Izrael ve válce – Den desátý

přední teroristé Hamasu zlikvidovaní při Operaci Železné meče. 16. 10. 2023. Zdroj: Izraelské obranné síly
přední teroristé Hamasu zlikvidovaní při Operaci Železné meče. 16. 10. 2023. Zdroj: Izraelské obranné síly

Válka s Hamastánem v Gaze

Izraelské Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že k dnešním 18hodině je stále hospitalizováno 344 lidí zraněných  ničivým útokem Hamasu z Gazy na Izrael ze 7. října. Z nich je 82 ve vážném stavu, 178 ve středním stavu a 81 v dobrém stavu. Od 7. října bylo do nemocnic po celé zemi převezeno celkem 4121 zraněných lidí.

Vláda Kanady potvrdila smrt 5 svých občanů po útocích teroristů Hamasu. Velká Británie oznámila „minimálně 6 zabitých“ Britů.

Izraelský televizní Kanál 12 informoval, že Izrael přes noc provedl údery na nejméně 50 míst v Gaze, přičemž zničil pozorovací stanoviště, velitelská centra a odpalovací zařízení raket. Zprávy a záběry ukazovaly těžké údery v Gaze přes noc, mnohé z nich přicházely rychle za sebou.

Izraelské noční údery představovaly nejtěžší nálety od začátku bojů minulý týden, uvedla agentura Reuters s odkazem na palestinské Araby na místě. Zpráva tvrdí, že bombardování bylo nejintenzivnější ve městě Gaza, kde bomby zasáhly oblasti poblíž dvou nemocnic. Předpokládá se, že Izrael se připravuje na pozemní invazi do Pásma.

Zhruba od půlnoci do 9. hodiny ranní byl klid, poté se sirény upozorňující na raketové útoky z Gazy na jihu Izraele opět rozezněly.

Odpoledne byly rakety vystřeleny na Tel Aviv a hlavní město Jeruzalém. Bylo slyšet několik hlasitých výbuchů, zprávy o zraněních a škodách nejsou ještě k dispozici.

Zasedání izraelského bezpečnostního kabinetu proběhne na nejvyšší úrovni od 20. hodiny v Tel Avivu.

Evakuace izraelských civilistů od hranic Pásma Gazy a Libanonu

V důsledku probíhající války v Pásmu Gazy a eskalujících potyček na libanonských hranicích může být vnitřně vysídleno asi 100 000 Izraelců.

Podle ministerských úředníků jsou tato čísla rozdělena do dvou hlavních kategorií: ti, kteří byli plně evakuováni ze svých domovů, a ti, kteří si mohou dočasně „odpočinout a občerstvit se“ ve státem dotovaných penzionech. Minulý týden bylo evakuováno asi 15 000 Izraelců žijících ve 25 komunitách do 4 kilometrů od Pásma Gazy. Izraelské obranné síly a ministerstvo obrany uvedly, že kvůli opakovaným raketovým útokům Hizballáhu a přidružených palestinských frakcí v posledních dnech plánují evakuaci civilistů, kteří žijí ve městech do 2 kilometrů od libanonských hranic. Ministerský Národní úřad pro řešení krizových situací (NEMA) uvedl, že obyvatelé budou převezeni do státem financovaných penzionů poté, co plán schválí ministr obrany Joav Galant.

hranice Izraele a Libanonu (kliknutí otevře mapu na OpenStreetMap.us)
hranice Izraele a Libanonu (kliknutí otevře mapu na OpenStreetMap.us)

Do plánu je zahrnuto 28 obcí: Ghadžár (Ghajar), Dišon (Dishon), Kfar Juval (Kfar Yuval), Margaliot, Metula, Avivim, Dovev, Maajan Baruch (Ma’ayan Baruch), Bar’am, Manara, Jifta (Yiftah), Malkia, Misgav Am, Jiron (Yir’on), Dafna, Arab al-Aramše (Arab al-Aramshe), Šlomi (Shlomi), Netu’a, Jaara (Ya’ara), Štula (Shtula), Matat, Zar’it, Šomera (Shomera), Becet (Betzet), Adamit, Roš Hanikra (Rosh Hanikrah), Hanita a Kfar Giladi.

Kromě toho bude nutné opravit infrastrukturu v jižních komunitách, než se lidé budou moci vrátit. Samostatně asi 35 000 obyvatel Sderotu a 23 000 Izraelců žijících ve 29 městech mezi 4 a 7 kilometry od Gazy má nárok jít a „odpočinout si a občerstvit se“ na týden ve státem dotovaných penzionech. Představitelé ministerstva tvrdí, že ne všichni lidé žijící v těchto oblastech v této fázi využili příležitosti odejít. Ministerstvo také zvažuje možné poskytnutí příležitosti „odpočinku a osvěžení“ některým obyvatelům města Aškelon na jižním pobřeží, včetně těch, kteří nemají odpovídající protiletecké kryty.

Pásmo Gazy
Pásmo Gazy (kliknutí otevře mapu na OpenStreetMap.us)

Evakuace civilistů ze severní části Pásma Gazy

Z Gazy přišla v noci zpráva o útoku na konvoj Gazanů prchající do jižní části Pásma. Zahynulo přinejmenším 70 lidí, většina z nich dětí. Dalších 200 bylo zraněno. Z útoku byl Hamasem obviněn Izrael, který ale odpovědnost ihned odmítl. „Když použijete logiku a přemýšlíte, kdo by měl prospěch z těch velmi strašných obrazů dětí a civilistů, kteří se evakuovali na jih, a pak jsou zjevně jasně mrtví, kdo z toho může mít prospěch, jen jedna organizace: Hamas,“ uvedl armádní mluvčí Jonathan Conricus. „Můžeme jasně říci, že jsme se nepokusili zasáhnout nikoho, žádné civilisty v této oblasti,“ uvedl. „Nemyslím si, že je pod úroveň Hamásu zabíjet palestinské civilisty, pokud si myslí, že jim to pomůže na mezinárodní scéně, nebo vytvářet podporu nebo se pokoušet vinit Izrael,“ dodal.

Během dne proběhly médii odporující si zprávy o tom, zda je či není Izrael ochoten umožnit v Gaze příměří a otevření hraničního přechodu Rafát do Egypta. Zpráva zahraničním médií o izraelské ochotě se nepotvrdila. V Izraeli se proti příměří ostře postavili ministři Likudu. Ministr energetiky Jisrael Kac (Israel Katz) řekl, že „rozhořčeně nesouhlasí s přerušením blokády a dovozem zboží do Gazy z humanitárních důvodů“. „Máme závazky k rodinám zavražděných a unesených rukojmí – ne k vrahům Hamasu a těm, kteří jim pomáhali,“ uvedl. Protestoval i ministr kultury Miki Zohar: „Ti, kteří masakrují děti, znásilňují ženy a unášejí děti, si nezaslouží žádné slitování.“

UNRWA, organizace OSN pro palestinské uprchlíky a jejich potomky, oznámila, že úřady Hamasu v Gaze zjevně ukradly palivo a zdravotnické potřeby určené pro uprchlíky z jejích prostor ve městě Gaza. Agentura příspěvek na síti X krátce poté bez vysvětlení smazala.

Později smazaná prohlášení UNRWA na síti X. 16. 10. 2023. Zdroj: https://twitter.com/BarakRavid/status/1713915954759889300/photo/1
Později smazaná prohlášení UNRWA na síti X. 16. 10. 2023. Zdroj: https://twitter.com/BarakRavid/status/1713915954759889300/photo/1

Izraelské ministerstvo zdravotnictví zkritizovalo Světovou zdravotnickou organizaci za její reakci na válku mezi Izraelem a Hamásem, která zahrnuje silnou kritiku izraelských úderů na Gazu a izraelské výzvy, aby civilisté v severní Gaze uprchli na jih před pozemní operací. „Jak Hamás řádil izraelskými městy a vraždil nemluvňata, znásilňoval ženy a bral jako rukojmí nemocné a staré lidi, včetně těch, kteří přežili holocaust, Světová zdravotnická organizace se z velké části soustředila na zastavení nepřátelství,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví v prohlášení. „Snahy Izraele zachránit životy evakuací civilistů z konfliktní zóny v severní Gaze byly zvráceně překrouceny a očerňovány ve službách Hamásu, aby mohl nadále používat civilisty v Gaze jako lidské štíty. Výzva k evakuaci civilistů z konfliktní zóny je opatřením na ochranu civilistů navzdory snahám Hamasu ohrozit je,“ dodává ministerstvo zdravotnictví.

Evakuace cizinců

Z přístavu v Haifě dnes odplulo domů několik desítek občanů USA. V očekávání pozemní války proti Gaze a možného rozšíření konfliktu evakuují z Izraele své občany i další země.

Norská vláda uvedla, že z Pásma Gazy se chce evakuovat 170 jejich státních příslušníků.

Napětí na hranici s Libanonem

Libanonská armáda oznámila, že při pátracích operací objevila u hranice 20 raketometů, z nichž 4 měly v sobě rakety a byly připraveny k odpálení na Izrael. Armáda uvedla, že vojenští experti pracují na demontáži odpalovacích zařízení, která byla objevena u vesnice Qlaileh jižně od přístavního města Tyre. V posledních dnech byly z Libanonu na severní Izrael vypáleny desítky raket. K útokům se v některých případech přihlásil proíránský šíitský Hizballáh (Alláhova strana), v jiných pak palestinské teroristické skupiny nacházející se v Libanonu.

Na hranici dnes docházelo k přestřelkám mezi útočníky z Libanonu a izraelskou armádou.

Situace v Judeji a Samaří

Oficiální palestinskoarabská tisková agentura Wafa odstranila část prohlášení, ve kterém předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás kritizoval Hamás. Zpráva Wafa původně uváděla, že Abbás řekl venezuelskému prezidentovi Nicolási Madurovi, že politika a činy Hamasu „nereprezentují palestinský lid“ a Organizace pro osvobození Palestiny je jediným legitimním zástupcem palestinského lidu. Hamás již není zmíněn v prohlášení, které nyní říká pouze to, že OOP je „jediným legitimním zástupcem palestinského lidu, a nikoli politikou jakékoli jiné organizace“.

Izraelské obranné síly uvedly, že od začátku války v pásmu Gazy 7. října zatkli vojáci v Judeji a Samaří 360 hledaných palestinských Arabů, včetně 210 napojených na Hamás. Jen minulou noc bylo zatčeno 20 členů Hamasu, uvedla armáda. Armáda uvedla, že vojáci také přes noc zabavili zbraně a vojenské vybavení jednoho ze zadržených ve vesnici Kafr Qallil. V posledních dnech došlo na Územích k několika střetům mezi armádou a palestinskými Araby a k několika pokusům o teroristické útoky. Podle ministerstva zdravotnictví Palestinské samosprávy bylo od 7. října izraelskými silami zabito v Judeji a Samaří nejméně 58 palestinských Arabů.

Ředitel Šin Bet přijal spoluodpovědnost za nezmaření útoku

Ředitel izraelské Služby všeobecné bezpečnosti (Šin Bet) uvedl, že je osobně odpovědný za nedostatek včasného varování před vražedným útokem Hamasu na jižní Izrael 7. října. V dopise členům služby Ronen Bar píše: „Navzdory řadě akcí, které jsme provedli, jsme bohužel v sobotu nebyli schopni vygenerovat dostatečné varování, které by umožnilo útok zmařit.“ „Jako ten, kdo vede organizaci, jsem za to zodpovědný já. Bude čas na vyšetřování. Teď bojujeme,“ dodal. Několik hodin před útokem 7. října obranný establishment identifikoval neobvyklý pohyb v pásmu Gazy, což vedlo k nočnímu telefonátu mezi vysokými představiteli, ale náznaky byly z velké části odmítnuty. Přesto podle zpráv v hebrejských médiích Bar šel do ústředí agentury a nařídil rozmístit malý tým nasazený na hranici Gazy, když předpokládal útok malého rozsahu. Při útocích 7. října bylo podle agentury zabito nejméně 10 členů Šin Bet. „Jsme ve válce, ne v kole [bojů]. Kolo, které vyhrajete s vítězným obrazem a tichem; válka končí rozhodným vítězstvím a změnou situace. Neexistuje žádný hraniční limit, žádný časový limit. Až do úplného konce,“ dodal Bar.

Izraelská společnost ve válce

Prezident Izraele Jicchak Herzog (Isaac Herzog) uvedl, že izraelská válka proti teroristickým skupinám v pásmu Gazy není morálně složitá a místo toho je součástí mezinárodního boje za udržení svobodných společností. „Každý mluví o složitosti, ale tento okamžik není složitý. Tady je absolutní dobro a tady je absolutní zlo. Tady je světlo a tady je tma,“ řekl prezident, který poděkoval Spojeným státům za jejich veřejnou podporu a vojenskou pomoc a dodal: „V této válce nejsme sami. Bojujeme válku jako součást rodiny národů – všech, kteří hledají spravedlnost, mír a svobodu – proti nepříteli, který dokázal, že jeho nepřítelem je humanita a humanismus.“

Končíčí předsedkyně Nejvyššího soudu Ester Chajut (Esther Hayut) ve veřejném dopise vyzvala své spolupracovníky v soudních orgánech a celý národ, aby se nevzdávali naděje na lepší časy tváří v tvář konfliktu, který v současnosti zuří u izraelských hranic. Chajut působila jako předsedkyně Nejvyššího soudu od roku 2017 a odchází poté, co dosáhla věku 70 let, což je pro soudce povinný věk pro odchod do důchodu. „Nacházíme se v jednom z nejtěžších období v historii země. Pochováváme naše mrtvé a obvazujeme si rány a modlíme se za rychlý návrat všech zajatců a pohřešovaných do jejich rodin,“ píše Chajut. Odcházející předsedkyně v dopise cituje báseň zveřejněnou v roce 2016 izraelským básníkem Anadadem Eldanem, členem kibucu Be’eri, nazvanou „Na hradbách Be’eri“, která odráží jeho pocity ze smrti jeho dcery, která získala zvláštní palčivost v důsledku útoku Hamasu ze 7. října a zvěrstev, kterých se teroristická skupina dopustila zejména v Be’eri. „Je tu hodina vlající tmy, a přesto je tu svítání a světlo,“ uzavírá báseň. „Toto je jistě hodina vlající tmy, ale jak napsal Anadad Eldan, je svítání a světlo a my se nesmíme vzdát naděje na další dny, lepší než tyto,“ napsala Chajut. „Naděje je víra, že společně můžeme věci změnit k lepšímu,“ pokračovala s odkazem na zesnulého vrchního rabína Spojeného království Jonathana Sackse. „Změňme věci k lepšímu. Chraňme naši jednotu ze všech sil.“

Více než 60 izraelských veřejných intelektuálů, mírových aktivistů a představitelů progresivního myšlení vydalo prohlášení, ve kterém vyjadřuje znepokojení nad „neadekvátní reakcí některých amerických a evropských progresivistů“ ohledně útoků Hamasu na izraelské civilisty. Prohlášení tvrdí, že to odráží „rušivý trend v politické kultuře globální levice“. Prohlášení také varuje, že „legitimizace nebo omlouvání těchto činů se rovná zradě základních principů levicové politiky“. Mezi signatáři jsou bývalí členové Knessetu Taleb el-Sana (Arabská demokratická strana), Ibtisam Mara’ana (Strana práce), Mossi Raz (Merec) a Dov Chenin (Dov Khenin; Hadaš); prominentní sociální aktivisté Ortal Ben Dayan, Alon-Lee Green, Josh Drill, Sally Abed; výkonný ředitel New Israel Fund Mickey Gitzin, autoři David Grossman, Iris Lael, Yossi Sucary a Avirama Golan; a akademici prof. Eva Illouz, Dr. Eli Cook, prof. Danny Gutwein, Dr. Yofi Tirosh, Dr. Ofri Ilany, Dr. Meital Pinto, Dr. Yael Sternhell, prof. Meir Yaish, prof. Jonathan Pinto, prof. Galia Sabar a prof. Dani Filc. Dopis přichází poté, co teroristická skupina Hamás minulý týden zahájila bezprecedentní útok na izraelské pohraniční komunity, přičemž zabila více než 1300 lidí, většinou civilistů, a dalších 199 zajala jako rukojmí.

Vůdce izraelské parlamentní opozice a strany Ješ atid (Budoucnost existuje) Jair Lapid (Yair Lapid) navštívil mošav Netiv Ha’asara, jednu z pohraničních komunit, kterou minulý týden obsadili teroristé Hamasu při jejich vražedném útoku. Lapid se sešel s úředníky z komunity a vojenskými důstojníky, kteří jsou tam nyní umístěni. Většina obyvatel byla evakuována až do konce války. „Izrael nikdy nezapomene ani neodpustí obětem Netiv Ha’asara. Poženeme je k odpovědnosti,“ prohlásil na adresu vrahů.

Před raketovou palbou, která poslala po 40 minutách jednání členy Knesetu do úkrytů, opoziční vůdce Jair Lapid prohlásil, že Izrael bude pokračovat ve své kampani proti Hamásu, i když bude vystaven mezinárodní kritice. „Bude to trvat, bude to vyžadovat hodně síly. Když se to světu nelíbí, ať se mu to nelíbí. Nebyly to děti světa, kdo byl zavražděn, naše děti byly zavražděny,“ řekl Lapid při prvním zimním zasedání Knesetu. Vůdce opozice slíbil, že podpoří válečný kabinet premiéra Netanjahua a že Izrael „vykoření Hamás“, protože „je nemožné žít vedle teroristické skupiny“. Lapid argumentoval potřebou změnit realitu pro Izraelce, zejména ty, kteří žijí v pohraniční oblasti Gazy, a řekl, že „naším cílem není ukončit válku a vrátit se [k tomu, čím jsme byli]; naším cílem je vyhrát válku a být lepší, než jsme byli.“ „Naším cílem je obnovit důvěru mezi tímto domem (Knesetem) a občany Izraele,“ uvedl Lapid.

Vůdce strany Jisrael Bejtenu (Izrael náš domov) Avigdor Lieberman žádá, aby humanitární pomoc do Pásma Gazy byla podmíněna kontrolou dobrých životních podmínek rukojmích zajatých Hamasem ze strany Červeného kříže. Obrací se ke „každému, kdo nyní mluví o humanitární pomoci“, požaduje, aby bylo „zabezpečeno, že nedostanou ani drobeček, že jeden litr vody nebude přenesen, dokud Červený kříž neuvidí naše unesené“. Liberman uvedl, že masakry Hamasu v izraelských pohraničních komunitách na jihu Gazy – odkud bylo zajato mnoho rukojmích – byly hrozné. „Vracím se šokovaný z návštěvy v kibucu Kfar Aza. Myslel jsem, že taková zvěrstva lze vidět jen ve filmech o nacistech. Nemluvíme o lidech, mluvíme o nacistických příšerách,“ říká Liberman.

Mansúr Abbás, vůdce izraelské konzervativní islamistické strany Ra’am, vyzval vládu, aby okamžitě umožnila humanitární pomoc civilistům v obleženém Pásmu Gazy, a zároveň naléhal na teroristickou skupinu Hamás, aby propustila asi 200 rukojmích unesených z Izraele 7. října. „Vyzýval jsem k tomu v sobotu [7. října] a budu i nadále vyzývat skupiny v Gaze, aby propustily ty, které zadržují,“ řekl Abbás na okraj jednání své parlamentní frakce v Knesetu. Kromě toho doporučuje, aby vláda „schválila okamžitou humanitární pomoc“ palestinským Arabům v Pásmu Gazy. Abbás uvedl, že „arabští občané Izraele uplatňují příkladnou zdrženlivost“ během izraelského pokračujícího bombardování teroristických skupin v pásmu Gazy.

Nutno brát v úvahu, že že Izraelci arabské národnosti nezřídka mají příbuzné mezi palestinskými Araby na autonomních územích v Judeji, Samaří a Gaze. Mansúr Abbás tak skutečně projevuje příkladnou zdrželivost a snižuje tak riziko vypuknutí nepokojů v místech, kde žijí společně Židé a Arabové, jak se stalo naposledy v květnu 2021.

Abbás odsoudil jak únosy převážně civilních rukojmích z Izraele Hamasem, tak násilí poškozující palestinské občany, aniž by se dotkl stanoveného cíle války: svržení vlády teroristické skupiny Hamás nad Gazou. Místo toho se Abbás zaměřil na sdílenou bolest po nejsmrtelnějším teroristickém útoku, jaký kdy Izrael utrpěl, a řekl, že „před hodinou jsem byl šokován, když jsem se dozvěděl, že jeden z mých přátel ztratil svou dceru na party o šabatu. “ Útok Hamasu si vyžádal několik arabských obětí, zejména z beduínských komunit.

Diplomatická jednání a prohlášení

Generální tajemník Ligy arabských států vyzývá k okamžitému ukončení vojenských operací v pásmu Gazy a povolení pomoci palestinské enklávě. „Požadujeme okamžité ukončení vojenských operací a otevření bezpečných koridorů, abychom mohli přivést pomoc obyvatelstvu,“ uvedl Ahmed Aboul Gheit během setkání s arabskými ministry spravedlnosti v Bagdádu.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes večer bude hovořit s premiérem Benjaminem Netanjahuem, předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem a egyptským prezidentem Abdal-Fattáhem al-Sissím. Oznámil to jeho zahraničněpolitický poradce Jurij Ušakov s tím, že Putin již dnes dříve hovořil se svým syrským protějškem Bašárem Asadem a íránským prezidentem Ebrahimem Raisim.

Írán vyhrožuje „rozšířením válečných front“, pokud se válka v Gaze nezastaví. Íránský ministr zahraničí Hossein Amirabdollahian v rozhovoru pro Al-Džazíru uvedl, že „Írán nemůže nečinně přihlížet, jak se tato situace vyvíjí.“ Předseda vlády Benjamin Netanjahu již dříve během dneška přednesl v Knesetu projev, ve kterém vyzval svět, aby se sjednotil a porazil Hamás, a důrazné varoval Hizballáh a Írán: „Nepokoušejte nás, jinak budete vážně poškozeni.“

Perla dne

Izrael „,musí jít po Hamásu. Hamas je banda zbabělců. Skrývají se za civilisty.“ Trvalé izraelské ovládnutí Gazy by ovšem byla „velká chyba“. „Musí existovat palestinská autorita, musí existovat palestinský stát,“ uvedl. Nelze očekávat, že Izrael bude okamžitě usilovat o dvoustátní řešení po útoku Hamasu ze 7. října, ale Jeruzalém „chápe, že významná část palestinského lidu nesdílí názory Hamasu a Hizballáhu“.

Tolik prezident USA Joe Biden. Který si zjevně nevšiml, že až na několik málo osamělých jednotlivců nikdo z palestinských Arabů útok Hamasu na Izrael neodsoudil. Který zjevně zapomněl, že to byl Hamas, kdo zvítězil v posledních volbách do palestinské samosprávy. A že tudíž neexistuje žádná záruka, že pokud by vznikl v Judeji, Samaří a Gaze nezávislý arabský stát Palestina, nebude mu vládnout… Hamas. Který by tak mohl útočit i Judska a Samařska na Izrael – jehož samotnou existenci považuje za „okupaci Palestiny“ a urážku islámu.