Bombové útoky v Jeruzalémě – 1 mrtvý, desítky zraněných

bombové útoky v Jeruzalémě, 23. 11. 2022
bombové útoky v Jeruzalémě, 23. 11. 2022

Izraelským hlavním městem dnes ráno otřásly dva teroristické bombové útoky. K prvnímu výbuchu došlo nedaleko hlavního vjezdu do Jeruzaléma v Givat Šaul krátce po sedmé hodině ranní, v době dopravní špičky. Druhý výbuch nastal krátce po půl osmé ráno na křižovatce Ramot, dalším vjezdu do Jeruzaléma.

Obětí útoku je šestnáctiletý student ješivy Aryeh Schupak, mající izraelské a kanadské občanství. Dalších 22 lidí bylo zraněno, z nich 1 je v kritickém stavu a další 3 ve vážném až středně těžkém stavu.

Aryeh Schupak, oběť bombového útoku v Jeruzalémě, 23. 11. 2022
Aryeh Schupak, oběť bombového útoku v Jeruzalémě, 23. 11. 2022
pohřeb Aryeho Schupaka, oběti bombového útoku v Jeruzalémě, 23. 11. 2022
rabi David Josef hovoří na pohřbu Aryeho Schupaka, oběti bombového útoku v Jeruzalémě, 23. 11. 2022

Vedoucí policejního operačního oddělení sdělil, že policie pátrá po organizované teroristické buňce, která ve středu ráno odpálila dvě „dvě vysoce kvalitní a silná výbušná zařízení s vysokou mírou poškození“, která byla případech ukryta za autobusovou zastávkou a v křoví.

Teroristé odpálili první bombu na dálku poté, co se ujistili, že se vedle ní nacházejí lidé, a poté učinili totéž s druhým zařízením. Podle policejních představitelů byla dálkově odpálená zařízení naplněna hřebíky, aby se maximalizoval počet obětí.

bombové útoky v Jeruzalémě, 23. 11. 2022
bombové útoky v Jeruzalémě, 23. 11. 2022

Vzhledem k povaze útoku, kdy dvě téměř identické bomby explodovaly v rozmezí půl hodiny na dvou autobusových zastávkách, zástupkyně komisaře Sigal Bar Zvi sdělila, že policie pracuje s tím, že za útokem stojí spíše organizovaná buňka než jedna osoba. Dodala, že před útokem nebylo žádné konkrétní varování, ale existovaly zpravodajské informace, které poukazovaly na plánované útoky obecně. Policie po útoku zvýšila stupeň pohotovosti.

K odpovědnosti se nikdo bezprostředně nepřihlásil, ale teroristické skupiny Hamás a Palestinský islámský džihád útoky uvítaly.

Ministr obrany Beny Ganc (Benny Gantz) po útoku situaci vyhodnotil s ředitelem vnitřní bezpečnostní služby Šin Bet, zástupcem velitele armády a dalšími vysokými vojenskými a policejními představiteli. Odcházející premiér Jair Lapid později jednal s designovaným premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Přestože v Izraeli vládne široká středolevá „koalice změny“, jejíž součástí je i arabská strana Ra´am, bezpečnostní situace v zemi se letos zhoršila. Palestinskoarabští teroristé letos v Izraeli, včetně Judska a Samařska, zavraždili 30 lidí.

V reakci na to Izraelské obranné síly vedou od jara v Judeji a Samaří rozsáhlou protiteroristickou Operaci Vlnolam, při níž bylo zatčeno více než 2000 palestinských Arabů a zemřelo více než 130 z nich, drtivé většině případů při násilných střetech s armádou.

Bombové útoky v autobusech a na veřejných místech byly typickým znakem palestinskoarabské tzv. Druhé intifády v letech 2000 až 2005, která komplikovala život Izraelcům a efektivně znemožnila vznik arabského Palestinského státu, když přesvědčila izraelskou veřejnost, že není možné připustit vznik státu, který by byl bezpečným zázemím teroristů.