Izrael ve válce – Den dvacátý osmý

Izraelští vojáci postupují Pásmem Gazy. 3. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci postupují Pásmem Gazy. 3. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Válka s Hamastánem v Gaze

Izraelské obranné síly při nočním náletu v Pásmu Gazy zabily velitele praporu Sabra-Tel al-Hawa Hamasu Mustafu Dalúla (Mustafa Dalloul), který „převzal klíčovou roli v řízení bojů proti silám izraelské armády v pásmu Gazy“.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 3. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 3. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Při nočních operacích v Pásmu Gazy stíhačky, bojové vrtulníky a dělostřelectvo, řízené pěchotními silami brigády Nahal, zasáhly a zabily několik teroristů Hamasu. Mezitím jednotky 551. brigády během pátrání v Bejt Chanún (Beit Hanoun) na severu Gazy zajistily zbraně – útočné pušky, samopaly, granáty, výbušná zařízení, RPG a munici, jakož i zpravodajské materiály – mapy a komunikační zařízení.

Přes noc také letectvo a námořnictvo provedlo údery na několik míst Hamasu v pásmu Gazy, včetně budov používaných operativci k palbě na pozemní síly a odpalovacích pozic protitankových střel.

Izraelské obranné síly odpoledne oznámily, že vojáci elitní bojové ženijní jednotky Jahalom pracují na demolici tunelů Hamasu objevených během pozemních operací v pásmu Gazy.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 3. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 3. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 3. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 3. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Velitel izraelského letectva, generálmajor Tomer Bar, navštívil tento týden 69. peruť – která létá s flotilou stíhaček F-15I – na letecké základně Hacerim. Bar při té příležitost „odstartoval na operační výpad“ s eskadrou, která útočí na Hamas v Pásmu Gazy. Informaci dnes zveřejnilo izraelské letectvo.

Velitel letectva generálmajor Tomer Bar v letounu G-15l. Základna Hacerim. Publikováno 3. 11. 2023. Foto: Amit Agronov / Izraelské letectvo
Velitel letectva generálmajor Tomer Bar v letounu G-15l. Základna Hacerim. Publikováno 3. 11. 2023. Foto: Amit Agronov / Izraelské letectvo

„Síly pokračují a postupují podle plánu a tvrdě zasahují nepřítele,“ řekl dnes ministr obrany Joav Galant během setkání na Jižním velitelství Izraelských obranných sil v Beerševě. „Systematický útok na teroristy Hamásu má stále větší úspěchy, bude pokračovat a zesilovat,“ dodal.

Ministr obrany Joav Galant (uprostřed) s velitelem Jižního velitelství armády generálmajorem Jaronem Finkelmanem (vpravo) a dalšími důstojníky na Jižním velitelství v Beerševě. 3. 11. 2023. Foto: Ariel Hermoni / Ministerstvo obrany
Ministr obrany Joav Galant (uprostřed) s velitelem Jižního velitelství armády generálmajorem Jaronem Finkelmanem (vpravo) a dalšími důstojníky na Jižním velitelství v Beerševě. 3. 11. 2023. Foto: Ariel Hermoni / Ministerstvo obrany

Premiér Benjamin Netanjahu dnes poslal vojákům a velitelům Izraelských obranných sil veřejné poselství, v němž válku proti teroristické skupině Hamás označil za „další kapitolou v mezigeneračním příběhu národní odolnosti“ židovského lidu. „Vzpomeňte si, co vám Amalek udělal,“ citoval Netanjahu biblický verš zmiňující nepřátele židovského národa, kteří musejí být poraženi. „Je to boj mezi světlem a temnotou. Své poslání neopustíme, dokud světlo neporazí temnotu a dobro neporazí extrémní zlo, které ohrožuje nás a celý svět. Když vás pošlu na misi, naši milí hrdinové, věřím v naše úplné vítězství nad našimi nepřáteli. Věřím ti, jsem na vás hrdý a miluji vás,“ dodal premiér.

Izraelské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že k dnešku je v důsledku masakru ze 7. října a následné války zraněno 319 lidí, kteří jsou stále hospitalizováni. Z toho 55 je ve vážném stavu a 137 je ve fázi rehabilitace.

 

Padlí vojáci Izraelských obranných sil

vzpomínáme

Izraelské obranné síly ráno oznámily, že při včerejších bojích v pásmu Gazy byli zabiti čtyři vojáci,. Včerejšími padlými jsou kapitán Beni Wais, 22 let, velitel roty 195. praporu 460. obrněné brigády, z Haify; nadrotmistr (v záloze) Uria Maš (Uriah Mash), 41 let, voják v záloze v 52. praporu 401. obrněné brigády, z Talmonu; nadrotmistr (v záloze) Jehonatan Josef Brand (Yehonatan Yosef Brand), 28 let, voják v záloze v 52. praporu 401. obrněné brigády, z Jeruzaléma; nadrotmistr (v záloze) Gil Pišnic (Gil Pishitz), 39 let, řidič tanku v 9. praporu 401. obrněné brigády, z Chariš (Harish).

V poledne byla oznámena smrt dalšího vojáka zabitého během bojů v severním pásmu Gaze. Padl štábní seržant Itaj Saadon (Itay Saadon), 21 let, velitel tanku v 52. praporu 401. obrněné brigády, z Har Chaluc (Har Halutz).

Večer byla oznámena smrt dvou dalších vojáků. Jeden padl během probíhající pozemní operace v Pásmu Gazy a druhý byl identifikován týdny po útoku Hamasu na jižní Izrael 7. října. Padlými jsou seržant první třídy (v záloze) Jedija Elijahu (Yedidya Eliyahu), 25 let, voják 8170. praporu ženistů, pocházející z Karnej Šomron; a štábní seržantka Jam Glas (Yam Glass), 20 let, pozorovací vojačka v jednotce 414., pocházející z Modiinu, která byla zabita 7. října 2023.

Počet vojáků, padlých od zahájení pozemní ofenzívy Izraele proti Hamasu, vzrostl na 26, celkový počet padlých od 7. října dosud pak na 341.

 

Rukojmí v Pásmu Gazy

Nad Pásmem Gazy krouží už více než týden průzkumné drony USA a shromážďují zpravodajské informace o umístěních rukojmích, odvlečenýchch palestinskými teroristy během vražedného útoku na jih Izraele 7. října 2023, mezi nimiž je řada Američanů. Informaci přinesla agentura Reuters s odkazem na své zdroje v americké administrativě.

Mluvčí Izraelských obranných sil, kontraadmirál Daniel Hagari, uvedl, že armáda revidovala počet rukojmích, o kterých se předpokládá, že jsou zadržováni v pásmu Gazy v důsledku útoku Hamasu ze 7. října, na 241 z předchozích 242. Říká, že číslo není konečné, protože armáda vyšetřuje nové informace o pohřešovaných od 7. října. Počet nezahrnuje čtyři propuštěné rukojmí a izraelskou vojačku, kterou armáda zachránila.

 

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Izraelské obranné síly zveřejnily záznam včerejšího telefonátu, ve kterém lékař z Gazy potvrzuje, že zásoby paliva Hamasu – více než půl milionu litrů – jsou skladovány přímo pod nemocnicí Šífa ve městě Gaza.

„Telefonát potvrzuje, že Hamas kontroluje energetické a palivové zdroje v pásmu Gazy a rozhodl se je nasměrovat k terorismu. Navíc, pokud bude povoleno palivo vstoupit do pásma Gazy, Hamás plánuje tyto zdroje zabavit. Izraelské obranné síly budou nadále odhalovat informace, které dokazují, že teroristická organizace Hamas využívá zdroje civilního obyvatelstva Pásma Gazy k terorismu,“ uvedla armáda.

 

OSN shání peníze na pomoc „uprchlíkům“

OSN vyhlásila výzvu k mimořádné pomoci, ve které požaduje 1,2 miliardy dolarů na pomoc přibližně 2,7 milionům lidí v Gaze a na Západním břehu Jordánu (tj. v Judeji a Samaří). „Náklady na uspokojení potřeb 2,7 milionu lidí – tedy celé populace Gazy a 500 000 lidí na okupovaném Západním břehu Jordánu – se odhadují na 1,2 miliardy dolarů,“ uvedl Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA). „Původní výzva, zahájená 12. října, požadovala 294 milionů dolarů na podporu téměř 1,3 milionu lidí. Od té doby je situace čím dál zoufalejší,“ dodala OSN.

Tzv. palestinští uprchlíci, tedy Arabové, kteří byli nuceni se přemístit v důsledku arabsko-izraelských válek v letech 1948, resp. 1967, jsou jedinými uprchlíky na světě, o které se OSN stará neomezeně dlouho. Zatímco uprchlíci z jiných konfliktů dostávají péči v jednotkách let a je maximální snaha o jejich integraci v místě nového bydliště, u palestinských Arabů se status uprchlíka dokonce dědí. V Pásmu Gazy, kde je polovina obyvatel mladších 15 let, je tak drtivá většina obyvatel uprchlíky – stačí mít jednoho rodiče, či prarodiče, který se byl nucen před desítkami let v důsledku války přestěhovat.

 

Přestřelky s teroristy v Libanonu a projev jejich vůdce

Armáda dopoledne oznámila, že dronový útok Hizballáhu, vedený z jižního Libanonu, zranil 2 izraelské vojáky. Hlášeno bylo také odpálení protitankových střel na izraelské území.

Vůdce Hizballáhu Hassan Nasralláh dnes ve svém prvním projevu od vypuknutí války řekl, že libanonská teroristická skupina o útoku předem nic nevěděla. „Operace 7. října byla plánována v naprostém utajení, dokonce ani další palestinské frakce do ní nebyly zasvěceny, natož hnutí odporu v zahraničí,“ řekl Nasrallah.

„Mezinárodní společenství neustále připomíná Írán a jeho vojenské plány, ale útok ze 7. října byl 100% palestinskou operací, kterou naplánovali a provedli Palestinci pro palestinskou věc, nemá vůbec žádný vztah k žádným mezinárodním nebo regionálním otázkám,“ prohlásil vůdce šíítské Íránem řízené teroristické organizace.

Šéf Hizballáhu také vznesl nepravdivé obvinění, že izraelští civilisté v pohraničních komunitách Gazy nebyli 7. října zabiti Hamasem, ale izraelskými vojáky, kteří „jednali šíleně, protože byli překvapeni a byli ‚opilí‘“. Po řadě dalších lživých výroků poskok ajatolláhů z Teheránu zakončil svůj proslov prohlášením, že „vítězství Gazy nad Izraelem nebude vítězstvím Íránu nebo Muslimského bratrstva, bude to především vlastenecké vítězství Palestinců, ale také Egypta, Jordánska, Sýrie a také Libanonu. Je proto naší povinností podporovat Hamás v Gaze.“

 

Bezpečnostní situace v Izraeli

Po 9. hodině se pom přibližně půldenní pauze rozezněly sirény protiraketového poplachu v izraelském městě Kisufim u hranic s Pásmem Gazy. Město je takřka prázdné, většina obyvatel se evakuovala.

Raketa dopadla do města Sderot. Poškození budovy nebylo velké, nckod nebyl zraněn.

Policie a námořnictvo provedly řízenou demolici velkého množství munice, která byla identifikována na moři poblíž pobřeží Haify. Policie uvedla, že před odpálením podezřelého předmětu vyčistila oblast od civilistů. Není jasné, kdy tam munice dopadla ani o jaký typ se jednalo.

 

Neklid v Judeji a Samaří

Vojáci se přes noc střetli v Judeji a Samaří (tzv. Západní břeh Jordánu) s palestinskoarabskými ozbrojenci a výtržníky a v Nábulusu zdemolovali dům teroristy Hamásu obviněného z účasti na smrtícím střeleckém útoku v únoru. Střety byly hlášeny i jinde na „Západním břehu Jordánu.“

Ministerstvo zdravotnictví Palestinské právy oznámilo, že izraelské síly přes noc zabily sedm palestinských Arabů. Tři byli zabiti v Dženínu, dva v Hebronu, jeden v Nábulusu a další v Kalandiji.

Vojáci při nočních zátazích zatkli 37 hledaných palestinských Arabů, včetně 17 členů Hamásu.

Armáda uvádí, že od začátku války v pásmu Gazy 7. října zatkli vojáci v Judeji a Samaří více než 1260 hledaných palestinských Arabů, včetně asi 760 napojených na Hamás. Podle ministerstva zdravotnictví Palestinské správy bylo od 7. října zabito izraelskými silami, a někdy i „osadníky“, asi 130 „Palestinců ze Západního břehu“.

 

Gazanští palestinští Arabové se musejí vrátit do Pásma Gazy

Jménem stovek obyvatel Gazy, kteří legálně pobývali v Izraeli během útoku Hamasu 7. října a uvízli v Izraeli, byla podána žaloba k Nejvyššímu soudu. Žalobu podaly organizace na ochranu lidských práv Gisha a HaMoked (Centrum obrany jednotlivce), které požadují, aby 568 Gazanů, o nichž říkají, že jsou v současné době drženi v detenčních zařízeních, bylo z Izraele přemístěno na arabská autonomní území v Judeji a Samaří (tzv. Západní břeh Jordánu) nebo jim bylo alespoň umožněno setkat se s jejich rodinami. Žaloba dále žádá, aby izraelské úřady daly rodinám vědět, kde se nacházejí a jaký je jejich přesný status.

Žaloba reaguje na včerejší rozhodnutí izraelského bezpečnostního kabinetu, který rozhodl o neprodleném vyhoštění všech palestinských Arabů původem z Gazy, kteří jsou nyní legálně v Izraeli, zpět do Pásma Gazy. Současně kabinet konstatoval, že do budoucna nebudou mít obyvatelé Gazy možnost pracovat v Izraeli, jak mohli do 7. 10. 2023, kdy gazanští teroristé pronikly do Izraele a spáchali masakr přibližně 1 400 lidí a skoro 250 lidí unesli do Pásma, kde je dosud za neznámých okolností drží jako rukojmí.

Soudkyně Nejvyššího soudu Ruth Ronen dala státu lhůtu do příští středy, aby předložil své stanovisko k žalobě, která zjevně bude projednána jako urgentní.

Bez ohledu na podanou žalobu dnes izraelská vláda začala realizovat své včerejší rozhodnutí. Stovky palestinských Arabů z Pásma Gazy byly převezeny autobusy k hranicím s Pásmem Gazy a následně musely přejít přes hraniční přechod Kerem Šalom do své domovské enklávy. Někteří z nich uvedli, že po vypuknutí války 7. října byli drženi v izraelském zadržovacím středisku Ofer.

Skupiny na ochranu lidských práv tvrdí, že pracovníkům byla odebrána pracovní povolení a jakákoli stopa po jejich postavení byla vymazána z jejich záznamů, takže byli „zranitelní a v právním vakuu.“

 

Ministr zahraničí USA v Izraeli

Antony Blinken dnes potřetí od vypuknutí války 7. října navštívil Izrael. Jednal s předsedou vlády Benjaminem Netanjahuem a prezidentem Jicchakem Herzogem.

Antony Blinken a Jicchak Herzog. Tel Aviv, 3. 11. 2023. Foto: Amos Ben-Gershom / Vládní tiskový úřad.
Antony Blinken a Jicchak Herzog. Tel Aviv, 3. 11. 2023. Foto: Amos Ben-Gershom / Vládní tiskový úřad.

„Izrael má nejen právo, ale i povinnost bránit se… zajistit, aby se tento 7. říjen nikdy nezopakoval,“ řekl Blinken novinářům s odkazem na bezprecedentní teroristický útok z minulého měsíce, který zabil asi 1400 lidí. Americký ministr také připomněl, že při masakru šokujícím svojí brutalitou, bylo vedle Izraelců zabito také 53 Američanů a více než 200 dalších cizích státních příslušníků z 35 zemí.

Antony Blinken také hovořil o potřebě „humanitárních přestávek“, aby mohla být doručena pomoc civilistům v Gaze, aniž by z ní ovšem profitovala vládnoucí teroristická organizace Hamas, „která Palestince cynicky a monstrózně užívá jako lidské štíty.“

Americký ministr dále řekl, že cílem války nemá být jen fyzická likvidace Hamasu, ale snaha o to, aby se 7. říjen už nikdy neopakoval. K tomu je nutné dát „lidem nějakou naději“, což by měla být snaha o dvoustátní řešení, tedy vznik arabského státu na části území mezi řekou Jordán a mořem. „Izrael nemůže obnovit kontrolu a odpovědnost za Gazu a Izrael dal jasně najevo, že to nemá v úmyslu,“ odpověděl Blinkem na jednu z otázek a slíbil též diskusi „s našimi partnery v našem regionu i mimo něj“ o tom, „co se stane, až bude Hamás poražen“.

Antony Blinken a Benjamin Netanjahu. Tel Aviv, 3. 11. 2023. Foto: Amos Ben-Gershom / Vládní tiskový úřad.
Antony Blinken a Benjamin Netanjahu. Tel Aviv, 3. 11. 2023. Foto: Amos Ben-Gershom / Vládní tiskový úřad.

V krátkém televizním prohlášení před začátkem šabatu premiér Benjamin Netanjahu řekl, že ministru zahraničí USA Antonymu Blinkenovi na návštěvě řekl, že odmítá jakékoli dočasné zastavení boje proti Hamásu, které nezahrnuje „propuštění našich rukojmích“. Řekl také, že Izrael „neumožní vstup paliva do Gazy“. Netanjahu projev uvedl slibem, že vítězství bude „ostré a jasné“ a bude „rezonovat po generace“. Řekl, že cílem nepřátel Izraele je zničit zemi a selžou. „Nezastavíme se, dokud nezvítězíme,“ řekl s tím, že to znamená „zničit Hamás [a dosáhnout] návratu rukojmích a obnovit bezpečnosti pro naše občany a děti.“ Pochválil statečné izraelské vojáky a řekl, že zabíjejí teroristy „nepřetržitě“ v Gaze v úzké spolupráci mezi pozemními a vzdušnými silami.

Pokud jde o Blinkenovu návštěvu, premiér zdůraznil, že si jí váží a oceňuje podporu prezidenta Bidena a USA. Řekl, že ukázal Blinkenovi záběry zvěrstev Hamasu, o kterých se ministr zahraničí zmínil na své tiskové konferenci. Premiér dále konstatoval, že řekl Blinkenovi, že „Izrael odmítá dočasné příměří, které nezahrnuje propuštění našich rukojmích. Izrael neumožní vstup paliva do Gazy a je proti posílání peněz do pásma.“

 

Zhoršení vztahů Izraele s Ruskem

Od té doby, co minulý měsíc vypukla válka proti Hamasu a dalším íránským zástupným teroristickým skupinám, přestal Izrael předem varovat Rusko před každým náletem, který provede v Sýrii.

Jde o reakci na nikoliv přátelské postoje Ruska k Izraeli, včetně oficiální přijetí delegace Hamasu v Moskvě a popření práva Izraele na sebeobranu ruským vyslancem v OSN.

 

Výzva k opatrnosti v cizině

Společné prohlášení úřadu předsedy vlády a ministerstva zahraničních věcí vyzývá izraelské občany, aby v souvislosti s nárůstem antisemitských útoků po celém světě při cestách do zahraničí přijali dodatečná opatření, včetně vyvarování se vnějšímu projevování své židovské nebo izraelské identity.

Izraelské ambasády, letiště, která přijímají lety z Izraele, stejně jako židovské komunity a náboženské instituce v zahraničí „jsou hlavním cílem antisemitských protestních akcí a pokusů o útoky,“ uvádí se v oznámení.

Izraelci jsou vyzýváni, aby necestovali do sousedních zemí ani do zemí sousedících s Íránem.

 

Perla dne

„Sionistická entita vám lže. Sionistická entita je právě teď bezmocná a zmatená a bez americké podpory bude během několika dní paralyzována.“

Íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí na síti X komentuje stav Izraele v situaci, kdy ten při vojenské ofenzivě drtí íránské sluhy z hnutí Hamas v Pásmu Gazy.

Islámská republika Írán zjevně hodlá bojovat proti Izraeli do posledního palestinského Araba.