Izrael ve válce – Den osmnáctý

Výzva obyvatelům Pásma Gazy, aby ohlásili, kde zločinci z Hamasu ukrývají rukojmí. 24. 10. 2023. Autor: Izraelské obranné síly
Výzva obyvatelům Pásma Gazy, aby ohlásili, kde zločinci z Hamasu ukrývají rukojmí. 24. 10. 2023. Autor: Izraelské obranné síly

Válka s Hamastánem v Gaze

Izraelské ministerstvo zdravotnictví informovala, že k 8. hodině je v nemocnicích po celé zemi 278 zraněných při masakru teroristů Hamasu ze 7. října a následné válce. Z nich je 40 ve vážném stavu, 164 ve středním stavu a 74 v dobrém stavu.

Armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari, varoval veřejnost, aby se nespokojila s relativně nízkou rychlostí raketových paleb z Pásma Gazy v posledních dnech. „Na domácí frontě se nesmí projevovat spokojenost. Toto je pokus nepřítele uspat nás,“ uvedl Hagari a varoval, že Hamas má stále schopnosti odpalovat rakety. Předpokládá se, že Hamás zpomalil rychlost raketové palby, aby uchoval zásoby na dlouhou válku. Raketová palba z Pásma pokračuje denně, ale z velké části mířila na oblasti poblíž Gazy.

Odpoledne, po 15. hodině, byla z Gazy vystřelena řada raket střední Izrael a severní Samaří. Sirény zněly také východně od Tel Avivu.

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu dnes vojákům z elitní ženijní divize Jochalam řekl, že země vstoupí do další fáze operace proti Hamásu „brzy“.

Náčelník štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Herzi Halevi prohlásil, že teroristická skupina Hamás „lituje“ zahájení války proti Izraeli a připustil, že pozemní ofenzíva je zdržována „strategickými úvahami“. „Využíváme každou minutu, abychom byli ještě lépe připraveni,“ řekl. „A každou minutu, která uplyne na druhé straně, zasáhneme nepřítele ještě víc. Zabíjení teroristů, ničení infrastruktury, shromažďování dalších informací pro další fázi,“ dodal. „Toto je náš stát, náš dům a budeme ho bránit všemi prostředky. To, co se stalo [7. října, kdy Hamás vyvraždil 1400 lidí v Izraeli], je od založení státu bezprecedentní. Bude to vyžadovat zásadní změnu naší bezpečnostní reality. Bude to něco stát, včetně délky války. Tato válka má jednu adresu: vedení Hamásu a všechny, kdo jednali pod jeho velením. Zaplatí cenu za to, co udělali,“ dodal.

„Izraelské obranné síly bojují s Hamasem, nebojují s obyvatelstvem Gazy. Chceme, aby obyvatelé Gazy prošli touto válkou co možná bez újmy,“ prohlásil s tím, že proto Izrael naléhá na obyvatele, aby se evakuovali do bezpečných oblastí, kde najdou jídlo, vodu a léky. „Každý obyvatel Gazy by měl přijmout zodpovědné rozhodnutí [o evakuaci] v zájmu svého života.“

Izraelské obranné síly dnes v Pásmu Gazy shodily letáky s žádostí, aby tamní Arabové poskytli Izraeli informace o rukojmích zadržovaných teroristickou skupinou Hamas. „Pokud chcete lepší budoucnost pro vás a vaše děti, začněte jednat a poskytněte nám co nejdříve spolehlivé a užitečné informace o rukojmích ve vaší oblasti. Izraelská armáda vás ujišťuje, že vyvine maximální úsilí, aby vám a vašemu domovu zajistila bezpečnost a také finanční odměnu. Zaručujeme vám naprostou důvěrnost,“ píše se v letáku s odkazem na zabezpečenou telefonní linku (*8619) a mobilní číslo (+972503957992), které lze kontaktovat prostřednictvím aplikací WhatsApp, Telegram nebo Signal messaging.

Izraelské nálety v pásmu Gazy zabily za poslední den nejméně 704 lidí, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Gaze řízené Hamasem. Počet obětí války činí 5 791, včetně 2 360 dětí, uvedl v prohlášení mluvčí ministerstva Ashraf al-Qidra. Nejméně 16 297 dalších bylo zraněno, říká. Údaje nelze nezávisle ověřit. Izrael tvrdí, že jeho kampaň je zaměřena na likvidaci teroristické skupiny Hamás, která 7. října vyslala do Izraele tisíce ozbrojenců, zabila asi 1400 lidí, většinou civilistů, a unesla přes 200 dalších.

Několik teroristů Hamasu, kteří se pokoušeli proniknout do Izraele z Gazy přes moře, bylo dnes večer zabito silami izraelského námořnictva. Armáda neuvedla přesný počet, ale zprávy v hebrejských médiích říkají, že byli zabiti nejméně 4 teroristé. Jedna zpráva uvádí počet zabitých teroristů Hamasu na 8. Během incidentu se v pohraničních obcích Zikim a Karmia rozezněl poplach s podezřením na infiltraci. Boje probíhají u kibucu Zikim.

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Agentura OSN pro palestinské uprchlíky uvedla, že bude nucena ve středu přestat pracovat v pásmu Gazy, pokud nebudou na válkou zničené území dodávky paliva. „Pokud naléhavě nedostaneme palivo, budeme nuceni od zítřejší noci zastavit naše operace v pásmu Gazy,“ říká UNRWA na X.

Arabský účet izraelské armády na síti X poté sdílel příspěvek se dvěma leteckými snímky, které ukazují 12 ropných nádrží ukrytých v zemi poblíž přechodu Rafah na jihu pásma Gazy. „Takto vypadá více než půl milionu litrů nafty,“ píše mluvčí Avichay Adraee, „zatímco Hamás stále tvrdí, že nemá dostatek paliva na podporu nemocnic a výroby potravin. Hamas-ISIS krade toto palivo civilistům a přenáší je do svých tunelů, raketometů a vůdců. Tak vypadá seznam priorit Hamasu. Obyvatelé Gazy, adresa pro vaše stížnosti není Izrael. Jsou to Yahya Sinwar, Muhammad Deif a další členové Hamasu-ISIS, kteří zatlačili Gazu do této propasti.“

sklady paliva v Gaze

sklady paliva v Gaze

Armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari, dnes odmítl možnost dodávky paliva do Pásma Gazy, o které se znovu začalo mluvit v reakci na zprávy, že Hamás dodáním paliva podmínil propuštění 50 osob s dvojím státním občanstvím, které drží jako rukojmí. „Palivo se do pásma Gazy nedostane. Hamas to potřebuje pro svou provozní infrastrukturu,“ uvedl mluvčí.

Hagari také poděkoval Egyptu za to, že včera v noci sehrál „klíčovou roli“ při propuštění dvou izraelských rukojmích ze zajetí Hamasu v pásmu Gazy. „Jsme rádi za jejich návrat, ale zároveň chci zmínit, že manželé Yocheved [Lifshitz] a Nurit [Cooper] jsou stále drženi v zajetí Hamasu. Jsou to jen dva z 222 rukojmích,“ řekl. Dodal, že Izraelské obranné síly pracovaly na jejich propuštění a že „Egypt hrál v této záležitosti klíčovou roli. Jeho úsilí je oceňováno. Děkujeme Egyptu a Červenému kříži a jsme odhodláni vrátit všechny rukojmí domů.“

Budoucnost Pásma Gazy po válce

Předseda Palestinské správy, vládnoucí arabským autonomním územím v Judeji a Samaří, Mahmúd Abbás řekl představitelům vlády USA, že Palestinská samospráva bude zvažovat návrat k vládě v Pásmu Gazy pouze v případě, že bude součástí širší mírové iniciativy s Izraelem.

Zatímco izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlašuje, že Izrael se v současné době nesoustředí na to, kdo bude vládnout Gaze poté, co se podaří svrhnout Hamás, američtí představitelé začali zjišťovat možné scénáře. Vznesli dotaz na Abbáse a jeho spolupracovníků, zda by Palestinská správa byla ochotna jednou znovu vládnou pobřežní enklávě, odkud byla Hamásem násilně vyhnána v roce 2007.

Mahmúd Abbás měl Američanům sdělit, že se nevrátí do Gazy „na vrcholu izraelského tanku“, uvádějí izraelská média s odkazem na nejmenovaného představitele arabské autonomie. Místo toho prý Abbás trval na tom, aby Izrael veřejně vyjádřil svůj záměr umožnit zřízení nezávislého arabského „Palestinského státu“ na Západním břehu Jordánu (tj. v Judsku a Samařsku) a v Gaze. Takový závazek je pro jakoukoliv vládu Izraele po událostech ze 7. října 2023 vělmi těžko přijatelný, protože by hrozilo, že se po vzniku nezávislého „Palestinského státu“ se Hamas a Palestinský islámský džihád dostanou k moci i v Judeji a Samaří.

Střety na hranici s Libanonem

Od zahájení války Hamasem z Pásma Gazy 7. října 2023 se široce spekuluje, zda a za jakých okolností Hizballáh také vstoupí do války. Pokračující střety na hranicích a obavy z širšího konfliktu podle Mezinárodní organizace pro migraci v Libanonu vnitřně vysídlily 19 646 lidí a větší počet Izraelců, kteří žijí poblíž hranic.

Významný libanonský křesťanský politik spojený s Hizballáhem dnes uvedl, že Libanon nezahájí válku s Izraelem, ale bude se bránit, pokud bude napaden. Gebran Bassil, vůdce Svobodného vlasteneckého hnutí bývalého prezidenta Michela Aouna, se vyjádřil v době, kdy na hranici s Izraelem pokračují sporadické střety mezi Hizballáhem a palestinskými teroristickými skupinami v Libanonu na jedné straně a izraelskými silami na straně druhé.

„Nikdo nás nemůže zatáhnout do války, pokud na nás nezaútočí izraelský nepřítel, a pak budeme nuceni se bránit,“ řekl Bassil po setkání s předsedou parlamentu Nabihem Berrim, dalším spojencem Hizballáhu. Bassil také v pondělí telefonicky hovořil s vůdcem Hizballáhu Hasanem Nasralláhem. „Všichni Libanonci souhlasí s tím, že nechtějí válku, ale to neznamená, že bychom se měli nechat napadnout bez odpovědi.“

Vnitřní situace v Izraeli

Prominentní arabsko-izraelská herečka Maisa Abd Elhadi byla zadržena policií poté, co údajně vyjádřila podporu útoku Hamasu na Izrael, při které bylo zavražděno asi 1400 lidí, informují hebrejská média. Policie potvrzuje zatčení „herečky a influencerky, obyvatelky města Nazaret, pro podezření z projevů chvály [za teror] a nenávistných projevů“, ale nejmenuje ji. „Policie neustále pokračuje v boji proti podněcování a podpoře terorismu,“ stojí v prohlášení. Abd Elhadi sdílela snímky starší ženy, kterou Hamás zajal jako rukojmí, se smějícími se emotikony a další snímek sil Hamásu, jak prolomily izraelskou bezpečnostní bariéru, s anglickým titulkem „Let’s go, Berlin style“. Její příspěvky na sociálních sítích kritizoval její izraelský kolega Ofer Shechter v pořadu „Temporarily Dead“, který napsal: „Stydím se za tebe. Žiješ v Nazaretu, hraješ a jsi hvězda v našich televizních pořadech a filmech a pak nás bodneš do zad.“ Abd Elhadi se objevila v několika izraelských představeních, v hollywoodském filmu „World War Z“ a naposledy v britském seriálu „Baghdad Central“.

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo plán na nábor dalších odborníků na duševní zdraví, aby se vypořádali s tím, co nazývá „bezprecedentní hromadná událost v oblasti duševního zdraví“. Ti, kteří budou přijati, budou placeni a budou spolupracovat s organizacemi pro údržbu zdraví, centry odolnosti center duševního zdraví a organizacemi pro duševní zdraví. Ministerstvo vyzývá k přihlášení tisíce odborníků v oblasti duševního zdraví, kteří se dobrovolně přihlásili do svých služeb od začátku války, a další.

Šejch Raed Salah, jeden z nejvýznamnějších arabských izraelských islamistů, vyzval „přívržence všech náboženství“, aby „zastavili válku“ a „šířili mír“. V krátkém videu Salah, který vedl radikální severní větev Islámského hnutí, dokud nebyla v roce 2015 vládou zakázána pro teroristické vazby, a v roce 2017 byl odsouzen na devět měsíců za podněcování k teroru, vyzval lidi, aby „řekli ne destrukci mešit, kostelů, synagog“ a „řekli ne zabíjení plodů v lůnech jejich matek“. I když se explicitně nezmiňuje teroristická skupina Hamás, zdá se, že tato druhá zmínka odkazuje na brutalitu, kterou provedla při útoku 7. října na jižní Izrael. Vyzval také obě strany, aby zastavily násilí – nejen Izrael, na rozdíl od většiny náboženských vůdců v arabském a muslimském světě.

Prezident Francie v Izraeli

Na oficiální státní návštěvu dnes do Izraele přicestoval prezident Francie Emmanuel Macron. Sešel se s prezidentem Izraele Jicchakem Herzogem. Ten v uvítacím projevu vedle jiného řekl: „Jsme odhodláni překonat své nepřátele a jsme odhodláni zničit naše nepřátele. Situace je extrémně komplikovaná a křehká. Požadujeme úplné a okamžité propuštění všech našich občanů. Není žádný rozdíl mezi izraelskými občany a někým, kdo má jiné občanství,“ uvedl prezident poté, co se objevily zprávy, že by mohly být propuštěny desítky rukojmích s cizím občanstvím.

Jicchak Herzog a Emmanuel Macron, Jeruzalém, 24. 10. 2023; foto: Amos Ben-Gershom / Vládní tiskový úřad
Jicchak Herzog a Emmanuel Macron, Jeruzalém, 24. 10. 2023; foto: Amos Ben-Gershom / Vládní tiskový úřad

Herzog také prohlásil, že Írán si v Libanonu „zahrává s ohněm“. „Pokud nás Hizballáh zatáhne do války, mělo by být jasné, že Libanon za to zaplatí. Libanon nemůže být suverénním členem mezinárodního společenství, jeho občané mít libanonský pas, ale pokud jde o útok na Izrael, nenést odpovědnost.“

Macron v angličtině vedle jiného prohlásil: „Prvním cílem by mělo být propuštění všech rukojmích bez jakéhokoli rozdílu.“

„Chci ujistit, že nezůstanete v této válce proti terorismu sami, protože mluvím jménem země, která zažila teroristické útoky a vy jste tam byli. A myslím si, že je naší povinností bojovat proti tomuto terorismu bez jakýchkoli zmatků, aniž bychom rozšiřovali konflikt,“ dodal francouzský prezident.

Následně proběhlo setkání hlavy Francie a premiéra Izraele. Benjamin Netanjahu ve svém projevu po boku Emmanuela Macrona přirovnává útok Hamasu ze 7. října k holocaustu, přičemž zmínil Babyn Jar a Anne Frankovou, když vypočítával zvěrstva: „Hamas zmasakroval, Hamas sťal hlavy, Hamas zaživa upálil děti, Hamas znásilnil, Hamas unesl rukojmí.“

Benjamin Netanjahu a  Emmanuel Macron, Jeruzalém, 24. 10. 2023; foto: Kobi Gideon / Vládní tiskový úřad
Benjamin Netanjahu a Emmanuel Macron, Jeruzalém, 24. 10. 2023; foto: Kobi Gideon / Vládní tiskový úřad

„Stejně jako za Druhé světové války, kdy Francouzi podporovali protinacistický odboj, se dnes mezinárodní společenství sjednocuje na podporu Izraele,“ pokračoval. „Barbarství Hamasu ohrožuje Židy, ohrožuje Blízký východ, ohrožuje Evropu, ohrožuje svět.“ Gazu označil za „enklávou ISIS“.

„Děláme vše, co potřebujeme, abychom zničili Hamás v Gaze. Rozložíme jeho teroristickou mašinérii, rozložíme jeho politickou strukturu. Vynaložíme veškeré úsilí, abychom propustili naše rukojmí. A vynaložíme veškeré úsilí, abychom palestinské civilisty uchránili před nebezpečím. Hamas musí být zničen,“ zdůraznil Netanjahu jako klíčový cíl války.

Diplomatická prohlášení

„Říkáme, že už toho bylo dost,“ prohlásil šejk Tamim bin Hamad Al-Thani na zasedání Rady šura, katarského zákonodárného orgánu, podle překladu vydaného královským dvorem. „Je neudržitelné, aby Izrael dostal bezpodmínečnou zelenou a svobodnou licenci k zabíjení, ani není udržitelné, aby nadále ignoroval realitu okupace, obléhání a osidlování.“ Tolik vládce Kataru, který je spojence USA a hostí velkou americkou vojenskou základnu, aby současně hostil hlavní sídlo vůdce Hamasu Ismajla Haníji, finančně podpoval teroristy Hamasu v Gaze a pomocí panarabské televize al-Džazíra šířil podporu islamismu.

Perla dne

„Lidé z Gazy v současnosti nejvíce potřebují bezpečnost a jídlo a léky, ne válku a zbraně a střelivo,“ prohlásil dnes čínský ministr zahraničí Wang Yi v telefonátu s Rijádem Malkím, ministrem zahraničí Palestinské správy, vládnoucím arabským autonomním územím v Judeji a Samaří.

Škoda, že Čína tuto moudrou myšlenku nesdělila o něco dříve a někomu jinému. Třeba 6. října 2023 Hamasu v Gaze.