Izrael ve válce – Den třicátý šestý

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 11. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 11. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Válka s Hamastánem v Gaze

Izraelské obranné síly od začátku skupinové operace dobyly 11 základen Hamasu v severním Pásmu Gazy.

Během nočních operací jednotky brigády Nahal našly a později zničily vchod do tunelu poblíž školy. Mezitím 215. brigáda identifikovala skupinu operativců Hamasu, kteří se blíží k jednotkám brigády Givati, a zařídila vzdušný úder.

Námořnictvo přes noc provedlo údery zaměřené na budovy používané operativci Hamasu v severní Gaze. Některé z těchto úderů byly řízeny pozemními silami. Námořnictvo zasáhlo také sklady zbraní, včetně těch, které patřily námořním silám Hamásu.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 11. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 11. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Izraelské obranné síly před polednem oznámily, že jednotky jejich pěší brigády Golani vedly v posledních dnech „významné“ bitvy proti praporu Sabra-Tel al-Hawa teroristické skupiny Hamas v Pásmu Gazy. Brigáda Golani a 53. prapor 188. obrněné brigády provedly údery v ve čtvrtí Šejch Idžlin v jižní části města Gaza, během nichž došlo k „významným bitvám s teroristy Hamasu“. Vojáci zlikvidovali mnoho operativců Hamasu a zničili infrastrukturu praporu Sabra-Tel al-Hawa, včetně tunelových šachet, raketometů, skladů zbraní a pozorovacích stanovišť. Velitel praporu Mustafa Dallúl byl eliminován izraelským leteckým úderem již 3. listopadu.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 11. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 11. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Izraelská armáda uvedla, že zlikvidovala velitele Hamásu, který „držel jako rukojmí přibližně 1000 obyvatel Gazy v nemocnici Rantisi“. Na základě informací shromážděných Všeobecnou bezpečnostní službou a Vojenskou zpravodajskou službou, jednotky brigády Givati nasměrovaly stíhačku k útoku na Ahmeda Siama, velitele hamasovské společnosti Nasser-Radwan. Před dvěma dny armáda uvedla, že Siam brání asi 1 000 Palestinců v evakuaci nemocnice Rantisi, která se nachází v severní Gaze. Nyní armáda oznámila, že Siam byl zabit, když se skrýval ve škole al-Buraq ve městě Gaza, spolu s dalšími agenty Hamasu pod jeho velením.

Palestinští Arabové dopoledne médiím sdělili, že izraelští vojáci jsou na dohled z nemocnice Šífa, největší v Gaze. A reálu nemocnice se v posledních týdnech ukrývaly tisíce civilistů, ale mnoho z nich v pátek odešlo, když se izraelské jednotky přiblížily. Odpoledne pak ředitel nemocnice sdělil, že zdravotnické zařízení je zcela bez energie, protože došlo palivo pro generátory elektřiny. Izrael opakovaně tvrdí a dokládá, že v Pásmu je paliva dostatek a pokud ho zdravotnická zařízení nemají, je to vinou Hamasu, který si ho ponechal pro své potřeby.

Bylo potvrzeno, že od odpoledne izraelské jednotky sváděly v okolí nemocnice Šífa tvrdý boj s teroristy, kteří jim bránily v postupu. Armáda ale striktně popřela, že by boje probíhaly přímo v nemocnici, nebo že by nemocnice byla odříznuta od okolí.

Izraelské obranné síly uvedly, že pozemní síly operující v Pásmu Gazy nařídily letectvu, aby provedlo přibližně 5 000 úderů, aby „zmařily hrozby v reálném čase“. Asi 3300 úderů bylo provedeno stíhačkami, 860 bitevními vrtulníky a více než 570 bezpilotními vzdušnými prostředky. Mnoho náletů se odehrálo v okruhu jen několika set metrů od pozemních sil a některé dokonce blíže. Údery pomohly pozemním silám zmařit hrozby vůči silám a také opětovat palbu na operativce Hamasu uprostřed bitvy. Nejkratší čas naměřený mezi přivoláním letectva a náletem byl šest minut.

Izraelské obranné síly okolo 18. hodiny oznámily, že jednotky jejich 551. záložní brigády stále bojují v oblasti Bejt Chanún na severu Gazy, přičemž nacházejí zbraně na civilních místech. Vojáci našli a zničili munici a výbušná zařízení ve školce, stejně jako několik tunelů uvnitř obytných budov a vojenských areálů. Vojáci také získali mapy a zpravodajské materiály z vojenských míst Hamásu. 551. brigáda také zabila během posledních dvou týdnů bojů v této oblasti mnoho operativců Hamasu.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 11. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 11. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Všeobecná bezpečnostní služba a izraelská armáda ve společném prohlášení uvedly, že nálety v Pásmu Gazy zabily asi 20 teroristických agentů – většinou členů Hamasu – kteří v posledních letech pracovali na předsunutých útocích proti Izraelcům v Judeji a Samaří a v Izraeli. Přibližně polovina agentů byla členy takzvaného ústředí Hamasu „na Západním břehu“, orgánu pověřeného „náborem agentů ze [Západního břehu] a Jeruzaléma k provádění útoků v Izraeli, financování a řízení aktivit Hamasu [v Západní břeh].“ Armáda zasáhla asi 10 cílů ve čtvrti Gaza, kde byli operativci Hamásu propuštěni z izraelských věznic na základě dohod o výměně zajatců, kteří se po propuštění „nadále zapojovali do postupující teroristické činnosti s důrazem na financování a plánování Hamas útočí na [Západní břeh] a Izrael.“ Šin Bet jmenovala některé z agentů, kteří byli zabiti: Abdullah Abu Saif, Ramzi Awak, Mohammad Halabi a Muhammad Awdallah.

 

Padlí izraelští vojáci

vzpomínámeIzraelské obranné síly oznámily smrt pěti vojáků během včerejších bojů v severním Pásmu Gazy. Jsou jimi major (v záloze) Moše Jedidja Leitner (Moshe Yedidyah Leiter), 39 let, velitel roty 697. praporu 551. brigády, původem z Ein Curim; seržant. (v záloze ) Josi Heškovic (Yossi Hershkovitz), 44 let, voják 697. praporu 551. brigády, původem z Gevaot; seržant (v záloze) Matan Meir, 38 let, voják 697. praporu 551. brigády, původem z Odem; seržant (v záloze) Sergej Šmerkin (Sergey Shmerkin), 32 let, voják 697. praporu 551. brigády, původem z Kirjat Šmona; seržant (v záloze) Netanel „Nati“ Haruš Netanel Harush, 34 let, voják v logistické jednotce brigády Givati, původem z Jeruzaléma.

Čtyři vojáci 697. praporu byli zabiti výbuchem z nastražené tunelové šachty vedle mešity v oblasti Bejt Chanún, byť v tunelu nebyli

Jejich smrt zvýšila počet zabitých vojáků při izraelské pozemní operaci v pásmu Gazy na 42.

 

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Izraelské obranné síly rozšířily humanitární pauzy v severním pásmu Gazy, aby umožnily palestinským Arabům evakuaci na jih. Silnice Salah a-Din byla dnes otevřena na 7 hodin, mezi 9. a 16. hodinou. V předchozích dnech byl humanitární koridor Salah a-Din otevřen na čtyři až šest hodin. Armáda také umožnila evakuaci do jižní Gazy po pobřežní silnici z Pásma. Dnes se ze severu na jih Gazy přesunulo odhadem 50 000 obyvatel.

Izraelské obranné síly také oznámily, že učiní „taktické pauzy ve vojenských aktivitách“ ve městě Džabalíja dnes mezi 10. a 14. hodinou, aby se obyvatelé mohli dostat do humanitárních koridorů a evakuovat se na jih.

 

Trvající konflikt na hranici s Libanonem

Dnes ráno libanonská média informovala, že dron izraelské armády zasáhl kamion poblíž pobřežní vesnice al-Zahrani, asi 40 kilometrů od izraelských hranic, jižně od Sidonu. Izraelská armáda uvedla, že provedla útok na místo, odkud byly nad izraelsko-libanonskou hranicí odpáleny rakety země-vzduch na vojenské bezpilotní letouny, aniž by upřesnily přesné místo. Podle armádního rozhlasu jsou oba útoky stejným incidentem a znamenají nejhlubší izraelský úder v Libanonu od doby, kdy po útoku Hamasu ze 7. října vzrostlo nepřátelství.

Odpoledne pak armáda udeřila na buňku, chystající odpadl řízené protitankové rakety.

Libanonská televize dnes odvysílala dlouhý předtočený projev vůdce libanonské šíitské Alláhovy strany (Hizballáh) Hasana Nasralláha. Vedle jiného zmínil propalestinské demonstrace v západních zemích a s to, že západní země, které původně podporovaly Izrael, už nyní žádají příměří a jediný, kdo stojí po boku USA je Velká Británie. Vůdce teroristů vyzval k tlaku na USA, když zdůraznil, že arabský a muslimský summit v Saúdské Arábii právě navštívilo 57 vůdců arabských a muslimských zemí. Vůdce Hizballáhu také poděkoval Íránu za podporu jeho teroristů a jiných „hnutí odporu.“

Ministr obrany Joav Galant na návštěvě základy 91. divize v severním Izraeli 11. 11. 2023. Foto: Ariel Hermoni / Ministerstvo obrany
Ministr obrany Joav Galant na návštěvě základy 91. divize v severním Izraeli 11. 11. 2023. Foto: Ariel Hermoni / Ministerstvo obrany

Izraelský ministr obrany Joav Galant následně varoval, že Hizballáh je „blízko udělání vážné chyby“, která skončí útěkem obyvatel Bejrútu ze svých domovů. „Říkám zde občanům Libanonu, už vidím občany v Gaze, jak kráčí s bílými vlajkami podél pobřeží a pohybují se na jih. Hizballáh zatahuje Libanon do války, která může nastat, a dělá chyby. Pokud udělá chyby tohoto druhu, zaplatí za to především občané Libanonu. To, co děláme v Gaze, víme, jak dělat v Bejrútu,“ varoval Gallant a dodal, že izraelské letectvo využívá v pásmu Gazy méně než desetinu své síly. „Naši piloti sedí v kokpitu, nosy letadel směřují na sever. Na jihu toho máme dost, ale letectvo je otočeno na sever a jeho síla je velmi velká,“ dodal.

 

Bezpečnostní situace v Izraeli

Protiraketový poplach se ráno rozezněl v Kisufim a v dalších obcích u hranice s Pásmem Gazy. Posléze se poplach rozezněl ve městě Kirjat Šmona a několika okolních městech v Horní Galileji, nicméně varování před drony se ukázalo jako falešný poplach.

V reakci na raketové ostřelování Izraele udeřily izraelské letouny a dělostřelectvo na řadu míst u hranic, které patří Hizballáhu.

Před 15. hodinou byla vystřelena z Pásma Gazy salva raket na město Beerševa na jihu Izraele. Rakety zničil protiraketový systém Železná kupole (Iron Dome).

 

Demonstrace za propuštění unesených do Gazy

Po celém Izraeli se dnes konají shromáždění a demonstrace za propuštění přibližně 240 rukojmích, které od 7. října zadržuje Hamás a další teroristické skupiny v Pásmu Gazy.

Hlavní shromáždění se koná v Tel Avivu, další v Jeruzalémě, Beerševě, Jokneanu, Kfar Saba a na mnoha dalších místech.

Izrael deklaroval, že současná válka proti Hamasu má dva cíle – jednak zničení vojenských a vládních schopností této teroristické skupiny a současně také návrat všech rukojmích.

 

Arabské a muslimské státy odsoudily Izrael

Arabští vůdci a íránský prezident dnes jednali v hlavním městě Saúdské Arábie na summitech, které požadují, aby izraelská válka v Gaze proti Hamasu skončila.

Mimořádná jednání Ligy arabských států a Organizace islámské spolupráce přicházejí po krvavých útocích teroristů Hamásu ze 7. října, které si podle izraelských představitelů vyžádaly asi 1200 mrtvých a asi 240 zajatých jako rukojmí, a následné izraelské letecké a pozemní ofenzivěhrnují také teroristy a civilisty zabité špatně odpálenými raketami.

Humanitární skupiny se připojily k prosbám o příměří a varovaly před humanitární „katastrodou“ v Gaze, kde je nedostatek potravin, vody a léků.

Arabská liga si klade za cíl ukázat, „jak se Arabové budou pohybovat na mezinárodní scéně, aby zastavili agresi, podpořili Palestinu a její lid, odsoudili izraelskou okupaci a pohnali ji k odpovědnosti za její zločiny,“ uvedl tento týdem zástupce generálního tajemníka Hossam Zaki.

Saúdská Arábie a Izrael se před vypuknutím války blížili k normalizaci svých vztahů. Útok Írán poslouchajících teroristů Hamasu 7. října 2023 na Izrael a brutální masakr a únos stovek lidí s tím spojené vyvolaly válku Izraele s Gazou a vedl k současnému ochlazení vzájemných vztahů.

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán dnes osobně uvítal íránského prezidenta Ibrahima Raisiho, který je na právní návštěvě Saúdské Arábie po řadě let, poté kdy oba regionální rivalové obnovili před několika měsíci vztahy.

Při zahájení summitu Bin Salmán řekl, že Saúdská Arábie „potvrzuje, že činí odpovědné okupační (izraelské) úřady za zločiny spáchané na palestinském lidu“ a že „jsme si jisti, že jediný způsob, jak zaručit bezpečnost, mír a stabilitu v regionu, je ukončit okupaci, obléhání a osady“.

Íránský prezident Ibrahim Raisi řekl, že „jediným řešením tohoto konfliktu je pokračující odpor proti (izraelskému) útlaku až do ustavení palestinského státu od řeky k moři,“ tedy zničení Izraele, jehož právo na existenci extrémistický islámský režim v Teheránu od svého nástupu k moci koncem 70. let neuznává.

Raisi vyzýval přítomné, aby zaujali jasné stanovisko a vybrali si, na jaké straně jsou. „Chceme přijmout historické a rozhodné rozhodnutí ohledně toho, co se děje na palestinských územích. Zabíjení civilistů a bombardování nemocnic jsou projevy (izraelských) zločinů v Gaze. Dnes se každý musí rozhodnout, na které straně stojí,“ řekl a vyzval k vyzbrojení „Palestinců“ a k sankcím a energetickému bojkotu proti Izraeli, ke vznesení obvinění proti Izraeli a USA v Haagu a k mezinárodním inspektorům v izraelských jaderných zařízeních.

Společná fotografie účastníků summitu v Rijádu. 11. 11. 2023. Foto: íránská prezidentská kancelář
Společná fotografie účastníků summitu v Rijádu. 11. 11. 2023. Foto: íránská prezidentská kancelář

Arabští a muslimští vůdci v závěrečné prohlášení ze summitu uvedli, že „odmítají popisovat tuto válku jako sebeobranu nebo ji ospravedlňovat pod jakoukoli záminkou“. Požadují, aby Rada bezpečnosti OSN přijala „rozhodnou a závaznou rezoluci“ k zastavení izraelské „agrese“ v Gaze a „neschopnost tak učinit je spoluvinou, která umožňuje Izraeli pokračovat v brutální agresi, která zabíjí nevinné lidi… a mění Gazu v ruiny“. Vůdcové Ligy arabských zemí a Organizace islámské spolupráce také odmítli jakýkoli návrh, který by v budoucím palestinském státě udržel Gazu oddělenou od Západního břehu Jordánu. Prohlášení zdůrazňuje důležitost „jednoty Gazy a Západního břehu Jordánu jako území Palestinského státu“ s východním Jeruzalémem jako hlavním městem.

 

Benjamin Netanjahu naznačil, že bude proti návratu Palestinské správy do Gazy

Premiér Benjamin Netanjahu dnes naznačil, že Izrael bude proti návratu Palestinské samosprávy do Gazy po válce proti Hamásu. Na otázku na toto téma nejprve zopakoval, že po válce si Izrael zachová „celkovou bezpečnostní kontrolu, včetně schopnosti vstoupit, kdykoli budeme chtít zlikvidovat teroristy, kteří se mohou znovu objevit“.

„Řeknu vám, co nebude. Hamás nebude. Nebude existovat ani civilní správa, která vychovává své děti k nenávisti k Izraeli, k zabíjení Izraelců, k likvidaci Státu Izrael. Nemůže existovat úřad, který vyplácí rodinám vrahů [částky] podle počtu, který zavraždili. Nemůže existovat autorita, jejíž vůdce o 30 dní později stále neodsoudil strašlivý masakr [7. října],“ prohlásil premiér s odkazem na předsedu Palestinské správy Mahmúda Abbáse.

„To nemůže být. Musí tam být něco jiného. Ale v každém případě musíme mít bezpečnostní kontrolu,“ dodal. Trvám na tom. V této otázce může být tlak. Nemám v úmyslu ustoupit,“ řekl premiér s tím, že „dokončení úkolu [války v Gaze] vyžaduje, aby den po Hamasu tam nemohl povstat další Hamás.“

Na dotaz, neodvolal krajně pravicového ministra historického dědictví Amichaje Elijaha (Amichai Eliyahu) za jeho výrok, že jednou z možností Izraele ve válce proti Hamásu by mělo být svržení jaderné bomby na Gazu, premiér odvětil, že „pokud to udělá znovu, nebude ve vládě.“

Netanjahu se také vyjadřuje ke kritice francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vůči Izraeli. „Udělal vážnou chybu, fakticky i morálně. Evakuaci civilistů brání Hamas, ne Izrael,“ řekl premiér.

 

Joav Galant ke světovým vůdcům: Jak nám můžete ‚kázat morálku na vrcholu boje‘?

Ministr obrany Joav Galant v projevu odmítl kritiku Izraele za jeho ofenzívu proti Hamásu v Gaze v poznámkách, které se zdají být částečně namířeny na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Zdůraznil osud Kfira, desetiměsíčního dítěte z kibucu Nir Oz. Kfir a jeho rodina byli uneseni do Gazy. Gallant řekl, že má stejně staré vnouče. Zoufale se obává o Kfira, řekl. „Kdo se o něj stará… mezi těmi divochy…? Batole, které ještě nechodí… Máme nejvyšší povinnost přivést rukojmí domů.“

Rodina Biba - otec Jarden, matka Širi, batole Kfir a čtyřletý Ariel, unesení 7. října 2023 z kibucu Nir Oz teroristy Hamasu do Gazy
Rodina Biba – otec Jarden, matka Širi, batole Kfir a čtyřletý Ariel, unesení 7. října 2023 z kibucu Nir Oz teroristy Hamasu do Gazy

V této souvislosti pokračoval: „Slyším některé [světové vůdce] a ptám se sám sebe a ptám se jich: Jak můžete být tak odvážní a kázat nám morálku na vrcholu boje? Tisíc pět set vojáků, civilistů, žen a dětí bylo uneseno nebo zabito… Stalo se to teprve před měsícem. Všichni viděli, co se stalo.“

„Chci říci těm evropským vůdcům, kteří nás kritizují: Stát Izrael a lid Izraele v roce 2023 nejsou v roce 1943. Máme prostředky a povinnost bránit se sami, a to je to, co uděláme. Nedáme pokoj, dokud nesplníme naši misi a neprovedeme ji tak, aby byl Hamás poražen,“ řekl dále Galant

„Až válka skončí, nebude tu žádná teroristická organizace jménem Hamas,“ slíbil.

Gallant dále řekl, že Hamas „je pod velkým tlakem“ kvůli postupu Izraelských obranných sil v Gaze. „Slyší tanky nad tunely… a moc dobře vědí, že se k nim dostaneme. Mají strach.“

Čím silnější je pozemní ofenzíva, tím větší je tlak na Hamás a tím větší je šance dostat se k rukojmím, řekl dále ministr obrany, který odsoudil agresi proti Izraeli přes severní hranici a řekl, že Hizballáh si „zahrává s ohněm“. Libanonští civilisté potřebují vědět, že pokud vůdce Hizballáhu Hassan Nasralláh „udělá chybu, osud Bejrútu bude pravděpodobně stejný jako osud Gazy“.

 

Beny Ganc: Je to Hamas, kdo přinesl zkázu obyvatelům Gazy

Ministr válečného kabinetu Benny Gantz, třetí izraelský politický vůdce, který dnes večer promluvil k národu, začal zdůrazněním skepse, kterou podle něj někteří pociťují, pokud jde o schopnost Izraelských obranných sil čelit Hamásu, a řekl, že jejich dosavadní výkon je „působivý v každém ohledu“. “

Říká, že země je jednotná za armádou. „Celý svět by měl vědět, že celá izraelská společnost je jednotná a silná… A naším jediným zájmem je vítězství a dobro Izraele.“

Všechny potřebné zdroje jsou zaměřeny na porážku Hamásu a navrácení rukojmích. Snahy ve prospěch rukojmích probíhají neustále, řekl.

„Neexistuje morálnější boj, než náš boj za právo na bezpečný život v naší zemi. Musíte jednat tak, aby poté byla možná jiná realita a aby Gazu znovu nedrželi ti, jejichž ruce jsou pokryty krví nevinných. Je to Hamas, kdo přinesl zkázu obyvatelům Gazy. Mělo by se na to tlačit a útočit, aby se rukojmí vrátili a aby přišel den, kdy válka skončí,“ řekl ministr válečného kabinetu.

S odkazem na dnešní arabský summit v Rijádu prohlásil, že Izrael nebude souhlasit s kázáním o morálce od syrského Asada, „vraha vlastního lidu“, nebo „kata z Íránu“ – odkaz na íránského prezidenta Raisiho. „Ti, kteří si potřásli rukou s vůdcem Íránu, si pamatují, co Írán udělal,“ řekl.