Válka s Hamastánem v Gaze
Izraelské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že k 17:30 hodinám místního času je stále hospitalizováno 369 lidí, kteří se stali obětmi útoku Hamasu před týdnem. 90 z nich je ve vážném stavu, 191 ve středně vážném a 89 v lehkém stavu. Celkem bylo v nemocnicích ošetřeno 3842 lidí.
O únosu svých blízkých do Pásma Gazy bylo informováno již 155 rodin.
Katar se snaží přesvědčit Hamás, aby propustil ženy, děti a starší rukojmí, které teroristická skupina v současné době zadržuje v Gaze poté, co je vzala do zajetí během náporu v jižním Izraeli minulý týden.
Hamas, za který jedná jeho vůdce Ismajl Haníja, je údajně jednat o jejich výměně za 36 žen a mladistvých palestinských vězňů, kteří jsou v současné době v izraelských věznicích. Někteří členové vedení Hamasu se údajně obávají, že braní žen, dětí a starých lidí jako rukojmí dalo Izraeli větší mezinárodní legitimitu k masivnímu rozšíření své vojenské kampaně proti této teroristické skupině.
Thajské ministerstvo zahraničí oznámilo, že má aktuálně potvrzenou smrt 28 svých občanů v důsledku teroristického přepadu Hamasu. V Izraeli pracuje okolo 30 000 Thajců, především v zemědělství. Řada jich nyní byla evakuována. Do Pásma Gazy bylo uneseno zřejmě 17 Thajců.
Při dnešní návštěvě francouzské ministryně zahraničí v Aškelonu bylo zveřejněno, že útok Hamasu zabil 17 občanů Francie.
Ministerstvo zdravotnictví řízené Hamasem večer oznámilo, že při izraelských odvetných náletech v pásmu Gazy bylo zabito asi 2670 palestinských Arabů a dalších 9042 bylo zraněno. Izraelské obranné síly uvedly, že zabily asi 1500 palestinských teroristů na izraelském území poté, co prolomili hraniční plot a vražedně řádili v jižním Izraeli, přičemž zabili přes 1300 lidí, většinou civilistů.
Izraelské obranné oznámily, že zabily dalšího velitele komanda Hamásu, který minulý víkend vedl vražedné útoky na jižní komunity Nirim a Nir Oz. Billal al-Qedra, velitel jižního praporu Chán Júnis jednotky takzvané Nuchba, byl zabit při náletu po zpravodajském úsilí bezpečnostní agentury Šin Bet a vojenského zpravodajství. „Byl zodpovědný za vražedný nájezd na kibucy Nirim a Nir Oz,“ uvedla armáda.
Několik dalších teroristů z Hamásu a Islámského džihádu bylo přes noc zabito při náletech v Pásmu Gazy. Izraelská armáda přes noc zasáhla více než 100 cílů, včetně velitelských center Hamasu, vojenských areálů, desítek raketometů, odpalovacích stanovišť protitankových střel a pozorovacích stanovišť; a velitelská centra Islámského džihádu.
„Připravujeme arénu na co nejefektivnější provoz. Odstranění co největšího počtu hrozeb ze země i ze vzduchu,“ uvedl generálmajor Tomer Bar v hovoru s novináři. „Uděláme, co je nutné, agresivně, takže pokud se rozhodneme manévrovat, umožníme nejlepší pozemní vstup, který vojákům poskytne operační svobodu jednání,“ říká Bar. „Vzdušné síly budou pracovat bok po boku s pozemními silami,“ dodal. Letectvo se podle něj zaměřuje na boje v pásmu Gazy, ale je „silně a vysoce připravena na jakýkoli vývoj, který může nastat i na severu“. „Vzdušné síly jsou rozmístěny se všemi jednotkami ve válečném stavu, aby podle potřeby reagovaly palbou a útokem,“ dodal.
Sirény protiraketového poplachu se po přibližně 12 hodinovém klidu opět rozezněly okolo 10. hodiny, kdy z Gazy vyletěly rakety na Nahal Oz. Před polednem raketa z Gazy zapálila dům ve městě Sderot.
V podvečer byla vystřelena velká salva raket směrem na telavivskou oblast. Sirény se rozezněly v Tel Avivu, Holonu, Ramat Gan, Rišon Lecion a Bejt Dagan.
„Vždy se rozhlížíme kolem sebe, na celém Blízkém východě,“ uvedl hlavní armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari. „Izraelské obranné síly budou působit kdekoli na Blízkém východě, aby naplnila bezpečnostní cíle Izraele. Jsme skvěle připraveni ve všech oblastech.“
Ministr obrany Joav Galant (Yoav Gallant) slíbil, že válka proti palestinským teroristickým skupinám v pásmu Gazy bude „smrtící“ a trvale změní situaci v jižním Izraeli. „Tady válka je válkou synů světla proti synům temnoty,“ uvedl Gallant na tiskové konferenci z vojenské základny poblíž hranic s Pásmem Gazy s odkazem na slavnou starověkou vojenskou příručku objevenou mezi svitky od Mrtvého moře. . Gallant dále řekl, že izraelská armáda „zlikviduje organizaci Hamas“, protože je to „kultura, která nepřijímá naši existenci zde, jde o lidské divochy, bestie, kteří zavraždili naše vojáky, naše děti, naše občany“. „Dostaneme se do všech tunelů, dostaneme se ke všem agentům Hamásu, a dokud je nezlikvidujeme, nedokončíme misi. Bude to silná válka, bude to smrtelná válka, bude to přesná válka a bude to válka, která navždy změní situaci,“ dodal.
Izrael dnes má obnovit dodávky vody do Pásma Gazy poté, které přerušil po teroristickém útoku Hamasu minulou sobotu. Rozhodnutí zveřejnil americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan, který CNN řekl, že ho jeho izraelští protějšci informovali o kroku během poslední hodiny. Izrael se nicméně nezavázal pouštět do Gazy dodávky elektřiny a paliva, na které se nevztahují stejná pravidla vedení ozbrojených konfliktů. Skutečné obnovení dodávky vody zatím nebylo z Gazy potvrzeno.
Evakuace izraelských civilistů od hranic Pásma Gazy
Okolo poledne byla zahájena evakuace obyvatel z pohraničního města Sderot. Magistrát zdůrazňuje, že evakuace není povinná, ale obyvatelům doporučuje opustit oblast. Obyvatelé se stěhují do hotelů v Eilatu a Jeruzalémě, s možností jet také do Tel Avivu. Ve městě je kolem 7 000 domácností.
Město Sderot za poslední týden utrpělo 75 zásahů raketami teroristů z Gazy, uvedla místostarostka města Elad Kalimi. Podle jejích slov se už evakuovaly přibližně dvě třetiny z 30 000 obyvatel města. Očekává, že ve městě zůstane okolo 10 % jeho obyvatel.Večer bylo oznámeno, že evakuace je už prakticky dokončena.
Během prošlého týdne izraelské úřady evakuovaly obyvatele těžce zasažených komunit v oblasti Gazy, které zdevastovali ozbrojenci z Hamásu. Mezi města patřila Nahal Oz, Erez, Nir Am, Mefalsim, Kfar Aza, Gevim, Or Haner, Ibim, Netiv Ha’asara, Jad Mordechaj (Yad Mordechai), Karmia, Zikim, Kerem Šalom (Kerem Shalom), Kissufim, Holit, Sufa, Nirim, Nir Oz, Ein Hašloša (Ein Hashlosha), Nir Jicchak (Nir Yitzhak), Be’eri, Magen, Re’im, Sa’ad a Alumim.
Celkem bylo z jihu Izraele přesídleno do vnitrozemí okolo 60 000 Izraelců.
Izraelský daňový úřad začal příjímat žádosti o finanční pomoc v odhadované výši 80 milionů NIS pro obyvatele pohraničních komunit v Gaze, kteří byli evakuováni nebo se rozhodli odejít od doby, kdy Hamás 7. října zahájil masový útok. Podle rozhodnutí kabinetu mají na granty nárok obyvatelé komunit v okruhu 7 kilometrů od hranice s Pásmem Gazy. Granty – 1 000 NIS na osobu a až 5 000 NIS na rodinu – jsou určeny na pomoc evakuovaným s jejich počátečními výdaji. Granty nejsou považovány za náhradu za majetkové škody a nebudou se započítávat do budoucích nároků na náhradu škody, uvedlo ministerstvo financí. „Stát Izrael objímá obyvatele [pohraniční komunity Gazy] a je odhodlán jim poskytnout jakoukoli pomoc, kterou potřebují. Žádný občan nezůstane sám nebo prolezlý byrokracií. Všichni budou odškodněni až do posledního šekelu. To je to nejmenší, co může a měl stát udělat pro své občany, kteří si prošli tím nejhorším,“ uvedl mínistr Bezalel Smotrič v prohlášení.
Evakuace civilistů ze severní části Pásma Gazy
Mluvčí izraelských obranných sil ráno znovu zdůraznil, že obyvatelé severní Gazy by měli dbát varování, aby se evakuovali do jižní části Pásma, protože Izrael je připraven zahájit „významné vojenské operace“. „Důležitá věc, na kterou je třeba se zaměřit, je, že významné vojenské operace zahájíme až poté, co uvidíme, že civilisté opustili oblast,“ sdělil CNN podplukovník Jonathan Conricus. „Je opravdu důležité, aby lidé v Gaze věděli, že jsme byli velmi, velmi štědří, pokud jde o čas. Dali jsme dostatečné varování, více než 25 hodin… Nemohu již více zdůraznit, že nyní je čas, aby obyvatelé Gazy odešli,“ dodal.
Evakuační koridor ze severu na jih Pásma Gazy byl dnes izraelskou armádou otevřen od 10 do 13 hodin. V tuto dobu se Izraelské obranné síly zavázaly neprovádět v oblasti koridoru žádné operace.
Armáda varovala obyvatele Gazy, aby nepodléhalo nátlaku Hamasu, aby zůstali na místě. „Ujišťujeme vás, že vůdci Hamasu již zajistili svou bezpečnost a bezpečnost svých rodin,“ uvedla armáda ve zjevné narážce na to, že celé politické vedení Hamasu žije v bezpečí v Kataru a že řada rodinných příslušníků vedení Hamasu z Gazy odcestovala do zahraničí.
Světová zdravotnická organizace říká, že nucení tisíců nemocničních pacientů k evakuaci do již přeplněných nemocnic v jižním pásmu Gazy může být „rozsudek smrti“, protože tamní zdravotnická zařízení nejsou schopna absorbovat dramatický nárůst počtu pacientů.
Napětí na hranici s Libanonem a vytvoření bezpečnostní zóny
Po klidné noci se před 7 hodinou ranní na severu Izraele rozezněly sirény protiraketového poplachu u města Sde Eliezer. Podle následné zprávy byl poplach vyhlášen v souvislosti s vystřelením protiraket systému Železná kopule (Iron Domě) proti „podezřelému cíli.“
Dopoledne byla vystřelena z Libanonu protitanková řízená střela (ATGM) na obec Štula (Shtula). Jeden člověk byl útok zabit, dalších několik lidí zraněno. Izraelská armáda odpověděla dělostřelbou. K útoku, stejně jako k následujícím dvěma, provedeným stejným způsobem, se přihlásil Hizballáh.
Izraelské vrtulníky zasáhly v reakci na útoky cíle v Libanonu. Dochází k přestřelkám mezi vojáky na zemi.
Izraelská armáda oznámila, že „izoluje oblast“ až 4 kilometry od libanonských hranic a nařizuje civilistům, aby do ní nevstupovali. „Izraelské obranné síly zdůrazňuje, že vstup do oblasti je přísně zakázán, a žádá veřejnost, aby byla ostražitá a nevstupovala do oblasti,“ uvádí se ve výzvě. Mezitím obyvatelé žijící v komunitách do 2 kilometrů od libanonských hranic mají nařízeno zůstat v blízkosti protileteckých krytů až do odvolání. Izraelská armáda také varuje veřejnost, že v oblasti ruší služby GPS, což může ovlivnit navigační aplikace.
Odpoledne došlo k dalšímu ostřelování izraelského pohraničí z Libanonu.
Mluvčí Hizballáhu Rana Sahili prohlásil, že dnešní nárůst intenzity výměny palby mezi Izraelem a libanonskou teroristickou skupinou nenaznačuje, že se Hizballáh rozhodl plně vstoupit do války mezi Hamásem a Izraelem. Boje na hranici jsou „pouze potyčky“ a představují „varování,“ dodal.
Také izraelský ministr obrany Joav Galant uvedl, že Izrael nestojí o válku s Hizballáhem. „Nemáme žádný zájem o válku na severu, nechceme eskalovat situaci,“ říká Gallant na videu zveřejněném jeho kanceláří, když navštívil vojáky na jihu země. „Pokud si Hizballáh zvolí válečnou cestu, zaplatí velmi vysokou cenu… Ale pokud se ovládne, budeme respektovat situaci a ponecháme věci tak, jak jsou, navzdory střelbě z obou stran,“ uvedl.
Napětí a potyčky v Judeji a Samaří
Izraelské obranné síly od začátku bojů v jižním Izraeli minulou sobotu zatkly v Judeji a Samaří 330 hledaných Palestinců, včetně 190 napojených na Hamás,. Jen včera v noci bylo zatčeno 33 členů Hamasu, uvedla armáda. V posledních dnech na Územích došlo k několika střetům mezi vojáky a palestinskými Araby a k několika pokusům o teroristické útoky. Podle ministerstva zdravotnictví Palestinské samosprávy bylo od 7. října zabito izraelskými silami nejméně 55 palestinských Arabů.
Fatáh, strana vládnoucí arabským autonomním územím v Judejí a Samaří a de fakto tvořící Palestinskou správu, se distancuje od sobotních prohlášení člena svého ústředního výboru pro televizi Al-Mayadeen spojenou s Hizballáhem. V rozhovoru Abbás Zaki z Fatahu poděkoval ozbrojeným složkám Hamásu a Palestinskému islámskému džihádu, odpovědným za útok na Izrael ze 7. října, při kterém bylo zabito 1300 lidí, a řekl, že „vědí, jak dosáhnout zrušení blokády [Gazy] a ukončení okupace Západního břehu.“ Oficiální palestinskoarabská tisková agentura Wafa cituje nejmenovaného představitele Fatahu, který řekl, že „Abbas Zaki pouze zastupuje sám sebe a nevyjadřuje postoj hnutí Fatah ani politiku Organizace pro osvobození Palestiny“.
Izraelská společnost ve válce
Prezident Jicchak Herzog (Isaac Herzog) navštívil kibuc Be’eri, jednu z nejhůře zasažených izraelských pohraničních komunit při vražedném útoku Hamasu na Izrael 7. října. Prezident prošel rozbité a krví potřísněné budovy a domy, kde bylo teroristy zavražděno tolik obyvatel. „Tato země je nasáklá krví. Byl tu život. Tohle byl ráj, který se proměnil v peklo,“ prohlásil Herzog. „Odsud říkáme celému světu: Nic nás nezlomí. Máme morální a národní povinnost udělat z Be’eri opět ráj,“ dodal. Tiskárna, nejstarší v Izraeli, se zítra vrátí do práce. „Z našeho smutku, slz, hrozné bolesti a temnoty, ve které se tato komunita a všechny okolní komunity nachází, odtud říkáme celému světu: Nic nás nezlomí.“
Premiér Benjamin Netanjahu se odpoledne sešel se zástupci rodin, jejichž rodinní příslušníci byli odvlečeni do Pásma Gazy. Setkání ve středním Izraeli je Netanjahuovým prvním setkáním se zástupci, i když s několika rodinami mluvil soukromě. Předpokládá se, že Hamás a Islámský džihád zadržují 150 až 200 lidí, včetně žen, dětí a seniorů. Mnoho rukojmí má také cizí občanství.
Odjezd cizinců z Izraele
Spojené státy oznámily, že v pondělí začnou evakuovat občany a jejich nejbližší rodinné příslušníky z Izraele přes moře na Kypr. USA také provozují lety pro ty, kteří chtějí odejít. Již včera byla oznámena rodinných příslušníků amerických diplomatů a zbytného diplomatického personálu.
Řada zemí začala v posledních dnech evakuovat své občany z Izraele před očekávanou pozemní operací v Gaze a rostoucím napětím na severní hranici.
Setkání íránského ministra zahraničí a vůdce Hamasu
Íránský ministr zahraničí Hossein Amirabdollahian se podle íránských státních médií setkal v Dauhá s šéfem politbyra Hamásu Ismajlem Haníjou (Ismail Haniyeh). Krátké video ukazuje, jak se oba objímají, když Amirabdollahian vystupuje z auta. Žádné podrobnosti o schůzce nebyly. Írán popřel, že by pomáhal naplánovat nebo předem věděl o útoku Hamasu na jižní Izrael před týdnem, při kterém teroristická skupina zabila asi 1300 Izraelců, většinu z nich civilistů. Masakr nicméně uvítal a označil jej za vítězství. Íránský ministr zahraničí v posledních dnech navštívil Libanon, Sýrii a Irák. V Bejrútu se setkal s velitelem íránské teroristické organizace Hizballáh (Alláhova strana) Hasanem Nasralláhem.
USA posílají do Středomocí už druhé uskupení s letadlovou lodí
Vláda USA potvrdila, že vysílá na podporu Izraele do východního Středomoří letadlovou loď USS Dwight D. Eisenhower a doprovodnou skupinu. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že letadlová loď byla vyslána „jako součást našeho úsilí odradit nepřátelské akce proti Izraeli nebo jakékoli snahy o rozšíření této války po útoku Hamasu na Izrael“ a připojí se k úderné skupině v čele s letadlovou lodí USS Gerald R. Ford, která již pluje poblíž Izraele, aby posílila tamní přítomnost USA řadou torpédoborců, stíhacích letadel a křižníků. Média zdůrazňují široké možnosti námořního uskupení okolo dvou letadlových lodí, ať se již jedná o průzkum, eletronický a informační boj, nasazení nesených letounů F-18, či využití palubních nemocnic a vrtulníků pro záchranné operace.
Diplomatická jednání a prohlášení
Prezident Izraele Jicchak Herzog (Isaac Herzog) se setkal s delegací senátorů obou hlavních politických stran Spojených států vedenou vůdcem senátní většiny Chuckem Schumerem. Podle prohlášení vydaného prezidentskou rezidencí američtí zákonodárci znovu potvrdili svou „pevnou podporu“ Izraeli. Setkání se konalo na vojenském velitelství Izraelských obranných sil Kirja v Tel Avivu.
Ministr zahraničí USA Antony Blinken se na krizové cestě po Blízkém východě dnes ráno setkal s faktickým vládcem Saúdské Arábie princem Mohammedem bin Salmánem. Saúdská Arábie aktuálně pozastavila normalizační úsilí s Izraelem v reakci na izraelské údery na teroristy Hamasu v Gaze. Snaha Íránu zamezit normalizaci vztahů Saúdie a Íránu je považována je hlavní příčinu překvapivého vražedného útoku Íránem ovládaného Hnutí islámského odporu (Hamas) na Izrael 7. října. Blinken při takřka hodinovém jednání vyzval k nátlaku na Hamás. Setkání Blinkem označil za „velmi produktivní.“ Saúdský korunní princ zdůraznil snahu své země „uklidnit situaci“ a zopakoval, že jeho země odsuzuje útoky na civilisty a „životně důležité zájmy, které ovlivňují jejich každodenní život“ a je třeba, aby „Palestinci získali svá legitimní práva a dosáhli spravedlivého a trvalého míru.“
Odpoledne jednal ministr zahraničí USA v Egyptě s tamním prezidentem Abdel-Fatáhem al-Sissim, a to zejména o humanitární situaci v Pásmu Gazy.
Dosavadní velvyslanec USA v Turecku David Satterfield byl prezidentem Bidenem jmenován zvláštním vyslancem pro humanitární otázky na Blízkém východě. Má se zabývat zejména situací v Gaze, a to ve spolupráci s OSN, Egyptem, Jordánskem, Izraelem a „dalšími regionálními zainteresovanými stranami.“
Izraelské akce v Gaze přesáhly rámec sebeobrany a izraelská vláda musí „ukončit kolektivní trestání lidu Gazy,“ prohlásil čínský ministr zahraničí Wang Yi. Wang, který se v sobotu vyjádřil k telefonátu svému saúdskoarabskému protějšku princi Fajsalovi bin Farhanovi, řekl, že „všechny strany by neměly podnikat žádné kroky k eskalaci situace a měly by se co nejdříve vrátit k jednacímu stolu.“
Spojené státy se obávají eskalace války mezi Izraelem a Hamásem a vyhlídky přímého zapojení Íránu. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan v rozhovoru pro CBS zmínil možnost nové fronty na izraelsko-libanonské hranici a dodává: „Nemůžeme vyloučit, že by se Írán rozhodl nějakým způsobem přímo angažovat. Musíme se připravit na každou možnou situaci.“
Vedoucí představitelé 27 členských států Evropské unie v nedělním prohlášení zdůrazňují „právo Izraele bránit se v souladu s humanitárním a mezinárodním právem tváří v tvář takovým násilným a nerozlišujícím útokům“ Hamasu. „Opakujeme důležitost poskytování naléhavé humanitární pomoci a jsme připraveni pokračovat v podpoře těch civilistů, kteří to v Gaze nejvíce potřebují… zajistit, aby taková pomoc nebyla zneužita teroristickými organizacemi,“ uvádí se v prohlášení a dodává, že „je zásadní zabránit regionální eskalace“ konfliktu.
Perla dne
„Pokud budou útoky sionistického režimu proti bezbranným občanům a lidu Gazy pokračovat, nikdo nemůže zaručit kontrolu nad situací a nerozšíření konfliktů,“ prohlásil íránský ministr zahraničí Hossein Amir-Abdollahian při setkání s katarským emírem šejkem Tamim bin Hamad Al-Thanim. Z čehož plyne, že pokud útoky Izraele pokračovat nebudou, budou to mít oba islamističtí parťáci nadále pod kontrolou…