Izraelské vláda schválila dohodu o rukojmích

Pusťte unesené domů!Jednání izraelského válečného kabinetu a bezpečnostního kabinetu o dohodě o propuštění rukojmích proběhla od 20. hodiny a trvala zhruba jednu hodinu. Od 21. hodiny se sešel celý kabinet 38 ministrů, který hlasováním v brzkých ranních hodinách takřka jednomyslně schválil dohodu o výměně přibližně 50 rukojmích – dětí, matek a žen – za 4-5denní příměří, propuštění 150-300 palestinskoarabských vězňů a další ústupky.

Na jednáních válečného a bezpečnostního se nehlasovalo, Netanjahu požádal ministry na těchto zasedáních, aby počkali na úplné zasedání vlády s podrobnou rozpravou a hlasováním. Při jednání vlády dohodu doporučili představitelé všech tří zpravodajských služeb – Mosadu, Šabaku a Amanu – a dohoda získala podporu drtivé většiny vlády. Podpořilo jí všech 19 ministrů premiérovy strany Likud a 5 ministrů Národní jednoty ministra válečného kabinetu Benyho Gance. Podporu dopředu na pokyn svých duchovních vůdců deklarovala náboženská strana Šas (Sefardští strážci Tóry) mající 6 ministrů i náboženský Sjednocený judaismus Tóry s 2 ministry. Navzdory předběžnému nesouhlasu nakonec dohodu podpořilo 5 ze 6 ministrů krajně pravicových stran Náboženský sionismus a Ocma Jehudit (Židovská síla), proti byl jen Itamar Ben-Gvir, předseda Ocma Jehudit.

Premiér Benjamin Netanjahu během jednání kabinetu o navrhované dohodě o rukojmích dnes večer jasně řekl, že součástí dohody bude přístup Červeného kříže k uneseným, kteří zůstanou jako rukojmí v Gaze, včetně dodávek léků, říká jeho úřad.

Znění dohody nebylo formálně zveřejněno. Podle nefomálních zpráv jsou její parametry následující.

Dohoda povede k propuštění 30 dětí, 8 matek a 12 dalších žen držených Hamásem v Gaze. Předpokládá se, že každý den teroristé propustí 12 – 13 unesených.

Výměnou za to budou Izrael po dobu propouštění, tedy nejméně po 4 dny, souhlasit s příměřím. Propuštění dalších unesených prodlouží příměří, a to za každých 10 osvobozených o 1 den.

Výměnou za to Izrael propustí z věznic palestinskoarabské ženy a nezletilé a dovolí jim návrat do jejich domovů, zejména v Judeji, Samaří a východní části Jeruzaléma. Mělo by se jednat o přibližně 150 lidí, mezi nimiž by neměl být nikdo odsouzený za vraždu.

Ráno ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo seznam 300 jmen lidí, k jejichž propuštění by mohlo dojít, zřejmě v rámci rozšířené výměny. V drtivé většině – 287 z 300 – se jedná o muže ve věku 18 let a méně. Zbývajících 13 jsou dospělé ženy, které se ve věznici zpravidla ocitly za pokus vraždy nožem.

Izrael současně umožní dodávky paliva a dalšího zboží do Pásma Gazy. Izrael navíc přistoupil na podmínku Hamasu a zastaví přelety svých dronů nad jižní částí Pásma Gazy a přičemž nad severní částí budou létat jen mezi 10. a 16. hodinou

Hamas tvrdí, že nemůže okamžitě najít dalších 10 dětí unesených z Izraele během přepadu a masakru 7. října. Hamás uvedl, že má 210 z asi 240 rukojmích unesených minulý měsíc, včetně asi 40 dětí. Islámský džihád prý zadržuje mnoho zbývajících rukojmích. Izrael věří, že Hamás dokáže najít a propustit až 30 dalších izraelských žen a dětí. Dříve vládní zdroj uvedl, že dohoda o rukojmích bude zahrnovat druhou fázi, ve které Hamás zasáhne, aby našel ženy a děti zadržované jinými teroristickými frakcemi v Gaze před jejich možným propuštěním.

Kanál 12 izraelské televize během jednání vlády uvedl, že úřad premiéra stanovil pětifázový proces, jehož prostřednictvím budou rukojmí propuštěni a převáženi do Izraele. Nejprve má Hamas předat rukojmí Červenému kříži. Poté budou předáni zástupcům Izraelských obranných sil. Rukojmí poté podstoupí počáteční lékařskou prohlídku a budou převezeni do jednoho z pěti izolovaných lékařských středisek po celém Izraeli, kde se setkají se svými rodinami. Ve čtvrté fázi zdravotnické a obranné orgány společně určí, zda lze alespoň některé rukojmí vyslechnout. V poslední fázi rukojmí skutečně podstoupí rozhovor s bezpečnostními pracovníky.

Podle Kanálu 12 by první skupina unesených mohla být propuštěna už ve čtvrtek 23. 11. 2023.

Pokud vláda podle předpokladu dohodu schválí, bude moci veřejnost podat do 24 hodin od oznámení konkrétních jmen k soudu žalobu proti propuštění konkrétních odsouzených palestinských Arabů.

 

Dohoda o rukojmích neznamená konec války

Mluvčí izraelské armády, kontraadmirál Daniel Hagari, naznačil, že dohoda o rukojmích, která bude zahrnovat dočasné příměří v Pásmu Gazy, neovlivní hlavní cíl armády eliminovat teroristickou skupinu Hamás. „Cíl vrátit rukojmí je významný. I když to povede ke snížení některých dalších věcí, budeme vědět, jak obnovit naše provozní úspěchy,“ odpověděl Hagari na otázku. Ohledně obsahu dohody Hagari uvedl, že armáda nejprve informuje rodiny rukojmích a poté veřejnost. „Doporučuji pouze poslouchat zprávy z oficiálních zdrojů. Až budeme mít fakta, budeme informovat veřejnost o pravdě,“ říká.

Uvedené stanovisko následně potvrdil předseda vlády Benjamin Netanjahu, který před zasedáním vlády řekl, že válka proti Hamasu v Gaze bude pokračovat, dokud nebudou dosaženy všechny izraelské cíle, jmenovitě eliminovat teroristickou skupinu, která vládne palestinské enklávě, zajistit propuštění všech rukojmích a zajistit, aby z Gazy již žádná hrozba pro bezpečnost Izraele nebyla.