Válka s Hamastánem v Gaze
Izrael přes noc provedl druhý omezený noční výpad do Pásma Gazy. Izraelské obranné síly útočily na agenty a stanoviště Hamasu. Nájezd poblíž čtvrti Šudžájja (Shuja’iyya) ve východní části města Gaza provedla pěchota, bojová technika a obrněné síly, přičemž vzdušné krytí poskytovaly bezpilotní letouny izraelského letectva a bitevní vrtulníky. Armáda také udeřila dělostřelbou a nálety proti místům patřícím teroristické skupině Hamás, včetně odpalovacích míst protitankových řízených střel a velitelských center. Všechny izraelské síly opustily oblast po několika hodinách a nejsou hlášeni žádní zranění. Operace je druhou nocí v řadě, kdy armádní jednotky krátce vstoupily do pásma Gazy, před očekávanou plnou pozemní ofenzivou.
Samostatně IDF říká, že za poslední den provedla více než 250 náletů na cíle Hamasu v pásmu Gazy.
Teroristé z Pásma Gazy po přibližně desetihodinové přestávce vystřelily po poledni rakety na obce v okolí Pásma. Sirény protiraketového poplachu zněly v Kisufim, Kerem Šalom i Ašdodu. Poplach následoval i v oblasti Tel Avivu. Přímo ve městě raketa zasáhla obytný dům a zranila 4 lidi. Druhá salva na Tel Aviv už skončila beze škod na majetku a zranění. Později byl potvrzen dopad rakety také v Aškelonu.
Ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané Hamasem uvádí, že od vypuknutí války s Izraelem 7. října bylo v enklávě zabito 7326 lidí. Nejnovější počet mrtvých zahrnuje 3038 zabitých dětí, tvrdí prohlášení ministerstva. Americký prezident Joe Biden tento týden zpochybnil počet obětí, které zahrnují bojovníky, teroristy zabité poté, co přešli do Izraele, aby vraždili lidi v jejich domovech, a ty, které zabily špatně odpálené palestinské rakety. Agentura OSN pro palestinské uprchlíky naopak tvrdí, že počty obětí Hamasu se v předchozích konfliktech ukázaly jako „věrohodné“.
Kolaps telekomunikačních služeb v Pásmu Gazy
Před 20. hodinou místního času přišly z Pásma Gazy zprávy, že izraelské údery vyřadily většinu místní telekomunikační infrastruktury. Během dneška oznámila přerušení poskytování mobilních telefonních a internetových služeb společnost Jawwal. Večer přestal poskytovat služby Net Stream, hlavní poskytovatel internetového připojení. Již dříve došlo ke zhroucení infrastruktury providera PalTel.
Základna Hamasu pod nemocnicí Šifa v Gaze
Mluvčí Izraelských obranných sil, kontraadmirál Daniel Hagari, na briefingu pro reportéry mezinárodních médií uvedl, že hlavní operační základna teroristické skupiny Hamás je pod nemocnicí Šifa (Shifa) ve městě Gaza.
Do podzemní základny vede několik tunelů zvenčí nemocnice, takže představitelé Hamásu nemusí do nemocnice vstupovat, aby se tam dostali. Z jednoho oddělení je také vchod do podzemního komplexu.
„Teroristé Hamasu operují uvnitř a pod nemocnicí Šifa – a dalšími nemocnicemi v Gaze – se sítí teroristických tunelů,“ řekl říká. „Shifa není jediná nemocnice – je to jedna z mnoha. Hamás využívá nemocnice systematicky.“
Podle izraelské armády má navíc v nemocnici Šifa velitelské centrum vnitřní bezpečnost Hamasu, která odkud řídí raketovou palbu na Izrael a skladuje zbraně.
Hagari obvinil Hamás, že používá nemocnici – s 1500 lůžky a asi 4000 zaměstnanci – jako lidské štíty.„Hamas používá nemocnici Šifa jako štít pro teroristickou infrastrukturu Hamasu. Hamas vede válku z nemocnic. Operacemi z těchto nemocnic Hamas nejen ohrožuje životy izraelských civilistů; ale také využívá nevinné gazanské civilisty. Teroristé Hamasu operují uvnitř nemocnic právě proto, že vědí, že IDF rozlišuje mezi teroristy a civilisty,“ dodal s tím že energetickou infrastrukturu nemocnice využívá i podzemní základna Hamasu. A varoval: „Když jsou zdravotnická zařízení využívána k teroristickým účelům, hrozí, že ztratí svou ochranu před útokem v souladu s mezinárodním právem.
Situace unesených do Gazy
Nejméně 233 rukojmích bylo uneseno a převezeno do pásma Gazy 7. října, uvedla izraelská armáda, čímž počet zvýšila z 228 oznámených o den dříve. Armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari, řekl, že armáda informovala rodiny 229 rukojmích, že jejich milovaní jsou v současné době zadržováni v pásmu Gazy. Číslo není konečné, protože armáda pokračuje ve vyšetřování nových informací.
Počet nezahrnuje 4 propuštěné rukojmí – matku a dceru Judith a Natalie Ra’ananové, které byly propuštěny před týdnem, a starší ženy Yocheved Lifshitz a Nurit Cooper, které byly osvobozeny v pondělí večer.
Osud unesených je neznámý. Zločinci z Hamasu k nim nepouštějí ani zástupce Mezinárodního červeného kříže.
Humanitární situace v Pásmu Gazy
Šéf agentury OSN pro palestinské uprchlíky varuje, že zbývající veřejné služby v obležené Gaze rychle kolabují a že lidé na území sevřeném válkou nyní čelí nedostatku potravin. Philippe Lazzarini v rozhovoru s novináři v Jeruzalémě kritizoval mezinárodní společenství s tím, že „zdá se, že se obrátilo zády k Gaze“. Lazzarini tvrdí, že agentura má v Gaze velmi málo paliva a potřebuje asi 160 000 litrů (42 200 galonů) paliva denně k zásobování nemocnic a pekáren. Na otázku, jak dlouho zásoby vydrží, Lazzarini odpověděl „určitě ne déle než několik dní“.
Do Pásma Gazy dnes z Egypta přes hraniční přechod Rafáh přijelo 10 kamionů s humanitární pomocí. Od počátku války tak počet kamionů vzrostl na 84. Součastí kontrolovaných dodávek ale není ropa ani jiná paliva.
Izraelský ministr obrany Joav Galant dnes prohlásil, že Izrael je přesvědčen, že Hamas by zabavil jakékoli palivo, které by se do Pásma Gazy dostalo. Dodal, že Hamás používá generátory k pumpování vzduchu do svých stovek kilometrů tunelů, které vycházejí z civilních oblastí. Ukázal novinářům letecké záběry tunelové šachty, postavené přímo u nemocnice. „Pro vzduch potřebují ropu. Kvůli ropě potřebují nás,“ dodal.
Zdravotníci z Mezinárodního výboru Červeného kříže dnes vstoupili do Gazy poprvé od vypuknutí války 7. října, informoval mluvčí organizace. Šest zdravotnických pracovníků prošlo hraničním přechodem Rafah spolu se čtyřmi dalšími specialisty MVČK a šesti nákladními vozy.
Dopad rakety v letovisku Taba v Egyptě
Raketa spadla poblíž zdravotnického zařízení v egyptském letovisku Taba u Rudého moře u izraelských hranic a zranila šest lidí. Izraelská armáda potvrdila, že si je vědoma bezpečnostního incidentu na druhé straně své hranice s Egyptem. Zraněno bylo podle egyptských zdrojů 6 lidí.
Původ rakety není znám, nicméně minutlý týden se proíránští povstalci v Jemenu pokoušeli vystřelit raketu na Izrael přes Rudé moře a není tak vyloučeno, že se jednalo o další jejich neúspěšný pokus.
Během dnes se objevily s odkazem na egyptské zdroje spekulace, že na Tabu nedopadla raketa, ale dron. Navíc byl hlášen dopad dalšího objektu v Nuweiba.
Střety v Judeji a Samaří
Čtyři palestinští Arabové byli zabiti a nejméně 12 dalších zraněno, když izraelské síly v noci provedly razii ve městech na autonomních arabských územích v Judeji a Samaří. Ke třem úmrtím došlo v Dženínu (Jenin), kde se podle Palestinského islámského džihádu jeho členové střetli s vojáky. Zabit byl Ayser Mohammad Al-Amer, místní polní velitel této teroristické skupiny, a další dva teroristé. V Kalkíji (Qalqilya) byl údajně zastřelen Qassam Abdel Hafez, který strávil nějaký čas v izraelském vězení.
Vojáci opětovali palbu na ty, kdo na ně stříleli a vrhali výbušniny. Na izraelské straně nebyli hlášeni žádní zranění.
Vojáci v Judeji a Samaří při nočních raziích zadrželi 17 členů teroristické skupiny Hamás a 19 dalších hledaných palestinských Arabů. Od začátku války v pásmu Gazy 7. října zatkli vojáci na Územích asi 1030 hledaných Palestinců, včetně asi 670 napojených na Hamás.
Podle ministerstva zdravotnictví Palestinské samosprávy bylo od 7. října izraelskými silami zabito 110 „Palestinců na Západním břehu Jordánu“.
Dženín, Nábulus a Kalkíja, tři města na severu Samaří (sever tzv. Západního břehu Jordánu), kde se teroristickým skupinám daří přebírat moc na úkor palestinské samosprávy, jsou cílem izraelských nočních zátahů již více než rok.
Přestřelky s teroristy v Libanonu
Z Libanonu bylo na Izrael vystřeleno několik řízených protitankových střel. Armáda odpověděla dělostřelbou. K útoku se přihlásil šíitský proíránský Hizballáh (Alláhova strana).
Údery USA v Sýrii
Americký ministr obrany Lloyd Austin oznámil, že armáda USA zasáhla ve východní Sýrii poblíž města Búkamal (Boukamal) dvě zařízení používaná íránskými Islámskými revolučními gardami a přidruženými skupinami. Šlo o reakci na nedávnou sérii útoků proti americkému personálu sídlícímu v Iráku a Sýrii milicemi podporovanými Íránem. Oblast je považována za hlavní kanál pro transfery zbraní z Íránu přes Irák do Sýrie nebo Libanonu.
Austin zdůraznil, že USA „nevyhledávají konflikt a nemají v úmyslu ani touhu zapojit se do dalších nepřátelských akcí, ale tyto Íránem podporované útoky proti americkým silám jsou nepřijatelné a musí skončit“. „Írán chce skrýt svou ruku a popřít svou roli v těchto útocích proti našim silám. To jim nedovolíme. Pokud budou útoky íránských zmocněnců proti americkým silám pokračovat, nebudeme váhat s přijetím dalších nezbytných opatření k ochraně našeho lidu,“ řekl ministr obrany USA.
„Tyto úzce přizpůsobené útoky v sebeobraně byly určeny výhradně k ochraně a obraně amerického personálu v Iráku a Sýrii. Jsou oddělené a odlišné od probíhajícího konfliktu mezi Izraelem a Hamasem a nepředstavují posun v našem přístupu ke konfliktu mezi Izraelem a Hamasem,“ vysvětlil dále Austin. „Nadále vyzýváme všechny státní i nestátní subjekty, aby nepodnikly kroky, které by eskalovaly v širší regionální konflikt,“ dodal.
Vnitřní situace v Izraeli
Vláda je připravena zavést nová opatření, která umožní policii použít ostrou střelbu proti izraelským občanům, kteří blokují silnice nebo vjezdy do měst během „války na více frontách“, uvádí veřejnoprávní rozhlasová stanice Kan. Policie bude potřebovat pouze souhlas vyššího důstojníka, než zahájí palbu podle uvolněných pravidel, informoval Kan s tím, že generální prokurátorka Gali Baharav-Miara souhlasila s urychlením přijetí legislativy, kterou již dříve letos navrhl ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir.
Téměř polovina Izraelců je proti „okamžité“ vojenské pozemní invazi do Pásma Gazy. Podle průzkumu institutu Panel4All, který zveřejnil Maariv, 49 % respondentů chce před zahájením pozemní ofenzivy „vyčkat“, podle 29 % respondentů by ofenzíva měla začít „okamžitě“. Průzkum se uskutečnil 25. a 26. října a zúčastnilo se ho 522 dotazovaných lidí.