v severní Gaze, z níž před několika dny teroristé zahájili palbu na vojáky.

261. záložní brigáda identifikovala budovu v severní Gaze s operativci Hamásu a zbraněmi uvnitř a zničila ji a eliminovala osoby uvnitř.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 22. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 22. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Námořnictvo také provedlo údery proti místům Hamasu podél pobřeží, včetně obytné budovy, ze které odstřelovači Hamasu zahájili palbu na pozemní síly.

Armáda v poledne vyzvala civilisty ve městě Džabalíja a ve čtvrti Šudžaija ve městě Gaza, obou na severu Pásma, aby se během každodenního humanitárního koridoru, který je otevřen do 16:00, přesunuli na jih. Armáda pomalu postupuje města Džabalíja, které je opěrným bodem Hamásu, a pravděpodobně jako další vstoupí do Šudžaiji. Armáda také oznámila, že dnešní taktická bojová pauza bude ve čtvrtích Džúrat al-Lot a Batn al-Samín ve městě Chán Júnis.

Vojáci od začátku pozemní ofenzívy minulý měsíc v Pásmu Gazy odhalil a zničili asi 400 tunelových šachet. Významnou roli přitom sehrály elitní bojové ženijní jednotky Jahalom. Vstupy do tunelu byly nalezeny hluboko v civilní infrastruktuře, včetně obytných budov, škol, nemocnic a dalších míst. Armáda opakovaně zdůrazňuje, že Hamás využívá obyvatelstvo v Gaze jako lidské štíty tím, že záměrně umísťuje svou infrastrukturu do civilního prostředí.

Odpoledne armáda oznámila, že pěší brigáda Givati dobyla velitelství brigády Hamasu v severní Gaze ve čtvrti Šejch Za’id mezi Bejt Chanún a Džabalíjou. Ve čtvrti žije několik vysokých představitelů Hamasu a v sousedství je také řada objektů patřících k teroristické skupině, včetně jejích elitních jednotek Nuchba.

Jednotky Givati provedly nájezd na areál a našly řadu tunelových šachet, včetně „strategického“ vstupu, který byl asi 50 metrů hluboký a sedm metrů široký.

Vojáci také v areálu našli miniaturní izraelský obrněný transportér a maketu izraelské hraniční bariéry v Gaze. Nedaleko vojáci také nalezli místo výroby a startu raket. Vojáci při obsazování oblasti eliminovali několik operativců Hamasu. Komplex byl následně zničen. Při samostatném nájezdu ve stejné oblasti nalezly síly Givati několik zbraní na pickupu, který pravděpodobně použil Hamás při útocích 7. října.

Vojáci výsadkové brigády provedli nájezd na čtvrť Tel al-Hawa města Gaza a dobyli základnu Hamasu a kanceláře zpravodajské divize teroristické skupiny. Síly zabavily „zpravodajské materiály, technické [vybavení] a významné informace o podzemní infrastruktuře Hamásu“. Kanceláře zpravodajské divize Hamasu byly později zničeny. Během úderu vojáci eliminovali několik teroristů a našli dílnu na výrobu dronů, minometů a dalších zbraní.

Izraelské obranné síly odhalily další části sítě tunelů Hamasu pod nemocnicí Šífa a večer zveřejnily videa dalších vchodů a podzemních úkrytů. Tunel vede pod tzv. katarskou budovou v Šífa a podle armády zahrnuje „válečné místnosti“ a úkryty.

Nemocnice Šífa. 22. 11. 2023. Grafika: Izraelské obranné síly
Nemocnice Šífa. 22. 11. 2023. Grafika: Izraelské obranné síly

Vchod do tunelu nalezený minulý týden v Šífa skončil po asi 55 metrech tunelu u protivýbuchových dveří. Za dveřmi, které byly včera proraženy, byla klimatizovaná místnost, úkryt, toalety a kuchyň.

Poblíž nemocnice byly nalezeny další dvě tunelové šachty, jedna v ulici a další v budově používané jako učebna asi 100 metrů odtud.

Vojáci také objevili „mnoho zbraní“ a také nálezy, které naznačují, že rukojmí držená Hamasem byli dříve v Šífa, uvedla armáda. „Zjištění jednoznačně ukazují záměrnou metodu Hamasu operování pod nemocnicemi. Teroristická organizace také využívá budovy nemocnic, používá je k ukládání zbraní a jako teroristické velitelství,“ uvádí se v prohlášení.

 

Padlí izraelští vojáci

vzpomínámeIzraelské obranné síly ráno oznámily, že v boji s teroristy Hamasu na severu pásma Gazy padl kapitán Liron Snir, 25 let, velitelem čety průzkumného praporu brigády Golani, původem z Ofra.

Večer bylo oznámeno, že při boji na severu Pásma padl štábní seržant Eitan Dov Rosenzweig, 21 let, z praporu Šaked brigády Givati, původem z Alon Švut.

Jejich smrt zvyšuje počet obětí pozemní operace v Pásmu Gazy na 70.

 

Identifikována další oběť Hamasu

Šani Gabaj
Šani Gabaj

Téměř sedm týdnů po masakru na taneční party Supernova poblíž Gazy 7. října úřady uvedly, že identifikovaly tělo Šani Gabaj (Shani Gabaye), 25leté ženy, která byla pohřešován od útoku Hamasu na Izrael a dosud se věřilo, že byla unesena do Gazy.

 

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Palestinský Červený půlměsíc oznámil, že začala evakuace zbývajících pacientů v nemocnici Šífa ve městě Gaza. Do nemocnice dnes dorazilo 14 sanitek a evakuace byla koordinována s lékařskou skupinou Organizace spojených národů a Lékařů bez hranic. Mluvčí ministerstva zdravotnictví řízeného Hamasem v Gaze, uvedl, že v zařízení je přes 250 pacientů a stále se v něm ukrývá asi 400 vysídlených osob.

Izrael naléhá na evakuaci nemocnice už týdny a koordinuje proces od doby, kdy jeho vojáci převzali kontrolu nad zdravotním střediskem, kde, jak tvrdí, měl Hamás velitelské centrum a využíval jej jako základnu pro své vojenské operace.

O víkendu Izrael a Světová zdravotnická organizace koordinovaly evakuaci 31 předčasně narozených dětí z nemocnice Šífa do jižní Gazy. Z nich bylo 28 dětí později převezeno do Egypta.

 

Situace na hranici s Libanonem

Nejmenovaný představitel vlády USA uvedl, že Bidenova administrativa doufá, že příměří v Gaze povede k „úplné pauze“ v bojích podél izraelsko-libanonské hranice.

Izraelská armáda dopoledne oznámila, že provedla letecké údery proti cílům Hizballáhu v jižním Libanonu. Místa zahrnovala vojenskou základnu, kde byli shromážděni terorističtí operativci, spolu s další infrastrukturou patřící této teroristické skupině. Údery se uskutečňují v době opakovaných útoků Hizballáhu a přidružených palestinských frakcí na severní Izrael.

Izraelské obranné síly okolo 15. hodiny uvedly, že za poslední hodinu bylo z Libanonu vypáleno několik raket na severní komunity Netu’a, Zar’it a Jiftah. Všechny dopadly do otevřených oblastí a nezpůsobily žádná zranění. Armáda odpověděla dělostřeleckým ostřelováním směrem ke zdrojům palby a tanky také ostřelovaly pozorovací stanoviště Hizballáhu v jižním Libanonu.

Hizballáh odpoledne oznámil, že i když není stranou dohody mezi Izraelem a Hamasem, připojí se k příměří. Současně uvedl, že od počátku války bylo zabito 79 jeho bojovníků.

Izraelský ministr zahraničí Eli Cohen dnes druhý den po sobě varoval, že útoky Hizballáhu na Izrael mohou vést k propuknutí plnohodnotné války mezi Izraelem a Libanonem. Zdůraznil, že Izrael o takovou válku nemá zájem, ale útoky nemůže tolerovat. Současně vyzval mezinárodní společenství k realizaci rezoluce č. 1701 Rady bezpečnosti OSN, kterou byl skončena Druhá libanonská válka v roce 2006 a podle níž mají být odzbrojeny všechny libanonské nestátní ozbrojené organizace, což je dnes výlučně proíránský Hizballáh.

 

Izraelský úder v Sýrii

Syrská média odpoledne hlásila, že nad hlavním městem Damašek byly slyšet výbuchy a byla použita protivzdušná obrana, zřejmě kvůli izraelskému náletu. Syrská státní agentura SANA s odvoláním na vojenský zdroj uvedla, že válečná letadla izraelského letectva vypálila dvě rakety z Golanských výšin na místo poblíž hlavního města Damašku. Tvrdí, že syrská protivzdušná obrana sestřelila jednu z raket, zatímco druhá způsobila „materiální ztráty“ a nejsou žádní zranění.

 

Neklid v Judeji a Samaří

Šest palestinských Arabů bylo zabito během nočních střetů s izraelskou armádou ve městě Tulkarem v Samaří, uvedlo ministerstvo zdravotnictví Palestinské správy.

Napětí na Územích je od útoku Hamasu na Izrael od 7. října a propuknutí války vysoké. Vojáci od za tu dobu zatkli asi 1850 hledaných palestinských Arabů, včetně více než 1100 napojených na Hamás.

Policie a pracovníci z oddělení Civilní správy izraelského ministerstva obrany odpoledne provedli demolici několik staveb v malé, nepovolené židovské osadě v oblasti regionálnín rady Mate Binjamin v Judeji a Samaří. Nová osada stála na místě bývalé obce Amona, která byla evakuována v roce 2017. Jeden ze zbořených domů patřil jednomu z bývalých obyvatel oce Amona, který před rokem založil novou osadu. Židovští aktivisté za Zemi Izrael tvrdí, že další z domů bylo bydlištěm vojáka, který v současnosti bojuje v Gaze, ačkoli jeho jméno neuvedli a toto tvrzení tak nelze ověřit. Civilní správa poznamenává, že základna se nacházela velmi blízko oblasti B, kde v Judeji a Samaří vykonává civilní kontrolu Palestinská správa.

 

Bezpečnostní situace v Izraeli

Ráno okolo 7. hodiny se rozezněly sirény protiraketového poplachu v obcich u hranic s Gazou, včetně měst Sderot, Aviv a Nir Am.

Po 16. hodině Izraelské obranné síly oznámily, že stíhačka úspěšně sestřelila řízenou střelu nad Rudým mořem poblíž nejjižnějšího města Ejlat. Předpokládá se, že raketu odpálili Íránem podporovaní Húsíové v Jemenu. Raketa nevstoupila do izraelského vzdušného prostoru.