Izrael ve válce – Den dvacátý devátý

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 4. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 4. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Válka s Hamastánem v Gaze

Pozemní jednotky Izraelských obranných síl přes noc pokračovaly v ofenzivě v severním pásmu Gazy. Pěchota a tankové síly vedené 460. brigádou se setkaly s četnými pokusy operativců Hamasu vyjít z tunelů a zaútočit na ně. Vojáci zabili několik ozbrojenců a lokalizovali tunely, které budou zničeny.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 4. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 4. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Izraelské obranné síly přes noc provedly „cílený nájezd“ v jižním pásmu Gazy. Omezená operace, kterou provedly bojové ženijní síly a tanky pod vedením divize Gazy, měla za úkol zmapovat budovy a vyčistit oblast od nastražených výbušných zařízení. Vojáci narazili na buňku Hamásu, která vyšla z tunelu a eliminovali ji.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 4. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 4. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Armáda zaměřila svou pozemní ofenzívu na sever Gazy, ale také provedla omezený výpad na jih Gazy, aby připravila oblast na budoucí fáze války.

Arabská média informovala, že Izrael vybombardoval dům v pásmu Gazy patřící předsedovi politbyra Hamásu Ismajlu Haníjovi (Ismail Haniyeh). Na dům ve čtvrti Al-Šathi v severní Gaze, který údajně obývali dva Haníjovi synové, byla vypálena raketa. Bezprostřední zprávy o obětech stávky nebyly. Haníja zcela jistě zraněn nebyl, protože od roku 2009 žije v exilu v Kataru. Již dříve během války palestinská média uvedla, že 14 členů Haníjovi rodiny, včetně jeho bratra a synovce, bylo zabito při izraelském náletu na jiný rodinný dům ve čtvrti Šejch Radwan ve městě Gaza.

Vojenské křídlo teroristické skupiny Hamás, brigády Izz ad-Din al-Qassam, tvrdí, že se dnes odpoledne několikrát střetlo s izraelskými vojáky ve čtvrti Tel al-Hawa v Gaze. Tvrzení nelze ověřit. Izraelská armáda záměrně mlžil o svých operacích v Gaze, aby neprozradil informace o umístění a taktice.

Izraelské obranné síly včera odpoledne poprvé od začátku války umožnily přístup do Pásma Gazy vojenským reportérům z veřejnoprávní televize a rozhlasu Kan, z televizních Kanálu 12 a Kanálu 13 a některých dalších médií.

 

Padlí vojáci Izraelských obranných sil

vzpomínámeIzraelské obranné síly oznámily smrt čtyř vojáků zabitých včera během bojů v severní části Pásma Gazy. Padli major Jehuda Natan Kohen (Yehuda Natan Cohen), 25 let, velitel roty v průzkumné jednotce brigády Givati, ze Šadmot Mehola; nadrotmistr Lior Arazi, 25 let, bojový zdravotník v Šaldag, z Givat Chajm-Ihud; štábní seržant Gilad Nehemja Nican (Gilad Nehemya Nitzan), 21 let, voják v průzkumné jednotce brigády Givati, ze Šílo, štábní sežant Jonadav Raz Levenštajn (Yonadav Raz Levenstein), 23 let, voják v průzkumné jednotce brigády Givati, z Ma’ale Adumim.

Jejich smrt zvýšila počet zabitých vojáků od zahájení své pozemní operace v pásmu Gazy minulý týden na 28 a počet zabitých vojáků od vypuknutí války 7. října na 345.

 

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Generální tajemník OSN Antonio Guterres prohlásil, že je „zděšen hlášeným útokem v Gaze na sanitní konvoj před nemocnicí Al Shifa. Obrazy těl poházených na ulici před nemocnicí jsou děsivé.“ Dřívější oznámení izraelské armády, že sanitkou se přepravovali teroristé Hamasu, činovník OSN ignoroval, zjevně jsou pro něj důvěryhodnější teroristé.

Izraelské obranné síly odpoledne obvinili teroristy Hamás, že útočí na izraelské jednotky, které pracují na otevření humanitárního koridoru pro evakuaci palestinských Arabů ze severní části Pásma Gazy na jeho jih. Předtím armádní mluvčí v arabštině, podplukovník Avichaj Adraí (Avichay Adraee), oznámil, že mezi 13. a 16. hodinou bude silnice Salah a-Din otevřena pro evakuaci obyvatel do jižní Gazy. Hamas situace využil a vojáky, snažící se zprovoznit silnici, začal ostřelovat minomety a protitankovými řízenými střelami, „aby zabránil otevření [silnice] pro pohyb obyvatel Pásma Gazy.“ Při útoku nebyli zraněni žádní vojáci.

Místo ostřelování izraelských vojáků, snažících se umožnit evakuaci. 4. 11. 2023. Autor: Izraelské obranné síly
Místo ostřelování izraelských vojáků, snažících se umožnit evakuaci. 4. 11. 2023. Autor: Izraelské obranné síly

Armáda již dřívějších dnech obvinila Hamás, že se snaží zabránit obyvatelům opustit oblast severní Gazy, kam armáda soustředila většinu svých náletů a probíhající pozemní ofenzívu.

Vůdci Hamasu v Gaze dnes pozastavili evakuaci držitelů zahraničních pasů do Egypta poté, co Izrael odmítl povolit evakuaci některých zraněných palestinských Arabů do egyptských nemocnic.

Stalo se tak poté, kdy při kontrole totožnosti osob, které měly být převezeny do Egypta, bylo zjištěno, že řada z nich jsou zranění teroristé Hamasu. Tito podle dohody nemají právo na ošetření v Egyptě a Egypt také jejich vstup na své území ihned zamítl.

 

Ministr obrany Joav Galant o průběhu války

Ministr obrany Joav Galant včera a dnes navštívil vojenské útvary na jižní a severní hranici Izraele a dnes se vyslovil k budoucímu průběhu války.

Ministr obrany Joav Galant (uprostřed) s důstojníky 146. divize u hranic s Libanonem. 4. 11. 2023. Foto: Ariel Hermoni / Ministerstvo obrany
Ministr obrany Joav Galant (uprostřed) s důstojníky 146. divize u hranic s Libanonem. 4. 11. 2023. Foto: Ariel Hermoni / Ministerstvo obrany

Uvedl, že o šabatu se izraelské síly se zapojily do těžkých bitev s teroristy v Pásmu Gazy, útočí na město Gaza z jihu i ze severu a vstoupily do městských oblastí. Izraelské obranné síly „bojují proti teroristům na velitelských stanovištích a v tunelech, ničí bunkry, tunely a další.“

„Boj postupuje dobře, krok za krokem. Mnoho teroristů bylo zabito. Drtíme prapor Hamasu za praporem. Dvanáct velitelů praporů Hamasu bylo zabito a dostaneme se k nim všem a všem teroristům v poli,“ pokračoval.

Prohlásil, že „Hamas nemá žádné limity“ – jak Izrael viděl 7. října při jeho strašlivím útoku a jeho brutálních zvěrstvech. „Vedení Hamasu je odpovědné. K tomu vedení se dostaneme,“ slíbil. „Dostaneme se k [vůdci Hamásu v Gaze] Jahjá Sinvárovi a zlikvidujeme ho. Pokud se tam obyvatelé Gazy dostanou před námi, zkrátí to válku.“

 

Debata s Američany o vedení války

Během včerejšího setkání válečného kabinetu řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken izraelským představitelům, že musejí udělat více, aby zajistili, že nebojující v Gaze nebudou poškozeni v bojích mezi Izraelem a teroristy z Hamasu. Informaci přinesl s odkazem na dva zdroje Kanál 13 izraelské televize.

Náčelník generálního štábu izraelské armády Herzi Halevi kontroval tím, že Blinkenovi řekl, že by bylo ještě více obětí, kdyby armáda dala na radu amerických generálů vyslaných radit Izraeli k operaci v Gaze.

Náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Herzi Halevi (uprostřed) s důstojníky v budově v Pásmu Gazy. 4. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Herzi Halevi (uprostřed) s důstojníky v budově v Pásmu Gazy. 4. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Zpráva také říká, že na setkáních s izraelskými vůdci Blinken zdůraznil, že americká podpora Izraeli je „od zdi ke zdi“, ale že „veřejné mínění“ ztěžuje americké vládě rozšíření takové podpory. „Pokud chcete dlouhou kampaň, musíte umožnit širokou humanitární pomoc,“ řekl americký ministr.

 

Přestřelky s teroristy v Libanonu a varování na jejich adresu

Izraelská armáda ráno zlikvidovala dvě skupiny, snažící se z jižního Libanonu ostřelovat Izrael.

Dopoledne byla z Libanonu vystřelena řada raket na oblast Roš Hanikra. Armáda reagovala dělostřeleckou palbou na předpokládaná místa, z nichž útok vzešel. Následoval izraelský letecký úder na pozice Hizballáhu v jižním Libanonu.

Varovné sirény se rozezněly v Horní Galileji u hranic s Libanonem ve městech Dišon a Malkia.

Izraelský ministr obrany Joav Galant dnes při návštěvě severního Izraele varoval vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha, aby „neudělal chybu“. „Jsme v defenzivě na severu a útočíme plnou silou v pásmu Gazy, to je naše priorita. Nemáme zájem dostat se do války na severu, ale jsme připraveni na jakýkoli úkol. Letectvo udržuje většinu své síly pro libanonskou arénu proti Hizballáhu,“ řekl Galant. Dodal, že vůdce Hamasu Jahjá Sinvár (Yahya Sinwar) „udělal chybu a zpečetil osud Hamasu a osud Gazy“ a „pokud Nasralláh udělá chybu, zpečetí osud Libanonu“.

 

Neklid v Judeji a Samaří

Izraelský voják byl dnes lehce zraněn při střeleckém útoku v Judeji a Samaří. Z projíždějícího vozidla byly vypáleny výstřely na vojáky, kteří kontrolovali jiné vozidlo poblíž palestinské vesnice Nabi Iljas. Vojáci opětovali palbu na vozidlo, které z místa ujelo. Probíhá pátrání po podezřelých, v oblasti byly zřízeny zátarasy.

 

Bezpečnostní situace v Izraeli

V Eilatu se dopoledne rozezněla siréna upozorňující na raketový útok. Podle Hamasu byla z Pásma Gazy vystřelena raketa delšího doletu typu Ajjáš-250. Izraelci ji sestřelili systémem Šíp (Arrow).

Odpoledne se sirény protiraketového poplachui rozezněly ve městech Ašdod, Aškelon, Sderot a v řadě menších obcí v okolí Pásma Gazy.

Večer se rozezněly varovné sirény také ve středním Izraeli.

 

Protesty v Izraeli

Před bytem premiéra Benjamina Netanjahua na jeruzalémské ulici Azzam dnes proběhla demontrace, jejíž účastníci vyzvali premiéra, aby rezignoval kvůli útoku teroristické skupiny Hamás v jižním Izraeli 7. října.

Stejně tak již několik dní proti tvrzené nedostatečné činnosti izraelské vlády protestují někteří rodinní příslušníci lidí, unesených Hamasem do Pásma Gazy. Dnes se na jejich podporu sešly tisíce lidí v Tel Avivu před Muzeem umění. Promluvil k nim starosta města Ron Chuldaj (Ron Huldai), který prohlásil, že premiér Netanjahu nyní musí učinit obtížná rozhodnutí a přivést všechny zajaté domů. K lidem promluvil také Ramos Aloni, jemuž do Gazy teroristé unesli dcery Danielle a Šaron s dětmi a Šaroniným manželem. „Pokud předseda vlády říká: ´Společně vyhrajeeme´, tak společně znamená se zajatci. Žádné příměří bez propuštění všech zajatých!“ Dav poté skandoval: „Přiveďte je domů – nyní!“

 

Setkání ministra zahraničí USA s arabskými vůdci v Ammánu

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se dnes v Jordánsku sešel s představiteli arabských zemí.

První setkání bylo s dočasným libanonským premiérem Nadžíbem Mikatím (Najib Mikati), jehož ekonomicky kolabující země je domovem Hizballáhu, Íránem řízení teroristické skupiny ostře nepřátelské vůči Izraeli. Blinkem Mitakímu poděkoval za jeho snahu, aby Libanon nebyl zatažen do současné války Izraele s Hamasem. Ani Blinken, ani Mikati nemluvili s novináři.

Následovalo setkání amerického ministra s ministrem zahraničí Kataru, tedy země která je jedním z největším sponzorů teroristů Hamasu a na svém území hostí politické vedení Hamasu, současně se ale významně podílí na jednáních o propuštění více než 240 lidí, které teroristé 7. října unesli z Izraele. V Kataru také sídlí panarabská televizní stanice al-Džazíra, dávají nemalý prostor různým radikálním arabským hnutím.

Antony Blinken se následně sešel s vedoucím agentury OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům.

Následovalo skupinové jednání s ministry zahraničí Kataru, Jordánska, Egypta, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů a předsedou výkonného výboru teroristické Organizace pro osvobození Palestiny.

Závěrem se ministr zahraničí USA sešel k dvoustranném jednání s jordánským králem Abdalláhem II., jehož země tento týden odvolala svého velvyslance v Izraeli a řekla izraelskému vyslanci, aby se do země nevracel, dokud krize v Gaze neskončí.

Arabské státy s výjimkou Kataru dosud odolávají žádostem USA, aby se více zapojily do řešení krize vyvolané útokem Hamasu na Izrael 7. října.

Antony Blinkem zítra zahájí návštěvu Turecka, dalšího významného hráče regionu, který je na jednu stranu členem NATO, avšak v jeho čele již léta stojí islamistický prezident Erdogan, nikterak se netající sympatiemi k jiným islamistickým hnutím jakými jsou Muslimští bratři v Egyptě, islámské síly v Libyi, či Hamas v Pásmu Gazy.

 

V Teheránu se slavilo

Demonstracemi ve velkých městech si Islámská republika Írán připomněl výročí přepadení a obsazení velvyslanectví USA v Teheránu v roce 1979. Sátem svolaná shromáždění zahrnovala tradiční prvky – skandování „Smrt Americe“ a „Smrt Izraeli“, odsuzování podpory Spojených států Izraeli, dupání po fotografiích premiéra Benjamina Netanjahua a amerického prezidenta Joea Bidena a odsuzování „Velkého Satana“ a „Malého Satana“. Tyto pojmy, které bývaly v minulosti někdy užívány střídavě jsou již nějakou dobu konstantně přisuzovány USA, jakožto většímu z úhlavních nepřátel islámského režimu v Íránu, a Izraeli, jakožto menšímu z obou satanů.

Nutno dodat, že do Islámské revoluce v roce 1978 byl Írán běžnou rozvíjející se zemí regionu, která měla výborné vztahy s USA a solidní vztahy s Izraelem. To ovšem v zemi ještě vládl šáh a ne šíitští klerikové.