Izrael ve válce – Den dvacátý sedmý

Izraelští vojáci pronikají do Pásma Gazy. 2. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci pronikají do Pásma Gazy. 2. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Válka s Hamastánem v Gaze

Pozemní síly a tanky Izraelských obranných síl se přes noc střetly s buňkami Hamasu v severním pásmu Gazy a zabily desítky operativců teroristické organizace.

Jednotky pěší brigády Golani vedly „dlouhé bitvy“ s teroristy, kteří odpalovali rakety, odpalovali výbušná zařízení a vrhali na vojáky granáty. Vojáci Golanské brigády palbu opětovali, asistovali jim dělostřelectvo a tanky a zároveň na základě jejich požadavků provádělo údery letectvo a raketové údery námořnictvo. „Byly zabity desítky teroristů,“ uvedla armáda.

Dopoledne pak izraelský armádní rozhlas doplnil podrobnosti o nočním boji. Uvedl, že vojáci z 13. praporu brigády Golani se během intenzivní a chaotické půlnoční bitvy ubránily drsnému přepadu. Ozbrojenci Hamasu se vynořili se z tunelů a zaútočili na vojáky protitankovými střelami, minomety a drony. Současně se pokusili vstoupit do obrněných transportérů a převzít je pod kontrolu. Izraelští vojáci s nimi bojovali v lítých bojích na blízko a také svolávali letecké a dělostřelecké údery, aby jim pomohli v bitvě, která zuřila asi tři hodiny. Zpráva uvádí, že bylo zabito 20 teroristů a asi 10 se podařilo uprchnout. Podle armádního rozhlasu v tomto boji nepadl žádný izraelský voják.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 2. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 2. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Jednotky pěší brigády Nahal také narazily na Hamas, který na ně zahájil palbu, a povolaly proto letadla.

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze řízené Hamasem uvádí, že od vypuknutí války před více než třemi týdny bylo zabito 9 061 palestinských Arabů, včetně 3 760 mladších 18 let. Údaje Hamasu nelze potvrdit a nerozlišují mezi teroristy a civilisty. Nerozlišují ani mezi těmi, kdo byli zabiti při izraelských útocích, a těmi, kteří byli zabiti stovkami raket teroristických skupin, které z důvodu závad spadly v Pásmu.

Vojenská zpravodajská služba uvedla, že její takzvané „cílové centrum“ identifikovalo asi 1200 nových cílů v Pásmu Gazy. Izraelské obranné síly uvádějí, že stovky vojáků pracují zjišťování nových cílů. Vojenští zpravodajci používají umělou inteligenci a automatizované nástroje k „rychlé a přesné produkci spolehlivých cílů,“ uvedla armáda. Doposud Izraelské obranné síly podle svých informací v Pásmu Gazy zasáhly více než 12 000 cílů.

Bývalý zástupce náčelníka generálního štábu Izraelských obranných sil generálmajor Jair Golan (Yair Golan) dnes v rozhovoru pro armádní rozhlas prohlásil, že vojáci by za žádných okolností neměli vstupovat do teroristických tunelů Hamasu. „Moudré je najít vchody a utěsnit je, nebo poslat dovnitř kouř, který způsobí, že nepřítel vyjde ven nebo mu ublíží. Za žádných okolností nebojujte v tunelech… kde není šance, že se nezraníte,“ řekl generál. Na námitku, že Hamás je schopen zůstat v tunelech „navždy“, Golan opáčil: „Dejte na má slova. Armáda má dnes schopnosti efektivně se vypořádat s tunely. Má všechny znalosti a prostředky. Pokud Hamás zůstane v tunelech, stanou se smrtelnou pastí… Od chvíle, kdy jsou nalezeny vchody, je plná výhoda na straně útočících sil.“

Izraelští armádní ženisté dnes zahájili rozsáhlé ničení tunelů Hamasu v oblastech Pásma Gazy, které se od začátku pozemní ofenzívy dostaly pod kontrolu Izraele, uvedl v poledne zpravodajský server Walla. Využívají k tomu různé typy robotů a výbušných zařízení, které ničí tunely, odpalují Hamasem nástražné pasti a zabíjejí teroristy. „Chystáme se zřítit vchody a na ně napojené tunely. Stanou se zónou smrti. Udělali chybu, rozhodli se být na místě, odkud nemohou uniknout. Zemřou v tunelech,“ cituje Walla nejmenovaného ženijního důstojníka s tím, že vojáci už zničili asi 100 tunelů a další poškodily nálety.

Izraelští ženisté v Pásmu Gazy. 2. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští ženisté v Pásmu Gazy. 2. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Náčelník štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Herzi Halevi, odpoledne uvedl, že vojáci již operují uvnitř města Gaza a obklopují ho z několika směrů.

„Postoupili jsme do další významné fáze války. Síly jsou v srdci severní Gazy, operují ve městě Gaza, obklopují ho a prohlubují [pozemní ofenzívu] a úspěchy,“ řekl Halevi v prohlášení ze základny leteckých sil. „Síly bojují v husté a složité městské oblasti, která vyžaduje profesionální boj a odvahu,“ dodal s tím, že vojáci jsou zapojeni do boje na blízko. „Pozemní síly jsou doprovázeny přesnou zpravodajskou činností, palbou ze vzduchu i z moře. Díky tomuto partnerství je boj mnohem efektivnější,“ pokračoval Halevi. „Naši válečníci, kteří bojují v těsné blízkosti proti krutému nepříteli, mají obrovskou výhodu: V žilách jim proudí kamarádství a bojový duch. Duch izraelské společnosti a spravedlnost naší věci nás provázejí po celou dobu,“ řekl dále velitel generálního štábu.

Halevi dále řekl, že tato válka má „bolestnou a obtížnou cenu“, přičemž v pozemní operaci bylo dosud zabito 18 vojáků. „Ve válce jsme ztratili nejlepší z našich synů, objímáme jejich rodiny… budeme i nadále vyhrávat.“ Izraelské obranné síly mají povinnost vrátit domů všechny rukojmí držené Hamasem a dalšími teroristickými skupinami v pásmu Gazy.

„Nezahájili jsme válku proti Hizballáhu“ na severu, řekjl dále generál. „Naší politikou je, že každého, kdo se přiblíží k severní hranici a představuje hrozbu pro izraelské občany nebo vojáky, zasáhneme. To se dělo v posledních týdnech. To se bude dít dál. Nedoporučuji, aby se do boje zapojil některý z našich nepřátel. Naše síly jsou připraveny a mohou rozšířit své aktivity na další fronty.“

Dodal, že izraelské letectvo působí v Gaze „se značnou silou“, avšak v Gaze se využívá „méně než polovina“ síl letectva a většina jeho sil je připravena, „pokud by se objevila potřeba zaútočit na jiných frontách“.

Armáda bojuje „ve jménu posvátnosti života, proti nepříteli, který si na vlajku vyryl smrt. Bojujeme za naše právo žít v bezpečí a prosperovat v naší vlasti. Nemáme žádnou jinou zemi tváří v tvář absolutnímu zlu. Jednáme s klidem, inteligencí a odhodláním,“ dodal Herzi Halevi.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 2. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 2. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Okolo 19. hodiny Izraelské obranné síly oznámily, že pozemní síly zabily během několika posledních hodin během střetů v severním pásmu Gazy asi 130 teroristů a „pokračují ve vedení nelítostných bitev proti teroristům z Hamásu“, přičemž nacházejí zbraně a ničí infrastrukturu teroristické skupiny. Izraelské letectvo také pokračovalo v útocích na Gazu a zasáhlo řadu vojenských velitelství používaných vysokými představiteli Hamasu, mimo jiné cíle patřící k teroristické skupině.

Před 21. hodinou místního času oznámil armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari, že pozemní síly zcela obklíčily město Gaza. Na otázku ohledně možného příměří Hagari odpověděl, že „termín ‚příměří‘ není v tuto chvíli vůbec na stole.

Pásmo Gazy podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA), stav září 2023 (kliknutím se obrázek otevře v plné velikosti)
Pásmo Gazy podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA), stav září 2023 (kliknutím se obrázek otevře v plné velikosti)

Padlí vojáci Izraelských obranných sil

vzpomínáme

Ráno bylo zveřejněno jména dalšího padlého vojáka Izraelských obranných sil. V boji včera padl velitel roty v 7007. praporu Jeruzalémské brigády, poručík (v záloze) Juval Zilber (Yuval Zilber), 25 let, z Ramat Gan.

V poledne armáda zveřejnila smrt dalšího vojáka. Podplukovník Salman Habaka, 33 let, velitel 53. praporu 188. obrněné brigády z Janu-Džat (Yanuh-Jat), byl zabit při boji s teroristy Hamasu v severní části Gazy. Drúzský důstojník je zatím nejvýše postaveným izraelským vojákem, který padl v rámci pozemní invaze do Pásma Gazy.

Večer byla oznámena smrt štábního seržanta Jaira Nifúsiho (Yair Nifousi), 20 let, z Adi. Příslušník výsadkářského 101. praporu byl včera těžce raněn a dnes zraněním podlehl.

Dosud padlo v pozemních bojích posledních dní 19 vojáků. Od počátku války padlo 335 příslušníků Izraelských obranných sil.

 

Rukojmí v Pásmu Gazy

Mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari, sdělil, že armáda informovala rodiny 242 rukojmích, že jejich blízcí jsou v současné době zadržováni v pásmu Gazy. Číslo není konečné, protože armáda prošetřuje nové informace.

Toto číslo nezahrnuje čtyři propuštěné rukojmí – matku a dceru Judith a Natalie Ra’ananové a starší ženy Yocheved Lifshitz a Nurit Cooper – a také vojínku Uri Megidiš (Ori Megidish), kterou armáda zachránila v neděli večer. To znamená, že 7. října 2023 bylo palestinskými teroristy do Gazy odvlečeno nejméně 247 lidí.

Stále jsou další desítky pohřešovaných lidí, jejichž osudy jsou zatím neznámé.

 

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Egypt pomůže evakuovat „asi 7 000“ cizinců a dvojích státních příslušníků z Pásma Gazy, uvedlo tamní ministerstvo zahraničí. Na schůzce se zahraničními diplomaty náměstek ministra zahraničí Ismajl Chajrát (Ismail Khairat) řekl, že se jedná o lidi „více než 60“ státních příslušností.

Několik stovek držitelů zahraničních pasů už začalo opouštět Gazu včera. Dnes se očekává odchod dlaších asi 400 lidí a 60 až 100 nemocných a zraněných Gazanů.

Pásmo Gazy
Pásmo Gazy

Elektrický generátor tzv. Indonézské nemocnice v Bejt Lachíja v severním pásmu Gazy dnes brzy ráno vypadl z provozu, uvedlo ministerstvo zdravotnictví Gazy řízené Hamasem. Významná nemocnice se nachází nedaleko města Džabalíja, které je cílem těžkých izraelských náletů. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ashraf Al-Qudra v televizním prohlášení uvedl, že nemocnice běží v nouzovém režimu na menším záložním generátoru, ale ve většině pokojů musela vypnout světla, vypnout kyslíkové generátory a uchýlit se k kyslíkovým lahvím a vypnout pohřební chladničky.

 

Přestřelky s teroristy v Libanonu

Izraelské obranné síly už brzo ráno provedly letecké a dělostřelecké útoky v Libanonu poté, co byla v noci na izraelský bezpilotní letoun vypálena raketa země-vzduch. Dron podle armády zasažen nebyl. V reakci na to armáda zasáhla skupinu, která raketu odpálila.

Pozemní síly navíc vypálily dělostřelecké granáty směrem ke zdroji raketové palby poté, co byly vystřeleny rakety na oblasti Har Dov a Har Hermon.

Odpoledne armáda zasáhla jednotku, připravující v jižním Libanonu odpadl řízené protitankové střely, a také další odpaliště. Naopak z Libanonu se podařilo odpálit takovou střelu na Izrael.

hranice Izraele a Libanonu
hranice Izraele a Libanonu

Izraelské obranné síly dnes oznámily, že se do jižního Libanonu ze Sýrie přesunula Íránem podporované milice, tzv. Brigáda ímáma Husejna, kterou vede velitel známý jako Zulfiqar. Tato skupina se má podílet na útocích na Izrael z jihu Libanonu v posledních týdnech. Výzkumné centrum Alma, které sleduje bezpečnostní vývoj podél severní hranice Izraele, uvádí, že brigáda Imáma Husajna je milice složená převážně z iráckých šíitů, která byla začleněna do čtvrté divize pravidelné syrské armády a působí hlavně v oblasti Damašku. Podléhá přímo Síle Quds, expediční složce Íránských revolučních gard.

 

Bezpečnostní situace v Izraeli

Ráno se rozezněly sirény protiraketového poplachu v obcích v pásu okolo Gazy, které jsou v tuto chvíli již evakuované.

Okolo 10. hodiny z Gazy vylétly rakety na město Ašdod. Okolo 15. hodiny byly vypáleny salvy raket na města Beerševa a Hecerim (Hatzerim).

Večer se rozezněly poplachové sirény také ve středním Izraeli, v oblasti Guš Dan a také obcích nedaleko Ben Gurionova mezinárodního letiště. Na severu pak ve městech Kirjat Šmona, Margaliot a Manara u hranic s Libanonem.

Raketa z Libanonu způsobila požár ve městě Kirjat Šmona. K útoku se přihlásila libanonská jednotka Hamasu.

 

Neklid v Judeji a Samaří

Na silnici 557 u města Bejt Lid (Bait Lid) v Samaří byl dnes střelbou kriticky zraněn izraelský řidič. Muž, který byl záchranáři Magen David Adom vyproštěn z převráceného vozidla v bezvědomí a bez tepu, krátce nato zemřel. Zastřelený byl později identifikován jako Elhanan Klein, 29letý záložák z obce Einav v Samaří. Zbyla po něm manželka a 3 děti. Izraelské obranné síly v oblasti postavily silniční kontroly a pátrají po útočníkovi.

vymezení oblastí A, B, C v Judeji a Samaří podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA), stav květen 2023; A - plná kontrola Palestinské správy, B - palestinská civilní a izraelská bezpečnostní kontrola, C - plná izraelská kontrola (kliknutím se obrázek otevře v plné velikosti)
vymezení oblastí A, B, C v Judeji a Samaří podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA), stav květen 2023; A – plná kontrola Palestinské správy, B – palestinská civilní a izraelská bezpečnostní kontrola, C – plná izraelská kontrola (kliknutím se obrázek otevře v plné velikosti)

Palestinská správa uvedla, že při nájezdech Izraelských obranných sil „na Západním břehu Jordánu“ zahynuli 3 lidé. Armáda se k tvrzeným úmrtím nevyjádřila, ale uvedla, že při nočních zatýkacích raziích vojáci zadrželi 49 hledaných palestinských Arabů, včetně 21 napojených na teroristickou skupinu Hamás. Od začátku války v pásmu Gazy 7. října zatkli vojáci v Judeji a Samaří asi 1220 hledaných palestinských Arabů, včetně více než 740 napojených na Hamás. Podle ministerstva zdravotnictví Palestinské správy bylo od 7. října zabito izraelskými silami a někdy i „osadníky“ nejméně 137 „Palestinců na Západním břehu Jordánu“.

 

Výzva předních rabínů

Aškenázský vrchní rabín Izraele David Lau, sefardský vrchní rabín Izraele Jicchak Josef (Yitzhak Yosef), oba vrchní rabíni Jeruzaléma Šlomo Amar (Shlomo Amar) a Arje Štern (Aryeh Stern) a dalších 9 prominentních rabínů vyzvalo Židy, aby se zdrželi útoků na arabské dělníky. Výzva je reakcí na zprávy o útocích, zejména v Jeruzalémě, v souvislosti s válkou mezi Izraelem a Hamásem, která začala 7. října.

„Donesly se k nám nešťastné zvěsti, že lidé z okraje veřejnosti, kterým se kvůli hrozným zprávám vaří krev, se chovají násilně k těm, kteří pracují pro obyvatele Jeruzaléma a zbytku země,“ stojí v prohlášení.

Toto násilí je v rozporu s Tórou a je nebezpečné a škodlivé, protože hrozí, že arabské dělníky přiměje, aby se rozhodli nepracovat na své práci, ke škodě všech, kteří jsou na jejich službách závislí, napsali rabíni. „Nezapojujte se do bojů a nepřátelství vůči těmto pracovníkům,“ stojí ve výzvě, která i nadále nabádá své čtenáře, aby zabránili „mládeži s horkou hlavou“ v takovém chování.

Minulý měsíc bylo podle zprávy veřejnoprávního rozhlasu Kan napadeno několik arabských řidičů autobusů v oblasti Jeruzaléma, kteří utrpěli lehká zranění.

 

Dopad války na financování izraelského zdravotnictví

Válka s palestinskými teroristy v Pásmu Gazy stojí izraelské zdravotnické organizace 200 milionů šekelů (přibližně 1,2 miliardy českých korun) dodatečných výdajů měsíčně, což prohlubuje jejich finanční deficit, který existoval již v mírové době. O řešení tohoto problému se nyní jedná na půdě Knesetu.

 

Pomoc izraelským podnikatelům

Izraelský kabinet schválil návrh balíčku válečných kompenzací, který má firmám pomoci během války s Hamasem pokračovat v provozu. Kompenzační balíček předložený ministerstvem financí zahrnuje granty podnikům, které utrpěly nepřímé škody v důsledku probíhající války. Podniky v celém Izraeli s obratem 18 000 až 400 milionů NIS (přibližně 100 tisíc až 2,4 miliary českých korun), které zaznamenaly pokles příjmů o více než 25 % v říjnu nebo o 12,5 % za období dvou měsíců, budou mít nárok na fixní grant. Balíček ještě musí v nadcházejících dnech schválit Kneset.

 

Univerzita Haifa se připojila k pomoci studentům

Studenti povolaní k plnění povinností v Izraelských obranných siláchi obdrží stipendium ve výši 2 000 šekelů (přibližně 120 000 českých korun) čerpané ze speciálního nouzového fondu, oznámila Haifská univerzita.

„Stát Izrael má velký dluh vůči našim záložním vojákům, kteří opustili všechno a mobilizovali, aby bránili zemi. To je to nejmenší, co pro ně můžeme udělat… ve světle odezvy od mnoha našich dárců věřím, že budeme schopni v nadcházejících týdnech částku navýšit,“ uvedl v prohlášení prezident univerzity, profesor Ron Rubin. .

Stipendijní program přichází po podobných oznámeních univerzit Tel Aviv, Bar Ilan a Ben Gurion. Očekává se, že další instituty vyššího vzdělávání budou následovat, Hebrejská univerzita v Jeruzalémě má počátkem příštího týdne představit plán nouzové pomoci studentům.

Do služby bylo povoláno asi 30 % izraelských vysokoškolskýchs studentů a také tisíce učitelů a dalších zaměstnanců.