Válka s Hamastánem v Gaze
Izraelské obranné síly ráno oznámily, že ve čtvrti al-Šati města Gaza nadále bojuje „významný“ počet vojáků. Uveldly, že při jednom incidentu jednotky Givati Brigade identifikovaly civilisty v budově a umožnily jim evakuaci. Během evakuace ale Hamás zahájil palbu na vojáky. Vojáci palbu opětovali a tanky ostřelovali ozbrojence, likvidovali je a umožnili civilistům pokračovat v evakuaci oblasti.
Při dalším incidentu minulou noc jednotky brigády Nahal operující poblíž al-Šati identifikovaly čtyři agenty Hamasu poblíž nich a navedly dron, aby na ně zaútočil. Dron zasáhl tři z nich, poté pronásledoval čtvrtého a také ho zlikvidoval.
Tvrdé boje mezi armádou a Hamásem se během rána stále více blížily k nemocnici Šifa, pod kterou se podle informací Izraelských obranných sil v podzemních tunelech nachází velitelství teroristické organizace Hamásu. Izrael vyzval zaměstnance a pacienty nemocnice, spolu se všemi obyvateli města Gaza, aby uprchli na jih, aby se vyhnuli zranění za situace, kdy postupně získávají kontrolu nad severní částí Pásma Gazy.
Náčelník štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Herzi Halevi, dopoledne přeletěl nad Pásmem Gazy, aby si prohlédl pozemní operaci armády a pozdravil vojáky. Připojil se k němu náčelník štábu izraelského letectva brigádní generál Omer Tišler (Omer Tishler) a velitel 100. perutě.
Odpoledne armáda oznámila, že jednotky záložní brigády Harel dobyly „oblast al-Karameh“ – zjevně pojmenovanou po místní nemocnici – mezi Bejt Chanún a Džabalíjí v severním pásmu Gazy. Vojáci během náletů zničili infrastrukturu Hamasu v oblasti, včetně raketometů dlouhého doletu namířených na Izrael, odpalovacích pozic protitankových střel, tunelů a pozorovacích stanovišť.
Humanitární situace v Pásmu Gazy
Jordánsko v noci na dnešek opět shodilo z letadel na padácích humanitární pomoc na pomoc polní nemocnici provozované Ammánem v Pásmu Gazy. Jde o druhou takovou operaci, předchozí se uskutečnila před týdnem. Akce probíhají v koordinaci a se souhlasem Izraele, byť Izraelci neprovádějí kontrolu věcí, které jsou padány shazovány.
Izraelský Koordinátor vládních aktivit na Územích (COGAT) informoval, že od začátku války vstoupilo do Pásma Gazy 14 320 tun humanitární pomoci. „Neexistuje žádné omezení množství jídla, vody a lékařského vybavení, které může vstoupit do Gazy. Vyzýváme mezinárodní společenství ke koordinaci a my to usnadníme,“ uvádí COGAT v reakci na tvrzení různých humanitárních organizací, že pomoc přicházející do Pásma je nedostatečná. Izrael navíc argumentuje tím, že Hamás má zásoby paliva a zásob, které si nechává pro sebe a schovává před stále zoufalejším civilním obyvatelstvem.
Izraelské obranné síly i dnes umožnily evakuaci civilistů ze severní části Pásma Gazy na jih po silnici Salah a-Din během humanitární přestávky v boji. Ta dnes trvala od 9 do 16 hodin.
Armáda také provedla „taktické pauzy ve vojenských aktivitách“ ve městě Džabalíja a nedaleké čtvrti Izbat Malien dnes mezi 10. a 14. hodinou, aby se tamní palestinští Arabové mohli dostat do humanitárních koridorů a evakuovat se na jih.
Světová zdravotnická organizace (WHO) nad ránem oznámila, že ztratila komunikaci s představiteli nemocnice Šifa, největší nemocnice palestinské enklávy ve městě Gaza mající 1 500 lůžek a okolo 4 500 zaměstanců. WHO předpokládá, že její kontakty se připojily stovkám tisíc civilistů, kteří odešli z oblasti hlavních bojových operací na severu směrem na jih Pásma.
Světová zdravotnická organizace vyzvala k okamžitému příměří v Gaze jako „jedinému způsobu, jak zachránit životy a snížit děsivou úroveň utrpení. Nemocnice, pacienti, zdravotnický personál a osoby ukrývající se ve zdravotnických zařízeních jsou chráněny podle Ženevských konvencí a mezinárodního humanitárního práva.“ Organizace také vyzvala k „trvalé, uspořádané, nerušené a bezpečné lékařské evakuaci kriticky zraněných a nemocných pacientů do Egypta přes hraniční přechod Rafah“.
Izraelská armáda reagovala prohlášením, že nebrání evakuaci nemocnice a v žádném případě na neútočí na personál nemocnice či pacienty. Okolo 9. hodiny pak Izraelské obranné síly oznámily, že pomohou v nadcházejících hodinách s evakuací dětí z nemocnice a následně vytyčily bezpečný koridor pro evakuaci na jih Pásma ulicemi Al-Wehda k silnici Salah a-Din. V poledne izraelská armáda zveřejnila nahrávky hovorů mezi vysokým důstojníkem Koordinátora pro vládní aktivity na Územích (COGAT) s nemocničním personálem v nemocnicích Šifa, Rantisi a Nasr v severní Gaze, v nichž je instruuje, jak se bezpečně evakuovat směrem na jih Pásma.
Večer Izraelské obranné síly uvedly, že dodaly 300 litrů paliva pro „naléhavé lékařské účely“ v nemocnici Šifa ve městě Gaza, ale Hamás zabránil lékařskému středisku, aby je dostalo. Dnes brzy ráno vojáci umístili kanystry poblíž nemocnice, jak bylo předem koordinováno s úředníky v Šifa. Později armáda „obdržela důkazy, že představitelé Hamásu zabránili nemocnici získat palivo“.
Pokud jde o nejméně 239 rukojmích držených v Pásmu teroristy poté, co byli 7. října uneseni z Izraele, WHO říká, že „všem rukojmím by se mělo dostat náležité lékařské péče a měli by být bezpodmínečně propuštěni“.
Loď vyslaná vládou Francie tento týden měla zakotvit u pobřeží egyptského Sinajského poloostrova a fungovat jako plovoucí nemocnice pro zraněné Gazany se zhruba 70 lůžky. Izrael také podporuje úsilí Evropské unie o zřízení námořního humanitárního koridoru, přičemž lodě s pomocí by nejprve zakotvily k inspekci na Kypru a poté pokračovaly do Gazy.
Trvající konflikt na hranici s Libanonem
V noci izraelský dron zasáhl protitankovou raketovou jednotku v jižním Libanonu, která se připravovala k útoku poblíž Metuly.
Před 10. hodinou se rozezněl protiraketový poplach v obci Gornot HaGalil u hranice s Libanonem. Do té doby po dobu asi 13 hodin byl na severu Izraele klid.
Několik civilistů bylo zraněno při útoku protitankových řízených střel z Libanonu, když jedna ze střel zasáhla řadu civilních vozidel poblíž mošavu Dovev, blízko hranice. Jeden civilista byl těžce zraněn. Dalších několik lidí je ve středně vážném stavu. Jednalo se o zaměstnance Izraelské elektrické společnosti, kteří opravovali vedení elektřiny, poškozené předchozími útoky z Libanonu. K útoku se přihlásil Hizballáh. Armáda reagovala dělostřelbou na zdroj střelby.
Armáda také v jižním Libanonu zasáhla skupinku, která se připravovala na odpálení raket na Izrael. Údery opakovala i odpoledne.
Okolo 15. hodiny se sirény protiraketového poplachu rozezněly v řadě měst severního Izraele, včetně Kirjat Šmona.
Sedm vojáků bylo dnes lehce zraněno při minometném útoku z Libanonu na oblast Manara. Všichni byli převezeni k ošetření do nemocnice.
Odpoledne bylo během jedné hodiny z Libanonu vypáleno na severní Izrael asi 15 raket. Čtyři byly zachyceny systémem protivzdušné obrany Železná klenba, zatímco zbytek přistál na otevřených plochách a nezpůsobil žádná zranění ani škody. Vojáci reagovali dělostřelbou a dronovými údery.
Mezitím teroristická skupina Hamás oznámila, že její libanonská pobočka zahájila palbu raket na Haifu, Naharíju a okolní města na libanonských hranicích. Zprávy o takových útocích však nejsou.
Bezpečnostní situace v Izraeli
Okolo 6. hodiny se rozezněly protiraketový poplach v obci Kisufim u hranice s Pásmem Gazy. Obyvatelé obce jsou kvůli válce, propuknuvší útokem Hamasu 7. října, evakuováni.
Okolo 11. hodiny zněly sirény v dalších obcích u hranic s Pásmem – v Kfar Aza, Sa’ad a Nachal Oz.
Izraelský úder v Sýrii
Izraelská válečná letadla okolo 3. hodiny udeřila na teroristickou infrastrukturu v Sýrii. Izraelské obranné síly uvedly, že se jedná o reakci na raketovou palbu, k níž došlo o několik hodin dříve, ze Sýrie směrem na Golanské výšiny
Prodej Davidova praku Finsku
Izraelské ministerstvo obrany podepsalo dohodu o prodeji systému protivzdušné obrany Davidův prak (David’s Sling, Kela David, קלע דוד ) Finsku za cenu asi 317 milionů eur. Systém, vyráběný společností Rafael, je schopen zachytit rakety a střely na vzdálenost 40-300 kilometrů.
Systém je v Izraeli v provozu od roku 2017 a tvoří střední vrstvu izraelských schopností vícevrstvé protiraketové obrany, která zahrnuje také systém Železná kopule (ev. Železná klenba, Iron Dome, Kipat barzel, כיפת ברזל) proti raketám krátkého dosahu a systém Šíp (Arrow, Chec, חץ) proti raketám dlouhého doletu.
Generální ředitel Ejal Zamir (Eyal Zamir) podepsal „historickou dohodu“ v sídle ministerstva na akci, které se zúčastnila finská velvyslankyně v Izraeli Nina Nordström a finský vojenský přidělenec v Izraeli plukovník Oula Asteljoki, prezident a generální ředitel společnosti Rafael Advanced Defense Systems Joav Har Even (Yoav Har-Even), vedoucí ministerského ředitelství obranného výzkumu a vývoje Dr. Daniel Gold, vedoucí Izraelské organizace protiraketové obrany (Israel Missile Defense Organization) Moše Patel (Moshe Patel) a další představitelé.
Mein Kampf v Pásmu Gazy
Prezident Izraele Jicchak Herzog (Isaac Herzog) dnes v rozhovoru po BBC zveřejnil, že v dětském pokoji, který teroristé používali jako základnu v severní části Pásma Gazy, byl nalezen komentovaný arabský výtisk knihy „Mein Kampf“ Adolfa Hitlera.
Kniha byla nalezena v obytné budově mezi osobními věcmi teroristy a byla opatřena poznámkami. „Terorista si psal poznámky, označoval části a znovu a znovu studoval ideologii Adolfa Hitlera jak nenávidět Židy, zabíjet Židy, pálit a vraždit Židy, ať jsou kdekoli. Toto je skutečná válka, které čelíme,“ řekl Herzog.
„Po masakru a zvěrstvech spáchaných teroristy z Hamasu 7. října – v den, kdy byl zavražděn největší počet Židů od holocaustu – je to další odhalení, které svědčí o zdrojích inspirace teroristické organizace Hamas a znovu dokazuje že všechny její akce mají stejný cíl jako nacisté – zničení Židů,“ stojí v prohlášení úřadu prezidenta.
Benjamin Netanjahu znovu o budoucnosti Pásma Gazy
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes potvrdil svoje včerejší vyjádření, že Palestinská správa není způsobilá řídit Gazu, až Izrael zbaví kontroly hnutí Hamás.
„Pokud jde o civilní řízení Gazy, musíme vidět následující dvě věci: Gaza musí být demilitarizována a Gaza musí být deradikalizována,“ řekl dnes Netanjahu v rozhovoru pro NBC News. „A myslím, že jsme zatím neviděli žádnou palestinskou sílu, včetně Palestinské právy, která by to dokázala,“ dodal s tím, že „je příliš brzy na to říkat“, kdo bude vládnout Pásmu.
„Učí své děti nenávidět Izrael, platí za zabití,“ prohlásil Netanjahu o Palestinské správě se sídlem v Ramalláhu s odkazem na měsíční stipendia, která vyplácí uvězněným odsouzeným za terorismus a příbuzným zabitých útočníků. Kromě toho, více než měsíc od teroristického útoku Hamasu ze 7. října, který katalyzoval válku, Netanjahu říká, že „prezident Palestinské správy odmítá odsoudit toto divošství“.
Toto premiérovo opakované stanovisko koliduje s představou vlády USA, která by chtěla, aby Pásmo Gazy po přechodném období přešlo pod správu palestinskoarabské vlády v Ramalláhu a následně se stalo spolu s Judskem a Samařskem součástí jednotného arabského palestinského státu.
Netanjahu nicméně trvá na tom, že Izrael si zachová „vojenskou odpovědnost“ za Pásmo, protože nedůvěřuje jinému subjektu, aby zabránil teroru ve vytvoření další pevnosti v Gaze. „Myslím, že jedinou silou, která v současnosti může zaručit, že se terorismus Hamasu znovu neobjeví a znovu neovládne Gazu, je izraelská armáda. Takže celková vojenská odpovědnost bude muset nést Izrael,“ řekl Netanjahu NBC. „Pokud chceme mít mír, musíme zničit Hamás,“ dodal.