Válka s Hamastánem v Gaze
Během noční pozemní operace Izraelských obranných sil v Pásmu Gazy došlo k řadě střetů mezi vojáky a teroristy Hamasu. Žádní vojáci nebyli zraněni. Pěchota, bojové ženijní síly a tanky zůstaly v Pásmu řadu hodin. Armáda popsala nájezd jako „rozšířenou pozemní aktivitu“, spíše než jako úplnou pozemní ofenzívu.
Izraelské letectvo zasáhlo asi 150 podzemních míst patřících teroristické skupině Hamás.
Při útocích bylo zabito několik teroristů Hamasu.
Eliminován byl velitel leteckého jednotky Hamasu Isám abú Ruchbe (Issam Abu Rukbeh). Terorista byl odpovědný za řízení dronů, bezpilotních vzdušných prostředků, padákových kluzáků, leteckých detekčních systémů a protivzdušné obrany této teroristické skupiny. Sehrál roli při plánování a provedení útoku Hamasu ze 7. října tím, že řídil teroristy, kteří vstoupili do jižního Izraele na padákových kluzácích, a také při útocích bezpilotních letounů na pozorovací stanoviště Izraelských obranných sil. 14. října armáda zlikvidovala předchozího velitele vzdušných sil Hamasu Murada Abu Murada.
Armáda také v noci zabila velitele hamasovských námořních sil Brigády města Gaza Rateba Abu Sahibana. Ten plánoval a velel pokusu o infiltraci Hamasu přes moře 24. října, který byl zmařen silami izraelského námořnictva.
Ministr obrany Joav Galant uvedl, že Izrael „přešel do nové fáze“ války proti Hamásu poté, co pozemní síly zatlačily do Gazy a armáda přes noc bombardovala teroristické cíle v Pásmu. „Země v Gaze se otřásla,“ uvedl Gallant v prohlášení z jeho kanceláře. „Útočili jsme nad zemí i pod zemí, napadali jsme teroristické operativce všech úrovní a na všech místech. Příkazy silám jsou jasné: Operace bude pokračovat, dokud nebude nový rozkaz.“
Izraelské obranné síly dnes večer zveřejnily varování obyvatelům města Gaza, že oblast je nyní „bojištěm“, protože zesilují svou leteckou kampaň proti teroristům z Hamasu na palestinském území. „Obyvatelům pásma Gazy: Guvernorát Gazy (město Gazy) se stal bojištěm. Úkryty v severní Gaze a guvernorátu Gazy nejsou bezpečné,“ uvádí armáda na letácích shazovaných letouny, přičemž žádá obyvatele, aby se „okamžitě evakuovali“ na jih.
Pásmo Gazy odříznuto od telekomunikačního spojení
Palestinské zprávy z Gazy jsou vzácné poté, co se včera večer díky izraelskému bombardování zhroutily internetové a telefonní služby. Podle BBC panuje v Pásmu „naprostý chaos.“
Satelitní spojení pomocí své sítě Starlink dnes „mezinárodně uznávaným pomocným organizacím v Gaze“ nabídl miliardář Elon Musk. Jak chce terminály pro připojení ke své síti do Pásma Gazy dostat není jasné a zdá se, že přinejmenším v tuto chvíle se jedná jen o nerealistický příslib.
Situace unesených do Gazy
Schůzky s premiérem de domáhají rodiny těch, kdo byli teroristy uneseni do Pásma Gazy. Mají oprávněné obavy o osudy svých blízkých v souvislosti se zesílenými údery izraelské armády na teroristy Hnutí islámského odporu (Hamas), které únos provedlo a které na neznámých místech v Pásmu nejméně 229 lidí v neznámých podmínkách drží.
Premiér se s rodinami sešel dnes večer a ujistil je, že návrat unesených je prioritou a Izrael využije všechny možnosti.
Armádní mluvčí, kontraadmirál Hagari, uvedl, že armáda pracuje jak na likvidaci teroristické skupiny Hamas, tak na návratu rukojmích, které drží v pásmu Gazy, zpět do Izraele. „Pracujeme podle cílů, které nám byly vytyčeny: rozbití Hamasu, ochrana hranic a národní úsilí o navrácení rukojmích,“ říká Hagari. „To vše dohromady je součástí našeho úsudku, našich hodnocení, našeho pokroku a rozhodování,“ říká. „Učiníme ta nejsprávnější operační rozhodnutí s těmito cíli jako naším kompasem,“ pokračuje Hagari. „Přivedení rukojmích domů je národním úsilím nejvyšší důležitosti a všechny naše aktivity, operační, zpravodajské, směřují k realizaci tohoto cíle,“ dodává.
Mluvčí Hamasu Abu Obejda prohlásil, že Izrael musí propustil všechny vězně palestinské bezpečnosti výměnou za izraelské rukojmí. „Cena, kterou zaplatíme za velký počet nepřátelských rukojmích v našich rukou, je vyprázdnit (izraelské) věznice od všech palestinských vězňů,“ řekl v prohlášení odvysílaném televizním kanálem Al-Aksá, který provozuje Hamás. Takový požadavek je pro Izrael zcela jistě nepřijatelný.
Humanitární situace v Pásmu Gazy
The New York Times dnes podpořily izraelské tvrzení, že Hamas hromadí zásoby potravin a paliva v rozsáhlé síti tunelů pod Pásmem Gazy, a nedává je obyvatelům, kteří je zoufale potřebují.
„Hamas má stovky tisíc galonů paliva pro vozidla a rakety; skrýše munice, výbušnin a materiálů k výrobě dalších; a zásoby jídla, vody a léků,“ píše se ve zprávě s odkazem na nejmenované činitele.
Vysoký libanonský představitel řekl novinám, že Hamás má dostatek zásob pro teroristickou skupinu, aby udržela boje po dobu tří až čtyř měsíců bez potřeby doplňování.
Izraelská armáda dnes také zveřejnila výpověď zajatého teroristy Hamasu, v níž potvrzuje existenci sítě podzemních tunelů v Gaze s vyústěním v nemocnicích, včetně nemocnice Šifa (Shifa) v městě Gaza.
Bezpečnostní situace v jižním a středním Izraeli
Po zhruba 8 hodinách klidu se dnes po 10. hodině rozezněly sirény protiraketového poplachu, varující před teroristickým ostřelováním z Gazy. Prvním z napadených byla obec Nir Oz, následovaly Nahal Oz, Magen a řada dalších izraelských obcí podél hranice, stejně jako pobřežní město Aškelon a město Beerševa. Ve Sderotu raketa poškodila dům, nikoho však nezranila.
Odpoledne se rozezněl protiraketový poplach také v oblasti středního Izraele, v Tel Avivu a Bat Jam.
Protiraketový poplach dnes byl také v oblasti jižního Negevu, poblíž města Dimona. Výstrahy byly aktivovány v Ar’ara BaNegev, Abu Talul, Mamšit, Abu Qrenat a Qasr al-Sir. V oblasti bylo slyšet několik výbuchů, což naznačuje, že byly zasaženy nebo dopadly rakety. Nejsou bezprostřední zprávy o zraněních nebo škodách.
Večer rakety z Gazy dopadly do měsr Kirjat Ono a Holon ve středu Izraele. Nejsou hlášena zranění.
Možný incident v Judeji a Samaří
Palestinskoarabský zemědělec Bilal Muhammed Saleh byl dnes údajně při sklizni oliv zastřelen židovským „osadníkem“ u obce as-Savíja (As-Sawiya) u Šechemu (Nábulusu). Tvrdí to palestinskoarabské zdroje a izraelský levicový zpravodajský web Haarec s odkazem na ministerstvo zdravotnictví Palestinské správy. Zveřejněno bylo také video, na kterém ale není údajný incident vidět.
Přestřelky s teroristy v Libanonu
Izraelské obranné síly provedly noční nálet na místo Hizballáhu v jižním Libanonu v reakci na včerejší raketovou palbu na Izrael. Rakety z Libanonu byly namířeny na pozice izraelské armády na Golanských výšinách, ale dopadly v Sýrii.
Okolo poledne izraelské letectvo zlikvidovalo raketu země-vzduch, vystřelenou z Libanonu na izraelský vojenský dron. Po poledni armáda provedla dronový úder na skupin snažící se v Libanonu připravit odpadl protitankové řízené střely na cíl v Izraeli.
Sirény protiraketového poplachu se odpoledne rozezněly v obcích Misgav Am a Margaliot v Horní Galileji a Arab al-Aramše v Západní Galileji.
Několik min a raket bylo odpoledne z Libanonu na Izrael vystřeleno, nejsou ale hlášeny škody a zranění.
Vnitřní situace v Izraeli
Izraelská policie oznámila, že nepovolí dnes večer protest před rezidencí Benjamina Netanjahua v Cesareji. Prostest měla směřovat proti údajnému selhání premiéra, které umožnilo útok Hamasu 7. října. Policie uvedla, že každou takovou demonstraci rozežene, protože „nepovoluje demonstrace na politické, politické nebo bezpečnostní otázky během války“. Následně policie své stanovisko upravidla s tím, že právo shromažďovací platí i během války a bude zvažováno jeho realizace v každém konkrétním případě.
Nemocnice Assuta v Ašdodu oznámila smrt 9leté dívky, která minulý týden utrpěla zástavu srdce, když byla v jižním přístavním městě aktivována siréna varující před přilétajícími raket.
Večer proběhla společná tisková konference premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta.
Premiér řekl, že druhá fáze války proti Hamásu začala včera v noci vstupem dalších pozemních sil do Gazy. Válečné cíle Izraele jsou jasné – „zničení vojenských a vládních schopností Hamásu; a návrat rukojmích domů.“
Netanjahu řekl, že rozhodnutí zahájit pozemní invazi bylo přijato jednomyslně, jak válečným kabinetem, tak bezpečnostním kabinetem. „Naši velitelé a vojáci bojující na nepřátelském území vědí, že za nimi stojí národ a národní vedení,“ dodal. Vojáci, se kterými se setkal v terénu, jsou odhodláni přimět Hamás, aby zaplatil za své činy 7. října.
„Jsou odhodláni vymýtit toto zlo ze světa, pro naši existenci a, dodávám, pro celé lidstvo,“ prohlásil premiér a citoval biblický příkaz k zapamatování toho, co Amálek udělal Izraelitům. „Pamatujeme si a bojujeme.“
Netanjahu řekl, že vojáci jsou součástí dědictví židovských válečníků, které sahá 3000 let do minulosti. Zdůraznil, že mají jeden cíl: „Porazit vražedného nepřítele a zajistit naši existenci v naší zemi.“
Ministr obrany Joav Galant řekl, že není jediný okamžik, kdy by nemyslel na rukojmí.
„Během posledního dne jsme postoupili do nové fáze“ války. „Síla ohně otřásla zemí v Gaze a je to něco jiného, než co zažilo Hamás od svého vzniku. Izraelské obranné manévrují na příslušných místech a právě teď útočí na pole Hamasu, nad zemí i pod zemí. Hamas trpí otřesy, které nikdy nezažil,“ řekl.
Gallant dále řekl, že izraelské síly v Gaze dostávají veškeré zpravodajské informace a podpůrnou palbu, kterou potřebují, a dodává, že operace je přesná, smrtící a extrémně silná. Ministr obrany „plně věří“ náčelníkovi štábu Izraelských obranných sil, ředitelům Šin Bet a Mossadu a vojákům v poli. Zdůraznil, že Izrael nechce rozšiřovat válku, ale je připraven, pokud se do ní zapojí někdo další.
Galant uvedl, že Izrael dělá vše, co může, aby přivedl rukojmí zpět. „Není to druhotná mise.“ Dodal nicméně: „Nedělejme si iluze, naši nepřátelé nehledají humanitární řešení.“
Gallant řekl, že čím tvrději Izrael zasáhne Hamás, tím větší je šance, že Hamás bude souhlasit s propuštěním rukojmích. „Nebude to krátká válka. Bude to dlouhá válka. Jsme to my nebo oni,“ dodal ministr obrany.
Protiizraelské protesty ve světě
Newyorské vlakové nádraží Grand Central Terminal bylo uzavřeno v důsledku demonstrace vyzývající k zastavení palby ve válce mezi Izraelem a teroristickou skupinou Hamas vládnoucí v Gaze. Policie zadržela mnoho demonstrantů, kteří byli obelčeni v černých tričkáchs hesly jako „Židé říkají: příměří nyní“. Protest zorganizovala antisionistická skupina Jewish Voice for Peace.
Mohutné demonstrace na podporu palestinských Arabů v Gaze se konají v řadě velkoměst světa, například v Londýně či Istanbulu. Zatímco v muslimských zemích se protesty nesou jednoznačně v duchu islámské solidarity, na Západě se vedle muslimů účastní také levičáci a antisemité, kteří dodávají demonstracím vlastní zabarvení.
Bez ohledu na motivaci je vždy protestováno proti „masakru“ palestinských muslimů v Gaze, přičemž je zcela ignorováno, že válku vyvolal přepad Izraele gazanskými teroristy a vraždy více než 1000 mírumilovných izraelských civilistů, mezi nimi mnoha žen, dětí a starých lidí. Demonstrace jsou bez výjimky nejen v duchu protestu proti současné válce, ale i v duchu odmítnutí práva Izraele na existenci. V tomto směru si muslimové, antisemité a levičáci výtečně rozumějí.
Perla dne
Dnešní prohlášení komisaře pro zahraniční věci a bezpečností politiku EU Josep Borrell nám dává připomenout odtrženost současných europolitiků od reality.
„Gaza je v úplném výpadku a izolaci, zatímco těžké ostřelování pokračuje. Bylo zabito příliš mnoho civilistů, včetně dětí. To je v rozporu s mezinárodním humanitárním právem. Pro umožnění přístupu humanitární pomoci je naléhavě zapotřebí přestávka v nepřátelství.“
Vznesl by takový požadavek soudruh komisař také na Sovětský svaz při dobývaní Berlína na jaře 1945? Nebo na Vietnam při likvidaci režimu Rudých Khmerů v Kambodži v roce 1979?
Na tyto režimy asi ne, to přece – na rozdíl od Izraelců – byli také soudruzi…
(oslovení „Compañero“, tedy soudruh, je oficiálním oslovením členů Španělské socialistické dělnické strany – PSOE, jejímž je Borell členem; oslovení „soudruh komisař“ zní skutečně nechutně, jako by vypadlo ze stalinského Sovětského svazu, ale je zcela správným oslovením současného držitele této funkce)