Izrael ve válce: Intenzivní boje, dosaženo centra Chán Júnis

Boje s Hamastánem v Gaze

Izrael během noci podnikl intenzivní údery na teroristickou infrastrukturu ve městě Chán Júnis na jihu Gazy.

Izraelské letectvo. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelské letectvo. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelské letectvo. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelské letectvo. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelské letectvo. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelské letectvo. Foto: Izraelské obranné síly

Ráno bylo oznámeno, že izraelští vojáci postoupili v oblasti Džabalíje na severu Gazy, přičemž 551. brigáda a komando Šajetet 13 námořnictva zaútočily na hlavní bezpečnostní velitelství Hamasu v této oblasti. 162. divize začala působit hlouběji v Džabalíji poté, co v minulých dnech dokončila obklíčení. Během posledního dne jednotky operovaly v Džabalíji, aby zničily majetek Hamásu. Vojáci lokalizovali rakety a další zbraně a řídili nálety na agenty Hamasu.

Izraelští vojáci v oblasti Džabalíje. 5. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v oblasti Džabalíje. 5. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Při společných operacích prováděných s Šin Bet rezervisté z 551. brigády a komanda Šajetet 13 vpadli na hlavní bezpečnostní velitelství Hamasu v Džabalíji a našli zbraně, různé vybavení a zpravodajské informace.

Rakety zajištěné včera na dvorku domu v Pásmu Gazy. 5. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Rakety zajištěné včera na dvorku domu v Pásmu Gazy. 5. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Letectvo pokračovalo v útocích v Gaze, přičemž včera ve spolupráci s výsadkáři zasáhlo skupinu elitních příslušníků hamasnické brigády Nuchba.

Také námořnictvo provedlo desítky úderů podél pobřeží Gazy.

Okolo 16. hodiny armáda oznámila, že vojáci dosáhli centra města Chán Júnis, největšího města v jižní Gaze. Izraelští představitelé se domnívají, že se tam může skrývat významná část vedení Hamasu.

Generálmajor Jaron Finkelman, velitel Jižního velitelství, informoval, že vojáci jsou zapojeni do nejtěžších bojů od začátku pozemní invaze před více než měsícem. „Jsme v srdci Džabalíja, v srdci Šedžaja a od dnešního večera také v srdci Chán Júnis,“ uvedl v prohlášení distribuovaném Izraelskými obrannými silami s odkazem na pevnosti Hamasu poblíž města Gaza na severu Pásma.

Pásmo Gazy podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA), stav září 2023 (kliknutím se obrázek otevře v plné velikosti)
Pásmo Gazy podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA), stav září 2023 (kliknutím se obrázek otevře v plné velikosti)

„Toto je nejintenzivnější den [bojů] od začátku [pozemního] manévru, pokud jde o zabité teroristy, počet střetnutí a použití střelby ze země i ze vzduchu. Máme v plánu pokračovat v útocích, abychom prohloubili úspěchy,“ dodal.

„V uplynulém dni pěchota, obrněné jednotky, ženijní jednotky a letectvo spolupracovaly v boji proti teroristům tváří v tvář a mnoho teroristů bylo zlikvidováno,“ uvedla se v prohlášení armáda.

Izraelská armáda a Všeobecná bezpečnostní služba (Šin Bet) zveřejnily úryvky ze speciální dokumentace Hamásu – představitelů severního Pásma Gazy a městské divize teroristické organizace Hamás, kterou se podařilo zajistit při operacích v Pásmu. Na snímcích, které dosud nebyly spatřeny, jsou fotografie z tunelů Hamásu, pořízené před několika měsíci a na nich při jídle představitelé Hamasu – ty na snímku označené už armáda zlikvidovala.

Teroristé Hamasu v tunelu. Zvěřejněno 5. 12. 2023 Izraelskými obrannými silami.
Teroristé Hamasu v tunelu. Zvěřejněno 5. 12. 2023 Izraelskými obrannými silami.

Izrael připravil plány na zaplavení systému tunelů Hamasu pod Pásmem Gazy vodou čerpanou ze Středozemního moře, uvádí Wall Street Journal. Izraelské obranné síly prý minulý měsíc poblíž čtvrti al-Šati ve městě Gaza zřídily pět velkých vodních čerpadel, která jsou schopna zaplavit podzemní síť tunelů během týdnů pumpováním tisíců krychlových metrů vody za hodinu. Názory vlády USA, která byla Izraelem s plánem seznámena, jsou rozporné – část úředníků má obavy z poškození vodonosné vrstvy a půdy v Gaze, jiní považují zaplavení tunelů za efektivní nástroj likvidace teroristické infrastruktury, kterou je Pásmo protkáno.

 

Náčelník štábu Herzi Halevi o současných bojích

Náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Herzi Halevi na večerní tiskové konferenci řekl, že armáda zahajuje třetí fázi své pozemní ofenzívy proti Hamasu v Pásmu Gazy.

Generálporučík Herzi Halevi na tiskové konferenci. 28. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Generálporučík Herzi Halevi na tiskové konferenci. 28. 11. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

„Po 60 dnech od začátku války naše síly obklopují oblast Chán Júnis v jižní Gaze. Zároveň pracujeme na prohloubení úspěchu v severní části Pásma. Kdo si myslel, že Izraelské obranné síly nebudou vědět, jak obnovit boje po příměří, byl na omylu. Hamas to silně cítí. V posledních dnech bylo zlikvidováno mnoho agentů, včetně vyšších velitelů,“ řekl.

Halevi dále uvedl, že armáda přešla do „třetí fáze“ pozemní operace. „Dobyli jsme mnoho bašt Hamasu na severu Gazy a nyní operujeme proti jeho těžišti na jihu. Pracujeme s profesionalitou a vyklízíme [palestinské] obyvatelstvo v předstihu z bojových oblastí. Útočíme na Hamás nad zemí i pod zemí, ze vzduchu, země i moře,“ řekl velitel Jižního velení.

„Hodně se nás ptají na zničení Gazy. Hamas je adresa, Sinwar je adresa. Naše síly nacházejí téměř v každé domácnosti zbraně, teroristy. Chápeme, že součástí jejich způsobu operace je nechávat zbraně v domovech, teroristé přicházejí do domu v civilním oblečení a odtud bojují,“ řekl Halevi.

„To vyžaduje velkou palebnou sílu, abychom zasáhli nepřítele a chránili naše síly. Proto operují s velkou silou, ale zároveň pracujeme na tom, aby se co nejvíce vyhnuli újmě těm, kteří se toho nezúčastní,“ dodal.

Řekl, že vojenský tlak Izraelských obranných sil na Hamás posunul cíle války, včetně návratu rukojmích. „Děláme všechno pro to, abychom rukojmí vrátili,“ dodal.

Přestože se armáda soustředí na Pásmo Gazy, operace podle něj pokračují na severu, kde se také obnovily nepřátelské akce od pátku, kdy skončilo týdenní příměří. „Připravili jsme se na to a pracujeme s odhodláním proti každému, kdo připravuje nebo provádí útoky na civilisty nebo vojáky. Vymáháme od Hizballáhu vysokou cenu, kterou se skupina snaží skrýt, ví proč,“ řekl.

V Judeji a Samaří (tzv. Západním břehu) armáda podle Haleviho zaznamenala velký úspěch v boji proti terorismu. Více než 1200 členů Hamasu bylo zatčeno a mnoho dalších, kteří plánovali útoky nebo je provedli, bylo zlikvidováno..

Náčelník štábu Izraelských obranných sil dále řekl, že armáda pracuje na tom, aby se civilisté mohli co nejdříve vrátit do svých domovů v pohraničních komunitách na severu a jihu.

„Víme, že budeme potřebovat více sil na hranici, lepší schopnosti… To je to, co uděláme. Uděláme vše, abychom napravili, co bylo poškozeno. Pro zavražděné je příliš pozdě. Ale pro živé, pro pokračující život v Izraeli jsou tyto úpravy nezbytné,“ řekl.

V odpovědi na otázku týkající se zdraví rukojmích Halevi říká, že armáda neustále pracuje na zjišťování informací o rukojmích. „Samozřejmě nemáme úplné informace. Pracujeme na tom, abychom je propustili, a ne abychom jim ublížili. Pokud jde o rukojmí, máme velký zájem o každého, kdo je zadržen Hamásem. A víme, proč máme obavy,“ dodal ve zjevné narážce na tvrzení o sexuálním násilí vůči osobám zadržovaným v Gaze.

Náčelník štábu okomentoval také zprávy, že Izrael chce zaplavit síť tunelů Hamasu v Pásmu Gazy.

„V Gaze vidíme spoustu podzemní infrastruktury, věděli jsme, že toho bude hodně. Součástí cíle je zničit tuto infrastrukturu,“ řekl. „Máme různé způsoby [jak se vypořádat s tunely], nebudu mluvit o konkrétních okolnostech, ale zahrnují výbušniny ke zničení a další prostředky, jak zabránit operativcům Hamásu v použití tunelů k poškození našich vojáků. Proto každý prostředek, který nám dává výhodu nad nepřítelem, který [používá tunely] a zbavuje ho tohoto majetku, je prostředkem, který vyhodnocujeme. To je dobrý nápad, ale jeho specifika nebudu komentovat,“ dodal Halevi.

V reakci na další otázku týkající se vstupu pomoci do Pásma Gazy během pozemní ofenzivy Halevi řekl, že armáda vynakládá „velké úsilí“, aby zajistila, že bude bojovat pouze s Hamasem a nepoškodí palestinské civilní obyvatelstvo. „Naším nepřítelem je Hamas, nikoli obyvatelstvo v pásmu Gazy, a proto existuje humanitární pomoc včetně paliva, která umožňuje nemocnicím, vodním čerpadlům a čističkám předcházet nemocem, které se mohou šířit,“ řekl.

„Je důležité poznamenat, že Stát Izrael a IDF operují v oprávněné válce a žijeme ve světě, který nám to umožňuje a rozumíme naší oprávněné válce. Dokud budeme rozlišovat mezi nepřítelem a obyvatelstvem, budeme schopni prohloubit naše úspěchy, více bojovat, najít více velitelů [Hamasu], zničit více infrastruktury,“ dodal generálporučík Herzi Halevi.

 

Speciální tiskový briefing o operační situaci

Mezinárodní mluvčí Izraelských obranných sil, podplukovník Richard Hecht, dnes uskutečnil v angličtině speciální tiskovou konferenci o operačních aktualizacích a zvláštních, vylepšených opatřeních, která armáda přijímají ke zmírnění škod na nezúčastněných civilistech.

Představil také prezentaci z místa bojů od velitele praporu, který odhalil infrastrukturu Hamasu v al-Šátí (začíná v čase 9:20).

 

Padlí izraelští vojáci

vzpomínáme

Izraelská armáda ráno oznámila smrt dalších tří vojáků zabitých v boji s teroristy Hamasu v pásmu Gazy. Padli:

seržant Jakir Jedidja Šenkolevski (Sgt. Yakir Yedidya Schenkolewski), 21 let, původem z Migdal Oz, voják 53. praporu 188. obrněné brigády,

kapitán Eitan Fisch, 23 let, původem z Peduel, důstojník 53. praporu 188. obrněné brigády,

štábní seržant Tuval Jákov Canani (Tuval Yaakov Tsanani), 20 let, původem z Kirjat Gat, voják 53. praporu 188. obrněné brigády.

V poledne bylo oznámeno, že padli další 2 vojáci:

kapitán Jachel Gazit (Yahel Gazit), 24 let, zástupce velitele roty 53. praporu 188. obrněné brigády, původem z Rakefet,
seržant (v záloze) Gil Daniels, 34 let, z praporu 6261 261. brigády, původem z Ašdodu.

Večer bylo oznámeno, že padli další 2 vojáci. Jsou jimi:

seržant (v záloze) Matan Damari, 31 let, velitel čety v průzkumné rotě 215. dělostřeleckého pluku, původem z Dimony,

seržant (v záloze) Ilaj Elijahu Kohen (Ilay Eliyahu Cohen), 23 let, ze 7008. praporu 551. brigády, původem z Bejt Nehemja.

Počet vojenských obětí od začátku izraelské pozemní ofenzívy koncem října se tím zvýšil na 82.

 

Humanitární situace a situace rukojmích v Pásmu Gazy

Organizace spojených národů tvrdí, že je nemožné vytvořit bezpečné zóny pro civilisty, do kterých by mohli během izraelské války proti teroristům Hamasu uprchnout uvnitř Pásma Gazy.

„Takzvané bezpečné zóny… nejsou vědecké, nejsou racionální, nejsou možné a myslím, že úřady si toho jsou vědomy,“ prohlásil dnes James Elder, mluvčí UNICEF. Stejně jako jiní kritice však nenavrhl žádný alternativné způsob, jak by mohl Izrael zlikvidovat teroristickou skupinu Hamas, která Pásmu Gazy řadu let vládne a 7. října 2023 spáchala útok na Izrael při kterém povraždila okolo 1 200 nevinnýcb lidí.

Včera natočené video, které koluje po sociálních sítích, ukazuje ozbrojené lidi, pravděpodobně členy Hamasu, jak rabují nákladní auta s humanitární pomocí přejíždějící z Rafahu do pásma Gazy. Video natočili civilisté z Gazy, když házeli kameny na lupiče v civilních maskáčích, kteří v reakci na to stříleli. Někteří uživatelé sociálních sítí v Gaze tvrdí, že muži patří k místním gangům v Rafahu, které kradou z nákladních aut a svou kořist prodávají na černém trhu. Podobné video se objevilo v posledních týdnech, kdy teroristé z Hamásu ve vojenských uniformách kradli z konvojů s pomocí a mlátili civilisty, když se snažili dostat k potravinám.

Náměstkyně šéfa Bílého domu Olivia Dalton uvedla, že USA zorganizovaly druhý let pomoci do Gazy s 36 000 librami (16 329 kilogramů) potravin a zdravotnického materiálu. Letoun Air Force C-17 dopravil zboží do Egypta, odkud měly být přepraveny do Gazy a distribuovány agenturami OSN. Administrátorka USAID Samantha Power je v Egyptě, aby se setkala s místními představiteli a egyptskými a mezinárodními humanitárními organizacemi.

Zástupkyně izraelského ministerstva zdravotnictví Dr. Hagar Mizrahi dnes zdravotnickému výboru Knessetu řekla, že rukojmím osvobozeným ze zajetí Hamásu byly před předáním Červenému kříži k převozu do Izraele podány prášky na uklidnění. Cílem bylo, aby zdrogování rukojmí vypadali klidně, šťastně a optimisticky poté, co v Gaze více než 50 dní trpěli fyzickým zneužíváním, deprivací a psychickým terorem. Konkrétně se jednalo o lék Clonazepam, v Izraeli známý jako Clonex, jinde jako Klonopin a Rivotril, který se používá k prevenci a léčbě úzkostných poruch, záchvatů, bipolární mánie, agitovanosti spojené s psychózou a obsedantně-kompulzivní poruchy. Rodiny rukojmích, které předtím hovořily s výborem, byly první, kdo na toto téma upozornil.

Mluvčí Izraelských armádních sil, kontraadmirál Daniel Hagari, dnes zvýšil počet dosud nepropuštěných rukojmích zadržovaných teroristickou skupinou Hamas a s ní spřátelenými palestinskými teroristy v Pásmu Gazy na 138. Řekl, že k tomu došlo poté, co armáda na základě nových zpravodajských informací prohlásila jednoho z těch, kteří byli od 7. října pohřešováni, za rukojmí.

 

Neklid v Judeji a Samaří

Izraelští vojáci změřili dva domy v Dženínu patřící palestinskému teroristovi Ahmedu Barakatovi, zapojenému do zabití Meir Tamari v blízkosti osady Hermeš v květnu. Jedná se o nezbytný krok před demolicí domů.

Vojáci v Kalandíji zadrželi dva hledané palestinské Araby, načež vypukly násilné nepokoje. Vojáci reagovali prostředky na rozptýlení nepokojů a „byly identifikovány zásahy“. Ministerstvo zdravotnictví Palestinské správy oznámilo, že byl zabit 25letý palestinský Arab.

Během nočních operací strojírenská vozidla roztrhala cesty, pod nimiž se měla nacházet výbušná zařízení.

V Dženínu byli zadrženi 2 podezřelí a vojáci opětovali palbu na palestinské ozbrojence a další, kteří na ně házeli výbušniny.

Vojska operovala přes noc i jinde v Judeji a Samaří, kde uzavřela dvě „tiskárny, které tiskly pobuřující materiály, včetně pro Hamás“ ve vesnici poblíž Jeruzaléma, zabavila útočnou pušku ve městě Surif nedaleko Hebronu a provizorní samopal ve městě Talfit u Dženínu.

Celkem bylo přes noc zatčeno 21 hledaných palestinských Arabů.

 

Bezpečnostní situace v Izraeli

Před 7. hodinou se rozezněl protiraketový poplach ve městě Beerševa a kibucu Hacerim. Následovaly poplachy v dalších obcích u hranic s Gazou.

Bojové letouny před polednem provedly údery na několik míst Hizballáhu v jižním Libanonu, včetně pozorovacích stanovišť, skladů zbraní a dalších vojenských míst používaných agenty této teroristické skupiny. Útoky byly reakcí na opakované útoky skupiny podporované Íránem na severní Izrael.

Izraelské letectvo. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelské letectvo. Foto: Izraelské obranné síly

Dříve dnes bylo z Libanonu odpáleno několik raket na různé oblasti podél severní hranice. Všechny dopadly na otevřené plochy a nezpůsobily žádné zranění. Hizballáh se dnes přihlásil k odpovědnosti za nejméně čtyři útoky na pozice izraelské armády.

Okolo 14. hodiny byla raketou vystřelenou z Gazy zasažena budova v Aškelonu. Naštěstí došlo jen ke 2 lehkým zraněním. Okolo 15. hodiny zněl protiraketový poplach ve středním Izraeli, včetně Tel Avivu, kde byl následně zlomkem rakety lehce zraněn jeden muž.

 

Střet válečného kabinetu s rodinami unesených do Gazy

Podle zpráv hebrejských médií dnes skončilo hluboko neshodou setkání rodinných příslušníků rukojmích – včetně nedávno propuštěných zajatců – s premiérem Benjaminem Netanjahuem a zbytkem válečného kabinetu.

Premiér Netanjahu prý prohlásil: „V tuto chvíli neexistuje žádná možnost přivést všechny domů. Opravdu si někdo dokáže představit, že kdyby to byla možnost, někdo by ji odmítl?“ – což prý u řady přítomných vyvolalo hněv.

K nedobré atmosféře mělo přispět i to, že premiér četl předpřipravené stanovisko a nebyl ochoten odpovídat na otázky. Rodiny údajně žádaly, aby návrat rukojmích byl prioritou a měl přednost před dalším válečným cílem, jímž je zničení Hamasu. Jakkoliv je tento požadavek zcela přirozený z pohledu trpících rodin, nedává smysl z hlediska bezpečnosti celého Izraele.

 

Perla dne

„Je ostudné, že mezinárodní společenství dovolilo, aby tento ohavný zločin pokračoval téměř dva měsíce, během nichž pokračuje systematické a záměrné zabíjení nevinných civilistů, včetně žen a dětí. Všechny náboženské, etické a humanitární hodnoty byly v okupované Palestině porušeny zločiny, které okupační síly páchají proti lidskosti.“

šejk Tamim bin Hamad Al-Thani, vládce Kataru, tedy země, která již řadu let podporuje na širším Středním východě a v severní Africe vražedné sunitské džihádisty, včetně Islámského státu a Hamasu, a v jehož zemi sídlí televize al-Džazíra dávající islamistům široký prostor k šíření jejich propagandy