Izrael ve válce: Pomalý a stálý postup v Gaze, významný vliv USA

Boje s Hamastánem v Gaze

Boje mezi izraelskou armádou a operativci Hamasu pokračovaly v severním pásmu Gazy přes noc spolu s nálety. Jednotky pěší brigády Kfir narazily na buňku Hamasu ve škole ve čtvrti Šedžaija ve městě Gaza. Vojáci zabili ozbrojence a později našli uvnitř tříd zbraně a vojenské vybavení.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 9. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 9. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 9. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 9. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Jednotky obrněného sboru operující s výsadkovou brigádou nalezly a zničily tunelovou šachtu v Šedžaija, která byla součástí „široké“ sítě tunelů. Další tunelová šachta v oblasti měla výtah.

Jednotky brigády Golani identifikovaly řadu operativců Hamasu s protitankovými střelami, kteří se k nim blíží v Šedýaija. Vojáci povolali nálet a bitevní vrtulník hamasniky zlikvidoval.

V Bejt Chanún se 5. záložní pěší brigáda dostala pod palbu operativců Hamasu, kteří stříleli z mešity a školy UNRWA.

Námořnictvo také přes noc provedlo údery v Pásmu, včetně budovy s agenty Hamasu, které identifikovaly pozemní síly. Námořnictvo také zasáhlo další místa a plavidla patřící Hamásu.

Po poledni bylo armádou oznámeno, že jednotky 551. brigády záložních výsadkářů včera při prohledávání školy v pásmu Gazy našli odstřelovací pušku a munici ukrytou uvnitř velkého plyšového medvěda, jak ukazují záběry zveřejněné IDF. V další škole vojáci našli zbraně ukryté v taškách s logem UNRWA.

Záběry zveřejněné izraelskou armádou ukazují, jak jednotky 931. praporu pěší brigády Nachal bojují s operativci Hamasu v Džabalíji na severu Gazy. Síly získaly zpravodajské informace od členů Hamasu a zbraně v okolních budovách a vedly na ně útok. „Teroristé připravili přepadení v oblasti a byli připraveni zaútočit na naše síly, když by prošly hlavní silnicí. Síly dorazily jednou z uliček za nepřítelem, překvapily je a střílely na teroristy,“ uvedla armáda. Ozbrojenci Hamasu zahájili palbu na vojáky a vrhali granáty. Operativci byli v bitvě zlikvidováni.

Vojáci 931. praporu pěší brigády Nachal bojují s operativci Hamas v Džabalíji na severu Pásma Gazy. 9. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Vojáci 931. praporu pěší brigády Nachal bojují s operativci Hamas v Džabalíji na severu Pásma Gazy. 9. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

931. prapor se předchozí den utkal s dalšími operativci Hamasu a eliminoval je během bojů v Džabalíji. Několik dalších ozbrojenců bylo zabito při náletech a ostřelování tanků.

Armádní 98. divize pokračovala v boji s Hamasem v jižní Gaze v Chán Júnis, přičemž letectvo provedlo nálety na místa teroristické skupiny.

Jednotky 12. praporu pěší brigády Golani přepadly mešitu v oblasti Chán Júnis, kde se ukrývali operativci Hamasu. Výbušné zařízení bylo odpáleno poblíž sil a vojáci nasměrovali útočnou helikoptéru, aby zasáhla hamasniky na střeše mešity, řadu dalších, kteří vyšli z tunelu, a další ozbrojence identifikované v oblasti. Později stíhací letoun zničil mešitu spolu s tunelovou infrastrukturou pod ní.

Mezitím elitní jednotka Maglan identifikovala tři operativci Hamasu vycházející z tunelové šachty v centru Chán Júnis a střílející z RPG na vojáky. Ti palbu opětovali a ozbrojence zabili. Vojáci Maglanu také řídili útoky dronů na další příslušníky Hamasu a tunelové šachty v oblasti.

Elitní jednotka Duvdevan nalezla velitelskou místnost Hamasu, kterou používali operativci k přepadení vojáků. Vojáci provedli útok na budovu spolu se stíhačkou, která udeřila na další buňku Hamasu v oblasti.

Jednotky pěší brigády Givati zabily řadu příslušníků Hamasu a našly četné tunelové šachty v jižní Gaze. Síly zničily infrastrukturu Hamasu a řídily nálety na úkryty používané operativci.

Izraelští vojáci počátkem tohoto týdne dobyli „Palestinské náměstí“ v pásmu Gazy, kde Hamas během příměří předváděl několik izraelských rukojmích. Armáda vzala v posledních dnech do oblasti několik médií, přičemž dnes večer vyšly nové záběry ukazující izraelskou vlajku vlající uprostřed náměstí.

Přehlídkové místo Hamasu v Pásmu Gazy. Prosinec 2023.
Přehlídkové místo Hamasu v Pásmu Gazy. Prosinec 2023.
Přehlídkové místo Hamasu v Pásmu Gazy. Prosinec 2023.
Přehlídkové místo Hamasu v Pásmu Gazy. Prosinec 2023.

Další klip zveřejněný včera online ukazuje, jak vojáci zapalují chanukové svíčky na náměstí s obří menorou.

Náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Herzi Halevi, dnes na základně Nachalu v jižním Izraeli zapálil třetí chanukovou svíčku a při té příležitosti uvedl: „Vidíme, jak se teroristé vzdávají, znamení rozpadu systému, znamení, že musíme silněji tlačit.“

Generálporučík Herzi Halevi s vojáky v jižním Izraeli. 9. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Generálporučík Herzi Halevi s vojáky v jižním Izraeli. 9. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Generálporučík Herzi Halevi s vojáky v jižním Izraeli. 9. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Generálporučík Herzi Halevi s vojáky v jižním Izraeli. 9. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

 

Padlí izraelští vojáci

vzpomínáme

Izraelská armáda oznamuje smrt pěti vojáků, z nichž jeden podlehl zraněním utrpěným 7. října a čtyři z nich byli o víkendu zabiti během bojů v jižním pásmu Gazy.

Mezi nové oběti patří synovec bývalého náčelníka armádního generálního štábu a současný ministr pozorovatele válečného kabinetu Gadi Eisenkot, který také před několika dny přišel o syna. Padli:
seržant (v záloze) Liav Atíja (Liav Atiya), 25 let, z 6623. praporu 55. brigády, původem z Beerševy,
seržant (v záloze) Omrti Ben Šachar (Omri Ben Shachar), 25 let, z 6623. praporu 55. brigády, z Givatajim,
štábní seržant Jonathan Dean Jr Haim, 25 let, z 603. praporu bojových ženistů, původem z Ramat Gan,
seržant Maor Cohen Eisenkot, 19 ůet, z 12. praporu brigády Golani, původem Eilatu,
štábní seržant Chajm Meir Edan (Haim Meir Edan), 20 let, z 12. praporu brigády Golani, původem z Rechovotu, který byl zraněn 7. října a dnes svému zranění podlehl.

Počet zabitých vojáků během pozemní ofenzivy proti Hamásu se zvýšil na 97.

Během své záložní služby v Izraelských obranných silách byl včera v severní Gaze vážně zraněn fotbalový rozhodčí nejvyšší izraelské ligy Niv Steif, který slouží v obrněných sborech. Byl převezen vrtulníkem do haifské nemocnice Rambam, podstoupil několik složitých a dlouhých operací a nyní je ve stabilizovaném stavu, uvádí prohlášení Asociace rozhodčích.

 

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Izraelské obranné síly zveřejnily, jak teroristé z Hamásu zjevně berou zásoby civilistům z Gazy. Armádní mluvčí v arabštině uvedl, že operativci Hamasu berou zásoby a nakládají je na své vozidlo, zbijí civilisty a poté odjéždějí na místo, o kterém je známo, že je napojeno na teroristickou skupinu. Snímky byly natočeny ve čtvrti Šudža’ija ve městě Gaza. Izrael dlouhodobě tvrdí, že Hamás zadržuje zásoby stále zoufalejšímu civilnímu obyvatelstvu uprostřed rostoucí humanitární krize v enklávě.

 

Bezpečnostní situace v Izraeli

Izraelská válečná letadla zasáhla přes noc řadu cílů Hizballáhu v Libanonu. Mezi zasaženými cíli bylo několik operačních středisek teroristické skupiny podporované Íránem. Armáda také přes noc identifikovala několik raket vypálených z Libanonu do Izraele a odpověděla ostřelováním zdroje.

I během dne se rozezněly sirény v izraelských obcích u hranic a následovaly izraelské protiúdery.

Protiraketové sirény se na jihu Izraele rozezněly v obcích u hranic s Gazou okolo 14. hodiny.

 

Cachi Hanegbi o válce v Gaze a s Libanonem

Izraelský poradce pro národní bezpečnost Cachi Hanegbi (Tzachi Hanegbi) v dlouhém televizním rozhovoru řekl, že není možné říci, jak dlouho bude trvat probíhající válka proti teroristické skupině Hamás v Gaze, a že to možná ani nebude možné změřit „v měsících“.

„Američané nestanovili žádný termín“ pro ukončení operace v Gaze, řekl Hanegbi pro Kanál 12 izraelské televize. „Včera popřeli stanovení termínu. Chápou, že nemohou IDF říci, jak dlouho potřebuje k dosažení cílů… Sdílejí cíle návratu rukojmích, což je kampaň, pro kterou nelze stanovit datum, a zničení Hamásu. Proto hodnocení [že dosažení cílů války v Gaze] nelze měřit v týdnech je správné a nejsem si jistý, zda lze měřit v měsících.“

Hanegbi řekl, že věří, že vůdce Hamasu Jahjá Sinvár bude chtít, aby Hamas bojoval až do konce, „ale pokud ho zabijeme, a to je plán, je možné, že vedení, které po něm nastoupí, pochopí, že aby se vyhnul jeho osudu, bude potřebovat opustit Gazu, poražen.“ Naznačil, že zabití Sinvára proto může být klíčovým krokem k oběma válečným cílům – zničení Hamasu v Gaze a navrácení rukojmích. „Nemyslím si, že [Sinwar] si uvědomil, že Izraelské obranné síly v Gaze dostanou všude, kam chtějí,“ varoval.

Dále řekl, že během války bylo zatím zlikvidováno nejméně 7000 teroristů. Není jasné, zda toto číslo zahrnuje nejméně 1000 eliminovaných v Izraeli bezprostředně po masové invazi a náporu 7. října 2023.

Vzdávající se příslušníci Hamasu v Pásmu Gazy. Publikováno 9. 12. 2023.
Vzdávající se příslušníci Hamasu v Pásmu Gazy. Publikováno 9. 12. 2023.

Hanegbi řekl, že izraelská armáda je nyní velmi blízko velitelským centrům Hamasu v Džabalíji a Šedžaiji, dvou klíčových centrech Hamasu v severní Gaze. Snahy vojáků zachránit rukojmí jsou neuvěřitelně vysoké riziko, „protože jejich věznitelé čekají s prsty na spoušti“ ze strachu z takového záchranného úsilí. Tak byla včera při operaci zraněna dvě komanda, dva teroristé byli zlikvidováni a ukázalo se, že tam nebyli žádní rukojmí.

„Vojenský tlak by mohl způsobit další zastavení bojů“ a propuštění dalších rukojmích, dodal Hanegbi s tím, že „přišli jsme k této operaci [k odstranění Hamásu] o 17 let pozdě“ . Dnes si Izrael uvědomuje, že to musí být provedeno, a to i za vysokou cenu, protože alternativa bude mnohem nákladnější, uvedl Hanegbi.

Poradce pro národní bezpečnost také naznačil, že zesílení vojenské akce na severní hranici je pravděpodobné, i když pokud možno ne souběžně s boji v pásmu Gazy.

„Obyvatelé se nevrátí [na sever], pokud neuděláme totéž“ na severu proti Hizballáhu, jako to děláme na jihu proti Hamásu, řekl Kanálu 12. „Už nemůžeme akceptovat [elitní síly Hizballáhu] Radwán na hranici. Už nemůžeme akceptovat, že rezoluce 1701 nebude implementována,“ dodal s odkazem na rezoluci Rady bezpečnosti OSN z roku 2006, která zakazovala jakoukoli přítomnost Hizballáhu v okruhu téměř 30 kilometrů od hranice s Izraelem.

Na přímý dotaz, zda bude na severu válka, odpověděl: „Situace na severu se musí změnit. A změní se to. Pokud Hizballáh souhlasí se změnou věcí prostřednictvím diplomacie, velmi dobře. Ale nevěřím, že bude.“ A proto říká, „až přijde den“, Izrael bude muset jednat, aby zajistil, že obyvatelé severu již nebudou „vysídleni ve své zemi, a zaručí jim, že se situace na severu změnila“.

Poznamenal, že mnoho zemí má rakety namířené na Izrael, včetně Íránu, Sýrie a Iráku, „a Izrael je nenapadne“. Strach ohledně radwanských sil Hizballáhu je, že „během několika minut“ by mohly překročit hranici a začít vražedné řádění v severních komunitách, jako to udělal Hamás na jihu 7. října. Izrael už tuto hrozbu nemůže dále tolerovat. Izrael nechce bojovat současně na dvou frontách. „Dáváme jasně najevo Američanům, že nás nezajímá válka [na severu], ale že nebudeme mít jinou možnost, než prosadit novou realitu na severu“, pokud Hizballáh zůstane nebezpečnou hrozbou na druhé straně okraj.

Pokud se mezinárodní společenství nevypořádá s hrozbou, kterou představují Húsíové v Jemenu, také bez upřesnění řekl: „Izrael bude jednat“.

 

USA schválily prodej nouzové tankové munice do Izraele

Vláda USA schválila nouzový prodej Izraeli téměř 14 000 kusů tankové munice v hodnotě více než 106 milionů dolarů, protože Izrael zintenzivňuje své vojenské operace v jižním pásmu Gazy, uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Jde o 13 981 kusů 120 mm vysoce výbušných protitankových víceúčelových protitankových náplní s kazetami Tracer a také americkou podporu a logistiku.

Nouzové rozhodnutí znamená, že nákup obejde požadavek Kongresu na přezkoumání zahraničního vojenského prodeje. Taková rozhodnutí jsou vzácná, ale ne bezprecedentní, když administrativy vidí naléhavou potřebu dodání zbraní bez čekání na souhlas Kongresu.

„Spojené státy se zavázaly k bezpečnosti Izraele a pro národní zájmy USA je životně důležité, aby pomohly Izraeli vyvinout a udržet silnou a připravenou schopnost sebeobrany. Izrael využije posílené schopnosti jako odstrašující prostředek proti regionálním hrozbám a k posílení obrany své vlasti,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

 

Kritika generálního tajemník OSN za stranění Hamásu, veto USA v Rade bezpečnosti

Izraelský ministr zahraničí Eli Cohen pokáral generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese a obvinil ho z toho, že stál na straně palestinské teroristické skupiny Hamas ve své výzvě před Radou bezpečnosti OSN o okamžitém příměří v Gaze.

Guterres počátkem tohoto týdne zcela výjimečně využil článek 99 Charty OSN, který mu umožňuje upozornit Radu bezpečnosti na hrozby pro mezinárodní mír a bezpečnost, když varoval před „humanitární katastrofou“ v Gaze a vyzval Radu, aby požadovala humanitární příměří.

Následné hlasování o rezoluci podporované arabskými státy, která požadovala příměří, a měla širokou podporu, byla vetována Spojenými státy.

Cohen ve svém příspěvku uvedl, že Guterresovo volání „hanobí jeho pozici a představuje Kainovo znamení pro OSN. Dovolání se článku 99 poté, co nebyl použit pro válku na Ukrajině nebo pro občanskou válku v Sýrii, je dalším příkladem Guterresova zaujatého a jednostranného postoje,“ napsal Cohen. Dále konstatoval, že „příměří v této době by zabránilo kolapsu teroristické organizace Hamás, která páchá válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, a umožnilo by jí nadále vládnout v pásmu Gazy“.

„Jsme vděčni našemu spojenci, USA, za jejich podporu pokračování v boji za přivedení rukojmích domů a likvidaci teroristické organizace Hamás, což přinese regionu lepší budoucnost,“ dodal.

Začátkem tohoto týdne, po Guterresově odvolání se na článek 99, Cohen řekl, že funkční období šéfa OSN je „nebezpečí pro světový mír“ a „představuje podporu teroristické organizaci Hamas a podporu vraždění starých lidí, únosů dětí a znásilňování žen.“

 

Mahmúd Abbás obviňuje USA

Předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás prohlásil, že Spojené státy jsou „odpovědné za krveprolití“ dětí v pásmu Gazy poté, co včera vetovaly rezoluci požadující okamžité příměří na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN. „Prezident popsal americký postoj jako agresivní a nemorální, zjevné porušení všech humanitárních zásad a hodnot, a činí Spojené státy odpovědnými za krveprolití palestinských dětí, žen a starých lidí v pásmu Gazy,“ stojí v prohlášení Abbásovy kanceláře.