Boje s Hamastánem v Gaze
Izraelská armáda ráno oznámila, že za poslední den provedla údery na přibližně 250 cílů Hamasu v Pásmu Gazy, zatímco vojáci pokračovali v boji s operativci na zemi. Údery přes noc zahrnpvaly komplex Hamásu v Chán Júnis a několik tunelových šachet v této oblasti. V posledních několika hodinách pozemní síly zaútočily na místa Hamasu v Gaze, našly a zničily to, co popsaly jako mnoho zbraní a tunelových šachet, a zabily ozbrojence, kteří plánovali zaútočit na jednotky.
Na sociálních sítích nadále kolují obrázky jednotek Izraelských obranných sil zadržujících desítky palestinských mužů, kteří se zjevně vzdali v severním pásmu Gazy. Obrázky zveřejněné dnes ráno zřejmě pocházejí z Džabalíji.
Armáda uvedla, že bude vyslýchat všechny, kdo se vzdají vojákům, kvůli potenciálnímu napojení na Hamás. Mezi těmi, kteří byli v posledních dnech zadrženi, jsou podle armáda operativci Hamásu, kteří také poskytli zpravodajské informace izraelské armádě.
Armáda v poledne oznámila, že poprvé od zahájení pozemní ofenzívy operuje dělostřelecký sbor uvnitř Pásma Gazy. Od začátku války 7. října vypálil dělostřelecký sbor z pohraniční oblasti více než 100 000 střel na cíle v Pásmu na pomoc pozemním silám při manévrování v Gaze. V posledních dnech překročil 411. prapor 282. dělostřeleckého pluku hranici se svými samohybnými houfnicemi M-109, aby pomohl ofenzívě 188. obrněné brigády na čtvrti Šedžáija ve městě Gaza. Vojáci ostřelovali více než 20 budov ve městě, včetně skladů zbraní, nastražených domů a další infrastruktury Hamasu, a také vystřelili světlice a kouřové granáty na pomoc pozemním silám.
Odpoledne armáda zveřejnila nové záběry jednotky pěší brigády Golani bojující s Hamasem ve čtvrti Šedžaija ve městě Gaza. Vojáci tam dosud odkryli asi 15 tunelových šachet, objevili zbraně a zlikvidovali mnoho operativců Hamasu.
Izraelskou armádou byl dnes eliminován Emad Qariqa nový velitel praporu Hamasu Šedžaija. Jeho předchůdce Wissama Farhata byl zlikvidován 2. prosince.
Armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari, dnes večer infomoval, že armáda objevila rozsáhlou síť tunelů ve městě Gaza pod takzvaným Palestinským náměstím. Jednotky 401. obrněné brigády, komando Šajetet 13 námořnictva a jednotka Šaldag letectva nedávno dokončily dobytí oblasti tohoto náměstí, kde „sídlí kancelář Jahjá Sinvára, vládní úřady, majetek vysokých představitelů Hamásu a je zde síť teroristických tunelů“.
Premiér Benjamin Netanjahu dnes odpoledne uvedl, že v posledních dnech se izraelským silám vzdaly desítky teroristů Hamasu, což podle něj ukazuje selhání Hamasu a jeho boje proti Izraeli. „Bude to trvat déle, válka je stále v plné síle, ale toto je začátek konce Hamásu. Říkám teroristům z Hamásu: Je konec. Neumírejte pro [Jahju] Sinvára. Vzdejte se – hned,“ dodal premiér.
Padlí izraelští vojáci
Od začátku války, 7. října 2023, do dnešního poledne bylo podle Izraelských obranných sil zabito 425 vojáků, většinou během přepadu v první den války. Dalších 1593 vojáků bylo zraněno: 255 těžce, 446 středně a 892 lehce.
Při pozemní ofenzívě v Gaze, která byla zahájena koncem října, bylo zabito 97 vojáků a dalších 559 bylo zraněno. Z vojáků zraněných během pozemní operace bylo 127 zraněno těžce, 213 středně a 219 lehce. V současné době je hospitalizováno 40 těžce zraněných vojáků, 221 středně zraněných vojáků a 165 lehce zraněných vojáků.
Vojáky zraněné v pásmu Gazy evakuovala elitní pátrací a záchranná jednotka 669 s vrtulníkem, která provedla asi 300 samostatných evakuací a odvezla asi 600 vojáků do nemocnic v Izraeli.
Amráda večer oznámila smrt vojáka, který byl zraněn v pátek v severní Gaze a dnes svým zraněním podlehl, čímž se počet zabitých vojáků při pozemní ofenzívě proti Hamásu zvýšil na 98. Zemřelým je poručík Nethanel Menachem Eitan, 22 let, kadet v praporu Gefen na důstojnické škole Bahad 1 a voják v jednotce 669 letectva, původem z Jeruzaléma.
Humanitární situace v Pásmu Gazy
Válka mezi Izraelem a teroristickou skupinou Hamas má „katastrofální“ dopad na zdraví v pásmu Gazy, uvedl generální tajemník Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Dopad konfliktu na zdraví je katastrofální“ a zdravotníci dělají nemožnou práci v nepředstavitelných podmínkách, uvedl při zahájení zvláštního zasedání výkonné rady WHO k projednání zdravotních podmínek v palestinské enklávě.
Od zahájení války útokem a masakrem Hamasu 7. října 2023 „WHO ověřila více než 449 útoků na zdravotní péči v Gaze a na Západním břehu Jordánu a 60 útoků na zdravotní péči v Izraeli. Zdravotní péče by nikdy neměla být cílem,“ prohlásil vedoucí WHO bez toho, že by zmínil za jakých okolností k údajným útokům na zdravotníky došlo, o důkazech nemluvě.
Ex-ministr Hamasu. „Šílenci zničili Gazu“
Všeobecná bezpečností služba (Šin Bet) zveřejnila záběry z výslechu bývalého ministra komunikace Hamásu Júsefa al-Masího (Yousef al-Mansi), který silně kritizuje teroristickou skupinu.
„Toto je skupina šílených lidí, které [Jahjá] Sinvár vede. Zničili Pásmo Gazy. Vratili ho o 200 let zpět,“ říká al-Mansi v přeložených úryvcích poskytnutých Šin Bet.
Ve 14minutovém videu zveřejněném agenturou al-Mansí dále říká: „Lidé v Pásmu Gazy říkají, že nás Sinvár a jeho skupina zničili. Musíme se jich zbavit. Neviděl jsem v pásmu Gazy nikoho, kdo by podporoval Sinvára, nikdo Sinvára nemá rád. Jsou lidé, kteří se dnem i nocí modlí, aby nás Bůh od něj osvobodil,“ říká.
Al-Mansi dále říká, že Sinwar má „megalomanské klamy“ a že „má pocit, že je nad všemi ostatními. Jedná jen tak, jak myslí. Dělá rozhodnutí, aniž by se s kýmkoli radil.“
Bývalý ministr Hamasu dále říká, že útoky ze 7. října jsou „opakem islámu“.
„To je kacířství, šílenství. To, co udělali, je nepřijatelné podle logiky, náboženství nebo intelektu. Ti, kdo jsou za to zodpovědní, jsou Sinvár a jeho skupina,“ dodává podle úryvků.
Agentura nesdělila, kdy a kde byl al-Mansí zatčen.
Situace na hranici s Libanonem
V některých komunitách v Západní Galileji na severu Izraele se okolo 10. hodiny rozezněl poplach kvůli podezření na infiltraci dronů. Upozornění byla aktivována v Gornot HaGalil, Chanita, Štula, Zarit, Goren, Ja’ara, Arab al-Aramše, Šomera, Eilon, Idmit a Even Menachem. Sirény protiraketového poplachu zněly také v Avdonu, Ja’ara, Eilon a Goren. Jednalo se o první poplachy za posledních 18 hodin.
Izraelské letectvo podle libanonských médií dopoledne podnikalo nálety na jih Libanonu. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazují masivní výbuchy v oblasti. Izraelská armáda následně potvrdila, že provedla „rozsáhlou“ vlnu náletů na místa Hizballáhu v jižním Libanonu v reakci na opakované útoky na hranici. Mezi cíle patřila místa pro odpalování raket, vojenské areály a další infrastruktura patřící této teroristické skupině. Vojáci také zasáhli protitankovou raketovou jednotku v jižním Libanonu, která se pokusila provést útok poblíž severoizraelské komunity Zar’it.
Odpoledne armáda oznámila, že dva vojáci byli středně zraněni a další lehce zraněni šrapnely a vdechnutím kouře při útoku bezpilotního letadla Hizballáhu na základnu v Západní Galileji. Dva z dronů vypuštěných z Libanonu byly sestřeleny systémem protivzdušné obrany Železná klenba (Iron Dome). K odpovědnosti za útok se přihlásil Hizballáh.
Náčelník štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Herzi Halevi, během návštěvy 91. divize v severním Izraeli uvedl, že musí dojít k „velmi jasné změně“ bezpečnostní situace na libanonských hranicích.
„Jak na jihu, tak na severu se musíme vrátit do jiné situace a vrátit jak bezpečnost, tak pocit bezpečí. Stát Izrael nikdy neřekl, že válka je prvním řešením, které bychom měli zkusit, ale chápeme, že se situací tady [na severu] by to mělo skončit velmi, velmi jasnou změnou situace,“ dodal Halevi.
Relativní klid u hranice s Pásmem Gazy
V evakuovaných pohraničních městech Netiv HaAsara a Jad Mordechaj u hranic s Gazou se okolo 12. hodiny rozezněly raketové poplachy, oznamující první rakety, které teroristé odpálili z Pásma za 20 hodin. Klid je nejdelší od začátku války, s výjimkou týdenního dočasného příměří z minulého měsíce.
Délka trvání války v Gaze
Izraelské zdroje odhadují, že současné intenzivní boje proti teroristické skupině Hamas v pásmu Gazy budou pokračovat ještě dva měsíce, informovala řáno izraelská veřejnoprávní stanice Kan.
Během příštích dvou měsíců dojde k pokusům o uzavření dalších dohod s cílem propustit další rukojmí, uvedla zpráva. Během této doby také Izrael umožní některým obyvatelům Gazy návrat do jejich domovů, přičemž je to „požadavek USA a také operační nutnost“. Ani po tomto období nedojde k příměří. V Pásmu zůstanou síly, které budou provádět lokalizované operace proti teroristům.
Schválen plán obnovy izraelských obcí u hranice s Pásmem Gazy
Izraelská vláda dnes schválila plán ve výši 18 miliard šekelů (více než 100 miliard korun) na znovuvýstavbu, rehabilitaci a obnovu pohraničních komunit u hranic s Pásmem Gazy, zničených při útoku Hamasu na jižní Izrael 7. října 2023.
Rámcový plán Tekuma (Znovuzrození) má být financován v letech 2024–2028 a bude podrobněji rozpracován plánem, který bude zveřejněn do 100 dnů a „umožní posílení regionu pro místní úřady, komunity, rodiny, obyvatele a celý Stát Izrael,“ uvedl úřad předsedy vlády.
Premiér Benjamin Netanjahu v prohlášení uvedl, že „budujeme a rehabilitujeme naše komunity… máme co do činění nejen s přestavbou komunit, měst, kibuců, ale také s cílem učinit je prosperujícími a vzkvétajícímu pro další generace“.
Írán zakázal rodině zabité ženy převzít Sacharovovu cenu
Íránské úřady zakázaly členům rodiny zesnulé Mahsy Amini odcestovat do Štrasburku a jejím jménem převzít Sacharovovu cenu, nejvyšší cenu Evropské unie za lidská právu. Úřady odmítly umožnit Aminiho otci Amjadovi a dvěma jejím bratrům odletět, cenu snad bude moci převzít právník rodiny.
Mahsa Amini získala cenu posmrtně v září 2023 poté, kdy zemřela v roce 2022 v policejní vazbě poté, kdy ji íránská mravnostní policie zatkla za porušení zákona o šátcích, který nutí íránské ženy zakrývat si vlasy a celé tělo. Její smrt vedla k masivním protestům, které rychle přerostly ve výzvy ke svržení íránských duchovních vládců, avšak nakonec neuspěly a Írán je stále teokratickou islámskou republikou.
Írán soudí zatčeného diplomata EU ze spolupráci s Izraelem
V Teheránu dnes začal soudní proces s 33letým švédským diplomatem, pracujícím pro diplomatickou službu Evropské unie a vězněným od 17. 4. 2022, který je obžalován ze spiknutí s Izraelem za účelem poškození Islámské republiky.
„Johan Floderus je obviněn z rozsáhlých opatření proti bezpečnosti země, rozsáhlé zpravodajské spolupráce se sionistickým režimem a korupce na zemi,“ uvedla justiční tisková agentura Mizan Online, která dále citovala obžalobu, podle níž „obžalovaný byl aktivní proti Íránské islámské republice v oblasti shromažďování informací ve prospěch sionistického režimu ve formě podvratných projektů.“
اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات یوهان فلودروس برگزار شد/ نماینده دادستان: متهم با رژیم صهیونیستی همکاری اطلاعاتی داشته است – článek na webu Mizan Online (persky)
Při dnešním jednání byla pouze přečtena obžaloba a jednání bylo odročeno na neurčito. Obžalovaný zůstává ve vazbě, v níž je už více než 1,5 roku.
Tzv. korupce na zemi (persky: مفسد فی الارض , mofsed-e-filarz) je v Íránu jedním z nejzávažnějších trestných činů a hrozí za ni až trest smrti.
Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell dnes vyzval k okamžitému propuštění švédského diplomata s tím, že „neexistují absolutně žádné důvody pro držení Johana Floderuse ve vazbě“. Shodně se vyjádřil švédský ministr zahraničí Tobias Billstrom.
Kypr zatkl 2 íránské agenty plánující útok na izraelské a židovské cíle
Dva Íránci byli zatčeni kyperskými úřady kvůli podezření ze spiknutí zaměřenému na Izraelce, pobývající na ostrově. Zadržení jsou údajně političtí uprchlíci, nicméně byli v kontaktu s osobou s vazbami na íránské Islámské revoluční gardy.
Informaci, kterou přinesl místní list Kathimerini, Izrael odpoledne potvrdil s tím, že místním úřadům pomáhala izraelská zahraniční služba Mosad.
Πώς τα Κατεχόμενα αξιοποιούνται για τρομοκρατικά κτυπήματα – článek na webu Kathimerini (řecky)
Podle kyperského listu na území Kyperské republiky oba podezřelí přišli ze severní části ostrova, která je okupována Tureckem a existuje tam vazalská pseudonezávislá Severokyperská turecká republika. Na okupované části Kypru je dle listu „výrazná přítomnost Íránců, ale především výrazná přítomnost izraelských občanů.“
Úřad předsedy vlády obvinil íránský režim, že stojí za spiknutím, a jménem Mossadu a Národní bezpečnostní agentury, uvedl, že zatčení buňky umožnily zpravodajské informace o teroristech, jejich metodách operace a zamýšlených cílech.
Netanjahu hovořil telefonicky s Putinem
Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu uvedl, že během dnešního telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyjádřil svou nespokojenost s protiizraelským postojem k válce proti Hamásu, který prezentovali ruští představitelé v OSN a na jiných fórech.
V prohlášení úřad premiéra uvedl, že vyjádřil „rozhodnou kritiku spolupráce mezi Ruskem a Íránem“. Zdůraznil, že jakákoli jiná země, která utrpěla teroristický útok ekvivalentní útoku Hamasu ze 7. října, by na něj reagovala přinejmenším stejnou silou, jakou reagoval Izrael.
Netanjahu také vyjádřil uznání za ruské úsilí, které přimělo Hamás k propuštění izraelsko-ruského muže drženého jako rukojmí v Gaze, uvádí se v prohlášení. (Dvě izraelsko-ruské ženy byly také propuštěny po nahlášeném nátlaku z Moskvy, ale Netanjahu se o nich nezmínil, protože byly poté zahrnuty do výměny rukojmích následujícího dne a Izrael za ně osvobodil palestinské bezpečnostní vězně.)
Netanjahu také žádá Putina, aby tlačil na Červený kříž, aby zajistil návštěvy zbývajících rukojmích a dodal jim léky.
Podle ruské státní tiskové agentury TASS se rozhovor soustředil na „katastrofickou humanitární situaci v pásmu Gazy“ a Putin uvedl, že vojenská reakce Izraele na teroristický útok Hamasu nemůže vést „k tak hrozným následkům pro civilní obyvatelstvo“. Moskva je prý „připravena poskytnout veškerou možnou pomoc, aby zmírnila utrpení civilistů a deeskalovala konflikt“ a že Rusko i Izrael chtějí pokračovat ve „spolupráci“ jak na evakuaci Rusů z Gazy, tak i na osvobození izraelských rukojmích držených v Gaze.