Izrael ve válce: Vpřed na Chán Júnis

Boje s Hamastánem v Gaze

Izraelská armáda během noci útočila na cíle v celém pásmu Gazy, včetně čtvrti Šedžája ve městě Gaza na severu a Chán Júnis na jihu. Armáda již dříve potvrdila, že rozšířila svou pozemní ofenzívu na jih Gazy a slíbila, že svou kampaň provede se stejnou intenzitou, jakou použila v severní Gaze, kde boje pokračují přes osm týdnů od 7. října.

Izraelské obranné síly přes noc provedly údery proti přibližně 200 cílům Hamasu v Gaze. Negevská brigáda zničila infrastrukturu Hamasu uvnitř školy v Bejt Chanún v severní Gaze, kterou používali operativci k útokům na jednotky. Uvnitř školního komplexu našli vojáci dva vchody do tunelu, včetně jednoho, který byl zaminovaný, a další zbraně.

Pozemní síly také přes noc vřídily vzdušné údery mimo jiné proti autům převážejícím rakety a minomety pro teroristy Hamásu, odpalovací pozici protitankových střel a skupinu operativců Hamásu a nedaleký sklad zbraní.

Izraelské námořnictvo také přes noc provedlo údery, které se zaměřovaly na pozorovací stanoviště Hamasu a další infrastrukturu podél pobřeží Gazy.

 

Desítky izraelských tanků, obrněných transportérů a buldozerů dnes odpoledne podle svědků vstoupily do jižní části pásma Gazy poblíž Chán Júnis.

Izraelské obranné síly oznámily nový humanitární koridor v jižním pásmu Gazy. Armádní mluvčí a arabštině, podplukovník Avichaj Adraí, na X řekl, že hlavní severojižní magistrála Gazy, ulice Salah ad-Din, v oblastech severovýchodně od Chán Júnis je „bojová zóna“. „Boj a vojenský postup v oblasti Chán Júnis neumožňuje pohyb civilistů přes osu Salah ad-Din v oblastech severně a východně od města. Průjezd z oblastí Rafah a Chán Júnis směrem k Deir al-Balah a táborům v centrální Gaze bude možný po následujících trasách: pobřežní silnice al-Rašíd a ulice al-Šuhada v Deir al-Balah,“ uvedl.

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 4. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 4. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 4. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 4. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 4. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 4. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 4. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Izraelští vojáci v Pásmu Gazy. 4. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Poprvé od roku 2005 dnes začala operovat v Pásmu Gazy pěší brigáda Kfir Izraelských obranných sil. Armáda v prohlášení uvedla, že během operací brigády objevila asi 30 tunelových šachet Hamásu a řídila kolem 100 dělostřeleckých úderů proti místům teroristické skupiny.

Vojáci pěší brigáda Kfir v Pásmu Gazy. 4. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Vojáci pěší brigáda Kfir v Pásmu Gazy. 4. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Bojový tým brigády v Gaze se skládá z průzkumného (93.) praporu Haruv a 94. praporu Duchifat, spolu s tankovými silami záložníků z brigády Kirjati, bojovými inženýry a dělostřeleckými silami.

Ministr obrany Joav Galant při sledování města Džabalíja a Šejdžajja v severním pásmu Gazy od izraelských hranic uvedl, že vojáci tam zůstanou, dokud nebude infrastruktura Hamasu zcela zničena.

Ministr obrany Joav Galant sleduje severní Pásmo Gazy od izraelských hranic. 4. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Ministr obrany Joav Galant sleduje severní Pásmo Gazy od izraelských hranic. 4. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

„Golanští vojáci se vrátili do Shejaiya, aby ‚uzavřeli kruh.‘ Tentokrát jej neopustí, dokud nebude odstraněna veškerá teroristická infrastruktura, která se tam nachází,“ řekl Gallant s odkazem na obtížnou bitvu vedenou brigádou Golani v této čtvrti města Gaza v roce 2014.

„Armáda pracuje na maximum, náčelník generálního štábu zvládá věci nebojácně a s velkým úspěchem. Tato akce, která se nyní děje na severu pásma Gazy, brzy povede k rozbití [Hamas v] celé oblasti města Gazy a severu pásma Gazy. Ve stejné době začala izraelská armáda pracovat na jihu pásma Gazy. Osud teroristů v praporech Hamasu tam bude stejný jako na severu a ještě horší,“ varoval Gallant. „Budeme pokračovat až do vítězství a dokud nebude dosaženo všech cílů: odstranění Hamásu a návrat rukojmích do Izraele.“

Armáda okolo 19. hodiny oznámila, že během posledních několika hodin pozemní síly svedly tvrdé boje s operativci Hamasu, zatímco letectvo útočilo na raketomety, sklady zbraní a další místa patřící této teroristické skupině.

Náčelník štábu Izraelských obranných sil, generálporučík Herzi Halevi, dnes v Pásmu Gazy provedl hodnocení. Návštěva a setkání s veliteli 162. divize přichází současně „s pokračováním bojů a pozemního manévru“.

Náčelník generálního štábu Herzi Halevi provedl vyhodnocení situace se silami 162. divize v pásmu Gazy. 4. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Náčelník generálního štábu Herzi Halevi provedl vyhodnocení situace se silami 162. divize v pásmu Gazy. 4. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

 

Padlí izraelští vojáci

vzpomínámeIzraelské obranné síly ráno oznámily smrt dalších tří vojáků zabitých včera v boji proti Hamasu v Pásmu Gazy. Padli:

seržant (v záloze) Neríja Šaer (Neriya Shaer), 36 let, z 6655. praporu 55. záložní výsadkové brigády, původem z Javne,

seržant (v záloze) Ben Zussman, 22 let, z 601. praporu ženistů, původem z Jeruzaléma,

seržant Binjamin Jehošua Nídham (Binyamin Yehoshua Needham), 19 let, z 601. praporu ženistů, původem ze Zichron Jaakov.

Od začátku války 7. října 2023 armáda oznámila smrt celkem 401 vojáků. Z nich 75 zemřelo během pozemní ofenzívy v pásmu Gazy. Drtivá většina ostatních byla zabita v bojích s teroristy Hamasu v jižním Izraeli, téměř všichni v den počátečního ničivého náporu Hamasu 7. října.

 

Humanitární situace a situace rukojmích v Pásmu Gazy

Spojené státy uvedly, že po skončení dočasného příměří žádají Izrael, aby do poničeného Pásma Gazy vpustil více paliva. „Ujasnili jsme si, že chceme, aby se to vrátilo nejen na úroveň paliva, která byla dovážena během pauzy, ale ve skutečnosti na vyšší,“ řekl novinářům mluvčí ministerstva zahraničí USA Matthew Miller.

Izrael celé týdny po vypuknutí války 7. října odmítal povolit dovoz jakékoliv paliva do Pásma, ale nakonec ustoupil. V rámci týdenní dohody o příměří byly povoleny pravidelné dodávky paliva, ale ani jejich množství nebylo podle organizací, zabývajících se humanitární pomocí, dostatečné.

Mluvčí Miller také naznačil, že Hamas drží řadu izraelských rukojmí, protože nechce, aby svědčily o tom, co zažily v zajetí. „Skutečnost, že nadále drží ženy jako rukojmí, skutečnost, že nadále zadržují děti jako rukojmí, jen skutečnost, že se zdá, že jedním z důvodů, proč nechtějí vyměnit ženy, že je drží jako rukojmí, a důvod proč tato přestávka (v boji) zkrachovala, je to, že nechtějí, aby ty ženy mohly mluvit o tom, co se jim stalo během jejich zajetí,“ odpověděl Miller na otázku novináře o rostoucích důkazech o znásilňování a sexuálním zneužívání Hamásem při přepadu Izraele dne 7. října 2023. „Je toho jen velmi málo, co bych dal za Hamás, pokud jde o jeho zacházení s civilisty, a zejména jeho zacházení se ženami,“ dodal Miller.

PalTel, hlavní telekomunikační společnost v Pásmu Gazy, okolo 22:30 místního času oznámil, že mobilní telefonní služby a internetové připojení byly přerušeny „kvůli přerušení hlavních tras vláken z izraelské strany.“

 

Neklid v Judeji a Samaří

Vojáci, policisté jednotky Gideonim a příslušníci pohraniční policie dnes ráno zlikvidovali dva palestinské ozbrojence ve městě Kalkílija v Samaří. Dvojice byla zodpovědná za několik střeleckých útoků proti vojákům v oblasti.

Zbraň zajištěná u palestinského teroristy. 4. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly
Zbraň zajištěná u palestinského teroristy. 4. 12. 2023. Foto: Izraelské obranné síly

Policie a pracovníci civilní správy dopoledne evakuovali a zbořili nepovolenou osadu Micpe Kedem (Mitzpe Kedem) v oblasti Jihohebronský hor v Judeji. Sestávala ze dvou jednoduchých domů a byla před několika týdny založena v blízkosti osady Asail. Dvě rodiny spolu se skupinou mladých byli policií evakuovány a jejich věci před demolicí odstraněny z domů.

Ministr financí Becalel Smotrič z pravicové strany Náboženský sionismus, dnes ráno napsal generálmajorovi Ghassanu Alianovi, vedoucímu Koordinátora vládních aktivit na Územích žádost, aby byla demolice zastavena, aby ji mohl v souladu s koaličními dohodami projednat s ministrem obrany Joavem Galantem. Zdá se však, že žádost nedorazila včas, anebo se ji rozhodli Alian a velitel armádního Centrálního velitelství, generálmajor Jehuda Fox, ignorovat.

 

Bezpečnostní situace v Izraeli

Přes noc bylo z Libanonu vypáleno několik minometných střel na armádní stanoviště poblíž Štuly a lehce zranilo tři vojáky. Minomety byly dnes ráno také ostřelováno armádní stanoviště v oblasti Jiftah. Vojáci odpověděli dělostřelbou na zdroj palby.

Odpoledne armáda oznámila, že z Libanonu bylo odpáleno několik raket na oblast Har Dov na hranici, Všechny dopadly na otevřené plochy. Další byla vypálena na oblast Misgav Am. Vojáci odpověděli dělostřelbou na zdroj palby.

Izraelské stíhačky sestřelily dron, který včera mířil do izraelského vzdušného prostoru z Libanonu.

Okolo 14. hodiny se varovné sirény rozezněly v Ramat Gan v oblasti Tel Avivu a v Kirjat Ono, Jehud-Monosson, Savjon a Or Jehuda, které jsou poblíž mezinárodního letiště Ben Gurion. Sirény zněly také v Pri Gan, Nir Jicchak a Sufa na hranici Gazy. Byly slyšet exploze, s největší pravděpodobností od interceptorů Železná klenby (Iron Dome).

Poprvé od 11. listopadu se dnes okolo 17. hodin rozezněly poplachové sirény také ve městě Beerševa a okolních obcích. Byly slyšet výbuchy protiraket obranného systému Železná klenba.

Ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir uvedl, že od vypuknutí izraelské války s Hamasem ze 7. října bylo jeho ministerstvu předloženo více než 260 000 nových žádostí o střelnou zbraň. Ben Gvir úspěšně docílil zmírnění požadavků na způsobilost pro podání žádosti o zbrojní průkaz, což podle jeho ministerstva zvýšilo potenciální povolenou zásobu o „desítky tisíc“.

 

Obecní volby budou 30. ledna 2024

Komunální volby, které byly naplánovány na konec října, se budou konat 30. ledna 2024, oznámil ministr vnitra Moše Arbel. V přibližně 100 obcích a městech evakuovaných po vypuknutí války – které jsou součástí 14 měst nebo regionálních rad a mezi něž patří i města Sderot a Kirjat Šmona – se volby nebudou konat ani v lednovém termínu, ale nejdříve 150 dní poté, co se obyvatelé budou moci vrátit domů, uvedl ministr vnitra.

 

Ulehčení pro izraelské studenty medicíny, kteří se vrátili ze zahraničí

Izraelští studenti medicíny, kteří studovali v zámoří, ale vrátili se k náhradní službě v izraelské armádě kvůli válce mezi Izraelem a Hamásem, budou mít zmírněné přijetí a finanční pomoc, pokud budou chtít pokračovat ve studiu v izraelských institucích.

Fórum děkanů lékařských fakult v Izraeli představilo plán, který má „zmírnit dopad na studenty odváděné do zálohy a uznat jejich zásadní přínos k obraně národa“. Fórum říká, že pracovalo na „vytvoření komplexního plánu a stanovení transparentních kritérií pro přijímání těchto studentů na izraelské lékařské fakulty pro nadcházející akademický rok 2023–2024“.

Většina z těchto studentů opustila svá studia poté, co jejich semestry v zahraničí již začaly, a vzhledem k tomu, že není jasné, kdy jejich povolání ke službě skončí, je ohroženo jejich studium. Do iniciativy budou zahrnuti i izraelští studenti medicíny, kteří byli přijati na školu v zahraničí, ale kvůli válce nezahájili studium.

Budoucí studenti v programu budou muset projít formálním procesem žádosti a přijetí, uvedlo fórum. Univerzity mají začít akademický rok 24. prosince, odloženo z poloviny října, v závislosti na uvolnění dostatečného počtu rezervistů. Asi 30 % všech izraelských univerzitních studentů je v současné době v záloze spolu s tisíci učitelů a zaměstnanců.

 

Americká loď sestřelila drony z Jemenu

Americký torpédoborec třídy Arleigh-Burke USS CARNEY včera sestřelil několik bezpilotních letounů, když pomáhal obchodním lodím v Rudém moři, na které se zaměřily útoky „z oblastí v Jemenu kontrolovaných Húsíi,“ oznámilo americké ústřední velení (CENTCOM). „Dnes došlo ke čtyřem útokům proti třem samostatným obchodním plavidlům operujícím v mezinárodních vodách v jižním Rudém moři,“ uvedl CENTCOM v prohlášení s tím, že ony tři lodě „jsou spojeny se 14 samostatnými státy“.