Válka s Hamastánem v Gaze
Počet obětí sobotního překvapivého útoku palestinské teroristické skupiny Hamas na Izrael nadále stoupá a podle zpráv hebrejských médií s odkazem na izraelskou armádu ve středu ráno překonal 1200. Po celém Izraeli probíhají bez přestání, dnem i nocí, pohřby vojáků a civilistů.
V nemocnicích bylo ošetřeno 3007 zraněných. V současné době zůstává v nemocnicích 471 obětí: 109 ve vážném stavu, 199 ve středně těžkém stavu a 183 v dobrém stavu.
Osud odhadem 150 lidí unesených a odvlečených do pásma Gazy je stále nejasný.
Thajská vláda oznámila, že teroristy Hamasu bylo v Izraeli zabito 20 Thajců a dalších 14 je uneseno v Pásmu Gazy. Ministerstvo zahraničních věcí USA oznámilo 22 zavražděných občanů.
Hamasnické ministerstvo zdravotnictví večer oznámilo, že v Gaze bylo od soboty zabito okolo 1100 palestinských Arabů a dalších 5339 zraněno.
OSN uvádí, že v Gaze muselo v důsledku války proti Izraeli opustit své domovy více než 260 000 palestinských Arabů. „Předpokládá se, že více než 263 934 lidí v Gaze uprchlo ze svých domovů,“ říká humanitární agentura OSN OCHA a varuje, že „očekává se, že toto číslo dále poroste“.
Izraelské údery v noci zasáhly dům příbuzných vojenského velitele Hamásu Mohammada Deifa ve čtvrti Kizán an-Nadžár (Qizan an Najjar) v Chán Júnis. Izraelská letadla zasáhla dům Deifova otce a zabila teroristova bratra, jeho syna a bratrovu vnučku. Další osoby zůstaly uvězněné pod troskami.
Izraelské obranné síly zasáhly řadu námořních cílů Hamasu v pásmu Gazy a také potápěče Hamasu, který se pokoušel infiltrovat do Izraele přes moře. Armáda také uvedla, že dělostřeleckou palbou z raketových člunů, bitevních vrtulníků a pozemního dělostřelectva byly zasaženy doky v Chán Júnis a v městě Gaza, které Hamás používá „k teroristickým útokům na izraelské pobřeží“.
Armáda dnes ráno zasáhla více než 80 míst v Bejt Chanún na severu pásmu Gazy. Desítky bojových letounů provedly údery na cíle, mezi něž patří dvě bankovní pobočky používané Hamásem, podzemní tunel, několik válečných místností a další vojenská zařízení. Během dne byla bombardována Islámská univerzita v Gaze, „která slouží jako centrální výcvikové středisko pro inženýry Hamásu“ a byla pro Hamás „důležitým centrem politické a vojenské moci“ a „výcvikovou institucí pro vývoj a výrobu zbraní“.
Izraelské obranné síly také oznámili likvidaci „letecké detekční schopnosti“ Hamasu v Gaze. Armáda tvrdí, že teroristická skupina měla síť kamer ukrytých v solárních ohřívačích vody po celém Pásmu, aby mohla sledovat a monitorovat izraelská letadla. „Včera, během několika minut během soustředěného výpadu, Izraelské letectvo zasáhlo všechna místa sítě a zničilo schopnost Hamásu vytvořit si přesný obrázek o obloze a jeho snahu zaměřit se na izraelská letadla,“ uvedla armáda.
Náčelník štábu izraelského letectva, brigádní generál Omer Tišler (Omer Tishler), uvedl, že bojové letouny útočí na pásmo Gazy v „bezprecedentním měřítku, protože to, co se zde stalo, se nikdy předtím nestalo. Je tu nepřítel, který odpaluje rakety a útočí na civilní obyvatelstvo.“ Tišler dodal:. „Nechováme se jako druhá strana, neútočíme na civilní obyvatelstvo. Za každým útokem je cíl. Jednáme přesně a profesionálně, ale ne chirurgicky přesně. Nemluvím o jednotlivých, desítkách nebo stovkách [úderů]. Mluvíme o tisících kusech munice.“ Dodal, že pokud chce Izrael zničit majetek Hamásu, je potřeba trpělivost. „Dívám se dopředu: tento stroj bude fungovat, útočit a ničit. Takto fungujete, pokud chcete vykořenit centra teroru,“ řekl.
Podle čerstvých vojenských údajů provedly Izraelské obranné síly od soboty údery proti 2687 cílům v Pásmu Gazy. Podle údajů byly 1329 cíly vícepatrové budovy obsahující majetek Hamásu, včetně válečných místností, kde teroristická skupina řídí boje proti Izraeli.
Mluvčí Izraelských obranných sil, kontraadmirál Daniel Hagari, ráno oznámil, že izraelské síly zabily během posledního dne 18 palestinských teroristů na izraelském území, zatímco pokračuje pátrání po posledních infiltrátorech Hamásu. Jen přes noc si vojáci u Zikim dvakrát vyměnili palbu s teroristy; tank zabil teroristu poblíž přechodu Erez; a výsadkové síly zabily dva teroristy poblíž Mefalsimu. „Poslední dva dny nepřekročili plot. Teroristé jsou zabiti na plotě, v této oblasti jsou stále stovky těl teroristů, které jsme ještě neodstranili,“ uvedl na tiskové konferenci. Doplnil, že Hamás ve svém prvním sobotním útoku „měl v úmyslu obsadit oblast, nejen provést nájezd a vrátit se do Gazy“. „Během našeho protiútoku jsme je zahnali zpět na Pásma, kromě několika, kteří zůstali v oblasti, a my je stále pronásledujeme,“ řekl Hagari. „Jsou to stejní teroristé, kteří neutekli zpět do Gazy. Jsou v úkrytech poblíž hranic. To je důvod, proč prohledávání [probíhá] s velkým počtem vojáků. V oblasti kolem Gazy jsou desítky tisíc bojovníků [izraelské armády],“ dodal.
Hagari doplnil, že od sobotního rána, kdy Hamás zahájil vražedný útok, bylo z Gazy vypáleno na Izrael asi 5000 raket. Říká, že armáda pokračuje v úderech tisíci kusy munice po celé Gaze. „Nezastavujeme; naopak směřujeme ke zvýšeným útokům. Nejvyšší prioritou při útocích je eliminace vysokých představitelů [Hamasu],“ říká Hagari.
Izraelská armáda uvedla, že v pondělí poprvé od roku 2006 použila raketový systém M270 Multiple Launch Rocket System k zacílení místa Hamasu v Pásmu Gazy. Zveřejnila záběry, jak 334. dělostřelecký prapor 282. pluku odpaluje raketu dlouhého doletu Romah na vojenské stanoviště Hamasu v Gaze.
Odpoledne byly z Pásma Gazy odpáleny rakety na jihoizraelská města Ašdod a Aškelon. Je hlášeno několik dopadů v oblasti obou měst. V Aškelonu bylo zraněno 12 lidí.
Následovala raketová palba z Gazy na Tel Aviv, Ramat Gan, Holon a Rechovot. Nejsou hlášena zranění.
Jediné elektrárně v Gaze došlo palivo, což ji přinutilo vypnout poté, co Izrael zastavil dodávky, uvedlo ministerstvo energetiky v Gaze řízené Hamasem. Gaze tak zůstávají k výrobě eletřiny pouze generátory, které ale také mají nedostatek paliva.
Čtyři armádní ženijní jednotky za pomoci více než 30 obrněných těžkých ženijních vozidel opravují a utěsňují hraniční bariéru Izraele s Gazou. Ženisté jsou podporováni tanky a letadly, které útočí na palestinské teroristy pokoušející se dostat do pohraniční oblasti. Ženisté také likvidují výbušná zařízení nastražená v oblasti teroristy Hamasu.
Napětí na severu Izraele
Ráno byla z Libanonu na izraelské vojenské stanoviště poblíž severní vesnice Arab al-Aramše odpálena protitanková střela. O odpovědnosti se následně přihlásil Hizballáh (Alláhova strana). Armáda odpověděla palbou.
Přípravy celé izraelské společnosti na dlouhou válku
Galilejské zdravotnické centrum v Naharíji v severním Izraeli přesouvá svá lůžková oddělení a jednotky intenzivní péče do svého opevněného podzemního zařízení. Je to poprvé od Druhé libanonské války v roce 2006. Přesun se provádí v souladu se směrnicemi ministerstva zdravotnictví a armádního Velitelství domácí fronty. Mezi převáděné kritické služby patří novorozenecká jednotka intenzivní péče (JIP), dětské oddělení, dětské chirurgické oddělení, interní lékařství a ortopedie. „Proces stěhování oddělení do podzemních prostor je požadavkem, protože bezpečnost našich pacientů a personálu je vždy nejvyšší prioritou. Budeme i nadále připraveni na jakoukoli událost, jakkoli extrémní může být,“ uvedl v prohlášení generální ředitel lékařského centra prof. Masad Barhoum.
Dnes také byly do chráněné podzemní oblasti nemocnice převezeny předčasně narozené děti, které se léčí na neonatální jednotce intenzivní péče (NICU) ve Zdravotnickém centru Šeba v Ramat Gan, stejně jako dětské jednotky intenzivní péče.
Zdravotnický komplex Rambam v Haifě sdílel video, jak je jeho třípatrová, 2000 lůžková opevněná podzemní nemocnice Sammy Ofer připravena na případ vypuknutí války na severu Izraele. Rambam je určeným poskytovatelem péče pro většinu severu země a všechny vojáky a civilisty zraněné během války v regionu. Večer nemocnice oficiálně spustila nouzový režim.
Obrovský počet mrtvých při vraždění obyvatel a vojáků Hamásem v komunitách jižního Izraele značně přetěžuje systém armádního rabinátu pro identifikaci obětí válek a teroristických útoků na jeho základně poblíž Ramle. Podle zpravodajského webu Ynet byla u vchodu základny zřízena zásobárna chlazených kontejnerů, do které se vejdou všechny ostatky. Těla civilistů jsou identifikována policií, zatímco těla vojáků nebo ta, u nichž došlo ke komplikacím při identifikaci, jsou přesunuta do laboratoře základny k dalšímu zkoumání. Rozhodnutí jednat se všemi těly na rabinátní základně bylo podle zpravodajského webu Haaretz učiněno Velitelstvím domácí fronty bez zásahu ministerstva zdravotnictví. Než úřady uvolní tělo k pohřbu, musí být pořízeny testy DNA a fotografie, které jsou následně prohledávány různými národními databázemi. V některých případech jsou rodiny požádány, aby přišly své blízké identifikovat. Proces zpomalil nedostatek zkušeného personálu a vybavení a zničující vysoký počet obětí — podle neoficiálních zpráv přes 1200. Některé rodiny, které hledají informace o svých blízkých, se podle Ynet začaly objevovat na základně v naději, že dostanou odpovědi, jen aby zjistily, že je dovnitř nevpouštějí. Včera vypukly potyčky mezi policií a příbuznými, kteří se snažili dostat dovnitř, uvedl web. Jakmile jsou těla vyčištěna k pohřbu, jsou převezena sanitkou do chlazených místností na hřbitovech po celé zemi. Podle zpráv je ale také nedostatek hotových hrobů. Stovky dobrovolníků, z nichž mnozí byli mladiství, přes noc kopali a připravovali novou oblast, která se na vojenském hřbitově na Herzlově hoře zřizuje pro bezpečnostní síly zabité v bitvách s ozbrojenci Hamasu, kteří v sobotu pronikli do Izraele.
Izraelské školy mají začít od neděle pravidelné dálkové studium. „Návrat k učební rutině v nouzové situaci je nezbytný pro povzbuzení národní odolnosti a pro podporu veřejnosti,“ uvedlo ministerstvo školství. Současné oznámení předznamenává návrat k distančnímu vzdělávání realizovanému během oemezení při epidemii Covid-19 v letech 2020–21, kdy organizované online kurzy probíhaly alespoň polovinu školního dne. Válečné postavení Izraele způsobilo masivní nasazení záložních jednotek, které vyčerpalo učitelský a administrativní personál škol po celé zemi.
Válka na jihu by mohla ohrozit sběr a přepravu ovoce a zeleniny z tamních farem, uvedlo izraelské ministerstvo zemědělství. Mezi postižené oblasti patří 4000 akrů rajčatových skleníků, což představuje 70 % zásob země, spolu s přibližně 15000 akrů brambor a 5500 akrů mrkve, které byly právě zasazeny, 2500 akrů ředkviček, 1100 akrů sladkých brambor, 620 akrů lilku, 500 akrů zelí, 250 akrů speciálních skleníků bez hmyzu pro zelenou listovou zeleninu a dalších asi 600 akrů skleníků pro květiny a komerční rostliny. Ministerstvo uvedlo, že společně s Izraelskými obrannými silami byl vytvořen „zabezpečený logistický koridor“ pro přepravu produkce a dobytka z jihu země do obchodů. Bezprecedentní povolání záložníků do armády ovlivnilo pracovníky v celém dodavatelském řetězci potravinářské výroby a v reakci na to ministerstvo požádalo místní úřady o pomoc s náborem středoškolských dobrovolníků, kteří by zaplnili mezery.
Vnitřní politika Izraele
Premiér Benjamin Netanjahu a vůdce opoziční Národní jednoty Beny Ganc (Benny Gantz) ve společném prohlášení oznámili dohodu o vzniku nouzové vlády. Bude vytvořen malý válečný kabinet, který bude řídit válku s Hamasem, jak požaduje Ganc. Budou v něm pouze Netanjahu, ministr obrany Joav Galant (Yoav Gallant) a Ganc. Jako pozorovatelé v kabinetu budou poslanec Národní jednoty, bývalý generál Izraelských obranných sil, Gadi Eisenkot a ministr Ron Dermer. Po dobu trvání války bude k širšímu bezpečnostnímu kabinetu, který funguje pod každou vládou, přidáno pět členů strany Národní jednota – Ganc, Eisenkot, poslanec Gideon Sa’ar a dva další, kteří budou teprve určeni. Ve válečném kabinetu byl ponechána volný post pro opozičního vůdce Jaira Lapida, který odmítl vstoupit do vlády, pokud v ní zůstanou krajně pravicové strany Náboženský sionismus a Ocma Jehudit. Bylo dohodnuto, že během války nebudou prosazovány žádné právní předpisy v Knesetu ani vládní usnesení, která by nesouvisela s řízením války.
Ministerstvo vnitra oznámilo, že nadcházející volby do zastupitelstev obcí a regionálních rad se kvůli válce zdrží minimálně o tři měsíce. Naposledy byly volby v Izraeli odloženy během Jomkipurské války v roce 1973.
Prezident Jicchak Herzog (Isaac Herzog) při návštěvě města Sderotu na jihu Izraele ocenil „nepředstavitelné hrdinství“ lidí pracujících na místě po brutálním útoku Hamásu. „To, co zde vidíme, je nepředstavitelné hrdinství národa, národa, který povstal z útoku spáchaného na svátek,“ uvedl Herzog při návštěvě města, ve kterém bylo zabito mnoho lidí. „Můžete zde vidět dobrovolníky, vojáky, policisty, zdravotníky z Hazalah, sociální úředníky, všichni se hlásí jako jeden, společně. Říkám celému lidu Izraele – vyhrajeme díky neuvěřitelné statečnosti našeho lidu,“ řekl. Prezident dodal, že přestavba a obnova měst obklopujících Gazu „bude dlouhý proces a bude nejvyšší povinností Státu Izrael starat se o tuto oblast, rozvíjet ji, posilovat ji… a zajistit jí absolutní bezpečnost“.
Mezinárodní politika
Prezident USA Joe Biden během jejich úterního telefonátu údajně naléhal na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby minimalizoval civilní oběti v pásmu Gazy při masivní izraelské letecké kampani a nadcházející pozemní invazi. Zatímco Biden včera nabídl Izraeli plnou podporu ve veřejném projevu, který byl Jeruzalémem drtivě přivítán, ve svém hovoru s Netanjahuem zjevně nebyl tak jednoznačný.
Podle některých amerických médií USA koordinují s Egyptem vytvoření humanitárního koridoru pro palestinské civilisty a několik stovek amerických občanů v pásmu. Zdá se, že podobně jako v poslední válce s Gazou v květnu 2021 Biden provádí to, co bylo nazváno „paže kolem Izraele“ a znamená to veřejnou jednoznačnou podporu Izraeli proti teroristickým skupinám v Pásmu, zatímco v opakovaných soukromých telefonátech naléhání na omezení civilních obětí a ukončení operace Izraelských obranných sil v Gaze.
Papež František vyzval k okamžitému propuštění rukojmí zajatých Hamasem při jejich masivním útoku na izraelská města a vyjádřil své znepokojení nad obléháním Gazy. „Žádám, aby rukojmí byla okamžitě propuštěna,“ prohlásil na konci své každotýdenní audience ve Vatikánu. „Ti, kteří jsou napadeni, mají právo se bránit, ale velmi mě znepokojuje totální obležení, ve kterém žijí Palestinci v Gaze, kde je také mnoho nevinných obětí. Terorismus a extremismus nepomáhají k řešení konfliktu mezi Izraelci a Palestinci, ale podněcují nenávist, násilí, pomstu a obě strany jen trpí. Blízký východ nepotřebuje válku, ale mír, mír založený na spravedlnosti, dialogu a odvaze bratrství,“ uvedl pontifik.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen uvedla, že zabíjení izraelských civilistů palestinskou militantní skupinou Hamas bylo chladnokrevným aktem války a odráželo „dávné zlo“. „Musíme mít jasno v definování tohoto druhu hrůzy,“ řekla. „A na to může být jen jedna odpověď: Evropa stojí na straně Izraele. A plně podporujeme právo Izraele na obranu.“ V projevu k zahájení setkání evropských komisařů von der Leyen také podpořila úplnou revizi finanční podpory EU pro palestinské projekty ve výši mnoha milionů eur. „Teroristé Hamasu zabíjeli ženy a děti v jejich domovech. Lovili stovky mladých mužů a žen, kteří oslavovali život a hudbu,“ sdělila von der Leyen Evropské komisi. „Zajali jako rukojmí stovky nevinných, jejichž osud je stále neznámý,“ dodala. „Nevinní byli zabiti z jediného důvodu: za to, že byli Židé a žili ve Státu Izrael. Je to prastaré zlo, které nám připomíná nejtemnější minulost a šokuje nás všechny až do morku kostí.“
Perla dne
„Izrael by neměl zapomínat, že pokud se bude chovat spíše jako organizace než jako stát, skončí tím, že s ním bude tak zacházeno,“ prohlásila světově známá osobnost a zkritizovala „hanebné metody“ izraelské armády v hustě osídleném pásmu Gazy. Kdo to byl? Roger Waters? Papež František? Dalajláma? Chyba! Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, známý masakry Kurdů v Turecku, Sýrii a Iráku, které mimochodem na jeho rozkaz páchá turecká armáda právě nyní. Inu, není nad selektivní vnímání světa.