Izrael ve válce – Den sedmý

výzva k evakuaci ze severní části Pásma Gazy na síti X. 13.10. 2023
výzva k evakuaci ze severní části Pásma Gazy na síti X. 13.10. 2023

Válka s Hamastánem v Gaze

Izraelské Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že po sobotním útoku Hamasu zůstává hospitalizovaných 394 lidí. Z nich je 99 ve vážném stavu, 193 ve středně těžkém stavu a 102 je lehce zraněno. Od soboty bylo v nemocnicích ošetřeno téměř 3400 lidí. Veřejnost se může obrátit na určenou webovou stránku ministerstva, která poskytuje důležité informace o zdravotní péči během války, kde darovat krev, a odkazy na různé zdroje podpory duševního zdraví.

Izraelská armáda dosud informovala rodiny 120 rukojmí, které Hamas drží v Gaze.

Ministerstvo zdravotnictví řízené Hamasem dnes odpoledne uvedlo, že při izraelských náletech v pásmu Gazy bylo dosud zabito 1799 palestinských Arabů a dalších 6388 bylo zraněno. Izraelské obranné síly uvedly, že na izraelském území zabily asi 1500 palestinských teroristů.

Izraelské obranné síly informovaly, že přes noc provedly nálety na asi 750 cílů patřících Hamasu a dalším teroristickým skupinám v Pásmu Gazy. Mezi cíli bylo 12 vícepatrových domů, které podle IDF obsahují majetek Hamasu. Armáda také tvrdí, že ve městě Gaza zasáhla 3 agenty Hamasu odpovědné za minometnou palbu na Izrael v posledních dnech. Mezi další cíle patří tunely, vojenské areály, rezidence vyšších členů používaných jako vojenská velitelská centra, skladiště zbraní a komunikační místnosti.

Hamas tvrdí, že izraelské nálety zabily 13 rukojmí z celkového poštu přibližně 200 lidí, které odvlekl do Gazy při vpádu na izraelské území. Tvrzení teroristů nelze nijak ověřit, protože Hamas nikomu neumožňuje návštěvu unesených.

Během noci a rána nedošlo k raketovým útokům z Gazy na Izrael s výjimkou jediného na Netiv Haasara u hranice s teroristickou enklávou. Raketové útoky byly obnoveny krátce před polednem, kdy se rozezněly sirény v Aškelonu, kam následně dopadlo několik raket z několika vln ostřelování. Další útoky směřovaly severovýchodně od Gazy, například na města Kfar Bilu, Gedera a Kirjat Ekron.

Dvě rakety zasáhly město Sderot, kde poničily dům, ale nikoho nezranily. Z města je evakuováno okolo 70 % jeho obyvatel.

Izraelské obranné síly oznámily, že pěchotní síly a tanky dnes vstoupily na území Pásma Gazy při „lokalizovaných nájezdech“, aby vyčistily oblast od potenciálních teroristů a lokalizovaly pohřešované Izraelce. Podle armády vojáci skenovali a shromažďovali různá zjištění, „které mohou pomoci ve snaze najít pohřešované“. Vojáci v oblasti také zabili řadu teroristů, včetně buňky Hamasu, která odpálila protitankové řízené střely na Izrael. Vojáci nevstoupili hluboko do Gazy.

Výzva k evakuaci civilistů ze severní části Pásma Gazy

Izraelské obranné síly o půlnoci na dnešek oznámily OSN, že všichni palestinští Arabové žijící severně od Wadi Gaza by měli do 24 hodin přesídlit do jižní Gazy, oznámila mluvčí OSN. Zpráva naznačovala, že izraelská armáda by se mohla chystat po šesti dnech leteckého bombardování zahájit pozemní invazi do teroristy Hamasu ovládaného Pásma Gazy.

Pásmo Gazy
Pásmo Gazy (kliknutí otevřete mapu na OpenStreetMap.us)

Armáda zpráva potvrdila. „Izraelské obranné síly vyzývají k evakuaci všech civilistů z města Gaza z jejich domovů směrem na jih pro jejich vlastní bezpečnost a ochranu a k přesunu do oblasti jižně od Wadi Gaza, jak je znázorněno na mapě. Teroristická organizace Hamas vede válku proti Státu Izrael a město Gaza je oblastí, kde probíhají vojenské operace. Tato evakuace je pro vaši vlastní bezpečnost. Do města Gaza se budete moci vrátit pouze tehdy, když bude učiněno další oznámení, které vám to umožní. Nepřibližujte se k prostoru bezpečnostního plotu se Státem Izrael. Teroristé Hamasu se skrývají ve městě Gaza v tunelech pod domy a uvnitř budov obývaných nevinnými civilisty z Gazy. Civilisté města Gaza, evakuujte se na jih pro svou vlastní bezpečnost a bezpečnost svých rodin a distancujte se od teroristů Hamasu, kteří vás používají jako lidské štíty. V následujících dnech budou Izraelské obranné síly nadále významně působit ve městě Gaza a vynaloží značné úsilí, aby neublížily civilistům.“

V dotčené severní části Pásma žije okolo 1,1 milionu Arabů. OSN se proti výzvě ohradila s tím, že „je nemožné, aby se takový přesun uskutečnil bez zničujících humanitárních důsledků“, a uvedla, že „důrazně žádá, aby byl jakýkoli takový příkaz, bude-li potvrzen, odvolán, a vyvarovat se toho, co by mohlo proměnit již tak tragédii v kalamitní situaci.“

Na stanovisko OSN reagoval pobouřeně velvyslanec Izraele u OSN Gilad Erdan„Reakce OSN na včasné varování Izraele obyvatelům Gazy je ostuda! OSN po mnoho let zavírala oči před vyzbrojováním Hamasu a jeho využíváním civilního obyvatelstva a infrastruktury v Pásmu Gazy k vraždám a hromadění zbraní. Nyní, místo aby stál za Izraelem, jehož občany zabili teroristé z Hamásu a který se stále snaží minimalizovat škody na nebojujících, káže konkrétně Izraeli. Bylo by lepší, kdyby se OSN nyní zaměřila na návrat zajatců, odsouzení Hamasu a podporu práva Izraele na obranu.“

Armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari, následně vysvětlil, že smyslem výzvy je minimalizace civilních ztrát. „Bojujeme proti teroristické skupině, ne proti obyvatelstvu Gazy. Chceme, aby se neubližovalo civilistům, ale nemůžeme žít s vládou Hamasu-Islámského státu poblíž našich hranic,“ řekl Hagari v telefonátu s novináři. Vysvětlil, že příkaz k evakuaci palestinských Arabů z oblasti má umožnit „svobodu jednání a prohloubit škody“ vůči Hamásu. Na námitku OSN, že evakuace během jediného dne není možná, Hagari reagoval tím, že „chápeme, že to bude trvat několik dní.“ „Předáváme [varování] prostřednictvím komunikačních kanálů a v arabštině existují způsoby, jak se zpráva dostat k populaci,“ dodal. “Kdo neposlouchá tato doporučení, vystavuje svou rodinu nebezpečí.“ Hagari také zdůraznil, že izraelská armáda stále zaměřuje své úsilí na zabíjení vysoce postavených členů Hamasu.

Armáda během dne upřesnila, že výzva k evakuaci se týká zejména města Gaza, přičemž podle izraelských odhadů již sever Pásma směrem na jih opustilo 300 000 až 400 000 obyvatel.

V Pásmu Gazy vyvolala izraelská výzva k evakuaci chaos.

Hamas vyzývá obyvatele, aby nikam neodcházeli, zjevně ve snaze využít je jako lidský štít. Izraeli by pak nezbylo než útočit na oblasti hustě osídlené civilisty, což by vedlo k vysokým ztrátám na jejich životech a mezinárodní kritice, anebo se útoků na teroristy ovládané území vzdát. Podle zpráv z Gazy Hamas přímo brání obyvatelům v přesunech.

Izraelská armáda reagovala prohlášením, že odpovědnost za to, co se může stát lidem, kteří se neevakuují, padá na hlavu Hamasu. Později vyzvala k přesunu co nejdříve, nejlépe do 20 hodin večer.

výzva k evakuaci ze severní části Pásma Gazy na síti X. 13.10. 2023
výzva k evakuaci ze severní části Pásma Gazy na síti X. 13.10. 2023

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala před kolapsem zdravotnického systému v pásmu Gazy. „Krátí se čas, abychom zabránili humanitární katastrofě, k níž dojde, pokud palivo a život zachraňující zdravotnické a humanitární zásoby nebudou urychleně dodány do Pásma Gazy uprostřed úplné blokády. Nemocnice mají každý den jen několik hodin elektřiny, protože jsou nuceny přidělovat vyčerpávající zásoby paliva a spoléhají na generátory, aby udržely ty nejkritičtější funkce. I tyto funkce se budou muset za pár dní zastavit, až budou zásoby paliva vyčerpány.“ WHO vyzvala k ukončení bojů a okamžitému vytvoření humanitárního koridoru pro aktuálně obleženou enklávu.

Napětí na hranici s Libanonem

Izraelské obranné síly podle místních úřadů vyhlásily některé oblasti ve městě Metula na severu země za uzavřenou vojenskou zónu. V prohlášení pro obyvatele magistrát uvedl, že dnes ráno vydal příkaz velitel armádního Severního velitelství. Podle armádního rozhlasu se uzavřená vojenská zóna týká pouze částí města poblíž libanonského hraničního plotu. Obyvatele, kteří město v posledních dnech opustili, jsou žádání, aby se nevraceli. „Jsme v nepřetržitém kontaktu s představiteli armády, pořádáme každodenní schůzky k posouzení situace a budeme i nadále informovat o veškerém vývoji,“ dodává magistrát. Armáda v posledních dnech posílila síly v severním Izraeli kvůli obavám, že libanonská teroristická skupina Hizballáh otevře druhou frontu uprostřed války vyvolané bezprecedentní invazí z pásma Gazy minulý víkend. Obyvatelům bylo doporučeno, aby město opustili.

Izraelské obranné síly tanky ostřelovaly stanoviště Hizballáhu na hranici s Libanonem poté, co lehká střelba zamířila na řadu vojenských stanovišť na severní hranici. Armáda tvrdí, že palbou z tanků zasáhla pozorovací stanoviště Hizballáhu a ostřeluje zdroj střelby dělostřelectvem.

Dílčí střety v Judeji a Samaří

Izraelské obranné síly uvedly, že vojáci v posledním týdnu zatkli v Judeji a Samaří (tzv. Západním břehu) 220 hledaných Palestinců, včetně 130 napojených na Hamás. Jen minulou noc bylo zatčeno 32 členů Hamasu, mezi nimi i vysoce postavení členové zadržení v Hebronu, sdělila armáda. V posledních dnech došlo na Teritoriích k několika střetům mezi Izraelskými obrannými silami a palestinskými Araby a k několika pokusům o teroristické útoky. Podle ministerstva zdravotnictví Palestinské samosprávy bylo na těchto územích od 7. října zabito izraelskými silami nejméně 35 palestinských Arabů.

Izraelská policie oznámila, že dnes u Tulkaremu zabila 4 palestinské Araby, kteří kladli výbušniny k bezpečnostní bariéře oddělující Izrael od teritorií v Judeji a Samaří. Později Palestinská správa oznámila, že celkem dne při protiizraelských nepokojích tzv. Dne hněvu zahynulo 9 palestinských Arabů.

Izraelská společnost ve válce válku

Kvůli mimořádné situaci v Izraeli budou na základě příkazu ministra dopravy výjimečně vlaky jezdit i o šabatu. Vlaky budou jezdit mezi Mezinárodním letištěm Ben Guriona a Tel Avivem a také Beerševou od 18 hodin v pátek přes noc. V sobotu pojedou vlaky z Beerševy do Naharíje podle zprávy jednou za hodinu od 7 do 21 hodin. Zpráva přichází den poté, co národní letecký dopravce El Al oznámil, že bude vůbec poprvé provozovat lety o šabatu, aby pomohl Izraelcům v zahraničí při pokusu dostat se domů.

Mezinárodní politika

Do Izraele přiletěl ministr zahraničních věcí USA Lloyd Austin, aby se setkal s vysokými vládními představiteli a na vlastní oči viděl některé americké zbraně a bezpečnostní pomoc, kterou Washington rychle dodal Izraeli po brutálním útoku na jižní Izrael ze strany teroristické skupiny Hamas. Austin se setkal s premiérem Benjaminem Netanjahuem, ministrem obrany Joavem Galantem a válečným kabinetem, jehož členy jsou Netanjahu, Galant a ministr Beny Gantz a dva bývalí náčelníci generálního štábu jako pozorovatelé. Představitelé obrany cestující s Austinem říkají, že chce zdůraznit neochvějnou podporu Ameriky izraelskému lidu a že Spojené státy jsou odhodlány zajistit, aby země měla to, co potřebuje, aby se mohla bránit. Vysoký představitel obrany říká, že USA již daly Izraeli bomby o malém průměru, stejně jako záchytné střely pro jeho systém Železná kopule (Iron Dome) a další budou dodány.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se dnes setkal s jordánským králem Abdalláhem. Diskutovali o útoku Hamasu, snaze zajistit propuštění všech rukojmích v Gaze a zabránit rozšíření války. Blinken „zdůraznil, že Hamás nezastává právo palestinského lidu na důstojnost a sebeurčení, a diskutoval o způsobech, jak řešit humanitární potřeby civilistů v Gaze, zatímco Izrael provádí legitimní bezpečnostní operace, aby se bránil před terorismem,“ uvádí se v tiskové zprávě USA. Blinken také „znovu potvrdil sílu bilaterálního partnerství a závazek USA k bezpečnosti a ekonomické prosperitě Jordánska a vyjádřil trvalé uznání USA za zvláštní roli Jordánska v Jeruzalémě a jako síly pro stabilitu v regionu“.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se dnes také v Ammánu setkal také Mahmúdem Abbásem, předsedou Palestinské správy, spravující arabská autonomní území v Judeji a Samaří. Blinken na schůzce „zopakoval jednoznačné odsouzení Spojených států ohavných teroristických útoků Hamásu proti Izraeli [a] podrobně popsal úsilí USA o koordinaci s partnery, aby se zabránilo rozšiřování konfliktu,“ uvádí se ve zprávě USA. Blinken „vyjádřil svou soustrast rodinám palestinských civilních obětí tohoto konfliktu a zopakoval, že Hamás nezastává legitimní právo palestinského lidu na důstojnost, svobodu, spravedlnost a sebeurčení“. Tajemník poděkoval „Abbásovi a jeho týmu za jejich práci na dalším uklidnění situace ve prospěch Palestinců, Izraelců a desítek tisíc Američanů, kteří také nazývají Západní břeh svým domovem“. „Blinken znovu potvrdil odhodlání USA spolupracovat s palestinským vedením a lidmi v úsilí o zajištění bezpečnosti pro všechny,“ píše se ve zprávě USA. Abbás v reakci na výzvu Izraele k vyklizení severní části Pásma Gazy řekl Blinkenovi, že je proti tomu, aby Palestinci byli nuceni opustit palestinské území. Abbás také „zdůraznil, že je třeba okamžitě zastavit izraelskou agresi“ a umožnit zřízení humanitárních koridorů v Gaze, uvádí se ve zprávě Palestinské správy. Abbás varoval Blinkena „před humanitární katastrofou“ v Gaze kvůli pokračujícímu leteckému bombardování Izraelem. Odsoudil „terorismus osadníků na Západním břehu proti Palestincům“ a zdůraznil, že odmítá útočit na civilisty na obou stranách, aniž by výslovně odsoudil Hamás. Abbás také volal po dvoustátním řešení s Izraelem v hranicích před rokem 1967.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola během solidární cestě do Izraele navštívili Kfar Azza. „Byli jsme v Kfar Azza. Jednom z epicenter zvěrstev spáchaných Hamásem minulý víkend. Hrůza z toho, co se tu stalo, je nevyslovitelná. Truchlíme s rodinami obětí,“ uvedla na síti X.

Libanonský Hizballáh oznámil, že ministr zahraničí Islámské republiky Írán Hossein Amirabdollahian a generální tajemník Hizballáhu Hassan Nasrallah se v pátek brzy sešli v Bejrútu, aby projednali „izraelskou agresi v Gaze a brutální zločiny spáchané na jejím lidu“. Íránský ministr zahraničí prohlásil, že „pokud tyto organizované válečné zločiny spáchané sionistickou entitou okamžitě nepřestanou, pak si dokážeme představit jakoukoli možnost.“ Amirabdollahian byl včera na návštěvě Iráku a z Libanonu míří do Sýrie. Původně mělo být pořadí návštěv opačné, izraelský letecký úder včera vážně poškodil letiště v Damašku a Aleppu.

Panují obavy, že by se Íránem podporovaný a těžce vyzbrojený Hizballáh mohl zapojit do války s Izraelem. „Jsme plně připraveni, a až přijde čas jednat, přijmeme to,“ řekl dnes zástupce šéfa Hizballáhu Naim Qassem na propalestinském shromáždění na jižním předměstí Bejrútu. V posledních dnech byly na napjaté libanonsko-izraelské hranici hlášeny sporadické násilnosti.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se v Dauhá setkal s katarským emírem šejkem Tamim ibn Hamad Al Thani, aby projednali pokračující konflikt v Gaze a snahu Kataru přesvědčit Hamas, aby propustil své rukojmí. Katar je jedním z hlavních finančních sponzorů Hamasu, stejně jako jiných sunitských islamistických skupin na Blízkém východě včetně Egypta a Libye. V zemi také sídlí populární panarabská televizní stanice Al-Džazíra, která dává široký prostor hlasům arabské veřejnosti, včetně islamistů. Nechvalně se proslavila faktickou popularizací Islámského státu.

Saúdská Arábie se rozhodla s ohledem na probíhající válku v Gaze odložit normalizační rozhovory s Izraelem „k ledu“. Zpráva Reuters odvolávající se na dva anonymní zdroje nemusí být pravdivá, protože již v minulosti byly takto zveřejněny zprávy, které se ukázaly mylnými. Na druhou stranu je nepochybné, že současná válka vztahy mezi Jeruzalémem a Rijádem zhoršila. To koneckonců byl jeden z důvodů, proč Írán nařídil Hamasu válku zahájit.

Perla dne

„Použití těžké techniky v obytných oblastech je složitá záležitost s vážnými důsledky. Co je nejdůležitější, civilní oběti budou absolutně nepřijatelné. Nejdůležitější věcí je nyní zastavit krveprolití,“ prohlásil dnes prezident Ruska Vladimir Putin s tím, že „nepřijatelné“ izraelské obléhání Gazy přirovnal k nacistické blokádě Leningradu.

Člověk, který od února 2022 vede útočnou „třídenní speciální operaci“ proti sousední zemi, zavinil smrt statisíců Ukrajinců a Rusů a obrovskou devastaci Ukrajiny, dává lekce zemi, která je týden v obranné válce, v níž dosud zahynuly jednotky tisíc lidí. To už i svině může zpívat žalmy, když Putin může poučovat o míru a humanitě.