Izrael ve válce – Den devatenáctý

izraelský voják; foto: Izraelské obranné síly
izraelský voják; foto: Izraelské obranné síly

Válka s Hamastánem v Gaze

Teroristická skupina Hamás tvrdí, že při nočních izraelských náletech na pásmo Gazy bylo zabito asi 80 lidí. Tvrzení nelze ověřit a Hamas nerozlišuje mezi teroristy a civilisty.

Izraelské obranné síly přes noc provedly desítky náletů v pásmu Gazy, včetně tunelů Hamasu, velitelských center, skladišť zbraní a odpalovacích míst minometných a protitankových střel. Útoky byly také zaměřeny na válečné místnosti, infrastrukturu a velitelská centra patřící k takzvanému nouzovému operačnímu aparátu Hamasu. Podle armády je nouzový operační aparát Hamasu zodpovědný za vytvoření blokád, které brání palestinským Arabům v evakuaci ze severní Gazy na její jih, k čemuž je armáda vyzývá.

Při náletu v pásmu Gazy armáda zabila velitele praporu Severního Chán Júnis Hamásu Taysira Mubašera. Ten dříve sloužil jako velitel námořních sil Hamásu a také zastával několik pozic souvisejících s výrobou zbraní této teroristické skupiny. „Mubašer měl rozsáhlé zkušenosti v armádě a jako velitel s řízením teroristických útoků a je považován za blízkého Mohammedu Deifovi, veliteli vojenského křídla Hamasu,“ uvádí IDF ve společném prohlášení s bezpečnostní agenturou Šin Bet.

Rakety z Pásma Gazy dnes byly vystřeleny na města a obce v jižním Izraeli, včetně Aškelonu, Zikim a Karmija. Raketa z Gazy byla vystřelena také na jihoizraelské letovisko Eilat, dopadla ale v otevřené krajině a nezpůsobila žádnou škodu.

„Budeme pokračovat v útocích v Gaze, abychom dosáhli cílů války. Každý úder zlepšuje naši situaci pro další fáze,“ uvedl mluvčí Izraelských obranných sil, kontraadmirál Daniel Hagari, s odkazem na očekávaný pozemní vpád. Dodal, že válka „bude dlouhá a k dosažení cílů války je od veřejnosti vyžadována odolnost, důvěra a trpělivost“. Izrael prohlásil, že hlavními cíli války je zcela zničit Hamás a vrátit rukojmí, která teroristická skupina drží v zajetí od útoku na Izrael 7. října 2023.

Izrael souhlasil s žádostí USA o dočasné odložení plánovaného pozemního vpádu do Gazy, aby měl Washington více času na rozmístění dalších systémů protivzdušné obrany k ochraně svých skupin v regionu, uvedl dnes The Wall Street Journal s odkazem na americké a izraelské úředníky. Pentagon spěchá s nasazením zhruba tuctu systémů protivzdušné obrany na ochranu vojáků v Iráku, Sýrii, Kuvajtu, Jordánsku, Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech. Íránem podporovaní zástupci provedli od vypuknutí války v Gaze nejméně 13 útoků, přičemž při jednom útoku zranili nejméně dvě desítky vojáků v Sýrii a při dalším 10 amerických vojáků v Iráku. Všechna zranění jsou lehká, uvedli američtí představitelé. USA se podařilo přesvědčit Izrael, aby odložil invazi do Gazy, dokud tyto systémy nebudou zavedeny, což by mohlo být již koncem tohoto týdne, uvádí WSJ.

Žádost USA však není jediným faktorem, který Izrael bere v úvahu při posečkání se zahájením pozemní invaze. Zohledňuje se také poskytování humanitární pomoci civilistům v Gaze a diplomatické úsilí o propuštění dalších rukojmích.

Role Kataru v současné krizi

Izraelský poradce pro národní bezpečnost Cachi Hanegbi (Tzahi Hanegbi) pochválil Katar za jeho „zásadní“ diplomatické úsilí. „Jsem potěšen, že mohu říci, že Katar se stává zásadní stranou a zainteresovanou stranou při usnadňování humanitárních řešení. Diplomatické úsilí Kataru je v tuto chvíli klíčové,“ napsal Hanegbi na X. Předpokládá se, že Katar pracuje na zajištění propuštění rukojmích zajatých Hamasem během jeho šokového útoku v jižním Izraeli 7. října a držených od té doby v Pásmu Gazy.

Hanegbiho prohlášení odsoudil bývalý premiér Naftali Bennet. „Vláda Izraele dělá vážnou morální a praktickou chybu. Katar není klíčovým partnerem pro humanitární a diplomatické aktivity. Katar je sám nepřítel,“ napsal Bennett na X. „Cílem Izraele je zničit Hamás. Cílem Kataru je pravý opak: zachránit Hamás,“ napsal. Během svého působení ve funkci premiéra Bennet zastavil převod finančních prostředků z Kataru na Hamás, který inicioval premiér Benjamin Netanjahu ve snaze umlčet Hamás.

Situace v Judeji a Samaří

Izraelské obranné síly zadrželi 58 členů teroristické skupiny Hamás při nočních zatýkacích raziích v Judeji a Samaří (tzv. Západní břeh Jordánu). Od začátku války v pásmu Gazy 7. října zatkli vojáci na na územích více než 930 hledaných palestinských Arabů, včetně asi 608 napojených na Hamás.

Palestinskoarabští ozbrojenci zahájili palbu na vojáky, kteří zatkli dvojici podezřelých z terorismu na severu Samaří (severní část tzv. Západního břehu Jordánu). Podle vojenského prohlášení vojáci mezi ozbrojenci „identifikovali zásahy“.

Ohledně samostatného incidentu v Jeninu armáda uvedla, že ozbrojenci vrhali výbušniny a stříleli na vojáky, načež vojenské letadlo provedlo úder, „aby odstranilo nebezpečí“. „Byly identifikovány zásahy,“ uvádí se v prohlášení a dodává, že nebyli zraněni žádní vojáci. Zraněni měli být 3 palestinští Arabové. Armáda zveřejnila záběry, které ukazují nálet.

Přestřelky na hranici s Libanonem

Během dne Izraelské obranné síly udeřili na cíle na libanonské straně hranice, když prováděly palbu na Izrael, nebo se o ni pokoušely. Užito bylo dělostřelectvo a drony. Odpoledne izraelské letectvo zničilo zařízení a pozorovací post Hizballáhu.

Jednání vůdců teroristických organizací v Bejrútu

Vůdce libanonské teroristické skupiny Hizballáh Hassan Nasralláh se v Bejrútu sešel s nejvyššími představiteli Hamásu a Palestinského islámského džihádu.

Snímky ukazují Nasralláha se zástupcem šéfa Hamasu Sálihem al-Arúrím a vůdcem Islámského džihádu Zijádem Nachalem (Ziadem Nakhaleh).

setkání islámských teroristů v Bejrútu, 25. 10. 2023; foto: Hizballáh
setkání islámských teroristů v Bejrútu, 25. 10. 2023; foto: Hizballáh

Krátké prohlášení vydané po schůzce uvádí, že se přítomní shodli na dalších krocích, které by měly teroristické skupiny – spolu s dalšími skupinami podporovanými Íránem – podniknout v tomto „citlivém stadiu“. Cílem je dosáhnout „skutečného vítězství odporu v Gaze a Palestině“ a zastavit „zrádnou a brutální agresi Izraele proti našemu utlačovanému a vytrvalému lidu v Gaze a na Západním břehu.“ Žádné další podrobnosti nebyly poskytnuty.

Úder na Sýrií

Izraelské obranné síly tvrdí, že zasáhly několik syrských vojenských cílů poté, co byly ze Sýrie vypáleny rakety na izraelské komunity na Golanských výšinách. Armáda uvádí, že stíhačky zasáhly „vojenskou infrastrukturu“ a místa odpalování minometů. Syrská státní tisková agentura SANA uvedla, že při nočním izraelském náletu v oblasti Daraa bylo zabito osm vojáků a dalších sedm bylo zraněno. SANA dodává, že škody byly způsobeny také na místech, která byla zasažena izraelským letectvem.

Syrská média informují o izraelském náletu na mezinárodní letiště Aleppo, který způsobil škody. Při úderech prý nedošlo k žádnému zranění a škody byly omezeny na přistávací dráhu. Je to počtvrté, co Izrael v posledních týdnech zasáhl přistávací dráha na letišti Aleppo ve snaze zabránit dodávkám pokročilých zbraní z Íránu do jeho různých zástupců na Blízkém východě, mezi něž patří Hizballáh. Letiště Aleppo bylo zasaženo 12., 14. a 22. října a mělo se otevřít po opravách po posledním zásahu.

Vnitřní situace v Izraeli

Izraelská policie uvedla, že od začátku války mezi Izraelem a Hamásem zadržela 110 lidí za podněcování k násilí a 17 z nich bylo obviněno. Většina incidentů se týkala arabských Izraelců oslavujících a vychvalujících kruté útoky Hamasu, při nichž zahynulo asi 1400 lidí, většinou civilistů.

Přibližně 120 milionů šekelů (okolo 720 milionů českých korun) z Úřadu pro židovskou národní identitu bude převedeno prostřednictvím úřadu předsedy vlády na podporu válečného úsilí. Úřad, zřízený, aby upevnil vstup Maozovy jednočlenné krajně pravicové strany do koalice, také převede své pracovní síly na dobu trvání války. Úřadu bylo na rok 2023 vyčleněno 120 milionů šekelů a na rok 2024 165 milionů šekelů.

Od vypuknutí války 7. října se do Izraele vrátilo více než 200 000 Izraelců, uvádí zpráva připravená pro Státní kontrolní výbor Knesetu. Zpráva neuvádí podrobnosti o tom, proč se Izraelci vrátili a zda se následně připojili k válečnému úsilí. Zpráva dále rozvádí nedostatek rozpočtů na specializované konzulární služby pro repatriaci Izraelců z humanitárních důvodů a nedostatek politiky určující prioritu pro repatriaci Izraelců během mimořádných událostí.

Zdravotní výbor Knesetu dnes diskutoval o připravenosti Izraele poskytnout rehabilitaci zraněným ve válce. Zdravotnickému systému výrazně chybějí rehabilitační lůžka v nemocnicích a dalších rehabilitačních zařízeních, zejména na severu země a v Jeruzalémě. Od začátku války 7. října bylo zraněno více než 4500 Izraelců. Ministerstvo odhadlo, že nejméně 500 zraněných bude vyžadovat rehabilitaci trvající měsíce až roky. Desítky lidí jsou po amputaci a existuje mnoho případů lidí s mnohočetnými fyzickými zraněními v kombinaci s posttraumatickou stresovou poruchou. V současné době je v zemi pouze 115 volných rehabilitačních lůžek ve srovnání s 930 dostupnými před válkou. Nové rehabilitační centrum nemocnice Hadasa v Jeruzalémě se 150 lůžky v kampusu hoře Scopus má být otevřeno za dva měsíce. Nemocnice však zatím čeká na slíbené prostředky.

Premiéři Česka a Rakouska v Izraeli

Izrael dnes navštívil předseda české vlády Petr Fiala a rakouský spolkový kancléř Karl Nehammer. Oba se svými delegacemi samostatně jednali s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a vyjádřili jednoznačnou podporu Izraeli v jeho boji proti teroristům Hamasu v Pásmu Gazy, kteří zahájili současnou válku brutálním přepadem a masakrem 7. října 2023.

Petr Fiala a Benjamin Netanjahu, Tel Aviv, 25. 10. 2023, foto: Avi Ohayon / Vládní tiskový úřad
Petr Fiala a Benjamin Netanjahu, Tel Aviv, 25. 10. 2023, foto: Avi Ohayon / Vládní tiskový úřad

O návštěvě Petra Fialy více v článku na Eretz.cz.

Ostrá kritika vyjádření generálního tajemníka OSN

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan řekl, že Izrael zamítne víza představitelům OSN. Jedná se o reakci na poznámky generálního tajemníka Antónia Guterrese, které naznačovaly ospravedlňování brutálního útok Hamasu na Izrael. „Už jsme odmítli vízum pro náměstka generálního tajemníka pro humanitární záležitosti Martina Griffithse. Nastal čas dát jim lekci,“ uvedl Erdan.

Guterresovo vyjádření odsoudil také předseda Památníku Jad VaŠem Dani Dajan. „Vraždění Židů Hamásem 7. října bylo genocidní ve svých záměrech a ve své podobě nezměrně brutální. Zčásti se liší od holocaustu, protože Židé dnes mají stát a armádu. Nejsme bezbranní a vydáni na milost a nemilost ostatním,“ stojí v Dajanově prohlášení. „Nicméně to testuje upřímnost světových vůdců, intelektuálů a influencerů, kteří přicházejí do Jad VaŠem a slibují ‚Už nikdy‘. Ti, kteří se snaží ‚porozumět‘, hledají ospravedlňující kontext, neodsuzují pachatele a nevyzývají k bezpodmínečnému a okamžitému propuštění unesených – ve zkoušce neuspěli. Generální tajemník OSN Antonio Guterres v testu neuspěl,“ dodal Dani Dajan.

Guterres hovořil zasedání Rady bezpečnosti OSN o válce mezi Izraelem a Hamásem, která vypukla, když teroristická skupina zpustošila izraelské pohraniční komunity a zabila asi 1400 lidí, z nichž naprostá většina byli civilisté. Generální tajemník OSN vedle jiného pronesl, že „je také důležité uznat, že útoky Hamasu se nestaly ve vzduchoprázdnu,“ což bylo vyjádření přinejmenším nešťastně formulované – pokud tedy máme věřit jeho dnešnímu vyjádření, že byl špatně pochopen a útok Hamasu bez dalšího odsuzuje.

Perla dne

„Hamas není teroristická organizace, je to skupina mudžahedínů, kteří brání svou zemi,“ prohlásil dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan za potlesku vestoje členů své Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP)

Tak už se jen těšíme, co Erdogan řekne, až Strana kurdských pracujících (PKK) odpálí v některém tureckém městě bombu…