Izrael ve válce: První den Chanuky ve stínu bojů s teroristy v Gaze

Boje s Hamastánem v Gaze

Izraelská armáda ráno oznámila za poslední den provedla údery na více než 450 cílů v Pásmu Gazy, zatímco pozemní operace pokračují. Místa zahrnují vojenské areály, pozorovací stanoviště a sklady zbraní.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 8. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 8. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 8. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 8. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Jednotky 7. obrněné brigády navedly několik bezpilotních letounů izraelského letectva na údery proti operativcům Hamásu v oblasti Chán Júnis. Série útoků trvala asi dvě hodiny a bylo zabito „mnoho“ hamasniků.

Při jiném incidentu byli tři operativci Hamasu, identifikování jednotkami, cílem jiného dronu Izraelského letectva. Dva byli eliminováni, zatímco třetí odhalil úkryt dalších operativců, z nějž plánovali odpalovat rakety na Izrael.

Izraelské námořnictvo také v uplynulém dni útočilo v Gaze za použití naváděné munice a granátů. Zasáhlo místa patřící námořním silám Hamásu ve střední a jižní Gaze.

Po poledni armáda oznámila, že jednotky 749. záložního praporu bojových ženistů zničily budovy obsahující infrastrukturu Hamasu na univerzitě Al-Azhar ve městě Gaza. Vojáci našli v univerzitním kampusu vchod do tunelu, který vede do školy vzdálené asi kilometr. Síly v oblasti našly výbušná zařízení, části raket, odpalovací zařízení a další vybavení. „Zjištění ukazují, že teroristická organizace Hamás použila budovu univerzity k boji proti našim silám,“ uvedly Izraelské obranné síly.

Zbraně nalezené v komplexu Univerzity al-Azhar ve městě Gaza. 8. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Zbraně nalezené v komplexu Univerzity al-Azhar ve městě Gaza. 8. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Samostatně záložníci 14. obrněné brigády udeřili na pozorovací stanoviště Hamasu v oblasti Šati. Vojáci našli 200 ručních vysílaček, desítky kamer a také tunel a zbraně.

Armáda odpoledne oznámila, že 98. divize pokračuje v postupu v jižní Gaze v Chán Júnis, který je podle nich „hlavní baštou Hamásu“, přičemž zabíjí desítky operativců a ničí tunely.

7. obrněná brigáda zahájila útok s cílem prolomit obranné linie Hamasu v jižní Gaze a zasáhla desítky odpalovacích stanovišť protitankových střel a pozorovacích stanovišť. Síly zaútočily na hlavní základnu, která patřila praporu Deir al-Balah Hamásu, a zabavily zbraně a zpravodajské materiály.

Jednotky pěchotní brigády Givati, 55. záložní výsadkové brigády a záložní obrněné brigády Kirjati obklopují Chán Júnis a provádějí „cílené nájezdy“ na místa Hamasu. Při jednom z nich vojáci našli ve škole zbraně Hamasu, včetně raketometů, minometů, výbušnin a dalšího vybavení. Jednotky brigády Kirjati také dobyly velitelské centrum Hamásu uvnitř mešity, kde se skrývalo několik operativců, kteří byli zlikvidováni, stejně jako další skupina ozbrojenců Hamasu, kteří se pokusili uprchnout do tunelu v oblasti.

Brigáda Komando provedla nájezdy proti „těžišti“ Hamasu v Chán Júnis, včetně domovů operativců Hamasu. Uvnitř domů vojáci našli zbraně a zpravodajské materiály. Během bojů se někteří bojovníci Hamasu vojákům vzdali.

Izraelská armáda večer zveřejnila dramatické záběry jednotek elitní jednotky LOTAR bojující s operativci Hamasu ve škole ve čtvrti Šedžáija ve městě Gaza. Jednotky 74. praporu 188. obrněné brigády spolu s vojáky LOTARu narazili na buňku Hamasu, když prohledávali budovu školy.

„Teroristé se pokusili síly zasáhnout střelbou ze zálohy a výbušnin a byli zlikvidováni jednotkami jednotky LOTAR a tankovou palbou 74. praporu,“ uvedla armáda. Vojáci později prohledali školu a našli tunelovou šachtu uvnitř jedné ze tříd. Tunel používaný operativci Hamasu vedl do nedaleké mešity.

Armádní mluvčí, kontraadmirál Daniel Hagari, večer informova, že dva vojáci byli v noci na dnešek vážně zraněni během operace na záchranu rukojmích v Pásmu Gazy. „Vojáci provedli razii na místě Hamásu, zabili teroristy, kteří se podíleli na únosech a zadržování rukojmích,“ sdělil s tím, že operace se nezdařila a žádná rukojmí nebyla zachráněna. „Budeme nadále jednat v mnoha ohledech, operativně a zpravodajsky, s šin Bet, abychom vrátili všechny rukojmí domů a získali o nich informace,“ dodal.

Hagari také uvedl, že armádě se během bojů v Pásmu Gazy vzdává stále více operativců Hamásu. „Naše jednotky operují v srdci ‚těžiště‘ Hamasu na jihu a severu Gazy současně, v Džabalíji, Šedžáiji a v oblasti Chán Júnis. Svádíme nelítostné bitvy s teroristy z Hamasu, kteří se skrývají pod zemí. Zabíjíme mnoho teroristů a vidíme, jak se stále více teroristů vzdává v bitvě,“ uvedl mluvčí s tím, že za posledních 48 hodin armáda zatkla v pásmu Gazy více než 200 podezřelých. „Desítky z nich byly předány k výslechu jednotkou 504 ředitelství vojenské rozvědky a Šin Bet v Izraeli, včetně velitelů Hamasu a operativců Nuchby,“ dodal.

Ministr obrany Joav Galant dnes večer na hranici Pásma Gazy zapaloval chanukové svíčky s jednotkami praporu Karacal Pohraničního obranného sboru – smíšené jednotky lehké pěchoty – a Obrněného sboru. „Je nemožné ignorovat silnou, výraznou a úspěšnou ženskou přítomnost [ve válce]. Ženy ve skutečnosti nebojovaly v Izraelských obranných silách od roku 1948. Je to poprvé, co se to stalo po 75 letech v masivních bojích. Výsledky jsou velmi působivé,“ řekl ministr přítomným vojákům a vojačkám. „Vidím známky, které naznačují, že se [Hamas] v Gaze začíná lámat. Vy všichni hrajete v této věci klíčovou roli,“ dodal.

Ministr obrany Joav Galant zapaluje chanukové svíčky na hranici Pásma Gazy. 8. 12. 2023. Foto: Ariel Hermoni / Ministerstvo obrany
Ministr obrany Joav Galant zapaluje chanukové svíčky na hranici Pásma Gazy. 8. 12. 2023. Foto: Ariel Hermoni / Ministerstvo obrany

 

Padlí izraelští vojáci

vzpomínáme

Izraelská armáda dnes ráno oznámila smrt dvou vojáků při včerejších bojích v Gaze. Padli:
seržant (v záloze) Kobi Dvaš (Kobi Dvash), 41 let, z 271. praporu bojových ženistů, původem z Tiberias, který padl na jihu Pásma Gazy,
seržant (v záloze) Ejal Mejr Berkovic (Eyal Meir Berkowitz), 28 let, z 699. praporu 551. brigády, původem z Jeruzaléma, který zemřel v severní části Pásma Gazy.

Odpoledne bylo oznámeno, že padli další dva vojáci, a to:
seržant (v záloze) Naftali Jona Gordon (Naftali Yonah Gordon), 32 let, z 53. praporu 188. obrněné brigády, původem z Jeruzaléma,
seržant (v záloze) Omri Rot, 25 let, velitel tanku 53. praporu 188. obrněné brigády, původem z Katzrinu.

Tím se počet vojenských obětí pozemní ofenzivy proti Hamásu od konce října zvýšil na 93.

 

Humanitární situace v Pásmu Gazy

Palestinský básník Refát Alarír (Refaat Alareer), jeden z vůdců mladé generace autorů v Gaze, kteří se rozhodli psát své příběhy anglicky, byl zabit při izraelském útoku. Oznámili to na Faceboou jeho přátelé. Alareer, vyučoval anglickou literaturu na Islámské univerzitě v Gaze. 7. října 2023 v rozhovoru pro BBC chválil útok Hamasu na jižní Izrael, masakr izraelských civilistů označil za „legitimní a morální“ a přirovnal vraždění k povstání ve varšavském ghettu. Několik dní po zahájení izraelské pozemní ofenzivy v severní části Pásma Gazy řekl, že odmítá opustit epicentrum tehdejších bojů.

Do Gazy včera vjelo 69 kamionů s humanitární pomocí, oznámil Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí. Je to výrazně méně, než žádají USA, které chtějí, aby množství pomoci, které vstoupilo do Gazy během příměří z minulého týdne, bylo zachováno a postaveno na postupu vpřed. V době klidu zbraní do Gazy jezdilo okolo dvě stě kamionů pomoci, ale od jeho vypršení minulý pátek nebyl denní počet kamionů nikdy ani poloviční a včera ještě klesl. Izrael uvádí, že je schopen odbavovat kaminonů – které musejí projít izraelskou kontrolou – mnohem více, ale že OSN není schopna jich více přistavit.

Po středečním rozhodnutí izraelského kabinetu povolit více paliva do Gazy se ve čtvrtek do pásma dostalo 61 000 litrů paliva, uvedla OCHA, což je asi třetina objemu požadovaného USA. Izrael ale oznámil, že pracuje na navýšení možného množství, které by mohlo dosáhnout až trojnásobku současného objemu.

Jak už se stalo pravidlem, i dnes OSN varuje, že Pásmo Gazy se co nevidět zhroutí. „V Gaze se hroutí občanský pořádek – ulice působí divoce, zvláště po setmění – některé konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je na pokraji úplného kolapsu,“ tweetoval ředitel UNRWA Thomas White s tím, že navzdory hrozným podmínkám UNRWA „pokračuje ve službě obyvatelstvu s tak omezenou pomocí, kterou máme“.

Izraelské úřady dnes označily zhruba 150 úkrytů v Gaze, které nebudou cílem armády během jejích probíhajících operací v Gaze, řekl The Times of Israel plukovník Elad Goren z izraelské vojenské styčné jednotky COGAT (Koordinátor vládních aktivit na Územích). Tyto úkryty jsou navíc k oblasti al-Mawasi, která nebyla cílem armády, a to i poté, co teroristické skupiny vypálily rakety z 20 kilometrů čtverečních pobřežní bezpečné zóny. Úkryty jsou školy a další veřejná infrastruktura, jejichž souřadnice předala OSN Izraeli prostřednictvím nedávno posíleného dekonfliktního mechanismu.

 

Bezpečnostní situace v Izraeli

Izraelské obranné síly přes noc provedly útok bezpilotním letounem na skupinu ozbrojenců ve sporné Har Dov na hranici s Libanonem. K incidentu došlo v době opakovaných útoků teroristické skupiny Hizballáh a přidružených palestinských frakcí na severní Izrael.

Armáda také dnes brzy ráno zasáhla cíle v Sýrii v reakci na raketovou palbu na Golany minulou noc. Dvě rakety dopadly do otevřených oblastí poblíž Buq’ata a nezpůsobily žádné škody.

Ve městě Sderot na jihu Izraele byl přibližně den trvající klid narušen protiraketových poplachem po 10. hodině. Na město byly vystřeleny 4 rakety, které ale nezpůsobily žádnou škodu. Útoky z Pásma Gazy na jihoizraelská města v důsledku izraelské pozemní ofenzivy v Pásmu postupně slábnou. Okolo 16:30 zněly poplachové sirény ve městě Aškelon a obcích okolo Pásma Gazy. Znovu pak okolo 18. hodiny.

Před 13. hodinou teroristé Hamasu oznámili vystřelení raket z Pásma Gazy na město Tel Aviv. Ve městě nezněly sirény, nicméně byly slyšet rány, když rakety dopadly zřejmě do moře. Sirény v Tel Avivu a okolí se opět rozezněly okolo 14:30, trosky zneškodněné rakety dopadly na jeden ze zaparkovaných automobilů ve městě.

Automobil v Tel Avivu poškozený dopadem úlomku rakety. 8. 12. 2023.
Automobil v Tel Avivu poškozený dopadem úlomku rakety. 8. 12. 2023.

 

Izraelci se cítí zdravotně hůře

Průzkum společnosti Maccabi Healthcare Services, provedený koncem listopadu, ukázal, že fyzické a emocionální zdraví Izraelců se během dvou měsíců od začátku války mezi Izraelem a Hamásem výrazně zhoršilo.

Jedna třetina Izraelců má pocit, že se jejich zdraví od 7. října zhoršilo. Ze čtvrtiny Izraelců s chronickými nemocemi 30 procent uvedlo, že mají pocit, že se jejich stav zhoršil. Více než třetina respondentů uvedla, že odložili nebo zrušili lékařské schůzky, včetně důležitých screeningů rakoviny, jako jsou mamografie a kolonoskopie. 63 % Izraelců trpí poruchami spánku. Polovina dotázaných uvedla, že jejich emoční zdraví se zhoršilo. Tento pokles se odráží v nárůstu o nejméně 30 % diagnóz úzkosti a deprese, které v posledních týdnech stanovili odborníci na duševní zdraví.

Válka měla také dopad na návykové chování. Mezi kuřáky 56 % přiznalo, že kouří více od začátku války, a pravidelní pijáci alkoholu uvedli, že jejich spotřeba od 7. října vzrostla.

Průzkum byl proveden na reprezentativním vzorku 500 Izraelců ve věku 20 až 75 let z celé země, kteří patří ke všem čtyřem izraelským poskytovatelům zdravotní péče. Výsledky průzkumu odrážejí informace, které respondenti sami uvedli.

 

Prohřeb Gala Eizenkota

Za účasti tisíců lidí, včetně nejvyšších státních a vojenských představitelů, dnes od 11 hodin proběhl v Hercliji pohřeb Gala Eizenkota, syna člena izraelského válečného kabinetu a bývalého náčelníka generálního štábu izraelské armády generálporučíka Gadiho Eizenkota.

Pohřbu se zúčastnil vedle jiných prezident Izraele Jicchak Herzog, předseda vlády Benjamin Netanjahu a členové válečného kabinetu.

Premiér Benjamin Netanjahu objímá bývalého náčelníka štábu Gadiho Eizenkota na pohřbu jeho syna Gala. 8. 12. 2023. Foto: Úřad předsedy vlády
Premiér Benjamin Netanjahu objímá bývalého náčelníka štábu Gadiho Eizenkota na pohřbu jeho syna Gala. 8. 12. 2023. Foto: Úřad předsedy vlády

Vrchní rotmistr (rav samal rišon) Gal Meir Eizenkot padl při operaci proti teroristickému hnutí Hamas v Gaze. Jeho smrt se stala symbolem služby vlasti, kdy i syn vysoce postaveného státního představitele slouží v bojové jednotce a riskuje – a nakonec i položí – svůj život, jako kterýkoliv jiný voják Izraelských obranných sil.

 

Nejistá situace palestinských arabských pracovníků z Judeje a Samaří

Palestinští Arabové z Judeje a Samaří (tzv. Západního břehu Jordánu) a Pásma Gazy, kteří do teroristického přepadu 7. října pracovali v Izraeli, zůstávají 2 měsíce bez práce.

List The Times of Israel dnes informoval, že do začátku války v Izraeli legálně pracovalo asi 150 000 palestinských Arabů z Judeje a Samaří a dalších 20 000 až 40 000 pracovalo načerno. Povolení k legální práci v Izraeli mělo také více než 17 000 Arabů z Pásma Gazy. Po začátku válkyIzrael uzavřel hranici s Pásmem Gazy a vyhostil do Gazy i ty Gazany, kteří v tu dobu v Izraeli pobývali legálně. Stejně tak byla uvalena značná omezení na pohyb do Izraele z arabských území v Judeji a Samaří.

V posledních týdnech Izrael začal povolovat návrat do zaměstnání asi 8 000 palestinským Arabům z Judeje a Samaří, kteří pracují v oblasti základních služeb, jako je kanalizační služby, zdravotní služby a pohostinství. Naprostá většina z nich pracuje v izraelských obcí v Judeji a Samaří. Ti, kteří mají práci v Zelenou linií se většinou nemohli vrátit.

Premiér Benjamin Netanjahu tento týden na tiskové konferenci naznačil, že bezpečnostní establishment tlačí na postupný návrat pracovníků, protože masová nezaměstnanost v Judeji a Samaří může vést k další destabilizaci území. Věc byl měl projednat bezpečnostní kabinet, ale k tomu zatím nedošlo.

Pro ekonomiku arabské autonomní Palestinské správy to každý měsíc znamená více než 350 milionů dolarů (tj. více než 7 miliard českých korun) ušlých příjmů. Palestinská správa navíc od začátky války neobdržela od Izraele měsíční výnosy z daně z přidané hodnoty, které za ni Izrael vybírá. Izrael se rozhodl odečíst asi 275 milionů dolarů z prostředků, které by jinak patřili samosprávě s tím, že takovou částku Palestinská správa převádí do teroristického Pásma Gazy. Autonomie na to odmítla přijmout jakoukoliv část z příjmů, které tvoří více než 60 % jeho rozpočtu, takže tisíce jejich zaměstnanců nedostaly platy. Nikdo nedokáže potrestat palestinské Araby tak, jak se dokáží potrestat oni sami.

 

Vstřícnost USA vůči „umírněným“ palestinským Arabům

O postoji současné vlády USA k palestinským Arabům se v rámci svého projevu na Aspen Security Forum rozhovořil náměstek poradce pro národní bezpečnost Jon Finer. Konstatoval, že americký prezident Joe Biden vyvinul větší tlak na Izrael ohledně „násilí osadníků“ než kterýkoli z jeho předchůdců.

Bidenova vláda nedávno uvedla, že arabská automní Palestinská správa bude muset být po válce „revitalizována“, aby se mohla vrátit k vládě Gazy. To podle Finera nutně neznamená, že by musel odstoupit současný předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás, kterému je 88 let a své čtyřleté funkčního období přesluhuje o dalších 15 let. Nutné jsou ale nové volby, z nichž by měla vzejít právě ona „revitalizovaná“ Palestinská správa, která bude po Judeji a Samaří „nakonec“ vládnout i v Pásmu Gazy.

Obdobnou zprávu dnes přinesla agentura Bloomberg. Ta uvedla, že vláda Palestinská správy v Ramalláhu spolupracuje s vládou USA na plánu řízení Gazy po tamní válce, i když premiér Palestinské samosprávy vyjadřuje naději, že partnerem v procesu bude i teroristická skupina Hamas.

Američtí představitelé nedávno jednali o plánu na poválečnou obnovu s premiérem Palestinské správy Mohamedem Štajem (Mohammedem Shtayyeh), který odmítl výslovně odsoudit útok Hamasu ze 7. října 2023 a prohlásil, že Izrael „nemůže zlikvidovat Hamás“ a těší se na spolupráci s ním, navzdory nedávnému povraždění přibližně 1200 izraelských civilistů Hamasem.

„Hamas před 7. říjnem je jedna věc a po něm druhá věc,“ řekl Štaje. „Pokud budou připraveni se dohodnout a přijmout politickou platformu OOP (Organizace pro osvobození Palestiny), pak bude prostor pro rozhovory. Palestinci by neměli být rozděleni.“ Dodal, že Hamas nelze odstranit. „Hamas je v Libanonu, každý ví, že vedení Hamasu je v Kataru a oni jsou tady na Západním břehu,“ dodal.

Portál Bloomberg uvádí, že Štaje se chystá odletět do Kataru ve snaze přimět tamního vládce, aby začal posílat peníze Palestinské správě místo Hamasu, který proislamistická vláda emirátu dlouhodobě podporuje, stejně jako jiné radikální sunitské skupiny na Blízkém východe a v severní Africe.

 

Doba trvání intenzivní bojů a budoucnost Pásma Gazy po válce

Proti možnosti předání vlády nad Pásmem do rukou Palestinské správy se opakovaně vyjádřil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Dnes navíc upozornil na aktuální vyjádření Palestinské správy, že chce v budoucnu „začlenit“ Hamas.

„Nebude Hamas, my ho zlikvidujeme. Skutečnost, že jde o návrh Palestinské správy, jen posiluje moji politiku: Palestinská správa není řešením,“ uvedl Netanjahu.

Je otázkou, zda Izrael bude mít na likvidaci Hamasu – za situace, kdy musí dodržovat přísné standardy boje v civilisty obydlených oblastech – dostatek času.

Web Politico dnes s odvoláním na tři nejmenované izraelské zdroje uvedl, že vláda USA dala Izraeli čas na dokončení války v Gaze jen do konce roku 2023. Současně ale je citován vysoký izraelský úředník, který americký termín bagatelizoval.

„Doporučili nám, abychom do Gazy nešli, ale my jsme to udělali. Šli jsme do Gazy, protože to byl jediný způsob, jak zničit Hamás a osvobodit naše rukojmí. Řekli nám, nechoďte do teroristických tunelů. Ale pokud nepůjdeme do teroristických tunelů, neexistuje způsob, jak zničit Hamás. Řekli nám, abychom nechodili do nemocnic, přestože je Hamás používá jako velitelská a řídicí centra, ale šli jsme do těchto nemocnic a udělali jsme, co jsme potřebovali udělat. A uděláme, co musíme udělat, abychom dosáhli rozhodujícího vítězství,“ uvedl představitel.

Izraelský zpravodajský web Walla dnes večer informoval, že armáda potřebuje další 3-4 týdny na dokončení vojenské ofenzívy v Chán Younis a podobnou dobu poté, aby ukončila první fázi války v Gaze proti Hamasu. S odvoláním na vysokého izraelského představitele zpráva uvedl, že USA nedaly Izraeli pevný termín, ale sdělily, že „čas se krátí“. Představitel bez dalších podrobností dodal, že strany se o měsíc neshodnou na tom, jak dlouho má válka pokračovat – USA by rády dokončení intenzivní operace do konce tohoto měsíce, ale Izrael věří, že potřebuje čas do konce ledna.

„Americké poselství je, že by rádi viděli, abychom dokončili boje dříve, s menším poškozením palestinských civilistů a větší humanitární pomocí pro Gazu. Také bychom si přáli, aby se to stalo, ale nepřítel ne vždy souhlasí,“ uvedl nejmenovaný zdroj. „Američané to chápou a pracujeme společně. My potřebujeme je a oni potřebují nás,“ dodal.

 

Perla dne

„Brutalita páchaná Hamasem nemůže nikdy ospravedlnit kolektivní trestání palestinského lidu.“
generální tajemní Antonio Guterres na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN,
předstírá, že nechápe, že válka Izraele v Pásmu Gazy není trestem tamním Arabům, ale snahou porazit a vyhladit tamní nelidský režim Islámského hnutí odporu (Hamas) – který se opakovaně snaží před tímto osudem ochránit