Izrael ve válce – Den osmý

izraelský premiér Benjamin Netanjahu na jihu Izraele. 14. 10. 2023. Foto: Vládní tiskový úřad
izraelský premiér Benjamin Netanjahu na jihu Izraele. 14. 10. 2023. Foto: Vládní tiskový úřad

Válka s Hamastánem v Gaze

Izraelské Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že k dnešní 19. hodině bylo do nemocnic po celé zemi přivezeno 3 621 lidí se zraněními v důsledku překvapivé invaze teroristů Hamasu z Gazy a následných bojů. V nemocnici je stále 358 zraněných. Z nich je 102 ve vážném stavu, 170 ve středně těžkém stavu a 86 v lehkém stavu.

Hamás tvrdí, že v Pásmu Gazy za poslední den v důsledku izraelských úderů zahynulo 9 rukojmí, které teroristé z Izraele odvlekli.

Thajský premiér oznámil, že počet Thajců zavražděných Hamasem v souvislosti přepadem Izraele 7. října 2023 dosáhl 24. Zraněných Thajců je 16, dalších 16 je zřejmě drženo jako rukojmí v Gaze.

Podle tiskové tajemnice ruského velvyslanectví v Tel Avivu bylo teroristy Hamasu od zahájení války zabito 16 občanů Ruska. Další přinejmenším jeden ruský občan byl teroristy unesen do Gazy.

Itálie je předpokládá, že mezi rukojmími v Gaze jsou 3 její občané.

Ministerstvo zdravotnictví řízené Hamasem v Gaze uvedlo, že od začátku bojů 7. října bylo zabito asi 2215 palestinských Arabů a dalších 8714 zraněno. Hamas přitom nerozlišuje mezi příslušníky ozbrojených skupin a civilisty. Izrael uvedl, že se zaměřuje na teroristickou infrastrukturu a všechny oblasti, kde Hamás působí nebo se skrývá, a že izraelské síly také zabily asi 1500 teroristů Hamásu, kteří od soboty pronikli na jeho území.

Músa Abú Marzúk, člen politbyra Hamasu, žijící dloudobě se souhlasem tamní vlády v katarském Dauhá, prohlásil že nevojenskí členové teroristické skupiny neměli žádné předchozí znalosti o překvapivém útoku na Izrael v sobotu 7. října. Abú Marzúk dodal, že „političtí“ vůdci byli „překvapeni datem, ale ne činy“ s tím, že vojenské křídlo Hamásu „jsou ti, kdo plánují, provádějí atd., ale dodržují obecnou politiku navrženou naším politickým úřadem“.

Izraelské obranné síly oznámily, že při nočním náletu v Pásmu Gazy zabily Murada Abu Murada, velitele vzdušných sil Hamasu. Uvedly, že Abu Murad se minulý víkend „velkou měrou podílel na řízení teroristů během masakru“, což zahrnovalo i útočníky, kteří vstoupili do Izraele ze vzduchu na závěsných kluzácích.

Izraelská armáda oznámila též zabití velitele komando oddílů Hamasu. Ali Qadhi, velitel tzv. jednotky Nuchba (Nukhba), byl eliminován zásahem dronu díky spolupráci Šin Bet a vojenské zpravodajské služby.

Při dalších „rozsáhlých“ úderech přes izraelské letectvo zasáhlo desítky míst patřících komandovým silám Hamásu, které 7. října vedly infiltraci do Izraele.

U Nahal Oz byli v noci eliminováno dva palestinskoarabští teroristé, snažící se proniknout do Izraele.

Zhruba od půlnoci do desáté hodiny odpolední se teroristé v Gaze zdrželi raketového ostřelování Izraele. Poté rakety vyletěly na město Sderot.

V poledne dopadly miny na obec Nirim, blízko u hranice s Pásmem Gazy. Zranění byli 4 lidé, z nichž jeden je v kritickém stavu.

Mluvčí izraelské armády, kontraadmirál Daniel Hagari uvedl, že Izraelské obranné síly se připravují na další fáze probíhající války s palestinskými teroristy v pásmu Gazy a nabádal palestinské Araby na severu enklávy, aby se evakuovali s tím, že Izrael se chystá „zaútočit velkou silou.“ „Jsme rozmístěni a silně připraveni na další fáze války,“ řekl Hagari na tiskové konferenci. „Připravujeme síly, procházíme plány, připravené ve všech oblastech, na jihu, na severu i ve středu,“ pokračoval. „Zaměřujeme se na Gazu, ale jsme široce rozmístěni [po celé zemi], což nám umožňuje působit současně ve všech oblastech,“ dodal Hagari s tím, že statisíce palestinských civilistů se jž evakuovaly ze severní Gazy na jih po varování izraelské armády, že se brzy zaměří na oblast. „Stále jsou občané, kteří ještě nebyli evakuováni. Každý, kdo se rozhodne neevakuovat, vystavuje sebe a svou rodinu nebezpečí. V oblastech, které byly evakuovány, zaútočíme velkou silou,“ říká. Hagari říká, že Hamás je pod tlakem a snaží se zabránit palestinským civilistům v evakuaci, „protože se pod nimi skrývají vůdci organizace“.

Očekává se, že armáda zahájí pozemní invazi v pásmu Gazy, ale její rozsah a čas jejího provedení mohou ovlivnit operační úvahy, včetně evakuace palestinských civilistů ze severní Gazy a rostoucího napětí na severní hranici Izraele.

Předseda Národní bezpečnostní rady Cachi Hanegbi (Tzachi Hanegbi) znovu potvrdil, že válečným cílem kabinetu je odstranit Hamás z vojenské a politické kontroly nad pásmem Gazy, ale odmítl upřesnit plánované další kroky. „Hamas nebude po boji vládcem, suverénem v Gaze,“ prohlásil. Na otázku ohledně odpovědnosti vlády za neschopnost zmařit útoku Hamásu a ochránit izraelské občany odpověděl: „Velmi se ztotožňuji s tím, co řekl náčelník (armádního generálního) štábu. Nesplnili jsme své poslání. Nikdo nemůže zpochybnit, že Stát Izrael nesplnil své poslání. Dále uznává, že bylo chybou vyhodnotit, že Hamas byl po Operaci Strážci zdí v roce 2021 odstrašen.“ K obavám, že Hizballáh může otevřít severní frontu Hanegbi uvedl, že Izrael „předal vzkazy“, které mají odradit teroristickou skupinu od toho, aby se připojila k Íránem podporovanému proxy Hamasu ve válce proti Izraeli. „Naším cílem je nenechat se zatáhnout do války na dvou frontách,“ uvedl Hanegbi. „Myslíme si, že Hizballáh neučiní kroky ke zničení Libanonu, protože to nebude nic menšího, než kdyby tam byla válka, protože to je to, co tam bude“, pokud by Hizballáh otevřel severní frontu.

Evakuace civilistů ze severní části Pásma Gazy

Organizace spojených národů dnes ráno uvedla, že už více než 423 000 lidí uprchlo ze svých domovů v Gaze, a to ještě předtím, než v pátek přišel izraelský příkaz k evakuaci severního pásma Gazy. Izraelská armáda o půlnoci na pátel oznámila OSN, že celá palestinská populace severně od Vádí Gazy by se měla do 24 hodin přesídlit do jižní Gazy. Zpráva naznačovala, že armáda by mohla být připravena zahájit pozemní invazi po týdnu leteckého bombardování v reakci na masivní útok Hamasu minulou sobotu.

Izraelské obranné síly v arabské zprávě dnes sdělĺi obyvatelům severního pásma Gazy, že by se měli mezi 10. a 16. hodinou přesunout do jižní části enklávy pomocí evakuačních koridorů. „Pokud vám záleží na sobě a svých blízkých, jděte na jih podle pokynů,“ uvedla armáda. „Ujišťujeme vás, že vůdci Hamasu se o sebe postarali a kryjí se před údery v regionu,“ uvádí zpráva dále.

výzva k evakuaci ze severní části Pásma Gazy na síti X. 14.10. 2023
výzva k evakuaci ze severní části Pásma Gazy na síti X. 14.10. 2023

Egypt, Izrael a Spojené státy se dohodly, cizincům žijícím v Gaze bude umožněno procházet přes hraniční přechod Rafah do Egypta, uvedl vysoký egyptský představitel. Izrael podle tohoto zdroje souhlasil s tím, že se zdrží úderů na oblasti, kterými by cizinci procházeli na cestě z obleženého území. Do jednání byl zapojen též Katar a účastníci obdrželi souhlas od palestinských teroristických skupin, Hamasu a Islámského džihádu. Dohoda se nezabývá rukojmími drženými Hamásem.

Napětí na hranici s Libanonem

Izraelská armáda zveřejnila záběry z dronu, který udeřil na ozbrojence, snažící se proniknout do Izraele, a zlikvidoval je.

Podle armády bylo z Libanonu vystřeleno několik min na izraelská vojenská místa ve sporné oblasti hory Dov na hranici. Armáda opětovala palbu proti zdroji minometné palby v Libanonu.

Relativní klid v Judeji a Samaří

Izraelské obranné síly uvedly, že od začátku bojů minulý víkend v jižním Izraeli zatkli vojáci v Judeji a Samaří (tzv. Západním břehu Jordánu) 280 hledaných Palestinců, včetně 157 napojených na Hamás,. Jen minulou noc bylo zatčeno 25 členů Hamasu, mezi nimi dva vysoce postavení členové zadržovaní v Nábulusu. V posledních dnech došlo v Judeji a Samaří k několika střetům mezi armádou a palestinskými Araby a podle armády došlo k nejméně 10 pokusům o teroristický útok. Podle ministerstva zdravotnictví Palestinské samosprávy bylo od 7. října na Územích zabito izraelskými silami nejméně 54 palestinských Arabů.

Izraelská společnost ve válce válku

Před ministerstvem obrany v Tel Avivu protestují někteří rodinní příslušníci lidí, kteří jsou drženi Hamásem jako rukojmí. Desítky lidí drží tabulky se jmény a fotografiemi pohřešovaných nebo unesených po masivním útoku, který zahájil Hamás minulou sobotu a který zabil více než 1300 lidí, většinou civilistů. Jiní mávají izraelskými vlajkami a nápisy, že za zničující neúspěch je zodpovědný premiér Benjamin Netanjahu, a vyzývají ho k rezignaci.

Fórum zastupující rodiny pohřešovaných a rukojmí zadržovaných teroristickými skupinami v Gaze oznámilo, že předalo lékařské údaje a léky používané jejich blízkými Mezinárodnímu výboru Červeného kříže. Včera MVČK zopakoval, že se snaží k odhadovaným 150-200 rukojmím získat přístup, ale zatím marně. „Naše srdce patří lidem, kteří ztratili členy rodiny nebo se obávají o své blízké, kteří byli zajati jako rukojmí. Opakujeme naši výzvu k jejich okamžitému propuštění a jsme připraveni uskutečnit humanitární návštěvy,“ uvedl MVČK. Rodinné fórum uvedlo, že úsilí začalo minulou noc a v současné době pracují na navázání kontaktu s ostatními rodinami, aby zajistili předání všech informací. Předpokládá se, že několik zajatců jsou staří a děti.

Vůdce opozice Jair Lapid obdržel od vojenského tajemníka premiéra Benjamina Netanjahua Avi Gila shrnutí informací o bezpečnostní situaci v zemi. Lapid také navštívil těžce zasažené pohraniční město Sderot a starosta Alon Davidi ho informoval o plánované evakuaci civilistů. „Přišel jsem do Sderotu obejmout obyvatele a vyslechnout si starostu a jeho lidi, abych viděl, jak můžeme nějakým způsobem pomoci,“ říká Lapid. „Jsme v tom všichni spolu, dokud neskončíme s Hamásem a nezajistíme klidný život obyvatelům Sderotu a pohraničních komunit v Gaze,“ uvedl vůdce izraelské parlamentní opozice.

Premiér Benjamin Netanjahu navštívil kibucy Be’eri a Kfar Azza, dvě z nejhůře postižených obcí u hranic s Gazou. Tato návštěva byla premiérovou první návštěvou některého z míst, kde bylo minulý týden povražděno Hamasem více než 1300 Izraelců. Netanjahu byl dosud kritizován za to, že nepřišel na místo činu, nezúčastnil se pohřbů nebo nenavštěvoval zraněné.

Izraelské Ministerstvo obrany zřizuje asistenční agenturu, která se má zabývat obnovou a rekonstrukcí komunit na hranicích Gazy, které byly zpustošeny minulý týden při útoku Hamasu. Generální ředitel ministerstva Ejal Zamir přiděluje počátečních 10 milionů NIS (asi 60 milionů českých korun) na okamžitou pomoc. Pomoc bude zahrnovat řešení elektrické, plynové a vodní infrastruktury, odstraňováním ruin rozbitých budov a úklid po masakrech. Práce začnou ihned a budou probíhat za plné spolupráce obcí.

Ministerstvo obrany povolilo darování tisíců předmětů na osobní ochranu vojáků. Krok je reakcí na stížnosti mnoha z více než 300 000 mobilizovaných záložníků, že jim chybí řádné vybavení. Ministerstvo schválilo nabídky darování více než 50 000 keramických vest, 20 000 helem a desítek tisíců dalších předmětů používaných pro osobní ochranu, jako jsou chrániče kolen a brýle.

Tenisový turnaj Tel Aviv Open naplánovaný na počátek listopadu byl kvůli válce mezi Izraelem a Hamásem zrušen. Rozhodnutí bylo přijato po poradě s bezpečnostními experty a s ohledem na bezpečnost hráčů a fanoušků. „Násilí a teroristické činy, kterých jsme byli svědky v Izraeli, jsou mimo chápání,“ řekl předseda ATP Andrea Gaudenzi. „Důrazně odsuzujeme jakoukoli formu terorismu a truchlíme nad ztrátou nevinných životů v tomto konfliktu. Doufáme a modlíme se za mír v regionu.“

Probíhají jednání, zda se členem izraelské nouzové vlády národní jednoty stane dosud opoziční Jisrael Beytenu (Izrael náš domov). Prvotní oznámení o vstupu do vlády předseda strany Avigdor Liberman se odmítl. Podle všeho nebyl spokojen s nabídkou, aby on a ještě jeden z poslenců jeho strany zasedli ve vládě národní jednoty, ale nikoliv v úzkém válečném kabinetu. Avigdor Liberman, bývalý ministr obrany, nabídl připojení k Netanjahuově vládě krátce po vypuknutí války. Bývalý Netanjahuův spojenec se s premiérem v roce 2019 politicky rozešel a byl jeho ostrým a zahořklým protivníkem.

Neochotu podílet se na vládě národní jednoty dnes opět potvrdil Jair Lapid, předseda hlavní opoziční strany Ješ Atid.

Mezinárodní politika

Komisař EU pro zahraniční politiku Josep Borrell řekl, že plán Izraele evakuovat více než jeden milion lidí ze severní Gazy během jediného dne je „zcela nemožné realizovat“.

Ministr zahraničních věcí USA Antony Blinken dorazil do Saúdské Arábie, kde pokračuje ve své kyvadlové diplomacii uprostřed probíhající války v Gaze. Americká vláda aktivně spolupracuje se spojenci z Blízkého východu, aby vytvořila koalici proti Hamásu, zabránila dalším aktérům připojit se do války proti Izraeli a pokusila se zajistit propuštění rukojmích z Gazy. Během posledního dne a půl navštívil Blinken Izrael, Jordánsko, Katar a Bahrajn.

Generální tajemník OSN António Guterres naléhá na Izrael, aby „přehodnotil“ své varování pro civilisty v Gaze, že by měli do 24 hodin opustit severní část pásma Gazy. „OSN důrazně žádá, aby byl jakýkoli takový příkaz, bude-li potvrzen, zrušen, aby se předešlo tomu, co by mohlo proměnit již tak tragédii v katastrofální situaci,“ uvedl Guterres. Severně od Vádí Gazy žije podle OSN zhruba 1,1 milionu palestinských Arabů. Izrael také varoval nemocnici Al Awda v severním pásmu Gazy, aby se evakuovala do sobotní šesté hodiny ranní, uvedla v prohlášení organizace Lékařů bez hranic (MSF). Guterres ve svém stanovisku dále uvedl, „všichni rukojmí v Gaze musí být propuštěni“ a „civilisté nesmí být používáni jako lidské štíty“ a že OSN a její partneři „potřebují nyní rychlý a nerušený humanitární přístup do celé Gazy“. Odsoudil „ohavné útoky Hamasu a dalších, které terorizovaly Izrael“ s tím, že „křivdy, které pociťuje palestinský lid, neospravedlňují teror, který byl rozpoután proti civilistům v Izraeli“.

Velvyslanec Izraele při OSN Gilad Erdan uspořádal akci solidarity pro rukojmí zadržené Hamasem v Gaze po jeho překvapivém útoku na Izrael minulou sobotu. Akce, která se konala před zavřeným zasedáním Rady bezpečnosti o válce, představila rodiny Izraelců a dvojí státní příslušníky zajaté během masivního útoku teroristické organizace v Izraeli minulý týden, při kterém bylo zabito přes 1300 lidí v izraelských jižních komunitách a na hudebním festivalu. Teroristická skupina také zadržuje v Gaze 150–200 rukojmích, včetně nemluvňat, malých dětí a žen. Na akci bylo promítáno krátké video „ukazující zvěrstva spáchaná Hamasem na nevinných civilistech včetně žen, dětí a starých lidí a vysvětlující, proč je Hamas totéž jako ISIS,“ říká jeho úřad. Na shromáždění promluvili rodinní příslušníci několika rukojmí. Zúčastnili se zástupci více než dvou desítek zemí včetně USA, Ukrajiny, Spojeného království, České republiky, Argentiny, Belgie, Bulharska, Chile, Kypru, Dánska, Dominikánské republiky, Ekvádoru, Estonska, Gabonu, Řecka, Guatemaly, Itálie, Lotyšska, Rumunsko, Polsko, Srbska a dalších. „OSN po léta strkala hlavu do písku. Zatímco zdroje a prostředky proudily do Gazy a šly přímo do pokladny teroru Hamásu – OSN mlčela. Zatímco Hamás kopal teroristické tunely pod obytnými čtvrtěmi – OSN mlčela,“ uvedl velvyslanec Erdan. Kritizoval OSN za to, že chce „minimalizovat vedlejší škody, ale zároveň odsuzuje evakuaci civilistů“. „To, co všichni slyšíme, není starost OSN o civilisty. To, co slyšíme, je lhostejnost OSN k vraždě 1300 Izraelců,“ řekl Erdan. „OSN dává jasně najevo, že nechce, aby se Izrael bránil. Hamas, genocidní džihádistická teroristická skupina, nese výhradní odpovědnost za vše, co se děje v Gaze. Co kdyby vaše dítě – vaše dítě – držela v Gaze genocidní džihádistická organizace? Co když to byli vaši rodiče? Co byste dělal? Co by udělala vaše země?“ zeptal se účastníků. „Izrael je plně odhodlán přivést rukojmí domů a vyhladit teroristické schopnosti Hamásu,“ dodal.

Saúdská Arábie přerušila rozhovory o možné normalizaci vztahů s Izraelem, oznámila dnes s odkazem na diplomatický zdroj AFP. Saúdie v týdnech před útoky mluvila o pokroku v jednáních moderovaných USA s cílem normalizovat vztahy s Izraelem – což by byl mezník pro konzervativní království, které je strážcem dvou nejposvátnějších míst islámu. Rijád však vyjádřil rostoucí znepokojení nad osudem Arabů v Pásmu Gazy kontrolovaném Hamasem, kde Izrael zahájil tisíce úderů a nařídil evakuaci severu území, což přimělo tisíce k útěku. Saúdské ministerstvo zahraničí „potvrdilo své kategorické odmítnutí výzev k nucenému vysídlení palestinského lidu z Gazy a své odsouzení pokračujícího cílení na tamní bezbranné civilisty.“

Saúdská Arábie svolala na nadcházející středu do Džiddy naléhavou schůzku ministrů zahraničí Organizace islámské spolupráce, 57členného bloku muslimských zemí, která bude „řešit eskalující vojenská situace v Gaze a jejím okolí, jakož i zhoršující se podmínky, které ohrožují životy civilistů a celkovou bezpečnost a stabilitu regionu“.

Íránský ministr zahraničí Hossein Amirabdollahian v Bejrútu zakončil svoji regionální cestu, která ho zavedla do Sýrie, Iráku a Libanonu, kde má Írán široký vliv a kde jsou nasazeny desítky tisíc bojovníků podporovaných Íránem. Amirabdollahian v sobotu novinářům v Bejrútu řekl, že se setkal s vedením Hizballáhu a dodal, že „odboj [Hizballáh] je ve výborném stavu a je plně připraven reagovat na kriminální činy sionistické entity.“ Dodal, že „odpor rozhodne, zda se válka rozšíří, nebo se otevřou nové fronty“. Během své návštěvy Bejrútu se Amirabdollahian setkal s vůdcem Hizballáhu Hassanem Nasralláhem a diskutovali o válce. „Uděláme vše, co je v našich silách, abychom zastavili sionistické zločiny v Gaze,” prohlásil ministr zahraničí Íránu, tedy země, která je patronem teroristické organizace Hamas, která válku mohutným přepadem Izraele 7. října zahájila.

Íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí prohlásil, že útok Hamasu na Izrael, při kterém bylo minulou sobotu v jižním Izraeli zmasakrováno 1300 Izraelců, povede k vítězství „Palestinců“ a pokračující válka je „jedním ze symbolů síly islámu“. „Část současných [událostí] je známkou neuvěřitelné síly islámu v Palestině a dá-li Bůh, posun, který začal v Palestině, se posune vpřed a povede k plnému vítězství Palestinců,“ cituje jej oficiální státní tisková agentura IRNA. Chameneí vyzval islámský svět, aby „Palestincům“ pomohl.

Perla dne

Černý humor v ruském podání nekončí. Velvyslanec Ruska při OSN Vasilij Nebenzja včera předložil v Radě bezpečnosti návrh rezoluce žádající „okamžité“ příměří a bezpečné propuštění všech rukojmích a „rozhodně odsuzující veškeré násilí a nepřátelství namířené proti civilistům a všechny teroristické činy“. Tolik projev vysokého představitele země, která už 598 dní v agresivní útočné válkce ostřeluje nejen vojenské cíle, ale i centra měst sousední Ukrajiny a přivodila tak smrt desítek tisíc civilních osob.