Válka s Hamastánem v Gaze
Izraelské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že k úternímu ránu bylo stále hospitalizováno 344 lidí zraněných od ničivého útoku Hamasu na Izrael z Gazy ze 7. října. Z toho je 82 ve vážném stavu, 194 ve středním stavu a 68 v dobrém stavu. Od 7. října bylo do nemocnic po celé zemi převezeno celkem 4229 zraněných.
Francie potvrdila, že v důsledku útoku Hamasu zemřelo 21 francouzských občanů a 11 je nezvěstných.
Při izraelských náletech v pásmu Gazy bylo zabito kolem 3000 lidí, uvedlo ministerstvo zdravotnictví řízené Hamasem. Více než 12 500 dalších bylo zraněno.
Palestinské lékařské zdroje uvádějí, že 14 rodinných příslušníků vůdce Hamásu Ismajla Haníji, mezi nimi jeho bratr a synovec, bylo zabito při izraelském náletu na čtvrť Šejch Radwan ve městě Gaza. Vůdce Hamásu již léta žije v bezpečí v Kataru. Katar také značnými sumami přispívá na fungování fakticky nezávislého Hamastánu v Gaze.
Po přibližně 11hodinové pauze se před 9. hodinou ranní rozezvučel protiraketový poplach upozorňující na raketový útok na izraelské obce u hranic s Pásmem Gazy. Okolo poledne se poplach rozezněl v jižním Izraeli, včetně města Ašdod, i ve středním Izraeli, včetně Rišon LeCion. Čtyři rakety z Gazy zasáhly město Sderot.
Mluvčí Izraelských obranných sil. kontraadmirál Daniel Hagari, sdělil, že armáda pokračuje v útocích na teroristickou skupinu Hamás v pásmu Gazy a od začátku války 7. října zasáhla tisíce cílů. „Chci zdůraznit, že žádné příměří neexistuje. Pokračujeme v boji,“ uvedl Hagari. Armáda pokračuje v „přípravě na další fáze války“.
Izraelské obranné síly dnes ráno provedly sérii náletů na Pásmo Gazy, jejichž cílem bylo velitelství Hamasu, vojenská místa, kde byli shromážděni členové, a úkryty. Údery se odehrály ve čtvrti Zejtúnn města Gaza, severní části Rafahu, Džabalíje a Chán Júnis. Pokračovaly i další útoky na cíle Hamasu. Armáda zvovu vyzvala obyvatele severní Gazy, aby se před pozemní operací přesunuli na jih enklávy.
Podle ministra obrany Joava Galanta mají členové Hamasu v probíhající válce v Pásmu Gazy dvě možnosti: vzdát se, nebo zemřít. „Naše letadla dosáhnou všude… každá střela má cíl. Dostaneme se ke každému z členů Hamasu,“ řekl Galant pilotům a technikům flotily F-35 izraelského letectva na letecké základně Nevatim. „Členové Hamasu mají dvě možnosti: Buď zemřou na svých pozicích, nebo se bezpodmínečně vzdají. Žádná třetí možnost neexistuje. Vymažeme organizaci Hamás a zničíme jí všechny její schopnosti,“ říká Gallant.
Teroristická skupina Hamás oznámila smrt vysoce postaveného člena při izraelském náletu v pásmu Gazy. Ayman Nofal, člen Generální vojenské rady teroristické skupiny a hlava její vojenské Centrální gazanské brigády, byl zabit při úderu v městě Bureij. Armáda následně eliminaci teroristy potvrdila.
Izraelská armáda prověřuje zprávu Hamasu, že leteckými údery byla zasažena i baptistická nemocnice Ahli ve městě Gaze, přičemž měla zemřít řada pacientů. Armáda uvedla, že neprovedla žádný vědomý útok na lékařské zařízení a prověřuje, co se stalo a kdo za to nese odpovědnost.
Zveřejněno video s unesenou ženou
Teroristé Hamasu včer v noci zveřejnili video s 21letou Miu Schemovou, která byla Hamasem zraněna a unesena do Gazy a v záznamu žádá o své osvobození. Hagari k tomu uvedl, že armáda očekává další takové klipy, protože se předpokládá, že teroristická skupina zadržuje více než 200 zajatců. „Toto je psychologický teror Hamasu proti občanům Izraele. Chápeme, že podobných videí bude přibývat. V tomto videu se Hamas snaží prezentovat jako humanitární organizace, zatímco ve skutečnosti je to vražedná teroristická skupina,“ uvedl Hagari. A dodal, že je třeba se ptát: „Jak to, že 21letá dívka, která šla na večírek tancovat, nakonec byla unesena vražednou teroristickou skupinou v srdci Gazy?
Bývalý ředitel Služby všeobecné bezpečnosti (Šin Bet) Jaakov Peri (Ya’akov Peri) ke zveřejnění videa uvedl: „První pohled, který nám Hamas poskytl jako poselství, znamená, že lidé žijí, dýchají a potřebují lékařskou pomoc, a my na ně klademe veškerou odpovědnost – za jejich dobrý stava přivedení domů.“
Analýza metadat videa, kterou provedl The New York Times, odhalila, že alespoň některé záběry ve videu byly natočeny nejméně před šesti dny.
Evakuace izraelských civilistů od hranic Pásma Gazy
Asi 600 lidí, zejména rodin s malými dětmi, opouští na týden jižní město Ofakim, aby zůstali v hotelech v Ejlatu v rámci iniciativy technologických společností. Společnosti Fiver a HiBob, stejně jako další technologické firmy, se snaží ulevit obyvatelům města, kde bylo 7. října při teroristickém přepadu Hamasu zabito asi 50 lidí. Ofakim, město s 34 000 obyvateli asi 25 kilometrů (15 mil) od Pásma, nespadá pod národní plán evakuace komunit na jižní a severní hranici před pozemní operací v Gaze.
Evakuace civilistů ze severní části Pásma Gazy
Mluvčí Izraelských obranných sil uvedl, že ve městě Gaza zůstává asi 100 000 lidí navzdory varování izraelské armády, že by se měli před pozemní operací přesunout na jih od enklávy. Podplukovník Jonathan Conricus uvedl, že „posílené vojenské operace“ začnou, „až načasování bude vyhovovat cíli“ a že pozemní invaze je jen jednou z možností dalšího postupu.
Evakuace cizinců a přístup humanitární pomoci do Pásma Gazy
Už třetí den po sobě se palestinští Arabové s dvojím občanstvím snaží opustit Pásmo Gazy. Jedná se o držitele například švédských či norských pasů. Hraniční přechod Rafáh do Egypta je nicméně v důsledku války uzavřen.
Egypt stále vyjednává s Izraelem o dodávkách humanitární pomoci a paliva do Gazy z jeho hraničních přechodů Rafah a Kerem Šalom. Izrael stále trvá na prohledání všech dodávek pomoci a chce „zajistit, že taková pomoc nebude prospěšná Hamásu“. Jedná se také o kompromisu, který by umožnil zahraničním držitelům pasů přejít do Egypta. Do rozhovorů, které vedou bezpečnostní agentury Egypta a Izraele, jsou zapojeny USA, Katar, OSN a několik evropských zemí.
Přestřelky na hranici s Libanonem
Armáda ráno oznámila, že palbou z dronu zabila 4 teroristy, snažící se proniknout z Libanonu do Izraele u obce Hanita.
Na severoizraelské město Metula byla dopoledne z Libanonu vystřelena řízená protitanková střela. Nejména 3 lidé byli zraněni. Armáda odpověděla dělostřelbou. Další protitankové rakety z Libanonu přiletěly odpoledne do oblasti u obce Margaliot, kibucu Jifta (Yiftah) a obce Zarit. Dvě rakety také byly vystřeleny na město Kirjat Šmona, nicméně byly zneškodněny protiraketovým systémem Železná kupole (Iron Dome).
„Toto je válka o náš domov, naše civilisty, naši suverenitu, naše odstrašení a naši existenci,“ prohlásil dnes náčelník štábu izraelské armády generálporučík Herzi Halevi v projevu k důstojníkům Severního velení s odkazem na pokračující válku v Pásmu Gazy. „Pokud Hizballáh udělá chybu a zaútočí… (bude následovat jeho) ničení, ničení, ničení,“ dodal Halevi.
Napjatá situace v Judeji a Samaří
Izraelské obranné síly uvedly, že od začátku války v pásmu Gazy 7. října zatkli vojáci v Judeji a Samaří (tzv. Západní břeh Jordánu) 440 hledaných Palestinců, včetně 220 napojených na Hamás. Za poslední den bylo zatčeno 51 členů Hamasu, včetně několika vysoce postavených členů. Podle ministerstva zdravotnictví Palestinské samosprávy bylo od 7. října zabito izraelskými silami v Judeji a Samaří nejméně 61 Palestinců.
Mahmúd Abbás, vůdce Palestinské správy, vládnoucí arabským autonomním územím v Judeji a Samaří, vyhlásil v reakci na zásah nemocnice Ahli ve městě Gaza třídenní smutek. Arabské zdroje činí odpovědným za zásah Izrael a v Judeji a Samaří již probíhají demonstrace žádající Abbásovu demisi za jeho údajnou nečinnost.
Ředitel vojenské zpravodajské služby přijal spoluodpovědnost za selhání
Vedoucí ředitelství vojenské rozvědky izraelské armády uvedl, že nese odpovědnost za selhání zpravodajských služeb, která vedla k tomu, že Hamas 7. října provedl svůj překvapivý útok. „Při všech svých návštěvách útvarů ředitelství vojenského zpravodajství za posledních 11 dní jsem se posadil a zdůrazňoval, že začátek války byl selháním zpravodajských služeb,“ napsal generálmajor Aharon Haliva v dopise. „Ředitelství vojenského zpravodajství pod mým velením nedokázalo varovat před teroristickým útokem Hamásu,“ pokračuje Haliva. „V naší nejdůležitější misi jsme selhali a jako šéf ředitelství Vojenského zpravodajství nesu plnou odpovědnost za neúspěch. Co je třeba prozkoumat, prozkoumáme nejhlouběji a nejkomplexněji a vyvodíme závěry,“ uvádí dále. „Ale teď je tu jen jeden úkol, bránit se a vyhrát.“ Aharon Haliva je poslední z řady představitelů obrany, který převzal odpovědnost za smrtící invazi, kterou provedl Hamás. Obdobně se v posledních dnech vyjářili ředitel Služby všeobecné bezpečnosti (Šin Bet) a náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil.
Izraelská společnost ve válce
Strana Ješ Atid (Budoucnost existuje) odkládá primární volby vedení strany kvůli pokračující válce s Gazou a širším hrozbám pro izraelské hranice. Strana, kterou založil její současný vůdce Jair Lapid v roce 2012, dosud nikdy nekonala primární volby, ale na prosinec naplánovala soutěž o vedení. Očekávalo se, že proti Lapidovi bude kandidovat poslanec Ram Ben Barak, který působil jako prozatímní premiér, ministr zahraničí a ministr financí a v současnosti je vůdcem parlamentní opozice.
Platby školného splatné za listopad až do pozdějšího data budou prominuty a studentům ubytovaným na univerzitních kolejích, kteří byli povoláni do vojenské služby, bude prominuto říjnové nájemné, sdělil Výbor prezidentů univerzit. Izraelské univerzity již minulý týden oznámily, že podzimní semestr začne 5. listopadu namísto 15. října. Toto datum zahájení 5. listopadu bude nyní „znovu přezkoumáno s ohledem na vývoj“. „Na každé univerzitě existuje mnoho iniciativ, které mají za cíl pomoci v těchto těžkých dnech, ať už jde o podporu studentů různých lékařských oborů v nemocnicích, mobilizaci studentů a odborníků v oblasti odolnosti a duševního zdraví, ubytování pro evakuované na volných kolejích, pomoc s informace a další,“ uvedly univerzity v prohlášení.
Třicet lékařů z USA a Francie přijelo do Izraele, aby spolupracovali s týmy v sanitkách Magen David Adom a vozidlech intenzivní péče. Lékaři a záchranáři procházejí zrychleným školením, aby se naučili protokoly a postupy MDA, seznámili se s vybavením a léky a naučili se, jak jednat v případě vícečetných obětí a pod palbou.
Vláda souhlasí s přijetím legislativy, která umožní odložení hypotečních a jiných plateb vojákům, povolaným i v zálohách, policistům, vězeňským důstojníkům, hasičům, rukojmím Hamasu, pohřešovaným osobám z teroristického útoku Hamasu a jejich rodinám, rodinám zavražděných při útoku a občanům, kteří byli evakuováni ze svých domovů kvůli pokračující válce s Gazou a potyčkám na severní hranici. Odklad se nebude týkat výplaty výživného a výplaty mezd zaměstnancům. Legislativa se nyní přesune ke schválení do Knesetu.
Třicet velvyslanců z evropských, jihoamerických a asijských zemí navštívilo nemocnici Ichilov v Tel Avivu, aby vyjádřili podporu zraněným. Generální ředitel nemocnice prof. Ronni Gamzu poskytl skupině prohlídku podzemního nemocničního zařízení, kde se již léčí někteří pacienti. „To nám umožňuje udržovat lékařské služby nedotčené, nejlepším způsobem a v chráněném zařízení,“ vysvětlil. Gamzu dodal, že navzdory 30 letům jako lékař se nikdy nesetkal s něčím podobným tomu, co se stalo 7. října: „Byl jsem ve válkách. Byl jsem na operacích. Odešel jsem do bojových zón. Takové věci jsem nikdy neviděl… Byla to hrůza. Bylo to brutální.“ Velvyslanci se také setkávají se dvěma lidmi, kteří byli zastřeleni, když teroristé z Hamasu zaútočili na návštěvníky party na festivalu Supernova poblíž Re’im. Shirel Gabai vypráví, že byla střelena do nohy, když se s mnoha dalšími skrývala v malém protileteckém krytu. Seděla schoulená s mrtvými těly na sobě, dokud nebyla zachráněna. Tomer Zadik, který měl obvázanou paži v pásce, řekl skupině, že útok neměl nic společného s izraelsko-palestinským konfliktem: „Nejsem voják. Jsem civilista, který šel s přáteli na hudební festival, aby oslavil lásku, mír a svobodu… Stalo se to, co byl útok na lidstvo.“
Diplomatická jednání a prohlášení
Jordánský král Abdalláh II. varoval před hrozivou situací na Blízkém východě, pokud se konflikt mezi Izraelem a Hamasem nechá rozšířit do dalších zemí. „Celý region je na pokraji pádu do propasti,“ uvedl Abdalláh po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. „Je zapotřebí veškerého našeho úsilí, abychom se ujistili, že se tam nedostaneme,“ dodal. Jordánský král uvedl, že ani jeho země, ani Egypt nepřijmou palestinské uprchlíky, a prohlásil to za „červenou linii“.
Před eskalací varoval i Scholz, který dnes odcestoval do Izraele. „Máme společný cíl zabránit požáru v regionu,“ říká Scholz. „Ještě jednou výslovně varuji Hizballáh a Írán, aby do tohoto konfliktu nezasahovaly.“
Premiér Benjamin Netanjahu se v Jeruzalémě setkal s rumunským premiérem Marcelem Ciolacuem, jehož doprovází řada úředníků, včetně ministra obrany Angela Tîlvara. Ciolacu je prvním předsedou vlády, který navštívil Izrael od začátku války s Hamasem.
Íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí prohlásil, že „nikdo nemůže zastavit síly odporu“, pokud Izrael bude pokračovat v odvetném bombardování Gazy. „Pokud budou zločiny sionistického (izraelského) režimu pokračovat, muslimové a síly odporu budou netrpělivé a nikdo je nemůže zastavit,“ uvedl vůdce šíitské náboženské diktatury.
Do Izraele dnes přicestoval německý kancléř Olaf Scholz. V Tel Avivu setkal s premiérem Benjaminem Netanjahuem. Scholz tweetoval stejnou zprávu v němčině, angličtině a hebrejštině: „Moje návštěva Izraele je návštěvou přátel. Německo stojí pevně na straně Izraele. Potom pojedu do Egypta za prezidentem Al-Sisim. Jde o ochranu civilního obyvatelstva v pásmu Gazy a vyhnutí se propuknutí požáru.“
Na společné tiskové konferenci s premiérem Netanjahuem Scholz řekl: „Jak jsem řekl minulý týden v Bundestagu, v těžkých časech má Německo jen jedno místo, a to vedle Izraele.“ „Je velmi důležité říci toto dnes zde v těchto těžkých časech Izraele: Německá historie a odpovědnost, kterou mělo za holocaust, od nás vyžaduje, abychom zachovali bezpečnost a existenci Izraele,“ uvedl dále kancléř s tím, že Německo naprosto odsuzuje „krvežíznivý“ teroristický útok Hamásu, s tím, že „brutální útok na nevinné občany, popravy občanů, vraždy nemluvňat, únosy žen, mužů a dětí a ponižování a představování lidí, kteří přežili holocaust, zmrazují krev.“ Dodal, že Izrael má podle mezinárodního práva právo a povinnost chránit své civilisty. Poznamenal, že mezi unesenými do Pásma Gazy jsou Němci, a řekl, že to pomůže dosáhnout jejich propuštění a propuštění všech rukojmích.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken má v Jordánsku další setkání s předsedou Palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Pokračuje tak v maratonu diplomatických jednáních napříč sedmi zeměmi regionu.
Všichni senátoři Senátu USA kromě republikána Randa Paula podepsali rezoluci vyjadřující podporu Izraeli tváří v tvář útoku Hamasu. Rezoluce 99 senátorů „znovu potvrzuje právo Izraele na sebeobranu a je odhodlána pomáhat Izraeli chránit jeho lid před budoucí agresí“. Vyjadřuje také podporu pro doplnění zásob zbraní Izraele a vyzývá k dalším sankcím vůči Íránu kvůli jeho podpoře teroristických zástupců.
Perla dne
„Mohl byste tu bydlet..“
„Asi to zvážím.“
Takto dnes uvítal ministra zahraničí USA Antonyho Blinkena palestinskoarabský vůdce Mahmúd Abbás a takové odpovědi se mu dostalo. Poté, co se po letech minimálních vztahů setkali nyní v průběhu několika dnů opakovaně. Nutno dodat, že vysoká aktivita amerického ministra v regionu v posledním týdnu se významně podílí na relativně umírněné reakci vlád sousedních arabských zemí na gazansko-izraelskou válku.