Válka s Hamastánem v Gaze
Počet mrtvých v Izraeli stoupá a podle zpráv hebrejských médií dosáhl 1300. Ráno byl aktualizován počet raněných, jichž je 3297, z toho 28 v kritickém stavu, 335 ve vážném stavu, 581 ve středně vážném stavu a 1805 v dobrém stavu. V současnosti je hospitalizováno 423 lidí, z toho 111 ve vážném stavu, 189 ve středně vážném a 113 v lehkém stavu.
Armáda zatím informovala rodiny 97 rukojmí, které Hamás zadržuje v pásmu Gazy. „Jsme si vědomi nejistoty, ale existuje napětí mezi spolehlivostí a rychlostí a pochopením toho, co se děje, musí to být přesné,“ uvedla říká v hovoru s reportéry Hagari. Hamas a Islámský džihád tvrdí, že drží 130 rukojmí, přičemž některé zprávy odhadují, že v pásmu Gazy je zadržováno nejméně 200. Osud unesených je nejasný, teroristé k nim neumožňují přístup humanitárním organizacím ani Červenému půlměsíci.
Ministerstvo zdravotnictví řízené Hamasem uvádí, že při izraelských náletech v pásmu Gazy bylo zabito 1417 palestinských Arabů a dalších 6268 bylo zraněno. Izraelské obranné síly uvedly, že na izraelském území zabily asi 1500 palestinských teroristů.
Izraelské letectvo provedlo v noci „rozšířené“ nálety na několik míst Hamasu v pásmu Gazy. Nálety zasáhly desítky míst patřících komandovým silám Hamásu. Od počátku války byly letecké údery provedeny na přibližně 3600 cílů v Gaze, na které bylo použito okolo 6000 kusů munice.
Velitel izraelského letectva slíbil, že zasáhnou každou osobu, která se podílela na sobotním útoku na jižní Izrael. „Máme před sebou spoustu práce, dokud [Hamas] nezmizí,“ uvedl generálmajor Tomer Bar ve videu zveřejněném armádou. „Máme seznam všech, kteří se podíleli na těchto ohavných zločinech proti naší rodině a proti obyvatelům oblasti kolem Gazy. A my se k nim dostaneme, znáte letectvo a izraelské obranné síly,“ dodal Bar.
Izraelské obranné síly oznámily, že v noci zabily vysoce postaveného člena námořních sil Hamásu v jižní části pásma Gazy Muhameda Abú Šamala (Muhammed Abu Shamala). „Dům Abu Shamala byl také používán k uskladnění námořních zbraní určených k použití při teroristických operacích proti Izraeli,“ dodala armáda. Vojenský mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari, uvedl, že armáda také zabila Mustafu Šachina (Mustafa Shahin), agenta Hamasu, který v sobotu natáčel a odvysílal vražedný útok teroristické skupiny na jižní Izrael.
Armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari, uvedl, že vojenské údery v pásmu Gazy ochromují schopnost Hamasu fungovat. „Ničíme schopnost Hamásu fungovat jako suverén; již nezvládá spravovat Gazu. Hamás je v anarchii a chaosu a my to musíme zvýšit,“ řekl na tiskové konferenci. Dodal, že armáda zasáhne každého, kdo se podílel na sobotním vražedném útoku na jižní Izrael. „Uzavřeme účet se všemi, kdo se podíleli na hrůzách války. Přebíráme videa z internetu a identifikujeme lidi, kteří spáchali zvěrstva, používáme rozpoznávání obličejů a dostaneme je… nebudou mít imunitu. Kdokoli jim poskytne přístřeší, podstupuje na sebe a svou rodinu velmi velké riziko,“ uvedl Hagari. Také sdělil, od teroristů Hamasu, které se podařilo Izraelců zatknout, byly získany zpravodajské informace pro nové údery proti jeho aktivům Hamasu v pásmu Gazy.
Během noci nedošlo k žádné raketové palbě na Izrael. Velitel vojenského Velitelství domácí fronty, generálmajor Rafi Milo, uvedl, že snížení intenzity raketové palby za poslední den naznačuje, že se Hamás připravuje na dlouhou válku. „Hamas řídí palbu způsobem, který je určen na týdny [boje], a klesl na rychlost palby kolem 200–400 raket za den, aby si umožnil velmi dlouhý boj,“ uvedl generál s tím, že Hamas se zaměřuje na střední Izrael jednou nebo dvakrát denně, aby udržel pod hrozbou raketové palby co nejvíce Izraelců. Jeho slova se potvrdila, když se okolo 8:30 ráno se rozezněly sirény protiraketového Červeného poplachu v řadě měst ve středním Izraeli a v Judeji a Samaří (tzv. Západním břehu Jordánu). Raketová palba přišla po asi 10 hodinách klidu.
Ve městě Sderot na jihu Izraele byli raketovou palbou z Gazy vážně zraněni 4 lidé.
Ve svém prvním veřejném prohlášení od začátku náčelník štábu Izraelských obranných sil generálporučík Herzi Halevi uznal selhání, která umožnila sobotní infiltraci Hamásu a masové vraždy. „Izraelské obranné síly jsou zodpovědné za bezpečnost země a jejích občanů a v sobotu ráno jsme to v oblasti kolem pásma Gazy nezvládli. Budeme se učit, budeme vyšetřovat, ale teď je čas na válku,“ uvedl Halevi z jižního Izraele. Řekl také, že Izrael udělá vše pro to, aby vrátil rukojmí zajaté Hamasem a dalšími skupinami. „Jsme pět dní po vražedné, brutální a překvapivé údálosti. Zabíjení vražedných teroristů Hamasu, lidských zvířat, našich dětí, našich manželek a našich lidí, je zvířecí, je to nelidské. Armáda bojuje s nelítostnými teroristy, kteří spáchali nepředstavitelné činy. Jahjá Sivár (Yahya Sinwar), vládce pásma Gazy, rozhodl o tomto hrozném útoku, a proto on a celý systém pod ním jsou mrtví muži.Zaútočíme na ně, zničíme je, zlikvidujeme jejich systém,“ uvedl. „Zabíjíme mnoho teroristů, mnoho velitelů, ničíme teroristickou infrastrukturu, která podporovala tento hrozný, brutální zločin,“ pokračuje Halevi. „Gaza nebude vypadat stejně,“ dodal. Halevi dodal, že přijde čas zjistit, jak se Hamásu podařilo útok provést.
Ministr energetiky Jisrael Kac (Israel Katz) prohlásil, že do Gazy nebude dodávána žádná elektřina ani voda, dokud se ti, kteří byli uneseni během šokového náporu Hamasu, nevrátí domů. „Humanitární pomoc Gaze? Dokud se izraelští unesení nevrátí domů, nezapne se žádný elektrický spínač, neotevře se žádné vodní čerpadlo a nevjede žádný nákladní vůz s palivem,“ napsal na X, dříve známém jako Twitter. „Humanitu za humanitu. Nikdo nám nebude kázat morálku,“ dodal.
Egyptská vláda údajně odmítla jakýkoli návrh na zřízení koridorů z Gazy pro tamní Araby prchající před izraelským bombardováním. Egypt prý naopak zahájil intenzivní jednání s Izraelem a Spojenými státy o umožnění dodávek pomoci a paliva přes hraniční přechod Rafah.
Situace na hranici s Libanonem
Izraelské obranné síly oznámily rozmístění jednotek záložáků v městech na libanonských hranicích. Jde o součást všeobecného posílení jednotek v severním Izraeli. V oblasti vládne v posledních dnech vysoké napětí, došlo k několika smrtelným střetům na hranicích, z nichž k některým se přihlásily palestinské teroristické skupiny operující v jižním Libanonu kontrolovaném Hizballáhem a k jiným samotný Hizballáh.
Úder v Sýrii
Izraelské letectvo provedlo údery na mezinárodní letiště v Damašku a Aleppu a poškodilo jejich přistávací dráhy natolik, že jsou dočasně vyřazena z provozu, oznámila syrská tisková agentura SANA. Sýrie neuznává právo Izraele na existenci, je s ním od roku 1948 ve formálním válečném stavu a podporuje různé protizraelské teroristické skupiny.
Přípravy celé izraelské společnosti dlouhou válku
Prezident Izraele Jicchak Hezorg (Isaac Herzog) uvedl, že Izrael se připravuje na rozsáhlou vojenskou kampaň proti Hamasu v pásmu Gazy. „Můj národ truchlí. Tato tragédie zasáhla téměř každý dům v Izraeli,“ řekl na brífinku zahraničním novinářům ve své oficiální rezidenci v Jeruzalémě. „Bude to dlouhá a vleklá kampaň proti Hamásu, což je v podstatě dlouhá a vleklá kampaň proti Islámskému státu,“ řekl.. Herzog také ukázal novinářům prezentaci unesených dětí a nemluvňat, a řekl jim, že přeživší holocaustu byli zabiti, celé rodiny byly společně vyvražděny a zapáleny při brutálním řádění Hamasu v jižním Izraeli.
Prezident Isaac Herzog měl během brífinku několik sporů se zahraničními novináři. Obecně mírný a vlídný státník reagoval rozzlobeně na otázky CNN a britského Channel 4 o pokračujícím bombardování Pásma Gazy izraelskou armádou. Na otázku Becky Andersonové z CNN ohledně izraelského „kolektivního trestání“ civilistů v Gaze, které nazvala „válečným zločinem“, Herzog v reakci zvýšil hlas. „Jsem docela zklamaný, že na co se mě okamžitě ptáte, neviděla jste [masakr v jižním Izraeli]? Všichni jste to viděli. Takže teď začínáme s rétorikou o válečných zločinech. Skutečně? Opravdu?“ Herzog zopakoval, že „Izrael dodržuje mezinárodní právo, jedná podle mezinárodního práva“. Matt Frei z Channel 4 uvedl, že je „zmatený“ Herzogovými odpověďmi vzhledem k tomu, že „zdá se, že považujete lidi z Gazy za odpovědné za Hamás“. Prezident otázku naštvaně utnul: „Při vší úctě, když máte ve své zatracené kuchyni raketu a chcete ji na mě vystřelit, smím se bránit? Taková je situace.“ Herzog později odmítl Andersonové otázku, zda premiér Benjamin Netanjahu nese odpovědnost za selhání zmaření útoku, a řekl: „Jsme ve válce, tímto problémem se vůbec nezabývám.“
Izraelské vysokoškolské instituce odloží začátek akademického roku 2023–2024 na 5. listopadu. Podzimní semestr měl začít 15. října, týden po židovských vysokých svátcích, a předchozí rozhodnutí, učiněné ve dnech bezprostředně po začátku války mezi Izraelem a Hamásem, začátek odložilo až na 22. října. Bezprecedentní útok Hamasu z Pásma Gazy 7. října a následné masivní povolání izraelských záložních sil rozbouřily univerzitní systém, protože do služby bylo povoláno mnoho studentů, učitelů a zaměstnanců.
Izraelský národní letecký dopravce El Al Israel oznámil, že poprvé od roku 1982 poletí v sobotu, na šabat, aby přivedl zpět Izraelce povolané do pohotovostní vojenské zálohy a také bezpečnostní a záchranné síly uvízlé v zahraničí. Záložní vojáci poletí zdarma dvěma letadly Boeing 787 odlétajícími z New Yorku a Bangkoku. Náklady na lety ponese El Al a velké americké finanční instituce, uvádí El Al v prohlášení. Porušení desítky let trvající politiky nelétání o židovském sabatu získalo halachický souhlas, protože záchranné lety jsou považovány za součást toho, co je v hebrejštině známé jako pikuah nefesh – židovský právní princip, podle kterého záchrana života překonává téměř všechny ostatní náboženské požadavky.
Vnitřní politika Izraele
Kneset večer schválil rozšíření stávající vlády o pět ministrů Národní jednoty a jmenování poslance strany Šas Uriela Busa ministrem zdravotnictví. Vstupem Národní jednoty s 12 poslanci vzniká široká koalice, zahrnující strany se 76 hlasy ve 120členném Knesetu.
Současně vzniká malý „válečný kabinet“, který bude určovat válečnou politiku a vydávat operační a strategické směrnice bezpečnostním silám. Jeho členy jsou premiér Benjamin Netanjahu (Likud), ministr obrany Joav Galant (Likud), vůdce Národní jednoty a bývalý náčelník armádního generálního štábu Beny Ganc. Dále jako pozorovatelé jsou členy poslanec Národní jednoty a bývalý náčelník armádního generálního štábu Gadi Eizenkot a ministr strategických záležitostí Ron Dermer.
Vládu chce „zvenku“ podporovat i strana Ješ Atid (Budoucnost existuje) s 24 poslanci, jejíž vůdce Jair Lapid potvrdil, že se nepřipojí k národní nouzové vládě premiéra Benjamina Netanjahua a Benyho Gance. Zdůvodnil to tím, že nevěří, že vláda bude fungovat se současnou strukturou a členstvím. Poukázal na tři problémy: udržení „extrémistů“ ve vládě tvrdé linie, dvojitou strukturu bezpečnostního kabinetu bez jasných pravomocí a pokračující přítomnost těch, kteří jsou vinni za „neodpustitelné selhání“ zabránit sobotnímu zdrcujícímu teroristickému útoku Hamásu, která rozpoutala pokračující válku.
Vedoucí představitelé Hebrejské univerzity v Jeruzalémě se ostře ohradili proti prohlášení, vydaným Harvardovou univerzitou a Stafordovou univerzitou v USA v reakci na bezprecedentní masakr civilistů 7. října Hamásem na jihu Izraele „Člověk může Izraeli připomenout jeho povinnosti a může ho kritizovat, pokud zjistí, že Izrael porušil své závazky. To jsou problémy, které bude třeba řešit, až budou k dispozici příslušné informace. Tato faktická nejistota nemůže sloužit jako ospravedlnění pro morálně relativistický přístup ohledně masakru spáchaného Hamasem,“ uvedla Hebrejská univerzita. Dopis je podepsán jejím prezidentem prof. Asherem Cohenem, rektorem prof. Tamirem Sheaferem a bývalým rektorem prof. Barakem Medinou.
Mezinárodní politika
Faktickému vládci Saúdské Arábie, korunnímu princi Mohammedu bin Salmánovi, včera zatelefonovat íránský prezident Ebrahima Raisiho. Diskutovali spolu o „současné vojenské situaci v Gaze a jejím prostředí“, uvedla oficiální saúdská tisková agentura (SPA). Princ Mohammed řekl Raisimu, že Rijád „komunikuje se všemi mezinárodními a regionálními stranami, aby zastavil pokračující eskalaci“ a zdůraznil „pevný postoj království k podpoře palestinské věci,“ uvedla SPA Podle íránské státní tiskové agentury IRNA oba muži diskutovali o „potřebě ukončit válečné zločiny proti Palestině“. Jedná se o jejich první telefonát od překvapivého sblížení obou zemí, k němuž došlo v březnu díky zprostředkování Číny.
Do Izraele dopoledne přiletěl ministr zahraničí USA Antony Blinken. Na letišti jej uvítal ministr zahraničí Eli Cohen. Následně vedl jednání s premiérem Benjaminem Netanjahuem, prezidentem Isaacem Herzogem a dalšími vysokými představiteli Izraele. Jednání proběhla za zavřenými dveřmi. Následovala společná tisková konference, kde ministr zahraničí USA vyjádřil jednoznačnou podporu Izraeli v boji proti Hamasu.
Vláda USA dosáhla „tiché dohody“ s Katarem, že Dauhá neuvolní 6 miliard dolarů z íránských ropných fondů, ohledně nichž USA minulý měsíc souhlasily, že k nim Teherán bude mít přístup pro humanitární potřeby výměnou za propuštění několika amerických rukojmí, uvádí CBS News.
Ministr obrany Joav Galant (Yoav Gallant) informoval 31 svých protějšků na zasedání NATO v Bruselu. Vylíčil jim zvěrstva spáchaná teroristy z Hamasu na dětech, ženách, mužích a starých lidech a ukázal jim necenzurované video. „Byli jsme těžce zasaženi. Ale nenechte se mýlit – rok 2023 není rok 1943. Jsme stejní Židé, ale máme jiné schopnosti. Stát Izrael je silný. Jsme jednotní a mocní,“ říká. „Hamas je Islámský stát v Gaze, divoká organizace, financovaná a podporovaná Íránem. Hamas je Islámský stát,“ uvedl. „Islámský stát v Gaze nebude na našich hranicích existovat. Izraelská armáda zničí Hamás. A budeme lovit každého posledního muže s krví našich dětí na jeho rukou.“ dodal Galant, který poděkoval za globální projev solidarity s Izraelem, zejména za podporu ze strany Spojených států.
Německo nabízí vojenskou pomoc Izraeli a slibuje, že po útoku teroristické skupiny na Izrael zasáhne proti podpoře Hamasu doma, protože kancléř Olaf Scholz zdůrazňuje historickou odpovědnost Německa za bezpečnost Izraele. Německé ministerstvo obrany uvedlo, že souhlasilo s izraelskou žádostí o použití až dvou z pěti bojových dronů Heron TP, které jsou v současnosti pronajaty německou armádou a které již jsou v Izraeli pro výcvik německých vojáků. A ministr obrany Boris Pistorius v Bruselu říká, že Izrael požádal o munici pro válečné lodě, o žádosti se nyní bude diskutovat. Scholz řekl německému parlamentu, že požádal premiéra Benjamina Netanjahua, aby informoval Německo o jakýchkoli potřebách, „například o ošetření raněných“. „V tuto chvíli je pro Německo jen jedno místo – místo na straně Izraele,“ řekl zákonodárcům. „Naše vlastní historie, naše odpovědnost vyplývající z holocaustu pro nás činí trvalý úkol postavit se za bezpečnost Státu Izrael.“ Scholz poznamenal, že tisíce lidí v posledních dnech demonstrovaly na podporu Izraele, ale řekl, že „minulý víkend byly z Německa také jiné, ostudné obrázky“. V sobotu v Berlíně malá skupina rozdávala sladkosti a desítky lidí později demonstrovaly na oslavu ničivého útoku Hamásu. Scholz řekl, že Německo vydá formální zákaz činnosti Hamásu nebo na jeho podporu, který je již Evropskou unií uveden jako teroristická skupina. Uvedl, že skupiny jako Samidoun, která stála za víkendovou akcí, budou zakázány. Scholz říká, že bude „nulová tolerance k antisemitismu“.
Kancléř také upozornil, že palestinskoarabská samospráva a její předseda Mahmúd Abbás jasně neodsoudili útok Hamasu a prohlásil, že „jejich mlčení je ostudné“. Německo pozastavilo rozvojovou pomoc palestinským oblastem, i když humanitární pomoc pokračuje.
Scholz také upozornil na roli Íránu v regionu. „Nemáme žádné hmatatelné důkazy, že Írán konkrétně a operativně podpořil tento zbabělý útok Hamasu,“ řekl. „Ale je nám všem jasné, že bez íránské podpory v posledních letech by Hamás nebyl schopen těchto bezprecedentních útoků na izraelské území.“ Mezi unesenými při sobotním útoku bylo několik německých občanů.
Francie zakázala všechny propalestinské demonstrace s tím, že představují hrozbu pro veřejný pořádek. Ministr vnitra Gerald Darmanin v poznámce regionálním prefektům uvedl, že demonstrace „pravděpodobně povedou k narušení veřejného pořádku“, a dodal, že organizátorům by mělo hrozit zatčení.
Mahmúd Abbás, předseda autonomní arabské Palestinské správy vládnoucí v části Judeje a Samaří, se dnes v Ammánu sešels jordánským králem Abdalláhem II. Po setkání vyzval k „okamžitému ukončení komplexní agrese proti palestinskému lidu“. Abbás také odmítl „praktiky související se zabíjením nebo zneužíváním civilistů na obou stranách“ a zdůraznil, že „Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) se zříká násilí a dodržuje mezinárodní legitimitu, mírový lidový odpor a politické akce jako cestu k dosažení našich národních cílů.“ Nutno dodat, že OOP je skutečně v dlouhodobém sporu s Hamasem, takže arabským autonomním územím v Judeji a Samaří vládne Abbásovo hnutí Fatáh, které je členem OOP, zatímco plně autonmnímu Pásmu Gazy vládne konkurenční Hamás.