Válka s Hamastánem v Gaze
Izraelské obranné síly přes noc provedly „cílený nájezd“ v severní části pásma Gazy s pěchotními silami a tanky. Vojáci zasáhli četné teroristy, infrastrukturu a odpalovací pozice protitankových řízených střel. Výpad je součástí přípravy pohraniční oblasti na „další fáze války“ s odkazem na plnou pozemní ofenzívu. Vojáci poté oblast opustili.
Izraelské bojové letouny podle dopoledního oznámení zasáhly v Pásmu Gazy za poslední den více než 250 míst patřících Hamasu. Jednalo se infrastrukturu Hamasu, velitelská centra, tunely a raketomety, které byly „umístěny v srdci civilních oblastí a během války střílely na izraelské území“.
Síly námořnictva zasáhly odpalovací pozici země-vzduch raket Hamasu v Cán Júnis, která se „nachází v sousedství mešity a školky, což je dalším důkazem, že Hamás záměrně využívá civilní místa k teroristickým účelům“.
Rakety z Gazy dnes vyletěly na izraelské obce poblíž hranice, například na Kisufim, Ašdod, Aškelon, Netivot a Zikim. Odpoledne byly vypáleny rakety na oblast Tel Avivu, sirény zněly také v Holonu, Rišon LeCion, Bat Jam, Givatajim, Ramat Gan a dalších.
Izraelské obranné síly oznámily, že zasáhly a zabily šéfa raketového oddílu Hamasu v oblasti severního Chán Júnis Hassana al-Abdullaha. Nálet byl proveden na základě zpravodajských informací o pobytu al-Abdulláha, které shromáždila Všeobecná bezpečnostní služba (Šin Bet) a vojenská rozvědka. Stíhačky zasáhly a zabily několik dalších členů Hamásu a zničily několik míst patřících této teroristické skupině dnes v Pásmu Gazy.
Večer armáda oznámila také likvidaci zástupce šéfa zpravodajského ředitelství Hamásu Šadího Baruda (Shadi Barud), jehož obviňuje Baruda z plánování útoků 7. října. Barud dříve sloužil jako velitel praporu v oblasti Chán Júnis a zastával další role ve zpravodajském ředitelství teroristické skupiny a „byl odpovědný za plánování četných teroristických útoků proti izraelským civilistům,“ dodala armáda.
Dnes při náletu v pásmu Gazy byli zabili tři vysocí velitele praporu Daráž-Tufa (Daraj-Tuffah) Hamasu. Šlo o velitele praporu Rifaata Abbáse; zástupce velitele, Ibrahíma Džadbu; a velitel bojové podpory Tareka Maarúfa. Podle armády je uvedený prapor součástí městské brigády Hamasu v Gaze, která je „považována za nejvýznamnější brigádu teroristické organizace Hamás“.
Člen válečného kabinetu, ministr Beny Ganc (Benny Gantz), v reakci na zprávy, že Izrael ustoupil americkému tlaku, aby odložil svou pozemní invazi do Gazy uvedl, že rozhodnutí učíní nakonec Izrael. „Rozhodujeme se pouze na základě našich vlastních zájmů,“ řekl Gantz novinářům v Tel Avivu a zároveň ocenil podporu, kterou Izrael získal od svého spojence Spojených států.
Saleh al-Arúrí, zástupce předsedy politbyra Hamásu sídlící v Libanonu, v rozhovoru s al-Manar, televizním kanálem Hizballáhu, uvedl, že vůdci Hamásu neustále komunikují s Hizballáhem a 7. října, v den útoku Hamásu, se setkal s vůdcem Hizballáhu Hasanem Nasralláhem. „Naše bitva je také bitvou Hizballáhu,“ řekl. „Pokud nepřítel vstoupí po souši, bude to bezprecedentní porážka [pro Izrael],“ pokračoval s odkazem na očekávanou izraelskou pozemní invazi do Gazy s tím, že teroristé z Hamasu jsou navzdory izraelským útokům na Pásmo v dobrém stavu. Al-Arúrí prohlásil, že cizinci unesení z Izraele do Gazy jsou „hosté“, ale izraelští vězni budou vyměněni za zadržované Hamásem v Izraeli. Mnoho z asi 220 rukojmích má cizí občanství. Vyzýval také arabské obyvatele autonomních arabských území v Judeji a Samaří, aby „jakýmikoli prostředky eskalovali odpor“.
Izraelská policie oznámila, že k dnešnímu dni bylo identifikováno 808 civilních obětí útoku Hamasu ze 7. října. Představuje 84 % civilistů, o kterých se policie domnívá, že byli zabiti. Úřady uvedly, že je obtížné identifikovat mnoho těl, protože byla těžce spálena nebo zohavena. Pohřbeno dosud bylo 701 obětí. Kromě civilních obětí bylo zabito více než 300 příslušníků bezpečnostních sil.
Podle nejnovější aktualizace izraelského ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích v důsledku masakru ze 7. října teroristy z Hamásu a následné války 267 zraněných. Z nich je 161 na odděleních všeobecných nemocnic – 50 ve vážném stavu, 73 ve středně těžkém stavu a 38 v lehkém stavu. Kromě toho je na rehabilitačních odděleních hospitalizováno 106 zraněných.
Mluvčí Izraelských obranných sil, kontraadmirál Daniel Hagari, uvedl, že armáda zatím informovala rodiny 224 rukojmích, že jejich blízcí jsou zadržováni v pásmu Gazy. Číslo není konečné, protože armáda prověřuje nové informace. Toto číslo nezahrnuje čtyři propuštěné rukojmí – matku a dceru Judith a Natalie Ra’ananové, osvobozené v pátek večer, a starší ženy Yocheved Lifshitz a Nurit Cooper propuštěné v pondělí večer.
Teroristická skupina Hamás tvrdí, že počet obětí v Gaze přesáhl 7 000. Údaje vydané teroristickou skupinou nelze nezávisle ověřit a předpokládá se, že zahrnují její vlastní teroristy a ozbrojence zabité v Izraeli a v Gaze a oběti výbuchu v nemocnici ve městě Gaza ze 17. října způsobeného raketou Islámského džihádu. Izrael tvrdí, že zabil 1500 teroristů Hamasu uvnitř Izraele 7. října a po něm.
Situace unesených do Gazy
Bílý dům vydal prohlášení k telefonátu amerického prezidenta Joea Bidena s premiérem Benjaminem Netanjahuem, v němž uvedl, že oba diskutovali o „pokračujícím úsilí najít a zajistit propuštění rukojmí, včetně amerických občanů, o kterých se domníváme, že jsou zadržováni Hamásem“ a zajištění „bezpečného průchod pro cizí státní příslušníky, kteří si přejí co nejdříve opustit Gazu“.
„Prezident diskutoval o pokračující americké podpoře nepřetržitého toku humanitární podpory civilnímu obyvatelstvu v Gaze a uvítal úsilí o zvýšení této podpory v nadcházejícím období,“ uvádí se v prohlášení. Joe Biden také zdůraznil svou podporu izraelskému „právu a odpovědnosti bránit své občany před terorismem a činit tak způsobem, který je v souladu s mezinárodním humanitárním právem“, a zároveň vyzval Izrael, aby se zaměřil na zajištění „cesty k trvalému míru“. po válce.
Izraelský velvyslanec v USA Michael Herzog řekl, že Izrael „dává příležitost“ teroristickým skupinám z Gazy propustit rukojmí, která drží. „Izrael dává příležitost k propuštění rukojmích. Očividně voláme po okamžitém bezpodmínečném propuštění všech z nich,“ řekl armádnímu rozhlasu. „Brání rukojmí je válečný zločin. Dále to nechci komentovat,“ dodal uprostřed spekulací, že Izrael zdržuje pozemní ofenzivu, aby dal zprostředkovatelům šanci zajistit propuštění více než 220 zadržovaných lidí.
Humanitární situace v Pásmu Gazy
Teroristická organizace Hamás, tvořící vládu Pásma Gazy, vyzývá k masovým protestům v Izraeli, v Judeji a Samaří (tzv. Západní břeh Jordán) a v muslimském světě v pátek a neděli pod hesly ‚Otevřete přechod Rafah‘ a ‚Zastavte genocidní válku v Gaze‘.
Přes přechod kontrolovaný Egyptem dnes do Pásma přijelo 12 kamionů s humanitární pomocí. Celkový počet kamionů od 7. října tak dosáhl 74. Humanitární činitelé tvrdí, že to zdaleka nestačí potřebám Gazy.
Shromáždění svědectví přeživších masakr 7. října 2023
USC Shoah Foundation oznámila novou iniciativu ke shromažďování svědectví od přeživších a svědků teroristického útoku Hamasu ze 7. října. Nadace, kterou založil Steven Spielberg, uchovává 56 000 svědectví z 65 zemí, kde došlo ke genocidním útokům.
Při útoku palestinských islámských teroristů bylo 7. října zabito více než 1400 lidí, většina z nich civilistů, a více než 224 lidí bylo uneseno a převezeno do Gazy.
Situace v Judeji a Samaří
Izraelské obranné síly zadrželi 46 členů teroristické skupiny Hamás při nočních zatýkacích raziích v Judeji a Samaří (tzv. Západní břeh Jordánu). Od začátku války v Pásmu Gazy 7. října zatkli vojáci na v arabských autonomních územích asi 1000 hledaných Palestinců, včetně asi 660 napojených na Hamás. Podle armády došlo v posledních dvou týdnech v Judeji a v Samaří k četným střetům mezi vojáky a palestinskými Araby a k několika pokusům o teroristické útoky. Podle ministerstva zdravotnictví Palestinské samosprávy bylo od 7. října izraelskými silami zabito přibližně 100 „Palestinců ze Západního břehu Jordánu.“
Ministr zahraničí Palestinské samosprávy označil izraelskou ofenzivu v Gaze za pomstu. „Tentokrát je válka, kterou Izrael vede, jiná. Tentokrát… je to válka pomsty,“ řekl Rijád al-Malkí (Riyad al-Maliki) v Haagu. „Nejprve musíme ukončit tuto jednostrannou agresi a pak musíme žádat příměří,“ prohlásil představitel vlády řídící arabská autonomní území v Judeji a Samaří, která byla Hamasem vyhnána z Pásma Gazy v roce 2007.
Přestřelky s teroristy v Libanonu
Izraelské obranné síly provedly bezpilotní útok na buňku Hizballáhu v jižním Libanonu připravující se k provedení protitankového řízeného raketového útoku proti armádnímu stanovišti na severní hranici.
V posledních dnech armáda zesílila nálety na teroristy Hizballáhu, kteří plánují provést raketové a raketové útoky na severní Izrael. Teroristická skupina zatím jmenovala 46 členů zabitých při izraelskými údery.
Jednání vůdců teroristických organizací v Moskvě
Do Moskvy přicestovali zástupci Hamasu vedení členem politbyra Músou Abú Marzúkem a také íránský náměstek ministra zahraničí Ali Bagheri Kani. Oznámila to mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova. Osa zlá má schůzi.
„Hamas je teroristická organizace horší než ISIS. Ruce vysokých představitelů Hamásu jsou potřísněny krví více než 1400 Izraelců, kteří byli zabiti, zavražděni, popraveni a upáleni, a jsou zodpovědní za únosy více než 220 Izraelců včetně nemluvňat, dětí, žen a starých lidí. Izrael považuje pozvání vysokých představitelů Hamásu do Moskvy za obscénní krok, který podporuje terorismus a legitimizuje zvěrstva teroristů Hamásu,“ uvedla na síti X mluvčí izraelského ministestva zahraničí Lior Haiat.
Vnitřní situace v Izraeli
Ministerstvo obrany hodlá prodloužit evakuaci komunit podél hranic Gazy a Libanonu do 31. prosince 2023, uvádí veřejnoprávní rozhlasová stanice Kan. Takový krok bude stát stát miliardy šekelů a několik dalších vládních ministerstev má v tuto chvíli takové rozhodnutí za předčasné. Kvůli pokračující válce s Hamásem na jihu a potyčkám s Hizballáhem na severu je v současnosti vnitřně vysídleno okolo 200 000 Izraelců.
Opoziční vůdce Jair Lapid zkritizoval vládu za to, co označil za nedostatečné poskytování služeb občanům a předložil osm doporučení, která vznikla po konzultaci s odborníky a bývalými vládními úředníky. Lapid uvedl, že ekonomická doporučení jeho strany byla předána ministerstvu financí minulý týden a některá již byla začleněna do vládního plánu hospodářské obnovy.
Ministr spravedlnosti Jariv Levin (Yariv Levin) a ministr vnitra Moše Arbel (Moshe Arbel) jednali s právními a soudními úředníky, aby prodiskutovali proveditelnost odebrání občanství a trvalého pobytu lidem, kteří „se zabývají terorem, podporují teror, podněcují k teroru nebo se ztotožňují s teroristickou činností,“ uvedli ve společném prohlášení. „S ohledem na současnou situaci bylo dohodnuto okamžité urychlení legislativy, která by považovala výše uvedené činnosti v době války za dostatečný důvod ke zrušení občanství nebo trvalého pobytu,“ stojí v prohlášení.
Premiér Benjamin Netanjahu údajně oddaluje snahu ministra komunikací Šloma Kariho (Shlomo Karhi) o zákaz fungování Al-Džazíry v Izraeli. Podle zprávy Ynet musí Netanjahu ještě předložit tento krok ke schválení bezpečnostnímu kabinetu, což je krok nezbytný k uzákonění zákazu. Zpoždění má souviset s pokračující úlohou Kataru v diplomatickém úsilí osvobodit nejméně 224 rukojmích zadržovaných v Gaze. Al-Džazíra je státem financovaný katarský obchod. Zúčastněné zdroje to ale popřely s tím, že jde o právní záležitost.
Prezident Jicchak Herzog se v jižním městě Rahat setkává s rodinnými příslušníky beduínů držených Hamasem v Gaze. „Přišli jsme říci, že hluboce sdílíme smutek celé izraelské arabské populace, a zvláště beduínské společnosti,“ řekl Herzog. „Toto není válka mezi Židy a muslimy. Toto je válka mezi lidmi, kteří chtějí přinést světlo, a lidmi, kteří chtějí přinést temnotu.“ Herzog dodal, že „je pro mě důležité říci celé arabské společnosti v Izraeli, jak moc si vážím odpovědnosti, kterou v těchto těžkých dnech projevuje celá tato komunita. Ale musíme si uvědomit, že to není politický boj. Jde o naši schopnost žít zde na Blízkém východě v míru a na Blízkém východě plném krveprolití a válek.“
Diplomatická stanoviska a jednání
Ministři zahraničí devíti arabských zemí společné vyzvali Radu bezpečnosti OSN k okamžitému příměří v Gaze. Spojené arabské emiráty, Jordánsko, Bahrajn, Saúdská Arábie, Omán, Katar, Kuvajt, Egypt a Maroko obviňují Izrael za zabíjení civilistů v Gaze s argumentem, že „sebeobrana neospravedlňuje porušování mezinárodního práva a úmyslné porušování legitimních práv palestinského lidu.“ Odsuzují také přesídlení Palestinců a obviňují Izrael z provádění „kolektivních trestů“ proti Palestincům.
Perla dne
„Kolik dětí ještě musí zemřít, než Evropská komise vyzve k příměří? Kolik tun bomb musí dopadnout na Gazu, než Rada bezpečnosti OSN zasáhne?,“ kritika na adresu Evropské unie ze strany tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
To řekl Erdogan, který dlouhá léta podporuje režim zločinného Hnutí islámského odporu (Hamas) v Pásmu Gazy, vysílá tam „lodě solidarity“ a pumpuje přes islámské nadace peníze, aby ani slůvkem neodsoudil masakr, který jeho chráněnci spáchali 7. října 2023 v Izraeli